Jump to content



Μάλλον CPU bottleneck. Συμφωνείτε;


Recommended Posts

Προσωπικη μου αποψη (ΚΑΘΑΡΑ...), μετα απο αρκετα χρονια παρακολουθησης και ενασχολησης με τα πισι, ειναι η εξης: 

 

Αν -ΙΔΑΝΙΚΑ- σε ενα συστημα, εχεις καθαρα και σωστα πανω απο 60FPS με 0ms LAG απο οποιοδηποτε υποσυστημα, ειτε μονιτορ, ειτε καρτα γραφικων, ειτε INTERNET (για Online gaming), ειτε ολα τα υπολοιπα υποσυστηματα,  τοτε δεν υπαρχει πιθανοτητα το ανθρωπινο ματι να "δει" ΚΑΜΜΙΑ οπτικη διαφορα...!!!  και αυτο...ανεξαρτητως αναλυσης...!!!  αυτα τα λεω ιδανικα...!!  

 

επειδη ιδανικα ομως, ακομα ΔΕΝ υπαρχει, και υπαρχουν θεματα, Lag, stuttering, κλπ. εκει.. το αλλο προβλημα που δημιουργειται, ειναι οτι προσπαθουν με Software λυσεις να λυσουν αυτα τα θεματα, τα οποια ομως με την σειρα τους, δημιουργουν αλλες ασυμβατοτητες. πχ το FREESYNC με ολες τις τεχνολογιες της AMD που δινονται μεσω των Drivers, θελουν ολο και πιο ισχυρα και γρηγορα υποσυστηματα, οπως επεξεργαστες, μνημες, δισκους, καρτες γραφικων...!!  

 

ΕΠΟΜΕΝΩΣ, θεωρω το "κυνηγι" των πολλων εκατονταδων FPS, σαν κυνηγι μαγισσων...!!!!  προσωπικα βαζω "ταβανι" τα 120HZ (FPS).... για οποιαδηποτε χρηση, αλλα με προσπαθεια ελαχιστοποιησης του LAG......!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

Προσωπικη μου αποψη (ΚΑΘΑΡΑ...), μετα απο αρκετα χρονια παρακολουθησης και ενασχολησης με τα πισι, ειναι η εξης: 

 

Αν -ΙΔΑΝΙΚΑ- σε ενα συστημα, εχεις καθαρα και σωστα πανω απο 60FPS με 0ms LAG απο οποιοδηποτε υποσυστημα, ειτε μονιτορ, ειτε καρτα γραφικων, ειτε INTERNET (για Online gaming), ειτε ολα τα υπολοιπα υποσυστηματα,  τοτε δεν υπαρχει πιθανοτητα το ανθρωπινο ματι να "δει" ΚΑΜΜΙΑ οπτικη διαφορα...!!!  και αυτο...ανεξαρτητως αναλυσης...!!!  αυτα τα λεω ιδανικα...!!  

 

επειδη ιδανικα ομως, ακομα ΔΕΝ υπαρχει, και υπαρχουν θεματα, Lag, stuttering, κλπ. εκει.. το αλλο προβλημα που δημιουργειται, ειναι οτι προσπαθουν με Software λυσεις να λυσουν αυτα τα θεματα, τα οποια ομως με την σειρα τους, δημιουργουν αλλες ασυμβατοτητες. πχ το FREESYNC με ολες τις τεχνολογιες της AMD που δινονται μεσω των Drivers, θελουν ολο και πιο ισχυρα και γρηγορα υποσυστηματα, οπως επεξεργαστες, μνημες, δισκους, καρτες γραφικων...!!  

 

ΕΠΟΜΕΝΩΣ, θεωρω το "κυνηγι" των πολλων εκατονταδων FPS, σαν κυνηγι μαγισσων...!!!!  προσωπικα βαζω "ταβανι" τα 120HZ (FPS).... για οποιαδηποτε χρηση, αλλα με προσπαθεια ελαχιστοποιησης του LAG......!!! 

Και πως το μετραμε αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Και πως το μετραμε αυτο; 

με τις μεθοδολογιες μετρησεων που μετρανε και τωρα.........!!!    τι εννοεις.......?? 

 

οταν π.χ βλεπεις τανιες με 24- 29.97 σταθεραFPS, βλεπεις καμια διαφορα...???   αλλα επειδη.. αλλο οι ταινιες, και αλλο τα παιχνιδια......

 

Ερωτω λοιπον, εαν υπηρχε η τεχνικη δυνατοτητα και τα παιχνιδια, να βγαζουν MIN 60FPS σε ολες τις αναλυσεις, ακομα και σε 4Κ, θα εβλεπες καμια οπτικη διαφορα...?   

 

 

ΥΓ, καταλαβαινω πως τα παιχνιδια ειναι απειρως πιο περιπλοκα-πολυπλοκα απο μια ταινια, για αυτο και λεω ΕΑΝ υπηρχε η δυνατοτητα.  ο στοχος μου ειναι το οπτικο αποτελεσμα.....!

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 60Ηz δεν τα "βλέπεις" αλλά τα αισθάνεσαι σε αυτό ακριβώς που γράφεις, στον εκμηδενισμό του "lag" δηλαδή.

 

O οφθαλμός ως όργανο μπορεί και βλέπει μέχρι 60. Όμως ο εγκέφαλος κάνει την "αποκωδικοποίηση" και αυτό που αποκωδικοποιείς είναι σαφώς πιο "smooth" στα 144Hz. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου το μυαλό είναι πολύ ξεκάθαρη η αναβάθμισή σου, και μοιάζει πολυ και με την δική μου που μαζί κάναμε. Δύο ερωτήματα.

 

1) H μητρική, είναι επιπέδου των 70 ευρώ καινούρια max, αξίζει πραγματικά να επενδύσεις πάνω της 250 ευρώ και να κλειδωθείς εκεί ?

2) To warzone, δεν είναι ούτε το πιο βαρύ game, ούτε με τα καλύτερα γραφικά. Σε μια αναβάθμιση νομίζω πρέπει να είναι κριτήριο και το κάτι παραπάνω;

 

Αν απαντήσεις σε αυτά τα δύο ερωτήματα στο εαυτό σου, τότε από μόνος σου θα θέσεις ένα τρίτο, το οποίο είναι : Πόσο μεγαλυτερο budget μπορώ να διαθέσω από όσο σχεδίαζα; Και εκεί, θα πας ή σε 5600x ή 5800x, ή θα περιμένεις για Intel να δεις τι γίνεται. Άσε που μπορεί να καταλήξεις ότι θες και GPU.

 

Σαν γενικότερη ιδέα, τα περισσότερα fps θα στα δώσει η κάρτα γραφικών, ο επεξέργαστης θα σε γλυτώσει κυρίως από fps drops και θα σου δώσει ένα μικρό fps boost, τα ξέρεις αυτά άλλωστε. Έτσι όπως σε βλέπω τώρα, ακόμα και στο warzone, χλώμο να έχεις 144hz minimum fps . Και λέω minimum γιατί αυτό είναι που ουσιαστικά θες για ένα competitive fps όπως το warzone. 144fps κολλημένα, με limiter στα 144fps, χωρίς gsync, freesync ή άλλου τύπου input lag.

 

Γενικότερα το σπορ των 144hz νομίζω ανήκει στο πακέτο των ~900-1300 ευρώ για cpu-mobo-gpu-ram μακάρι να αλλάξει στο μέλλον γιατί είναι too much, αλλά προς το παρόν είναι χλωμό να πάει πιο κάτω οικονομικά, και αν το πας θα είσαι ΠΟΛΥ οριακά, θα είναι οκ για συγκεκριμένα games, και με πιθανά fps drops. Εκτός αν παίζεις κανά CS:GO...Keep in mind ότι τα περισσότερα competitive games είναι σχεδιασμένα να έχουν πιο χαμηλά fps για να είναι προσιτά στο ευρύ κοινό, αν αποφασίσεις να παίξεις κάτι πιο "single player" τότε εκεί θα είναι ακόμα πιο σκούρα τα πράγματα.

 

p.s. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μια άλλη λύση είναι να φερθείς στο minitor σου σαν να είναι 120hz, με ένα limiter στα 120 fps, λογικά όποια αναβάθμιση και να κάνεις 120fps minimum πρέπει ΛΟΓΙΚΑ να τα πιάσεις στο warzone. Ίσως είναι και αυτό μια λύση.

 

----

 

Όσον αφορά κάποια σχόλια του τύπου ότι 144hz δεν φαίνονται κτλπ, τι να πω. Παιδιά πριν κάνετε σχόλια, δοκιμάστε πρώτα, γιατί αν δεν το δεις κάτι, δύσκολα να το καταλαβεις. Άσε που το lag, δεν έχει καμία σχέση με τα fps/hz. Βάλε ένα game και κάτσε στατικός σε ένα σημείο και κούνα το mouse προς όλες τις κατευθύνσεις στα 144hz, τότε θα καταλάβεις τα 144hz. Όσον αφορά το ανθρώπινο μάτι, βλέπω ότι πλέον υπάρχει και μύθος για τα 60hz όπως παλιότερα για το 25fps; Σαφώς και το ανθρώπινο μάτι βλέπει ΠΟΛΥ παραπάνω, παίξε μια βδομάδα σε 144hz, και προσπάθησε μετά να γυρίσεις στα 60fps, θα βρεθείς προ εκπλήξεως !!!

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια στα 60 fps, ΝΑΙ αν βάλεις ένα κόφτη στα 60fps, θα παίζεις κολλημένα 60fps και δεν πέφτει αν έχεις το κατάλληλο hardware, αδυνατώ να καταλάβω το ερώτημα. Και ναι θα ΕΧΕΙ διαφορά από τα 144fps/hz.

Έγινε επεξεργασία από sornok
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sornok έγραψε:

Στο δικό μου το μυαλό είναι πολύ ξεκάθαρη η αναβάθμισή σου, και μοιάζει πολυ και με την δική μου που μαζί κάναμε. Δύο ερωτήματα.

 

1) H μητρική, είναι επιπέδου των 70 ευρώ καινούρια max, αξίζει πραγματικά να επενδύσεις πάνω της 250 ευρώ και να κλειδωθείς εκεί ?

2) To warzone, δεν είναι ούτε το πιο βαρύ game, ούτε με τα καλύτερα γραφικά. Σε μια αναβάθμιση νομίζω πρέπει να είναι κριτήριο και το κάτι παραπάνω;

 

Αν απαντήσεις σε αυτά τα δύο ερωτήματα στο εαυτό σου, τότε από μόνος σου θα θέσεις ένα τρίτο, το οποίο είναι : Πόσο μεγαλυτερο budget μπορώ να διαθέσω από όσο σχεδίαζα; Και εκεί, θα πας ή σε 5600x ή 5800x, ή θα περιμένεις για Intel να δεις τι γίνεται. Άσε που μπορεί να καταλήξεις ότι θες και GPU.

 

Σαν γενικότερη ιδέα, τα περισσότερα fps θα στα δώσει η κάρτα γραφικών, ο επεξέργαστης θα σε γλυτώσει κυρίως από fps drops και θα σου δώσει ένα μικρό fps boost, τα ξέρεις αυτά άλλωστε. Έτσι όπως σε βλέπω τώρα, ακόμα και στο warzone, χλώμο να έχεις 144hz minimum fps . Και λέω minimum γιατί αυτό είναι που ουσιαστικά θες για ένα competitive fps όπως το warzone. 144fps κολλημένα, με limiter στα 144fps, χωρίς gsync, freesync ή άλλου τύπου input lag.

 

Γενικότερα το σπορ των 144hz νομίζω ανήκει στο πακέτο των ~900-1300 ευρώ για cpu-mobo-gpu-ram μακάρι να αλλάξει στο μέλλον γιατί είναι too much, αλλά προς το παρόν είναι χλωμό να πάει πιο κάτω οικονομικά, και αν το πας θα είσαι ΠΟΛΥ οριακά, θα είναι οκ για συγκεκριμένα games, και με πιθανά fps drops. Εκτός αν παίζεις κανά CS:GO...Keep in mind ότι τα περισσότερα competitive games είναι σχεδιασμένα να έχουν πιο χαμηλά fps για να είναι προσιτά στο ευρύ κοινό, αν αποφασίσεις να παίξεις κάτι πιο "single player" τότε εκεί θα είναι ακόμα πιο σκούρα τα πράγματα.

 

p.s. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μια άλλη λύση είναι να φερθείς στο minitor σου σαν να είναι 120hz, με ένα limiter στα 120 fps, λογικά όποια αναβάθμιση και να κάνεις 120fps minimum πρέπει ΛΟΓΙΚΑ να τα πιάσεις στο warzone. Ίσως είναι και αυτό μια λύση.

 

----

 

Όσον αφορά κάποια σχόλια του τύπου ότι 144hz δεν φαίνονται κτλπ, τι να πω. Παιδιά πριν κάνετε σχόλια, δοκιμάστε πρώτα, γιατί αν δεν το δεις κάτι, δύσκολα να το καταλαβεις. Άσε που το lag, δεν έχει καμία σχέση με τα fps/hz. Βάλε ένα game και κάτσε στατικός σε ένα σημείο και κούνα το mouse προς όλες τις κατευθύνσεις στα 144hz, τότε θα καταλάβεις τα 144hz. Όσον αφορά το ανθρώπινο μάτι, βλέπω ότι πλέον υπάρχει και μύθος για τα 60hz όπως παλιότερα για το 25fps; Σαφώς και το ανθρώπινο μάτι βλέπει ΠΟΛΥ παραπάνω, παίξε μια βδομάδα σε 144hz, και προσπάθησε μετά να γυρίσεις στα 60fps, θα βρεθείς προ εκπλήξεως !!!

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια στα 60 fps, ΝΑΙ αν βάλεις ένα κόφτη στα 60fps, θα παίζεις κολλημένα 60fps και δεν πέφτει αν έχεις το κατάλληλο hardware, αδυνατώ να καταλάβω το ερώτημα. Και ναι θα ΕΧΕΙ διαφορά από τα 144fps/hz.

Διευκρινησα και ειπα... με ακριβεια.... πανω απο 60HZ/fps, αλλα ΙΔΑΝΙΚΑ με 0 Lag, απο οποιοδηποτε υποσυστημα ή/και το Software, ΔΕΝ θα εβλεπες καμια απολυτως διαφορά, ουτε και σε Feeling. AN δλδ επαιζες με κλειδωμενα 100fps σε οποιοδηποτε GAME, με καθολου LAG, frame drops, stuttering, κλπ, σοβαρα θα ενιωθες διαφορα απο τα 144...???  ΔΕΝ νομιζω...!! Απλα τωρα την καταλαβαινεις, την διαφορα, ακριβως επειδη υπαρχουν ολοι αυτοι οι παραγοντες που επηρεαζουν την ταχυτητα αποκρισης/smoothness..!

ΑΛΛΑ, επαναλαμβανω αυτα σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθηκες, που θα αργησουν πολυ να ερθουν, αν ερθουν ποτε, γιατι ιδανικο ΔΕΝ υπαρχει.   οποτε με τις τεχνολογιες που εχουμε... θα κυνηγαμε τα fps....ακομα..!  

Αυτο ειπα. δεν αντιλεγω οτι ειναι αναγκαια τα πολλα HZ για το Smoothness των παιχνιδιων. αλλα θα μπορουσαν οι προγραμματιστες και ολοι οι συμμετεχοντες στην οπτικη εμπειρια, να ριξουν λιγο το βαρος στην βελτιωση των μεσαζοντων, αντι να περιμενουν απο τα "κοροιδα" να ριχνουν χρημα σε καρτες γραφικων, επεξεργαστες, ταχυτερους δισκους, ταχυτερες οθονες......κλπ κλπ...!!!  σε αυτο στοχευε το σχολιο μου. 

 

 

ΟΝ ΤΟΠΙΚ @gdp77.. .δυστυχως η μητρικη σου σε περιοριζει σε επεξεργαστες μεχρι τον 3800ΧΤ. αν θελεις κατι παραπανω...αναγκαστικα θα πας σε αλλαγη μητρικης, που δεν ξερω ειλικρινα τι θα μπορεσει να σου δωσει παραπανω σε σχεση με το κοστος που θα αναγκαστεις να δωσεις για αλλαγη πλατφορμας..!  παντως το CPU Bottleneck  πρεπει να το διασταυρωσεις και με αλλα παιχνιδια, αν οντως ειναι ο CPU ή αν φταιει και το ιδιο το παιχνιδι.   

 

γιατι οπως γνωριζετε, πολλες φορες ο ιδιος επεξεργαστης, σε αλλα παιχνιδια 100ριζει, και σε αλλα 50ριζει... που σημαινει οτι ειναι και αναλογα το παιχνιδι..! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@cabdik

 

Το ότι από 1η γενιά ryzen σε 2η και 3η υπάρχουν σημαντικές διαφορές στα games και αυτό είναι επιβεβαιωμένο από χιλιάδες reviews και benchmarks. Δεν μπορεί να είναι θέμα του warzone μόνο.... Το γεγονός ότι η gpu δεν παίζει 95+ αλλά ~70% δεν μπορεί να σημαίνει τίποτα άλλο παρά μόνο cpu bottleneck κατά τη γνώμη μου

@Havic

 

Η καταγραφή έγινε με το λογισμικό adrenaline της AMD. Πήρα το csv αρχείο και έφτιαξα το γράφημα που έχω ανεβάσει. Per core αν θες εικόνα θα πρέπει μάλλον να το κάνω με το msi afterburner. Μάλλον θες να δεις αν τερματίζουν κάποιοι πυρήνες ή όχι?

 

 

Παίδες το συμπέρασμα είναι ότι για 144 θέλω αλλαγή πλατφόρμαε mobo/cpu/gpu. Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. Όπως έγραψε και ο @sornok παραπάνω ίσως μεινω τελικά στα ~120 fps/hz που έχω καλές πιθανότητες αν πάω σε κάποιον ryzen 3xxx

 

Η κάρτα μου έχει περιθώριο ακόμα 30% performance να δώσει. Αν από αυτό το περιθώριο πάρω 20% παραπάνω fps , τα έπιασα τα 120 , δεδομένου ότι τώρα είμαι στα 100. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θέλω να δω, αν π.χ. το game θέλει 4-6-8 threads και αυτά τερματίζουν ενώ τα υπόλοιπα είναι αραχτά τότε λογικό να έχει χαμηλή % Total usage το cpu, αλλά αν είναι όλα αραχτά και δεν τερματίζει κανένα τότε ίσως συμβαίνει κάτι άλλο.

 

Επίσης θα με απασχολούσαν τα frametimes (μιας και έμαθα και τι είναι) εξίσου πολύ, αν όχι περισσότερο, από τα avrg fps.

 

Περι frametimes

Spoiler

 

 

 

 

Περί FPS και Hz

 

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

@cabdik

 

Το ότι από 1η γενιά ryzen σε 2η και 3η υπάρχουν σημαντικές διαφορές στα games και αυτό είναι επιβεβαιωμένο από χιλιάδες reviews και benchmarks. Δεν μπορεί να είναι θέμα του warzone μόνο.... Το γεγονός ότι η gpu δεν παίζει 95+ αλλά ~70% δεν μπορεί να σημαίνει τίποτα άλλο παρά μόνο cpu bottleneck κατά τη γνώμη μου

@Havic

 

Η καταγραφή έγινε με το λογισμικό adrenaline της AMD. Πήρα το csv αρχείο και έφτιαξα το γράφημα που έχω ανεβάσει. Per core αν θες εικόνα θα πρέπει μάλλον να το κάνω με το msi afterburner. Μάλλον θες να δεις αν τερματίζουν κάποιοι πυρήνες ή όχι?

 

 

Παίδες το συμπέρασμα είναι ότι για 144 θέλω αλλαγή πλατφόρμαε mobo/cpu/gpu. Δεν υπάρχει πιο οικονομική λύση. Όπως έγραψε και ο @sornok παραπάνω ίσως μεινω τελικά στα ~120 fps/hz που έχω καλές πιθανότητες αν πάω σε κάποιον ryzen 3xxx

 

Η κάρτα μου έχει περιθώριο ακόμα 30% performance να δώσει. Αν από αυτό το περιθώριο πάρω 20% παραπάνω fps , τα έπιασα τα 120 , δεδομένου ότι τώρα είμαι στα 100. 

 

Εγω ειπα να τεσταρεις, εαν το κανει αυτο και σε αλλα παιχνιδια, ή αν σε αλλα παιχνιδια παει ο CPU 85-90-100% και η καρτα 100%...! 

 

BOTTLENECK υπαρχει στην περιπτωση που ενα απο τα 2 μερη (CPU-GPU) τερματιζει 100%. ενω το αλλο καααααθεται....! στην περιπτωση σου βασει του γραφηματος που παρεθεσες, ο CPU ειναι στα 58%, και η GPU στα 70%. αρα για μενα καπου αλλου θα πρεπει να ψαξεις και οχι σε CPU-GPU, αφου δεν τερματιζει κανενα απο τα 2...!! 

 

 

ο Havic εχει ενα δικιο.  εαν θυμαμαι καλα, η πρωτη γενια ειχε καποια θεματα με το σωστο "μοιρασμα" εργασιων σε πυρηνες/threads. Δεν ξερω αν λυθηκε αυτο με καποιο update αργοτερα.....

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, cabdik said:

BOTTLENECK υπαρχει στην περιπτωση που ενα απο τα 2 μερη (CPU-GPU) τερματιζει 100%. ενω το αλλο καααααθεται....! στην περιπτωση σου βασει του γραφηματος που παρεθεσες, ο CPU ειναι στα 58%, και η GPU στα 70%. αρα για μενα καπου αλλου θα πρεπει να ψαξεις και οχι σε CPU-GPU, αφου δεν τερματιζει κανενα απο τα 2...!! 

 Όχι δεν ισχύει αυτό που λες για cpu. Κανένα σύγχρονο πολυπύρηνο cpu δεν πάει πάνω από ~60% στα σύγχρονα games. Όσο για το scheduling των ryzen δεν είναι προβλημα του επεξεργαστή αλλά των ,windows. Εν πάση περιπτώσει ό,τι ισχύει για τους ryzen 1st gen σε αυτό το θέμα ισχύει για ολα

 

Επειδη περνάω Γολγοθά τώρα σε νοσοκομείο για μια θεία μου, όταν μπορέσω θα τρέξω και ένα msi afterburner να δω που παίζουν οι πυρήνες. Παίζει να είναι και πρόβλημα latencies ή ταχύτητας μνήμης. Είχα παρατηρήσεις αισθητές διαφορές παλιότερα που δοκίμασα τις μνήμες μου 3133 και 3200, αλλα δυστυχώς δεν είναι σταθερός ο επεξεργαστής εκεί, μάλλον o imc του έχει ταβάνι 2933. Οπότε και αυτό το θέμα λύνεται με αλλαγή cpu, καθώς θα μπορώ να παίξω @3200 τις μνημες 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε πατε καλα? Ακομα για το σκουπιδι το warzone μιλατε? Σας ειπα εδω στο pc μου που δεν παίζει να υπαρχει κανενα bottleneck εχω 70% gpu usage. Το εγραψα και πιο πριν. Βαλε κανενα παιχνιδι που εχει optimization

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, icy20 said:

Ρε πατε καλα? Ακομα για το σκουπιδι το warzone μιλατε? Σας ειπα εδω στο pc μου που δεν παίζει να υπαρχει κανενα bottleneck εχω 70% gpu usage. Το εγραψα και πιο πριν. Βαλε κανενα παιχνιδι που εχει optimization

Συμφωνούμε. Το θέμα ειναι ότι αυτό παίζω τώρα και ότι δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν θα δω διαφορά με έναν 3xxx επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εδώ πάντως τερματίζει η 5700ΧΤ

 

 

Καμία σχέση τα fps στο Rebirth Island με τo Verdansk..

Διαφορά θα δεις από την μετάβαση 1600x σε 3xxx..Απλα το κάνεις ξερωντας ότι κ αυτή η σειρά δύσκολα πιάνει τα 144hz ακόμη κ με σημερινές high end gpus..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@icy20 @AKISSS

 

Ναι το ξέρω ότι είναι άλλα τα FPS στο rebirth. Απλά το βρήκα από το κινητό και το πόσταρα επειδή είδα να τερματίζει το GPU utilization.

 

Tα 144 στο verdansk ξέρω ότι δεν θα τα πιάσω με 3xxx ακόμα και αν τον συνοδεύσω από 6900ΧΤ/RTX 3090

 

@Havic

 

Λοιπόν έτρεξα ένα hardinfo64 στη δεύτερη οθόνη και έπαιξα στο παιχνίδι στην πρώτη και είδα ότι χρησιμοποιούνται και τα 12 threads με peaks σε κάποια threads 70% αλλά συνήθως όλα έπαιζαν από 40 έως 60%. 100% σε κάποιο από τα 12 threads δεν είδα σε καμία περίπτωση. Αν μπορούσε και κάποιος άλλον να ποστάρει σχετική παρατήρηση θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τι παίζει.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@gdp77

Σε ενδιαφέρει να τραβήξω εγώ ένα βίντεο ένα ολόκληρο ματς warzone με afterburner ανοιχτο; απλώς εγώ έχω 980ti που δεν ξέρω πώς αποδίδει σε σχέση με την δική σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.