Jump to content


Πάλι παρασύρθηκα.... Σωστό ή λάθος θα δείξει...


gdp77

Recommended Posts

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να κάνω τη δοκιμή που ήθελες..... Ελπίζω να πάρεις όσα περιμένεις από τον 3700Χ. Αλλά μην κρίνεις από ένα παιχνίδι. Παιζε το αν σ αρεσει, αλλά μην το χρησιμοποιείς ως μετρητή απόδοσης... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, steve_m said:

εγω πιστευω παλι απο επεξεργαστη  θα τρως μπουκαλι σε μη ultra settings.Καλοριζικος.ΑΛΛΑ...50 παραπανω ρε απιστευτο single core perf o 5600x

 

Και άλλα 175€ παραπάνω για εξιοπρεπή μητρική θα χρειαζόμουν.... Παράλληλα θα έπρεπε να κάνω υποχώρηση και στους πυρήνες , δηλαδή από 8 να παραμείνω στους έξι. Close call, αλλά η ζυγαριά έκλινε στον 3700Χ. Τέλος, αποκλείεται να πάρω πάνω από 120fps με την 5600ΧΤ. Οπότε θα ήταν δώρο άδωρο ο 5600Χ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, gdp77 said:

 

Και άλλα 175€ παραπάνω για εξιοπρεπή μητρική θα χρειαζόμουν.... Παράλληλα θα έπρεπε να κάνω υποχώρηση και στους πυρήνες , δηλαδή από 8 να παραμείνω στους έξι. Close call, αλλά η ζυγαριά έκλινε στον 3700Χ. Τέλος, αποκλείεται να πάρω πάνω από 120fps με την 5600ΧΤ. Οπότε θα ήταν δώρο άδωρο ο 5600Χ

Αν θυμάμαι καλά από το review του 5600Χ στο GN ήταν κοντά στον 3700Χ στο ΜΤ.

Εκτός και αν θες πυρήνες για VM οπότε πάσο.

Πάντως και εγώ στη θέση σου αν χρειαζόμουν +175€ mobo θα πήγαινα στον 3700Χ.

Καλοδούλευτος.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paxman said:

Εκτός και αν θες πυρήνες για VM οπότε πάσο.

Πάντως και εγώ στη θέση σου αν χρειαζόμουν +175€ mobo θα πήγαινα στον 3700Χ.

 

Και αυτό και για video editing και video transcoding. Θα μου πεις θα πέθαινες με 6 πυρήνες Ζen 3? Όχι, αλλά στο VM σου δίνουν άλλη άνεση τα 8/16.

 

Η διαφορά θα ήταν +60€ για τον 5600Χ και +175€ (κατ' ελάχιστο για μια Β550 mobo tier A. Αν πήγαινα σε X570 tier A θα χρειαζόμουν +220€). Θα ξέφευγα αρκετά και δεν ήθελα....

Αν ο υπολογιστής ήταν για αποκλειστική (ή σε μεγαλύτερο ποσοστό) χρήση gaming ΟΚ, το κάνεις. Όμως το gaming είναι το μικρότερο ποσοστό 25% περίπου και για ένα σωρό άλλα workloads οι 8 πυρήνες θα μου χρησιμέψουν.

Μετά πάμε και στην κάρτα γραφικών που σίγουρα θα αποτελούσε bottleneck για την ισχύ του 5600Χ στο gaming. Οπότε μπαίνεις σε σκέψεις και για άλλα έξοδα που, την τρέχουσα περίοδο, είναι απλά εξωφρενικά...

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos2187 said:

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να κάνω τη δοκιμή που ήθελες..... Ελπίζω να πάρεις όσα περιμένεις από τον 3700Χ. Αλλά μην κρίνεις από ένα παιχνίδι. Παιζε το αν σ αρεσει, αλλά μην το χρησιμοποιείς ως μετρητή απόδοσης... 

 

Σωστά τα λες, αλλά δεν με ενδιαφέρει να κάνω γενικό review του 3700Χ και της 5600ΧΤ σε B350 mobo...  Με ενδιαφέρει να πάρω το max που μπορώ για τα συγκεκριμένα workloads που με ενδιαφέρουν και τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν. Τυχαίνει και το μοναδικό παιχνίδι που παίζω να είναι το Warzone, το οποίο δυστυχώς είναι εντελώς unoptimized και σκουπίδι ως προς το performance. Στο δε season 1 (black ops) τα FPS έπεσαν ακόμα περισσότερο (χωρίς να αλλάξει κάτι στην ποιότητα γραφικών) και αυτό δείχνει πόσο τραγικό είναι το development του τίτλου. Τι να κάνουμε με αυτό ασχολούμαι, επομένως εκεί θα δούμε τι μπορώ να πιάσω με τον νέο επεξεργαστή όταν παραλάβω και στήσω.

 

ΥΓ Είναι τόσο ξεφτιλισμένοι οι devs που ενώ από day 1 υπάρχει θέμα stuttering τουλάχιστον με τις Radeon 5600XT και 5700ΧΤ (έχω διαβάσει και για nvidia) και η λύση είναι το "0.55 fix" που γίνεται με μια απλή επέμβαση σε ένα cfg αρχείο, οι devs το αγνοούν επιδεικτικά και δεν το διορθώνουν να γίνεται αυτόματα ή εφόσον διορθώνεται με αυτό τον τρόπο να κανουν debugging να βρουν τι φταίει. Η καφρίλα και η ξεφτίλα τους στο μέγιστο, τι να πω.... Τα περισσότερα performance guides στο youtube μάλιστα προτείνουν το "0.55 fix" ανεξαρτήτως κάρτας γραφικών για max performance, ο κόσμος το έχει τούμπανο και αντί οι devs να καταλάβουν ότι τους φτύνουν,  νομίζουν ότι βρέχει... Με πρώτη ευκαιρία, αν βρω παρόμοιο battle royale με αντίστοιχο content και κόσμο, θα φάει σουτ. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο που να με ελκύει αυτή τη στιγμή. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Πως αποδιδει η 980ti μου σε σχεση με την 5600ΧΤ σου; Μηως τρεξω ενα δυο παιχνιδια warzone να δω εστω με το ματι που περιπου καθονται τα fps μου και να συγκρινεις...

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, giorgos2187 said:

@gdp77 Πως αποδιδει η 980ti μου σε σχεση με την 5600ΧΤ σου; Μηως τρεξω ενα δυο παιχνιδια warzone να δω εστω με το ματι που περιπου καθονται τα fps μου και να συγκρινεις...

 

 

Είναι αρκετά καλύτερη η 5600ΧΤ και σε κατανάλωση και σε επιδόσεις:

 

https://www.gpucheck.com/en-usd/compare/amd-radeon-rx-5600-xt-vs-nvidia-geforce-gtx-980-ti/amd-ryzen-7-3700x-vs-amd-ryzen-7-3700x/high/high/-vs-

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα 20λεπτο προσπαθω να το ανοιξω να παιξω ενα ματς. Ακομα δεν το εχω καταφερει να τρεξει. Απορω με το κουραγιο σας να ασχολειστε με το σκουπιδι, ειλικρινα.

Λιγες ωρες ακομα black ops, και bb ξανα για 3-4 χρονια call of duty

Link to comment
Share on other sites

Κορυφη ειναι ο 3700Χ για γενικη χρηση, δουλεια κ gaming. Δεν ειναι τοσο χαλια γενικα οσο φαινεται στα 1080p/low παιχνιδια.

Κοβει προφανως τις μεγαλες καρτες σε competitive games αλλα οκ.

Δε χαλασε κ ο κοσμος. Mπορεις να παρεις μια 6800 (σε MSRP κοντα), να αφηνεις καποια fps στο τραπεζι αλλα να πιανεις 144 κ παραπανω.

Δε γινεται να τα εχεις ολα. Δλδ αν επαιρνες 5600Χ (δλδ 10900Κ+ σε αποδοση), δε θα αφηνες fps λογω GPU?

Δε τελειωνει αυτο. Παντα θα χανεις απο καποιο υλικο.

 

Τα 296€ ειναι σχετικα πολλα βεβαια με δεδομενο οτι εγω τον πηρα 259£ οταν δεν υπηρχαν οι 5000. Αλλα παλι οκ. Ειναι η κατασταση.

 

(Υπαρχει κ η λυση να παιζεις τα παιχνιδια σε High settings ή να παιζεις άλλα παιχνιδια οπως εγω. ?

(3440Χ1440 κ custom ultra settings που παιζω εγω, κ η 3090 θα τερματιζε...:hehe:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GFFermari said:

Τα 296€ ειναι σχετικα πολλα βεβαια με δεδομενο οτι εγω τον πηρα 259£ οταν δεν υπηρχαν οι 5000. Αλλα παλι οκ. Ειναι η κατασταση.

 

H χαμηλότερη τιμή που είχε στην Ελλάδα ήταν 272€ πριν 4-5 μήνες. Περίμενα από τότε να πέσει λίγο ακόμα ~ στα 240. Δεν είχα προβλέψει ότι η έλευση των 5xxx με τις αυξημένες τιμές και τις μικρές διαθεσιμότητες θα παρέσερνε και τους 3xxx προς τα πάνω... Tώρα έρχονται και οι αυξημένοι δασμοί και η γενική αβεβαιότητα και νομίζω ότι θα αργήσουν πολύ να ξαναπέσουν οι τιμές.

 

3 hours ago, GFFermari said:

(Υπαρχει κ η λυση να παιζεις τα παιχνιδια σε High settings ή να παιζεις άλλα παιχνιδια οπως εγω. ?

 

Δεν συζητάμε για low. Warzone παίζω με custom settings όλα high πλην textures και shadows που είναι normal (SMAA-1X)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GFFermari said:

Mπορεις να παρεις μια 6800 (σε MSRP κοντα), να αφηνεις καποια fps στο τραπεζι αλλα να πιανεις 144 κ παραπανω.

 

Ούτε σε MSRP και πολύ περισσότερο ούτε με εξωφρενικά καπέλα. Κάρτα γραφικών θα αλλάξω όταν μου καεί η δικιά μου ή όταν φτάσει η μέρα που θα βρίσκω κάρτα με 250-300€ με 75% καλύτερες επιδόσεις από τη δικιά μου. Σε 1,5-2 χρόνια δηλαδή. Τότε πιστεύω ότι θα μπορώ να αγοράσω και Zen3+ (προσωπική μου άποψη ότι θα κυκλοφορήσουν-δεν ξέρω κάτι) μαζί με mobo, σε πολύ καλές τιμές.  

 

Ποιος ξέρει μπορεί να γίνει και κάνα θαύμα μέχρι τότε και να δούμε κάποιο optimization στο warzone.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν συζητάμε για low. Warzone παίζω με custom settings όλα high πλην textures και shadows που είναι normal (SMAA-1X)

 

 

Πανω που τραβηξα ενα βιντεακι για να σου δειξω...... Αλλα εχω βαλει high textures.... Μπορεις να γραψεις λιγο αναλυτικοτατα τι ρυθμισεις θα ηθελες, ωστε να παιξω ενα γρηγορο ματσακι;

 

Παρ'ολα αυτά έβαλα και το msi afterburner να κανει monitoring καποια πραγματα και το εβαλα να κρατησει και ενα log file. Θα το ηθελες;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

Πανω που τραβηξα ενα βιντεακι για να σου δειξω...... Αλλα εχω βαλει high textures.... Μπορεις να γραψεις λιγο αναλυτικοτατα τι ρυθμισεις θα ηθελες, ωστε να παιξω ενα γρηγορο ματσακι;

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

2 hours ago, giorgos2187 said:

Παρ'ολα αυτά έβαλα και το msi afterburner να κανει monitoring καποια πραγματα και το εβαλα να κρατησει και ενα log file. Θα το ηθελες;

 

Με τις από πάνω ρυθμίσεις θα με ενδιέφερε ένα log file με cpu utilization / gpu utilization / FPS

 

 

@icy20

 

Εσύ που είσαι pro, πώς σου φαίνονται οι παραπάνω ρυθμίσεις; Θεωρείς ότι μπορώ να ρίξω κάπου ή να ανεβάσω κάπου αλλού για καλύτερη απόδοση χωρίς να στερούμαι κάτι από καλή ποιότητα γραφικών; 

 

ΥΓ (επί του θέματος). Ήρθε ο επεξεργαστής σήμερα και δεν ήταν κανείς στο σπίτι να παραλάβει... Αντί για επεξεργαστή πήρα ... χαρτάκι... Θα δω μήπως μπορέσω το απόγευμα να το συνδυάσω με νοσοκομείο που πρέπει να πάω για το εξιτήριο μιας θείας.... Στο ιδανικότερο όλων σενάριο να τον πάρω στα χέρια μου σήμερα και να στήσω αύριο το βράδυ....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, gdp77 said:

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

 

Με τις από πάνω ρυθμίσεις θα με ενδιέφερε ένα log file με cpu utilization / gpu utilization / FPS

 

 

@icy20

 

Εσύ που είσαι pro, πώς σου φαίνονται οι παραπάνω ρυθμίσεις; Θεωρείς ότι μπορώ να ρίξω κάπου ή να ανεβάσω κάπου αλλού για καλύτερη απόδοση χωρίς να στερούμαι κάτι από καλή ποιότητα γραφικών; 

 

ΥΓ (επί του θέματος). Ήρθε ο επεξεργαστής σήμερα και δεν ήταν κανείς στο σπίτι να παραλάβει... Αντί για επεξεργαστή πήρα ... χαρτάκι... Θα δω μήπως μπορέσω το απόγευμα να το συνδυάσω με νοσοκομείο που πρέπει να πάω για το εξιτήριο μιας θείας.... Στο ιδανικότερο όλων σενάριο να τον πάρω στα χέρια μου σήμερα και να στήσω αύριο το βράδυ....

Ξηλωσε filmic strength, particle lightning και ισως το anisotropic. Ενταξει μια χαρα γενικα τις εχεις. Εγω νομιζα απο τα λεγομενα σου οτι τα εχεις ολα τερμα και 2 μονο κατεβασμενα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.