Jump to content


Πάλι παρασύρθηκα.... Σωστό ή λάθος θα δείξει...


gdp77

Recommended Posts

12 minutes ago, icy20 said:

Ξηλωσε filmic strength, particle lightning και ισως το anisotropic. Ενταξει μια χαρα γενικα τις εχεις. Εγω νομιζα απο τα λεγομενα σου οτι τα εχεις ολα τερμα και 2 μονο κατεβασμενα.

Ναι δεν τα θυμόμουν σωστά . Το filmic νομίζω λέει ότι πρέπει να ειναι ένα με Smaa1x. Το anisotropic δεν βλέπω να επηρεάζει τις επιδόσεις μια φορά τουλάχιστον που το είχα δοκιμάσει, να το ξαναδώ όμως. 

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 αύριο λογικά θα το έχεις.

 

Πάντως,  όλα οσα έχεις disabled τα είχα enabled, και έπαιζα με 90+. Σε κάποια σημεία έβλεπα και πάνω από 100. Πάντως scaling καλο δεν εχει. Κάποια cores/threads ήτανε στο 50-85% και κάποια άλλα στο 0-6%. Του τσιπιγιου εννοώ προφανώς!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, giorgos2187 said:

αύριο λογικά θα το έχεις.

χεχε

 

RYZEN3700X_CENSORED.jpg

 

7 hours ago, giorgos2187 said:

Πάντως,  όλα οσα έχεις disabled τα είχα enabled, και έπαιζα με 90+. Σε κάποια σημεία έβλεπα και πάνω από 100.

 

Αν η παρατήρησή σου είναι σωστή, τότε τα νέα είναι πολύ καλά για μένα. Η 980ti είναι ~15% κατώτερη από την 5600ΧΤ επομένως ο επεξεργαστής μοιράζει πόνο (σε σχέση με τον 1600 που έχω εγώ).

 

7 hours ago, giorgos2187 said:

Πάντως scaling καλο δεν εχει. Κάποια cores/threads ήτανε στο 50-85% και κάποια άλλα στο 0-6%. Του τσιπιγιου εννοώ προφανώς!

 

Δεν είναι απαραίτητα ορθό αυτό. Μπορεί να μοιράζει το workload σε πολλαπλούς πυρήνες ώστε να μην τερματίζει κανένας. Πιο efficient από το να τερματίζει π.χ. 2-3 πυρήνες. Για να κρίνουμε το scaling θα πρέπει σε έναν δεδομένο επεξεργαστή να απενεργοποιήσουμε π.χ. τους μισούς πυρήνες, να τρέξουμε το game, να μετρήσουμε FPS και να επαναλάβουμε το τεστ με διαφορετικό αριθμό πυρήνων. Συγκρίνοντας τις μετρήσεις μπορούμε να κρίνουμε το scaling. Υπάρχει ένα αρχείο /Users/{user_name}/Documents/Call of Duty Modern Warfare/players/adv_options.ini το οποίο το ανοίγεις και θα βρεις μια default εγγραφή

 

RendererWorkerCount = 4

 

Αλλάζεις την τιμή 4 σε τιμή τέτοια όσοι και οι πυρήνες σου (όχι τα threads). Εγώ για 6πύρηνο την έχω κάνει 6 και τώρα με 8πύρηνο θα την κάνω 8. Με αυτόν τον τρόπο αξιοποιούνται βέλτιστα οι πυρήνες από τη μηχανή του παιχνιδιού. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος !!! Θα τον ευχαριστηθεις, be sure.

Στο θεμα μας τωρα... Δυστυχως σε ενα ματς, το msi afterburner ενω το ειχα βαλει να φτιαξει log, δεν κατεγραψε τιποτα καθως φαινεται...... Ανοιγω το hml αρχειο αλλα βλεπω μια μαυριλα. Anyway, θα ανεβασω το βιντεο απο το ματς οπου φαινονται αρκετα δεδομενα στο osd και τσεκαρε το. Ας το χρησιμοποιησουμε να δουμε ποσο διαφερει η 980ti απο την 5600ΧΤ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

@gdp77 Ετοιμο το βιντεο. Θελεις να μου πεις καποιο email η κατι τελος παντων ωστε να σου στειλω και το log του msi afterburner (κανονιοκα δουλεψε, απλως εγω ειμαι γκαζμας)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις ρυθμίσεις που σου είχα στείλει. Δεν έχω κάρτα να δοκιμάσω τι έχει αλλάξει στο performance αλλά και μια χαρά θα βλέπεις με όμορφα γραφικά ( δεν δικαιολογώ πλέον το "όλα low" - θα επεκταθω σε άλλο ποστ περί αυτού ) και δεν θα έχεις και μπουκάλι.

 

Το σημαντικότερο είναι να κλείσεις τα τελευταία τελευταία εκτός του πρώτου.

 

Με αυτά έπαιζα, εκτός και είχα ρυθμίσει κάτι τον Σεπτέμβριο αλλά έφυγε η κάρτα έπειτα και δε θυμάμαι. Τώρα 3060Ti ψάχνω με αμαζονομποτ και μια 1440p/27 άρα Dell s2721DGFA γιατί το 1080 δεν με καλύπτει και ιδιαίτερα πλέον. 13 χρόνια το φαγα στη μαπα.

 

Αν θες παίξε και με μίξεις αυτών αλλά έχει τύχει να δω αντίπαλο από τη σκιά του και να τον φάω.  Γενικά μαρεσει και το eye candy στα γραφικά. Οπότε μαξαρω μέχρι να έχω AVG 120-140 fps.

 

Όταν ήμουν 16-20 τα έβαζα ΟΛΑ low. Πλέον δεν το δικαιολογώ σε ακριβό hardware, ούτε κ ιδιαίτερο νόημα έχει καθώς σε πολλά παιχνίδια γίνεται χειρότερο το οπτικό αποτέλεσμα σε σημείο να παίζεις χειρότερα. Μια μίξη προς high-medium και κάποια λίγα off/low είναι προτιμότερη λύση. 

 

ayWOshE.png?fb
IMGUR.COM

Imgur: The magic of the Internet

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, giorgos2187 said:

 

 

@gdp77 Ετοιμο το βιντεο. Θελεις να μου πεις καποιο email η κατι τελος παντων ωστε να σου στειλω και το log του msi afterburner (κανονιοκα δουλεψε, απλως εγω ειμαι γκαζμας)

 

Μπορείς να επισυνάψεις zip αρχείο με απάντηση σε αυτό το thread

Link to comment
Share on other sites

Μια που πλησιάζει η ώρα της αλλαγής του επεξεργαστή, ένα γρήγορο geekbench5 (με τον απερχόμενο Ryzen 5 1600@3.9) για να συγκρίνουμε με το μετά:

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/5893913

 

Και ένα CPU-Z στα Windows (με τον 1600@3.9):

 

image.png

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να κοιμηθώ μετά από σερί ξενύχτια μιας εβδομάδας... 

 

Δεν κρατήθηκα τελικά και έκανα το ντου...

 

Μετά από τρελή τρομάρα γιατί στο πρώτο boot παίζει να έβλεπα επί 30 και πλέον δευτερόλεπτα μαύρη οθόνη, πάνω που ήμουν έτοιμος να το κλείσω και να δω αν έκανα κάποια μαμακία, ξαφνικά είδα φως (στο monitor) και αντίκρισα το λυτρωτικό μήνυμα της Asus "cpu changed press F1 to enter BIOS". Δεκάδες οι νέες επιλογές που εμφανίστηκαν για tuning του συστήματος, απλά έβαλα τις μνήμες DOCP 3200 (με τα άθλια timings της corsair- υπομονή μέχρι να κάνω fine tuning να δούμε μήπως σηκώνει το setup και παραπάνω χρονισμό μνήμης και καλύτερα timings), το PBO που αντίκρισα για πρώτη φορά είναι AUTO και έτσι το άφησα, και ντουγρού για πρώτο boot λειτουργικού... Δεύτερη τρομάρα μου ζητάνε τα windows restart και update και μένουν 5-6 λεπτά στο "restarting". Ευτυχώς έβλεπα το led των δίσκων να παίζει και ξαφνικά είδα και το λυτρωτικό xx% updating.

 

Τα καλά νέα, θερμοκρασίες ~30 idle με μια παμπάλαια AS5 θερμοαγώγιμη και την ψύκτρα της υπογραφής, λίγο ανεβασμένες σε σχέση με τους 28 του 1600, αλλά καμία σχέση με τα παράπονα που διάβαζα εδώ για υψηλές θερμοκρασίες idle. Σημειώνω ότι δεν έχω τοποθετήσει το side panel με τον θηριώδη 230άρη του HAF 932, οπότε αναμένω ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες. Το έχω αφήσει επίτηδες ανοικτό, διότι έχει να πέσει τρελό bios resetting κατά το fine tuning των μνημών. 

 

Τα ανησυχητικά νέα βλέπω τάσεις από 0.8V σε idle που φτάνουν όμως με spikes 1.47V? Ξέρω ότι δεν είναι all core, αλλά δεν είναι υπερβολικά τα 1.47? Μάλλον υπερβάλει το PBO??? Πρέπει να ψαχτώ στο θέμα....

 

Το πρώτο bench με άθλια timings στις μνήμες @ 3200 δείχνει απρόσμενα καλή single core βελτίωση! (περίμενα ~15%)

 

image.png

 

 

  CPU-Z single thread CPU-Z multi-thread
Ryzen 1600 @ 3.9 all core // DDR4 2933 16-16-16-42 438.1 3652.6
Ryzen 3700X @ stock + PBO auto (default) // DDR4 3200 18-22-22-42 531.9 5723.4
     
Performance increase 21.41% 56.69%

 

Πάμε για crash test στο warzone τώρα... Θα συνεχίσω να ενημερώνω...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Νάτα τα ωραία!!!!

 

Σε ένα warzone με τον 1600

image.png.6b6f38a08c209c85f6c3c862416b95

 

 

Και με τον 3700Χ:

 

image.png

 

Ξεκάθαρα έτρωγα μπουκάλι από τον 1600. Πλέον το GPU utilization είναι κατά πολύ ανεβασμένο και τα FPS φτάνουν ταβάνι ~160FPS με average 124 FPS!!!

 

Πριν 96,3. Τώρα 124. (Σε διαφορετικά matches βέβαια, αλλά δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες μετρήσεις σε battle royale παιχνίδι. Βελτίωση : 28,7% !!!!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GFFermari said:

 

Τα νουμερα σου δεν υπαρχουν! Ειμαι στα 515/5625.

Με 3600 18-22-22-42 κλασσικα.

 

Μήπως παίζει ρόλο που είμαι 4x8GB single rank = dual rank mode ?

 

Κατά τα άλλα, όλα στοκ είναι δεν έχω πειράξει τίποτα στο bios και οι μνήμες παίζουν επίσης στα χειρότερα timings των corsair (οι flara-X είναι CL14). Πιστεύω ότι χωράνε αρκετό σφίξιμο, μια που δεν τις παίζω 3600, αλλά 3200.

Link to comment
Share on other sites

To περιεργο ειναι οτι πιανεις τα παραπανω νουμερα ταυτοχρονα.

Εγω οταν πιανω τα 5700, πεφτω στα 498-499. Οταν παω 525-527, πεφτω στα 5550.

 

Το καλυτερο που πετυχα με -0,07 undervolt (προς τιμην του deadlazarus), ηταν 511/5685.

 

Παιζει να ειναι οι μνημες οπως λες. Ισως το 4x8 να βοηθαει τους ευαισθητους Ryzen.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GFFermari said:

To περιεργο ειναι οτι πιανεις τα παραπανω νουμερα ταυτοχρονα.

Εγω οταν πιανω τα 5700, πεφτω στα 498-499. Οταν παω 525-527, πεφτω στα 5550.

 

Το καλυτερο που πετυχα με -0,07 undervolt (προς τιμην του deadlazarus), ηταν 511/5685.

 

Παιζει να ειναι οι μνημες οπως λες. Ισως το 4x8 να βοηθαει τους ευαισθητους Ryzen.

 

Να μην παίξω καθόλου με PBO δηλαδή, τα αφήνω auto (default) όπως είναι ?

 

Μόνο μνήμες να ασχοληθώ να βελτιώσω

Link to comment
Share on other sites

CPU stock , PBO enabled,

ram 3200 16-18-18-34 (hyperx predator) 2x8

 

Single 517.8 

Multi 5497

 

Δεν πέρασε ποτέ τα 4190 mhz ο επεξεργαστής όμως....... 

 

@gdp77

Άρα η σκέψη μου να έβαζα μια 5700ΧΤ πάνω και να αράδα στα 1080p θα ήτανε ταμαμ,  αν έχεις τέτοια fps με την 5600.

Που να μη σου πω τίποτα, μας ανάβεις φωτιές νυχτιάτικα!

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τρελαθώ. Έχετε δίκιο, το βλέπω και στο ZPU-Z ranking ότι δεν υπάρχουν τα νούμερα αυτά για 3700Χ. Και μάλιστα με Β350 mobo!!! 

Λέτε να έχω πέσει σε golden sample? Μήπως παίζει ρόλο που είναι "τελευταίας κοπής" το CPU και η διαδικασία κατασκευής είναι πιο ώριμη?

 

Παίζει ρόλο το  revision? Μιλάμε ότι έχω καλύτερο single core και από 3950Χ και από 3800ΧΤ σύμφωνα με το CPU-Z ranking!

 

image.png

 

 

12 minutes ago, giorgos2187 said:

@gdp77

Άρα η σκέψη μου να έβαζα μια 5700ΧΤ πάνω και να αράδα στα 1080p θα ήτανε ταμαμ,  αν έχεις τέτοια fps με την 5600.

Που να μη σου πω τίποτα, μας ανάβεις φωτιές νυχτιάτικα!

 

Είμαι περίεργος αν με τον 5600Χ του bro (δεν έχει στηθεί ακόμα), ο οποίος έχει ακριβώς την ίδια 5600ΧΤ με μένα θα πάρει και περισσότερα FPS. 

 

Δεν ξέρω για την 5700ΧΤ. Βλέπω ότι η 5600ΧΤ μου έχει utilization 93%. Όχι 99%. Άρα μήπως πέφτει μπουκαλάκι και εδώ και με την 5700ΧΤ δεν δεις παραπάνω νούμερα.

 

Γι΄αυτό σου λέω άσε να τεστάρω και με τον 5600Χ του bro και θα αναφέρω και εδώ τα αποτελέσματα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξερει; Μπορεί! Σε τι λειτουργικό έτρεξε το τεστ; Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρολο; Είδες πόσα mhz πιανει; Καρφώνει στα 4400 η πιο κατω; Επίσης στο παιχνίδι τι cpu  utilization ειδες;

Δεν πιστεύω ότι ο 3700Χ είναι επεξεργαστής που δεν μπορεί να χειριστεί δυνατές κάρτες γραφικών.... οκ Ίσως όχι τέλεια, αλλά όχι και να κόβει ακόμα και τις μεσαίες σειρές. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, giorgos2187 said:

Ποιος ξερει; Μπορεί! Σε τι λειτουργικό έτρεξε το τεστ; Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρολο;

 

Windows 10 Pro

Version 20H2

build 19042.746

 

21 minutes ago, giorgos2187 said:

Είδες πόσα mhz πιανει; Καρφώνει στα 4400 η πιο κατω;

 

4400 οχι, λίγο πιο κάτω, αλλά δεν το έχω παρατηρήσει την ώρα του benchmark

 

22 minutes ago, giorgos2187 said:

Επίσης στο παιχνίδι τι cpu  utilization ειδες;

 

Δες το διάγραμμα λίγο πιο πάνω που πόσταρα. Έχει και το CPU utilization. Θα παίξω και με το renderWorkersCount και θα δούμε αν θα αλλάξει

 

23 minutes ago, giorgos2187 said:

Δεν πιστεύω ότι ο 3700Χ είναι επεξεργαστής που δεν μπορεί να χειριστεί δυνατές κάρτες γραφικών.... οκ Ίσως όχι τέλεια, αλλά όχι και να κόβει ακόμα και τις μεσαίες σειρές. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια....

Θα ξέρουμε σίγουρα, μόλις πάρω μετρήσεις και με τον 5600Χ. Αν με τον 5600Χ πάρω καλύτερα FPS, θα σημαίνει ότι κόβει λίγο ο 3700Χ ακόμα και την 5600ΧΤ. Είναι θέμα latencies... Όχι επεξεργαστικής ισχύος, που σίγουρα ο 3700Χ είναι κτήνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.