Jump to content



Μηχανή καφέ / άμεση αγορά


tommybertsen

Recommended Posts

53 minutes ago, salde said:

Συνήθως οι ποικιλίες που ανήκουν στν οικογένεια robusta θεωρούνται μεν υποδεέστερες, είναι και φθηνότερες, από την άλλη αναλόγως της μίξης κάθε blend μπορεί να δίνουν γλυκύτητα σε έναν καφέ. Είναι πιο «ευκολόπιοτα» μερικές φορές τα blend.

 

 

Ναι, θεωρούνται υποδεέστερες και είναι φτηνότερες, αλλά είναι το αντίθετο με τη γεύση, από αυτό που λες.

Οι Arabica είναι πιο γλυκείς και οι robusta πιο πικροί. Το λέω, γιατί μου αρέσουν οι πικροί.

 

arabica vs robusta

 

Quote

Arabica beans tend to have a sweeter, softer taste, with tones of sugar, fruit, and berries. Their acidity is higher, with that winey taste that characterizes coffee with excellent acidity. Robusta, however, has a stronger, harsher taste, with a grain-like overtone and peanutty aftertaste

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

Από όλους τους espresso που έχεις πιει στην ζωή σου, λογικά κάποιοι ήταν περισσότερο όξινοι, κάποιοι περισσότερο πικροί. Σε χαλάει κάτι από τα δύο περισσότερο ως γεύση; 

Σε αυτό που λες, δεν με χαλάει τίποτα αν η γεύση που ακολουθεί της οξύτητας με ικανοποιεί. Πχ ο δοκιμής (ένας του σούπερ starbucks) έχει υπερβολική οξύτητα, θεωρώ, αν και μετά από κάποιες δοκιμές πέτυχα να μην "μου την λέει" με την οξύτητά του.

Επίσης οι robusta είναι πιο δυνατοί/πικροί, οι arabica πιο ήπιοι, λιγότερο όξινοι ίσως, αυτό που λες είναι "επίγευση" , προφανώς που η κάθε ποικιλία μπορεί να διαφέρει πολύ από arabica σε arabica και από robusta σε robusta.

 

πριν 57 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Δεν θα σχολιάσω την μηχανή (διότι γουστάρω να τα κάνω όλα μόνος και να παιδεύομαι... :p και είμαι λίγο κατά των, τα κάνω όλα με μία μηχανή)

 

Σε ευχαριστώ Άλεξ! 

Πάνω σε αυτό, ο βασικός λόγος για την ταχύτητα, ήταν ότι πχ ξυπνώ 6παρά το πρωί (στην πρωινή βάρδια) , θέλω να κάνω καφέ για να τον πάρω μαζί μου, δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να αλέσω καφέ με ξεχωριστό μύλο, να βάλω στο γκρουπ κλπ κλπ. Το έκανα καιρό (έπαιρνα προαλεσμένο). Είχα σκεφτεί και τον μύλο (μάλιστα graef έβλεπα), αλλά παρέδωσε πνεύμα η μηχανούλα μου, λες και ήταν ρυθμισμένη να χαλάσει ΑΚΡΙΒΩΣ μετά το πέρας της εγγύησης. Θα γελάσεις αν σου πω πότε άρχισε τα περίεργα, και πότε έληγε η εγγύηση :p 

πριν 57 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Έγω πάρει πολλά χαρμάνια και πολλές μάρκες. Από σούπερ μέχρι ψαχμένα μαγαζιά με καφέ και τιμές μέχρι 42 ευρώ το κιλό και και και....

 

 

πριν 57 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Έχω βρει την γωνιά του καφέ στο κέντρο όπου έχω γίνει και φίλος με τον ιδιοκτήτη και παίρνω φρεσκοψημένο καφέ 18-23 ευρώ το κιλό.

Παίζει μεγάλο ρόλο ο καφές να είναι φρεσκοψημένος αλλά και ποιοτικός. 

Ένας φρέσκος καφές δουλεύεται πολύ διαφορετικά (κόψιμο - χρόνος εκχύλισης) από ότι ένας που θα πάρεις από το σούπερ χωρίς να ξέρεις πότε έχει ψηθεί κλπ...

Βρες ένα σωστό καφεκοπτείο και ψάξου...

Να σου πω την αλήθεια, η αρχική σκέψη αυτή ήταν. Θέλω να κάνω τις δοκιμές μου (λογικό νομίζω), μιας και τώρα μπαίνω στον κόσμο του φρεσκοαλεσμένου, έστω, καφέ (δεν λέω φρεσκοψημένου προφανώς). Σκέψου πως έπαιρνα προαλεσμένο, και με κόκκους...starbucks, η διαφορά με την νέα μηχανή είναι ήδη τεράστια. (η μηχανή έχει την δυνατότητα στο μεταξύ να παράξει και καφέ από προαλεσμένο, δεν έχω δοκιμάσει βέβαια να το κάνω - μου επιτρέπει 1 δόση τη φορά και για να πιω κρύο εσπρέσσο εγώ θέλω...4 :p )

πριν 57 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Και μάθε την μηχανή σου αφού έχει αρκετές ρυθμίσεις. Υπάρχει περίπτωση από καφέ σε καφέ να χρειαστεί να πειραματιστείς και να "πετάξεις" αρκετούς καφέδες μέχρι να καταλάβεις πως "δουλεύει".

Έχω καταλάβει ορισμένα πραγματάκια, με δυσκολεύει η λογική των manual ρυθμίσεων/δόσεων που μπορείς να κάνεις αλλά θα πειραματιστώ (τα ΣΚ προσφέρονται για κάτι τέτοιο βέβαια). Σε ότι αφορά τις δόσεις, νομίζω πως αυτόματα κόβει 9 γραμμάρια. Χρόνο εκχύλισης δεν δείχνει, όμως είναι σταθερός και έχεις την ευκαιρία να τον προγραμματίσεις και εσύ αν θέλεις με "παραμετροποίηση" προγραμμάτων, όπως αναφέρει η μηχανή στις οδηγίες (από μόνο του έχει 3 επίπεδα και φυσικά αν το πας στο 3ο, ο καφές νερώνει, το ιδανικό είναι και στα γούστα του καθενός βέβαια). 

πριν 57 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Και κάτι το οποίο δεν συζητιέται πολύ...Σκέψου για φίλτρο νερού.. Όχι εμφιαλωμένο αλλά φίλτρο. Για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα κανάτα με φίλτρα μέχρι που τα χριστούγεννα μας έκαναν δώρο οι γονείς μου ένα φίλτρο νερού 5 σταδίων με όσμωση... Λες και πίνω άλλο καφέ.

 

Έχω εδώ και παραπάνω από 1 χρόνο φίλτρο νερού. Η διαφορά στο νερό είναι μεγάλη, το νιώθω πίνοντας σκέτο το νερό από τη βρύση και με αυτό. Το ίδιο και με τον καφέ. Το φίλτρο που διαθέτει η μηχανή (aqua clean) επίσης βοηθάει από όσο κατάλαβα, αλλά δεν δοκίμασα χωρίς αυτό (είναι προαιρετικό, κάθε 3-5 μήνες το αλλάζεις ,κοστίζει 15€ και έχω ήδη παραγγείλει 2 ανταλλακτικά φίλτρα και 2 υγρα αφαλάτωσης). 

 

Το ευτύχημα είναι πως η μηχανή έχει κάποιους φοβερά βολικούς, αυτόματους μηχανισμούς καθαρισμού, και το να βγάλεις την μονάδα παρασκευής και να την πλύνεις είναι παιχνίδι. Δηλαδή κάνει κάποια περισσότερα από όσα φαίνονται από τα λουκς :p 

Επίσης, μιας και δεν πίνω καπουτσίνους, αυτό που βγάζει μόνο του αφρόγαλα (δεν ξέρω αν στα σωθικά του χρησιμοποιεί ατμό με κάποιον τρόπο), είναι βολικό για την Όλγα, της άρεσε και με χαροποίησε ιδιαίτερα αυτό! 

πριν 58 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Θα μιλήσουμε και στο τηλέφωνο αυτές τις μέρες. Χαθήκαμε...

Ακόμη δεν βρεθήκαμε από τότε που το λέγαμε. Να λήξει η καραμπίνα, να έρθεις για καφέ :bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@salde 

θυμάμαι να "γλυκοκοιτάζω" τον Sweet Blue από TAF. 30.72€/kg (δεν ξέρω τι συμβαίνει με κάτι καφέδες που έχουν 50 και 60€ :p 

 Τον πρότειναν κι άλλοι. Αλλά το να πάω εκεί να το πάρω, αδυνατώ προς το παρόν και τον αποστέλλουν με 3€ μεταφορικά σε 0.25 πακέτα. Θέλω να τον δοκιμάσω, έχει ισορροπία σε όλα του όπως βλέπω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί μα τον Δία, γιατί αυτό το παιδί. Μου δίνει και λινκ. Το οποίο γράφει στην ΠΡΩΤΗ γραμμή: their acidity is higher. Τα ίδια μου κανε με το καζάν ντιπί.
 

Στα BLENDED όταν έχουν αναμίξει μαζί με τον αράμπικα ένα ποσοστό ρομπούστα, συχνά αυτό -εκτός από τον οικονομικό λόγο και τους λόγους branding- έχει ως αποτέλεσμα να μειώνει κάπως την οξύτητα και να μοιάζει κάπως πιο γλυκό σε σχέση με σκέτο αράμπικα.
ΣΚΕΤΟΙ αρκετοί αράμπικα έχουν την τάση να είναι πιο όξινοι.

Παρεμπιπτόντως, αυτό αφορά γεύση ποικιλίας. Δεν είναι δλδ ελάττωμα. Το άλλο σημείο που μπορεί να σου δώσει όξινο ή πικρό είναι η λάθος θερμοκρασία (αυτό θεωρείται ελάττωμα). Αν π.χ. η ιδανική είναι περίπου στους 93° -λίγο κάτω από τον βρασμό- αν πέσεις χαμηλότερα γίνεται πιο όξινο. Αν ανέβεις πάνω από τα 100° Κελσίου (άλλο Κέλσιος άλλο Κέλσος, εμείς τι θα λέμε στις θερμοκρασίες Πέτα; είναι εμβόλιμο τεστ αυτό) τότε τείνει προς το πικρό.

Τρίτον ανάμεσα σε όξινο και πικρό, τι προτμώ εγώ Πέτα; δεύτερο εμβόλιμο τεστ.
Τέταρτον, μπορούμε να δούμε με το μάτι την θερμοκρασία του νερού ή χρειαζόμαστε όργανο ακριβείας Πέτα;
 

Αν η κάπως όξινη επίγευση δεν σε χαλάει Τόμμυ,σιγάσιγά με τον καιρό δοκιμάζεις και specialty καφέδες.
 

περί ποσότητας: americano δες μήπως φτιάχνεις. Τέσσερεις κανονικές δόσεις εσπρέσσο είναι too much και θα φωνάζουν οι γιατροί. Ο americano βέβαια ζεστός. Διπλό εσπρέσσο και προσθέτεις λίγο ζεστό νερό στην κούπα. Βρίσκεις την αναλογία που σε βολεύει. 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλό καφέ είχε ένα μαγαζί στο Αιγάλεω νομίζω QAWHA λεγόταν. Μπόνους, είναι κοντά οι λουκουμάδες Μπαλατσούρα να γλυκάνεις την κυρία σου. Αυτά είναι walking distance από τον σταθμό μετρό αιγάλεω.

Στο Περιστέρι έχω διαβάσει για ένα που ονομάζεται Mind the Cup αλλά δεν έχω δοκιμάσει.

Η γενική πρότασή μου στην φάση που είσαι τώρα είναι να χαλαρώσεις, να δεις διάφορες μάρκες στο σκρουτζ, αρχίζοντας από τους φθηνότερους για ευνόητους λόγους.

Αλεσμένοι
Κόκκοι
Μετράμε με τιμή κιλού για να διευκολύνουμε την σύγκριση κλπ. Τα ξέρεις ήδη αυτά είμαι βέβαιος.

6 minutes ago, PetrosD said:

Με μπέρδεψες, είμαι και άυπνος...

Πίκρα εννοείς την οξύτητα;


πέσε κοιμήσου να ξεκουραστείς. Όχι. πίκρα είναι η πίκρα. acidity είναι η οξύτητα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

γιατί μα τον Δία, γιατί αυτό το παιδί. Μου δίνει και λινκ. Το οποίο γράφει στην ΠΡΩΤΗ γραμμή: their acidity is higher. Τα ίδια μου κανε με το καζάν ντιπί.
 

Στα BLENDED όταν έχουν αναμίξει μαζί με τον αράμπικα ένα ποσοστό ρομπούστα, συχνά αυτό -εκτός από τον οικονομικό λόγο και τους λόγους branding- έχει ως αποτέλεσμα να μειώνει κάπως την οξύτητα και να μοιάζει κάπως πιο γλυκό σε σχέση με σκέτο αράμπικα.
ΣΚΕΤΟΙ αρκετοί αράμπικα έχουν την τάση να είναι πιο όξινοι.

Παρεμπιπτόντως, αυτό αφορά γεύση ποικιλίας. Δεν είναι δλδ ελάττωμα. Το άλλο σημείο που μπορεί να σου δώσει όξινο ή πικρό είναι η λάθος θερμοκρασία (αυτό θεωρείται ελάττωμα). Αν π.χ. η ιδανική είναι περίπου στους 93° -λίγο κάτω από τον βρασμό- αν πέσεις χαμηλότερα γίνεται πιο όξινο. Αν ανέβεις πάνω από τα 100° Κελσίου (άλλο Κέλσιος άλλο Κέλσος, εμείς τι θα λέμε στις θερμοκρασίες Πέτα; είναι εμβόλιμο τεστ αυτό) τότε τείνει προς το πικρό.

Τρίτον ανάμεσα σε όξινο και πικρό, τι προτμώ εγώ Πέτα; δεύτερο εμβόλιμο τεστ.
Τέταρτον, μπορούμε να δούμε με το μάτι την θερμοκρασία του νερού ή χρειαζόμαστε όργανο ακριβείας Πέτα;
 

Αν η κάπως όξινη επίγευση δεν σε χαλάει Τόμμυ,σιγάσιγά με τον καιρό δοκιμάζεις και specialty καφέδες.
 

περί ποσότητας: americano δες μήπως φτιάχνεις. Τέσσερεις κανονικές δόσεις εσπρέσσο είναι too much και θα φωνάζουν οι γιατροί. Ο americano βέβαια ζεστός. Διπλό εσπρέσσο και προσθέτεις λίγο ζεστό νερό στην κούπα. Βρίσκεις την αναλογία που σε βολεύει. 

 

Δεν θα φωνάζουν οι γιατροί γιατί σπάει πολύ όταν κάνεις κρύο έναν εσπρέσσο. 

Δεν φώναξαν όταν επινα 3 φραπέδες με 2 κουταλιά καφέ τίγκα :hehe:

 

Για την δουλειά το πρωί θέλω κρύο. Να κρατήσει λίγο, αν κάνω ζεστό πρέπει να το πιω αμέσως και μετά να μπλέκω στη δουλειά πάλι με προαλεσμενους ή να παραγγείλω. Ξέρω ότι μπορώ να βάλω τον καφέ τον ζεστό σε ποτηράκι να κρατήσει ή σε τύπου θερμός, αλλά δεν θέλω.

Αν θέλω να πιω γρήγορα εσπρέσσο , πίνω ζεστό, το πολύ διπλό. Αμερικανο που είναι νεροζουμι βρε;;; :p

πριν 3 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Η γενική πρότασή μου στην φάση που είσαι τώρα είναι να χαλαρώσεις, να δεις διάφορες μάρκες στο σκρουτζ, αρχίζοντας από τους φθηνότερους για ευνόητους λόγους

Το έχω κάνει ήδη :) Αρχικα θέλω να δω πως θα είναι ο Κόστα που ήδη μου αρέσει. Μετά βλέπουμε , μου αρέσει η φάση του ψαξιματος :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Αμερικανο που είναι νεροζουμι βρε;

σουτ.
ζωντανό νεροζουμάκι. Μικρό νεροζούμι, δεν είναι κι ο Ατλαντικός. Πίνεται ευχάριστα πάντως αν τον πετύχουν.
Αλλιώς αν πάω την ποσότητα που θέλω σε εσπρέσσο θα καταλήξω με νεκρό εσπρεσσάκι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η αμπαλοσυνη σας στον καφε δεν εχει οριο,γιατι δεν κλειδωνει το θεμα τι παπαριες διαβαζω για την οξυτητα και τον φρεκο καβουρδισμενο ...για αραμπικα και ρομπουστα.για να αλεσει καφε ο αλλος ποσο θελει μια μερα....ελεος η  ημιμαθεια ειναι καρκινος...

ημαρτον ρε μαλακες αμπαλοι...με καθε συμπαθιο ρε παιδια ελεος..βαρεσε κοκκινο η μαλακια στο thread

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, steve_m said:

παιδια η αμπαλοσυνη σας στον καφε δεν εχει οριο,γιατι δεν κλειδωνει το θεμα τι παπαριες διαβαζω για την οξυτητα και τον φρεκο καβουρδισμενο ...για αραμπικα και ρομπουστα.για να αλεσει καφε ο αλλος ποσο θελει μια μερα....ελεος η  ημιμαθεια ειναι καρκινος...

ημαρτον ρε μαλακες αμπαλοι...με καθε συμπαθιο ρε παιδια ελεος..βαρεσε κοκκινο η μαλακια στο thread


Δεν σε εμπόδισε κάποιος να γράψεις την σωστή απάντηση. Δεν είναι απόρρητο μυστικό ελπίζω. Ακόμα καλύτερα αν έχεις κάποια πρόταση για αγορά συστήματος εντός των προϋποθέσεων και του οικονομικού ορίου που πληρώνει ο άνθρωπος που ρώτησε ή για τον καφέ που θα του πρότεινες να αγοράσει.
Ένα ιδανικό σύστημα μηχανής-μύλου-απαραίτητων συνοδευτικών έως 350­€-400€ ας πούμε.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα της δημόσιας συζήτησης  σε φόρουμ. Όποιος γνωρίζει το σωστό το γράφει να το μαθαίνουν όσοι θέλουν, διορθώνει και τα λάθη όπου τα βλέπει, γινόμαστε όλοι ευρυμαθέστεροι. Ποικιλοτρόπως.

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Δεν σε εμπόδισε κάποιος να γράψεις την σωστή απάντηση.

Δυστυχώς τώρα τον εμποδίζουν οι συνέπειες του προηγούμενου μηνύματος... Ελπίζω από μεθαύριο να μοιραστεί μαζί μας τα μυστικά του καφέ. ?‍♂️

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, salde said:


Δεν σε εμπόδισε κάποιος να γράψεις την σωστή απάντηση. Δεν είναι απόρρητο μυστικό ελπίζω. Ακόμα καλύτερα αν έχεις κάποια πρόταση για αγορά συστήματος εντός των προϋποθέσεων και του οικονομικού ορίου που πληρώνει ο άνθρωπος που ρώτησε ή για τον καφέ που θα του πρότεινες να αγοράσει.
Ένα ιδανικό σύστημα μηχανής-μύλου-απαραίτητων συνοδευτικών έως 350­€-400€ ας πούμε.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα της δημόσιας συζήτησης  σε φόρουμ. Όποιος γνωρίζει το σωστό το γράφει να το μαθαίνουν όσοι θέλουν, διορθώνει και τα λάθη όπου τα βλέπει, γινόμαστε όλοι ευρυμαθέστεροι. Ποικιλοτρόπως.

 

Και να συμπληρωσω... Με ΚΟΣΜΙΟ τρόπο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο με κάλυψαν παραπάνω, δεν έχω κάτι άλλο να πω...

 

Στο μεταξύ όταν με ρωτήσατε για πόσους καφέδες υπολογίζω, είπα 8, αναφερόμενος μόνο στους δικούς μου :p Δεν υπολόγισα τους 4-5 που θέλει η Όλγα την βδομάδα (give or take ) :bleh: 

Βάλε 12 κυρ Στέφανε να είσαι μέσα ? :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rusty_Cookie said:

ξέρουμε σε ποιο καφεκοπτείο είναι συνδεσμίτης το παιδι? 


Κουκς. Δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί όντως να ξέρει πολύ περισσότερα απο εμένα. Μπορεί απλώς να έγραψε χαλαρά χωρίς διάθεση προσβολής (σα να μιλάμε σε καφενείο) κι ο γραπτός λόγος να το επιδείνωσε. Μπορεί να μην κατάλαβε τι ακριβώς έγραφα στον Μπέρτσεν. Drop it, δεν έχει νόημα, ας έρθει να μας εξηγήσει τι συμβουλεύει τον Μπέρτσεν που είναι κι ο ενδιαφερόμενος κι ο πληρώνων.

Αυτά ως προς εμένα.

Ως προς τον Μπέρτσεν, οκ θέλει να του πει ότι κακώς ο Μπέρτσεν επιθυμεί το Χ πράγμα. Ότι πρέπει να το κάνει αλλιώς.

είτε πληρώνοντας παραπάνω (μεγάλε ο Μπέρτσεν τα πληρώνει όχι εγώ κι εσύ, εγώ του είπα να πληρώσει λιγότερα και να πάει σε pour over με βάση την εντύπωση που σχημάτισα για τις επιθυμίες του, δεν θα τον βάλω να πληρώσει 800 ευρώ αντί για 400 με το έτσι θέλω. το πολύ πολύ να του πω ξέρεις αν πλη΄ρωνες 800 θα σου άρεσε καλύτερα που ούτε αυτό δεν ισχύει αλλά λέμε τώρα)

είτε ασχολούμενος περισσότερο χρόνο από όσο θέλει ο άνθρωπος. Μας έγραψε ότι δεν θέλει πολλά πολλά. Κι ούτε πίνει τόσους πολλούς καφέδες για να του κάνουμε με το ζόρι εγκεφαλική ένεση να αλλάξει την επιθυμία του. Δοκίμασε μάλιστα την μηχανή που αγόρασε.

 

Τώρα να τον προσβάλει κάποιος επειδή δεν γουστάρει κάτι που στον κάποιον φαίνεται εύκολο είναι λάθος. Πες του τον χρόνο που θα χρειαστεί για την άλεση (αλλά συνολικά, ζυγίσματα, καθαρίσματα, χώρος πάνω στον παγκο της κουζίνας, όλο να το δούμε) και θα μας απαντήσει ο Μπέρτσεν αν ο χρόνος που του λέμε τον βολεύει ή όχι.

@τομμυ, on topic. ακόμα και καλύτερα αν είναι περισσότεροι οι καφέδες, όσο περισσότεροι έχει καλύτερη οικονομική απόσβεση η μηχανή. Συν τον χρόνο που κερδίζεις ίσως.  Θα σε ρωτήσω κι άλλα εν καιρώ, σιγά σιγά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξεκαθάρισα πως δεν πάω για επαγγελματίας του είδους. Ξέρω ότι μύλος και μηχανή είναι καλύτερα, έχω συμμετάσχει σε συζητήσεις που με οδηγούσαν με το έτσι θέλω σε κάτι μύλους των 300€ και ξέρω ότι εκεί το πάνε όσοι το παίζουν επαγγελματίες του καφέ στο σπίτι τους - γιατί ο φτηνός μύλος είναι ερασιτεχνικός και δεν κάνει δουλειά μπλαμπλαμπλα (δεν με νοιάζει αν είναι μπαριστα ο φίλος, ειλικρινά) ,αλλά ξεκαθάρισα ότι με ενδιαφέρει περισσότερο το θέμα ταχύτητα σε συνδυασμό με αποδοτικότητα μιας αυτόματης μηχανής.

Έχει προκαθορισμένους χρόνους (3 διαφορετικούς) η μηχανή, και έχει τρόπο να ορίζεις και τον δικό σου. Νομίζω ότι ο σωστός είναι το 2. Θα μετρήσω γιατί δεν έχει χρονόμετρο. Ούτε λέει σε τι θερμοκρασία πέφτει (έχει 3 σκάλες θερμοκρασίας , νομίζω εκεί γύρω στους 90c είναι στο 2? Θα σας γελάσω, δεν έχω θερμόμετρο )  

 

Πήρα και τον Costa coffee και από αύριο θα δοκιμάσω με αυτόν! Δεν τελείωσε ο άλλος ακόμη, ωστόσο θέλω ,μιας και τους έχω και τους 2, να δω τις διαφορές τους και να συγκρίνω και με τον προαλεσμένο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καταλαβαίνω. Έτσι σκέφτηκα όταν πήρα τη δική μου.

Ξυπνούσα 4 και 20 το πρωί, την είχα δίπλα στο κρεβάτι και την άνοιγα. Πήγαινα τουαλέτα, μέχρι να γυρίσω είχε ζεσταθεί και μετά έφτιαχνα στα γρήγορα ένα διπλό εσπρέσσο που έπινα πριν φύγω για δουλειά, χωρίς πρωινό. Αχ, ωραίες εποχές τότε (2016-2017).

 

Να σε βάλω να μετρήσεις πόσα γραμμάρια καφέ κόβει ή δεν είναι εφικτό; Μάλλον δεν είναι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Να σε βάλω να μετρήσεις πόσα γραμμάρια καφέ κόβει ή δεν είναι εφικτό; Μάλλον δεν είναι.

Δύσκολο να το κάνω αυτό. Κόβει τον καφέ και το υπόλειμμα το εναποθέτει στον ειδικό χώρο που έχει εντός (που μετά καθαρίζω και πετάω). Δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ? Ούτε να μετρήσω τους κόκκους :p Νομίζω πάντως πως είναι 8 ή 9 γραμμάρια. Δεν μπορώ να κρίνω όμως από την ποσότητα που πετάω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δοκίμασα KUDU Coffee Roasters

Δοκίμασα αυτό το "bundle". Ακριβοί γενικώς, αλλά έχει και προσιτούς καφέδες.

O good cup είναι ο πιο κατάλληλος για κρύος και ταυτόχρονα ο πιο φτηνός από τα παραπάνω blend, μου αρέσει, θέλει σχετικά χοντρό κόψιμο αλλιώς γίνεται πυροβόλο. 

Κάθε καφές έχει την ταυτότητά του, βγαίνει προς τα έξω ακόμη και με την φτηνατζίδικη ερασιτεχνική μου μηχανή. 

Αν και ο Good Cup μου άρεσε ιδιαιτέρως, σαν να βρήκα αυτό που ψάχνω, ψάχνω και κάτι σε πιο "γλυκό" , για να αρέσει και στην Όλγα. Όλοι οι παραπάνω είναι ιδιαίτεροι, οι 2 από τους 3 δεν προτείνονται για κρύο καφέ τόσο, αλλά έχουν την "χάρη" τους όταν τους πίνεις ζεστούς.

Τους KUDU τους είχα ακουστά αλλά έπεσε ένα sponsored μπροστά μου από ένα άρθρο για αυτούς, και πραγματικά αξίζουν. 

Αναπόφευκτα πλέον, θα δοκιμάσω και τους TAF για να βρω τι θα παίρνει η Όλγα, νομίζω πως εγώ καταστάλλαξα στον good cup.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

νομίζω πως εγώ καταστάλλαξα στον good cup.

 

μια χαρούλα αν ανακάλυψες τόσο σύντομα κάτι που σου αρέσει.

Σου αφήνω ένα λινκ, https://www.facebook.com/Mokador-caffe-Hellas-250835208618311


Λοιπον: έναν από αυτούς τους καφέδες (μου είπαν προσφάτως που ρώτησα τον εστιάτορα ότι ήταν ο mokador 100% arabica) είχα πιει, μία φορά πριν 9-10 χρόνια στην Β.Ελλάδα. Δεν τον έχω ξαναδεί πουθενά από τότε, τώρα που έψαχνα ένα λινκ για εσένα κάπου μου εμφανίστηκε η μάρκα και το θυμήθηκα. Από ότι φαίνεται τους φέρνει μια επιχείρηση στη Νίκαια, στην Πέτρου Ράλλη, το λινκ επάνω πρέπει να είναι η σελίδα τους στο ΦΒ (merehougias.gr είναι η σελίδα τους αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο εκεί, πού τον πουλάνε και τέτοια). Τον είχα πιει σε διπλό εσπρέσσο, χωρίς ζάχαρη, ήταν από τους πιο γευστικούς που έχω πιει ποτέ κι αρκετά «γλυκός». Δεν τον βρίσκω στο σκρουτζ αλλά κάπου που πέτυχα σε ξένη σελίδα, η τιμή ήταν λογική (όχι φθηνός/όχι ακριβός, ίσως ακριβότερος από τον kudu που δείχνεις). Αν τον πετύχετε πουθενά ή αν έχεις όρεξη να επικοινωνήσεις μαζί τους θα σου πρότενα κάποια φορά να τον δοκιμάσεις.
 

Ο ιταλικος ιστότοπος

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.