Jump to content



Μηχανή καφέ / άμεση αγορά


tommybertsen

Recommended Posts

Ακόμη διαβάζω τις οδηγίες :hehe: Έχει αρκετή "παραμετροποίηση" από ότι βλέπω (ποσότητες και ροφήματα κλπ αλλά και θερμοκρασία)). Προσοχή, δεν είναι για αυτούς που θέλουν να κάνουν καπουτσινους μόνοι τους, έχει το lattego που τα κάνει μόνο του (εσύ απλα προσαρμόζεις την ποσότητα ή το αφήνεις να παράξει αυτό αυτόματα (έχει ενδείξεις μέχρι που να βάλεις γάλα ). 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

600 ?

Μόλις το είδα. Σκέψου πως πρόλαβα στο τσακ :p Με επόμενη τιμή Σκρουτζ στα 465, τα 349 μάλλον ήταν καλή προσφορά. Λογικά μετά από μερικούς καφέδες θα επανέλθω με νευρ... εεε για να πω άποψη :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγειά! Χόντα, κοίτα αν σε ενδιαφέρει η ίδια τις εκπτώσεις. Τσέκαρε ιστορικό τιμής να ξέρεις τι παίζει. Χωρίς να έχω δει την μηχανή, αυτό που λες μυρίζει για τα κόλπα που κάνουν πριν τις εκπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

Μεγειά! Χόντα, κοίτα αν σε ενδιαφέρει η ίδια τις εκπτώσεις. Τσέκαρε ιστορικό τιμής να ξέρεις τι παίζει. Χωρίς να έχω δει την μηχανή, αυτό που λες μυρίζει για τα κόλπα που κάνουν πριν τις εκπτώσεις. 

Ευχαριστώ! 

 

Skroutz έχει 465 πάντως, την πήρα 349, οπότε νομίζω ήταν καλό deal αλλά σίγουρα δεν νομίζω να είναι για 6 κατοστάρικα όπου παίρνεις μηχανές με περισσότερες δυνατότητες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, tommybertsen said:

οπότε νομίζω ήταν καλό deal αλλά σίγουρα δεν νομίζω να είναι για 6 κατοστάρικα


θα φανεί σε λίγες ημέρες αν την κατεβάσει. Το έγραψα περισσότερο για τον Χόντα αν του γυάλισε η ίδια. Στο γράφω τώρα που το θυμήθηκα μην το ξεχάσω, από την αρχή θα προσέξεις το θέμα του καθαρισμού από άλατα. Όποια οδηγία δίνει, ο,τιδήποτε, προσπαθείστε να το κάνετε ψιλοσχολαστικά. Αν χρησιμοποιείς εμφιαλωμένα, μεταλλικά νερά,, γράφουν όλα στην ετικέτα τους τον δείκτη σκληρότητας ή όπως λέγεται. Νομίζω το Σαμαρίνα είχε χαμηλό τέτοιο δείκτη, ίσως και δυο τρία ακόμα.

Χάππυ κοφφινγκ

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@salde

Κατάλαβα τι εννοείς, ότι είναι τρικ αλά black friday ξέρω γω. Δεν νομίζω, θαρρώ πως η τιμή προσφοράς ήταν αυτή και έχει ξαναπέσει τόσο, αξίζει δηλαδή να περιμένεις για αυτή την τιμή, προφανώς.

 

Η μηχανή παρέχει όλες τις οδηγίες για τον σωστό καθαρισμό. Η Philips ακυρώνει την εγγύηση αν χρησιμοποιείς ξύδια κλπ για αφαλάτωση, μιας και δεν γίνεται σωστή δουλειά και αν το πάρει γραμμή, στην ακυρώνει. Έχει ένα δικό της υγρό για μηχανές Philips και Saeco το οποίο το βρήκα στο σκρούτζ, 7.5€ κοστίζει. Δεν είναι πολλά για μία στο τόσο που χρειάζεται. Παρείχε στη συσκευασία και το κατάλληλο grease για το "λάδωμά" της. Υπάρχουν ενδείξεις οι οποίες ανάβουν όταν αυτό χρειαστεί. 

 

Χρησιμοποιώ νερό βρύσης, έχω φίλτρο από κάτω. Η μηχανή παρείχε ένα τέστ για την σκληρότητα του νερού. Το έβαλα κάτω από την βρύση. Είχε 4 ενδείξεις. Μετά από 1.5 λεπτό περίπου οι 3 από αυτές κοκκίνησαν, πράγμα που σημαίνει ότι ο δείκτης σκληρότητας είναι το "3". Όσο η μηχανή είναι κλειστή, υπάρχει συνδυασμός κουμπιώνε τον οποίο πατάς και ορίζεις την σκληρότητα του νερού, ώστε η μηχανή να γνωρίζει και να πράττει τα ανάλογα (βοηθά στο θέμα άλατα αυτό). 

Επιπλέον υπάρχει ένα φίλτρο (aquaclean το ονομάζει), το οποίο σε παροτρύνει η μηχανή να τοποθετήσεις. Όταν αυτό χρειαστεί αλλαγή, σε ειδοποιεί η μηχανή. Μπορείς να μην το χρησιμοποιήσεις, ωστόσο το έβαλα και θα το αγοράσω ξανά όταν χρειαστεί.

 

Η μηχανή έχει "κάδο" για τα υπολείμματα καφέ, κάθε φορά που την κλείνεις, αδειάζει μόνη της νερά. Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε 12 (ή 15, not sure) θέσεις νομίζω για το κόψιμο του καφέ, και σε 3 για το πόσο δυνατός θες να είναι. 3 θέσεις έχει επίσης για την ποσότητα, με την θέση 2 να είναι default. Το ίδιο και για θερμοκρασία. Με λίγο πειραματισμό, νομίζω θα βρω μια καλή αναλογία. 

 

Η πρώτη φορά που ανοίγει, είναι μια φασαριόζικη διαδικασία, αλλά μετά είναι όλα κομπλέ. Αδειάζει λίγο νερό, μετά σετάρεις το φίλτρο, ξαναδειάζεις νερό, βάζεις τους κόκκους του καφέ και ξεκινάς. Η πρώτη φορά βγαίνει νερό και μετά γίνεται κανονικά ο καφές. Η Philips προτείνει τουλάχιστον 10 δόσεις ώστε να φανεί η πραγματική γεύση που έχει ο εκάστοτε καφές. Έκανα έναν διπλό εσπρέσο για δοκιμή, θέλει την δουλίτσα του, αλλά δεν ήταν καθόλου άσχημος, ωστόσο μπορώ καλύτερα (δοκιμαστικά πήρα κόκκους starbucks και στη συνέχεια θα πάρω Costa Coffee που προτιμούσα και σε αλεσμένο). Όταν αποφασίσω να "αναβαθμιστώ" , θα δω τι μου παρέχουν και τα καφεκοπτεία. 

 

Πάντως η πρώτη επαφή ήταν εύκολη και η διαδικασία απλή. 

Καπουτσίνο δεν δοκίμασα ακόμη για να δω πως δουλεύει το lattego, αλλά δεν με νοιάζει κιόλας, νοιάζει την κοπέλα μου όμως. Νομίζω πως οτιδήποτε πιει απο εκεί, θα της αρέσει. Εδώ της άρεσαν αυτά τα νεροζούμια τα στιγμιαία που βαφτίζουν τον εαυτό τους καπουτσίνο :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, τι; Σου λέει η γάτα να μην πληρώνεις λογαριασμούς και να φροντίσεις το θέμα του καφέ. Εμείς θα στα μεταφράζουμε κι αυτά; Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της γάτας, σαφές.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

ναι, τι; Σου λέει η γάτα να μην πληρώνεις λογαριασμούς και να φροντίσεις το θέμα του καφέ. Εμείς θα στα μεταφράζουμε κι αυτά; Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της γάτας, σαφές.

Γάτα η γάτα :bleh: 

 

Ξέχασα να πω ότι είναι και αρκετά εμφανίσιμη η μηχανή (αν και δεν την αγοράζεις για αυτό). Επίσης, να προσθέσω, πως τα κουμπιά της είναι touch. Με ανησυχεί ελαφρώς η αντοχή τους στον χρόνο, ωστόσο η εγγύηση των 2 ετών συν 3 έτη που πήρα από τον Κώτσο, μου καλύπτει τέτοια ψεγάδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως η Όλγα δοκίμασε καπουτσίνους . 

Τρεις. Κάθε φορά καλύτερος! Παίζεις λίγο με τις δοσολογίες, το μύλο κλπ και το βρίσκεις, όπως σε κάθε μηχανή πιστεύω. Εγώ δεν δοκίμασα αλλά βλέποντας το αφρόγαλα, φαινόταν καλό (εγώ ποτέ δεν "το'χα" με το αφρόγαλα και αν θέλει κάποιος κρύο, θα του πω να κάνει μόνος του :hehe: ).

Χρησιμοποίησα γάλα Δελτα μακράς διαρκείας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τόμμυ. Καλωσόρισες στην οικογένεια με τις αυτόματες μηχανές. Αν θυμάμαι καλά όταν έψαχνες πριν 2 χρόνια να πάρεις, είχαμε αναφερθεί στο άλλο θέμα για τις αυτόματες. Κρίμα που δεν την πήρες από τότε, για να απολαμβάνεις περισσότερο καιρό καλό καφέ.

Πες εντυπώσεις, γιατί ψάχνεται ένας γνωστός μου, άμα είναι να του την προτείνω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tommybertsen said:

Να συμπληρώσω πως η Όλγα δοκίμασε καπουτσίνους . 

Τρεις.

αν πίνατε συνήθως έναν καφέ την ημέρα ο καθένας -εγραψες 8/εβδ- με ρέγουλα οι δοκιμές. Είναι πειρασμός αλλά προσοχή. Αφού σου αρέσει ο καφές αυτό είναι το σημαντικό.

Όταν εμβολιαστεί ο Πέτα θα στον στείλω για φρεντο καπουτσίνο. Να του φτιάξεις κρύο αφρόγαλα με τα χεράκια σου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, salde said:

αν πίνατε συνήθως έναν καφέ την ημέρα ο καθένας -εγραψες 8/εβδ- με ρέγουλα οι δοκιμές. Είναι πειρασμός αλλά προσοχή. Αφού σου αρέσει ο καφές αυτό είναι το σημαντικό.

Όταν εμβολιαστεί ο Πέτα θα στον στείλω για φρεντο καπουτσίνο. Να του φτιάξεις κρύο αφρόγαλα με τα χεράκια σου.

 

Το ρεκόρ μου είναι 7 δυνατοί esspresso σε μια μέρα. Από το πρωί μέχρι το απόγευμα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

Το ρεκόρ μου είναι 7 δυνατοί esspresso σε μια μέρα

 

Που πας ρε γατάκι; 14 κουταλιές νεσκαφε την ημέρα σε 7 σκέτους φραπέδες συν ενα πονσταν με τον 6ο επί δύο εβδομάδες όταν παρέδιδα διπλωματική στο μεταπτυχιακό. Όταν τελείωσα κοιμόμουν 12ωρα επί μία εβδομάδα...

  • Like 1
  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

Μπράβο Τόμμυ. Καλωσόρισες στην οικογένεια με τις αυτόματες μηχανές. Αν θυμάμαι καλά όταν έψαχνες πριν 2 χρόνια να πάρεις, είχαμε αναφερθεί στο άλλο θέμα για τις αυτόματες. Κρίμα που δεν την πήρες από τότε, για να απολαμβάνεις περισσότερο καιρό καλό καφέ.

Πες εντυπώσεις, γιατί ψάχνεται ένας γνωστός μου, άμα είναι να του την προτείνω.

Στην τιμή που την πήρα και μόνο, φαίνεται πολύ καλή λύση. Όχι στις τιμές που παίζει τώρα, καθώς αν ήταν να ξοδέψω τόσα, θα πήγαινα σε μηχανές που σε αφήνουν να κάνεις περισσότερα ροφήματα και γενικά είναι ανώτερες..

Ωστόσο τι να το κάνω να μου βγάζει σοκολάτα; Την κάνω στο μπρίκι αν θέλω. :p 

 

Την καθάρισα (δοκιμαστικά) από μέσα πρώτη φορά. Ευκολάκι. Καθαρίζεις με λίγο νερό το φιλτράκι που έχει και είσαι κομπλέ, όταν βγει η ένδειξη, θα την γρασάρω κιόλας (παρέχεται). Έχει και ένδειξη για αφαλάτωση (υπενθυμίζω μόνο με τα αφαλατικά της εταιρείας). Επίσης, άνοιγμα και κλείσιμο συνοδεύονται από άδειασμα του "βρωμόνερου" που μένει , δλδ κάνει αυτόματο άδειασμα. Κανένα πρόβλημα δεν είδα με τον καφέ so far, ρύθμισα τον μύλο σε λίγο πιο μικρό και ψιλό, έβαλα και την ένταση στο 3 και έβγαλα καφέ τούρμπο μαξ :hehe: 

Τώρα μένει το ευχάριστο πρόβλημα του να βρω τον κατάλληλο καφέ με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Αύριο θα πάω να πάρω τον COSTA, αργότερα κάτι διαφορετικό.

 

πριν 17 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

αν πίνατε συνήθως έναν καφέ την ημέρα ο καθένας -εγραψες 8/εβδ- με ρέγουλα οι δοκιμές. Είναι πειρασμός αλλά προσοχή. Αφού σου αρέσει ο καφές αυτό είναι το σημαντικό.

Όταν εμβολιαστεί ο Πέτα θα στον στείλω για φρεντο καπουτσίνο. Να του φτιάξεις κρύο αφρόγαλα με τα χεράκια σου.

3 σε 2 μέρες ντε :p  Το 8/εβδ είναι ένα ρεαλιστικό νούμερο, τώρα, προς το παρόν, μιας και δοκιμάζουμε , θα γίνονται περισσότεροι. Δεν υπολογίζω τους καφέδες σε φίλους (όταν θα τρέχουμε πλέον ανέμελοι στα λιβάδια).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στον schumifer από προηγούμενο ποστ:

Spoiler

είναι άτιμο πράγμα ο καφές σούμι. Δεν το φανταζόμουν καν πόσο πολύ προ εντατικής. Από τα τρία που μου ειπώθηκαν αμέσως να κοπούν (τσιγάρο, φαγητό/αλκοόλ, καφές) είχα πάντοτε την εντύπωση ότι δεν θα κατάφερνα εύκολα τα δυο πρώτα. Μετά το πενθήμερο που με πήγαν σε δωμάτιο, το μεν τσιγάρο δεν μου έλειπε καθόλου, φαγητό με το ζόρι λίγο, ποτό έτσι κι αλλιώς δεν το αποζητούσα καθημερινά, σκεφτόμουν πως ένα καφεδάκι θα το ήθελα.
Ρώτησα, είπαν όχι, υπάκουσα. Την τρίτη ημέρα μπαίνει επισκεπτήριο σε άλλον ασθενή ένας που κρατούσε έναν espresso απ' το κυλικείο. Δεν είναι ότι τον μύρισα από 3 μέτρα απόσταση, επιτόπου, στο δευτερόλεπτο με την μυρωδιά μόνο, με πιάνουν πόνοι από αρρυθμίες (είχαν σταματήσει πέντε ημέρες πριν, δεν είχα καμία πριν μυρίσω τον καφέ). Παρ΄όλα αυτά το μοναδικό που σκεφτόμουν ήταν να πιω καφέ. Πέρασαν οι αρρυθμίες σχετικά σύντομα, με μοναδική επανεμφάνιση κάθε φορά που μύριζα τον καφέ του επισκέπτη. Ζήτησα από έναν φίλο μου να μου φέρει οπωσδήποτε έναν. Με πίεση δική μου, δεν ήθελε, τελικά μου έφερε ντεκαφεϊνέ. Επίσης αρρυθμίες με την πρώτη γουλιά. Τον ήπια σιγά σιγά εννοείται.

Όταν γύρισα σπίτι κι έπρεπε να μην βγω από το σπίτι για κάνα δεκαπενθήμερο, το μοναδικό πράγμα που έκανα στο ίντερνετ ήταν να διαβάζω για καφέδες. Δεν με ένοιαζε τίποτα άλλο. Φαγητό έτρωγα ελάχιστο, τσιγάρο δεν το σκεφτόμουν σχεδόν καθόλου, ποτό τίποτα, το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να περάσουν οι μέρες να ξαναπιω καφέ. Ούτε για φάρμακα δεν διάβασα πάνω από 10 λεπτά.

Την πρώτη φορά που βγήκα από το σπίτι αγόρασα French Press με την ελπίδα να πίνω λιγότερους. Είναι ίσως το μοναδικό πράγμα που δεν αντέχω στην ιδέα ότι δεν θα το ξαναπιώ (στην πορεία μετά από χρόνια ξανάρχισα το τσιγάρο από βλακεία μου, δεν μου έλειπε, η πειθαρχία στο φαγητό ήταν short lived χωρίς να με τρελλαίνει όμως). Ο καφές και σε στιγμές -μπορεί να κάνω χρόνια να φάω- το μέλι. Τα μόνα πράγματα που δεν μπορώ να αντισταθώ, όποιες κι αν είναι οι συνέπειες. Προσπαθώ μονα΄χα να μην περνάω τους 3-4 την ημέρα. 


Με την ησυχία σου Τομμυ εσύ. Θα σου πρότεινα στην περίοδο των δοκιμών, αν τις κάνεις στα τυφλά (χωρίς να έχεις δοκιμάσει κάπου τον καφέ που αγοράζεις) να προσπαθήσεις να το κάνεις κάπως οργανωμένα για να μην πελαγώσεις. Ας πούμε να προσπαθείς να θυμάσαι την χώρα προέλευσης αν αναφερόμαστε σε καφέδες 100% arabica. Αν δεν βάζεις καθόλου ζάχαρη ακόμα καλύτερα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντα σκέτο καφέ και μόνο εσπρέσσο. Σπάνια φίλτρου! 

Έχω δοκιμάσει Costa προαλεσμένο και είναι κοντά στις γευστικές μου προτιμήσεις! Έχω βρει τον ίδιο σε κόκκους, 20 το κιλό. 

Ο πιο προσιτός από σούπερ μάρκετ. Ύστερα έχω δοκιμάσει κάποιους ακόμη , όπως illy και HausBrandt, ο 2ος αν και πιο ακριβός, με ψήνει άγρια! 

Κάποιος, κάποτε, μου είπε να δοκιμάσω TAF. Θα δω που τον βρίσκω και ίσως κάνω μια δοκιμή :)

Link to comment
Share on other sites

το μεν ΤΑΦ το μαγαζί, καλά τα κεντρικά είναι κάπου Άγιο Στέφανο, στο κέντρο το μαγαζί τους είναι στην Μπενάκη 7 χαμηλά, όπως ανεβαίνουμε από Πανεπιστημίου προς Ακαδημίας στο αριστερ΄σου χέρι. Έχουν κι άλλα σε κάποια σημεια κι υπάρχουν και διάφοροι που αγοράζουν καφέ από αυτούς. Νομίζω προσφάτως άνοιξαν και κάποιο στο Μοναστηράκι.


έπαιρνα όταν έκανα τον γαλλικό, να σου εφιστήσω την προσοχή όμως. Το ΤAF είναι specialty μαγαζί. Έχει πιο ψαγμένους καφέδες, αγοράζει απευθείας από μικρούς παραγωγούς, αγροκτήματα κλπ. Ορισμένοι κι εξαιρετικά ακριβοί. Αυτοί οι καφέδες, οι περισσότεροι είναι 100% αράμπικα και υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσουν τουλάχιστον μέχρι να τους συνηθίσεις.

Όλοι οι καφέδες μέχρι στιγμής που μου αναφέρεις είναι μεγάλες μάρκες. Κάποιοι μπορεί να είναι και blended δλδ ένα ποσοστό αράμπικα-ένα ποσοστό robusta. Συνήθως οι ποικιλίες που ανήκουν στν οικογένεια robusta θεωρούνται μεν υποδεέστερες, είναι και φθηνότερες, από την άλλη αναλόγως της μίξης κάθε blend μπορεί να δίνουν γλυκύτητα σε έναν καφέ. Είναι πιο «ευκολόπιοτα» μερικές φορές τα blend. Τα σκέτα arabica είναι πιο περίεργα, acquired taste που λένε και στα Μέγαρα. Μπορεί να είναι τέλειοι αλλά μπορεί και να μην σας αρέσουν.

Από όλους τους espresso που έχεις πιει στην ζωή σου, λογικά κάποιοι ήταν περισσότερο όξινοι, κάποιοι περισσότερο πικροί. Σε χαλάει κάτι από τα δύο περισσότερο ως γεύση; 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γεια Χρυσόστομε. Καλούς καφέδες.

εγώ εδώ και 3 χρόνια είμαι με Gaggia classic και μύλο graef. Ο καλύτερος βοηθός σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ζυγαριά με χρονόμετρο.

Πίνω τουλάχιστον 2 διπλούς εσπρέσο καθημερινά. 

 

Δεν θα σχολιάσω την μηχανή (διότι γουστάρω να τα κάνω όλα μόνος και να παιδεύομαι... :p και είμαι λίγο κατά των, τα κάνω όλα με μία μηχανή)

Θα σου πω 2 συμβουλές για τον καφέ.

Έγω πάρει πολλά χαρμάνια και πολλές μάρκες. Από σούπερ μέχρι ψαχμένα μαγαζιά με καφέ και τιμές μέχρι 42 ευρώ το κιλό και και και....

Έχω βρει την γωνιά του καφέ στο κέντρο όπου έχω γίνει και φίλος με τον ιδιοκτήτη και παίρνω φρεσκοψημένο καφέ 18-23 ευρώ το κιλό.

Παίζει μεγάλο ρόλο ο καφές να είναι φρεσκοψημένος αλλά και ποιοτικός. 

Ένας φρέσκος καφές δουλεύεται πολύ διαφορετικά (κόψιμο - χρόνος εκχύλισης) από ότι ένας που θα πάρεις από το σούπερ χωρίς να ξέρεις πότε έχει ψηθεί κλπ...

Βρες ένα σωστό καφεκοπτείο και ψάξου... Και μάθε την μηχανή σου αφού έχει αρκετές ρυθμίσεις. Υπάρχει περίπτωση από καφέ σε καφέ να χρειαστεί να πειραματιστείς και να "πετάξεις" αρκετούς καφέδες μέχρι να καταλάβεις πως "δουλεύει".

Ένας εμπειρικός κανόνας λέει - για αυτούς που θέλουν να παιδεύονται - για καλό διπλό εσπρέσσο... Όσο γραμμάρια καφέ χρησιμοποιήσεις (συνήθως 16-18gr) στα 30 secs θα πρέπει να έχεις την διπλάσια ποσότητα καφέ - συνήθως 40 gr. Δεν ξέρω αν η μηχανή σου δείχνει και χρόνο. 

 

Και κάτι το οποίο δεν συζητιέται πολύ...Σκέψου για φίλτρο νερού.. Όχι εμφιαλωμένο αλλά φίλτρο. Για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα κανάτα με φίλτρα μέχρι που τα χριστούγεννα μας έκαναν δώρο οι γονείς μου ένα φίλτρο νερού 5 σταδίων με όσμωση... Λες και πίνω άλλο καφέ.

 

Θα μιλήσουμε και στο τηλέφωνο αυτές τις μέρες. Χαθήκαμε...

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.