Jump to content


Πάλι παρασύρθηκα.... Σωστό ή λάθος θα δείξει...


gdp77

Recommended Posts

πριν 28 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Λέτε να έχω πέσει σε golden sample? Μήπως παίζει ρόλο που είναι "τελευταίας κοπής" το CPU και η διαδικασία κατασκευής είναι πιο ώριμη?

 

Παίζει ρόλο το  revision? Μιλάμε ότι έχω καλύτερο single core και από 3950Χ και από 3800ΧΤ σύμφωνα με το CPU-Z ranking!

 

 

Silicon lottery bro, it's here.

Επίσης,  παίζει ρόλο το implementation του mobo γιατί μάλλον επηρεάζει πάρα πολύ το πως συμπεριφέρονται οι μνήμες και κατ' επέκταση το πως παίζει η cpu μιας και είναι πολύ ram picky. Έχει κάτι συγκριτικά το premiumbuilds που δίνουν ενδιαφέροντα insights.

Εσένα ευθυγραμμίστηκαν τα άστρα φαίνεται.

 

Spoiler

Πες λίγο 6 αριθμούς πάντως, σε ΡΜ, κάτι τους θέλω ? .

 

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Δεν πέρασε ποτέ τα 4190 mhz ο επεξεργαστής όμως....... 

 

 

Ουτε για 1sec δεν εχει πιασει τα 4,4 ο επεξεργαστης? Μου φαινεται περιεργο.

7 στους 8 πυρηνες τα πιανουν σε μενα κ ο τελευταιος τα 4,38.

Δε το βλεπω συνεχεια αλλα στο loading του RDR2 για παραδειγμα το πιανει.

 

Spoiler

1631302936_Screenshot2021-01-0321_54_07.png.67170060bdab37b87475d9aeee81bc86.png

 

59 minutes ago, gdp77 said:

Παιδιά θα τρελαθώ. Έχετε δίκιο, το βλέπω και στο ZPU-Z ranking ότι δεν υπάρχουν τα νούμερα αυτά για 3700Χ. Και μάλιστα με Β350 mobo!!! 

 

Δεν ξέρω για την 5700ΧΤ. Βλέπω ότι η 5600ΧΤ μου έχει utilization 93%. Όχι 99%. Άρα μήπως πέφτει μπουκαλάκι και εδώ και με την 5700ΧΤ δεν δεις παραπάνω νούμερα.

 

Τα νουμερα σου ειναι εξωπραγματικα για 3700Χ. Εισαι πανω απο 3800ΧΤ αυτη τη στιγμη!

 

Μηπως φταιει το παιχνιδι για το 93%? Ή κατι κραταει τη καρτα απο το να τερματισει? Δε νομιζω να υπαρχει μπουκαλι με αυτον τον επεξεργαστη.

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GFFermari said:

Ουτε για 1sec δεν εχει πιασει τα 4,4 ο επεξεργαστης? Μου φαινεται περιεργο.

7 στους 8 πυρηνες τα πιανουν σε μενα κ ο τελευταιος τα 4,38.

Δε το βλεπω συνεχεια αλλα στο loading του RDR2 για παραδειγμα το πιανει.

 

Μάλλον αναφέρεται σε multi-thread bench. Και εμένα 4191-4216 πιάνει all-core.

 

1 hour ago, GFFermari said:

Μηπως φταιει το παιχνιδι για το 93%? Ή κατι κραταει τη καρτα απο το να τερματισει? Δε νομιζω να υπαρχει μπουκαλι με αυτον τον επεξεργαστη.

 

Σίγουρα υπάρχει συσχετισμός με τις μνήμες. Όταν στο Ryzen 5 1600 setup έσφιξα τα timings, ανέβηκε και το GPU utilization. 

 

Το ίδιο και τώρα. Η μπίλια με τις μνήμες έκατσε 3266 MHz CL16-17-17-42. Με default ρεύματα στις μνήμες και στο SOC. Με αυτές τις ρυθμίσεις πήρα +4-5 FPS και περαιτέρω μείωση στα drops. Την ίδια συμπεριφορά είχα παρατηρήσει και στον Ryzen 1600 όταν είχα σφίξει τα timings. Μιλάμε για warzone πάντα.

 

Με μνήμες 3333 μπουτάρει, τρέχει benchmarks, κρασάρει το warzone (που παρεμπιπτόντως είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ mem bench στα windows). Με μνήμες 3400 μπαίνει windows, αλλά δεν εκτελούνται εφαρμογές. Αισθάνομαι ότι με ρευματάκι στις μνήμες και στο SOC θα μπορέσω να παίξω τουλάχιστον 3333 τις μνήμες, αλλά προς το παρόν κάθομαι εδώ. 

 

Δείτε και ένα CPU-Z validation αν ενδιαφέρεστε. https://valid.x86.fr/clmkpu

Έχω αναμφίβολα πέσει σε εξαιρετικό CPU

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας χθες με τον 5950 θα σας πω το εξης. Δεν έχει σημασία τοσο τα mhz αλλα και τα voltages. 

Τι θέλω να πω..

Οτι υπήρχαν περιπτώσεις που έπιανα λιγότερα mhz (all core) και να έβγαζα παραπάνω σκορ λόγω της παραπάνω τάσης που δινει.

Σα να ειναι "κούφια" τα mhz κατα κάποιο τρόπο.

Απλα με pbo εχω αρκετά ανεβασμένες θερμοκρασίες απο ότι με σταθερό ρευμα και σταθερά κλοκια.

Καλοριζικος ο επεξεργαστής Γιώργο.

 

Βαλε 1.37 η 1.4 στις μνημες και ενα 1.10 soc και δοκιμασε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, GoMaR said:

Παίζοντας χθες με τον 5950 θα σας πω το εξης. Δεν έχει σημασία τοσο τα mhz αλλα και τα voltages. 

Τι θέλω να πω..

Οτι υπήρχαν περιπτώσεις που έπιανα λιγότερα mhz (all core) και να έβγαζα παραπάνω σκορ λόγω της παραπάνω τάσης που δινει.

Σα να ειναι "κούφια" τα mhz κατα κάποιο τρόπο.

Απλα με pbo εχω αρκετά ανεβασμένες θερμοκρασίες απο ότι με σταθερό ρευμα και σταθερά κλοκια.

Καλοριζικος ο επεξεργαστής Γιώργο.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτή την παρατήρηση. Τώρα που ψάχνομαι με τα σκορ, για να δω με ποιες ρυθμίσεις θα παραμείνω, παρατηρώ ότι τυχαίνει με λιγότερα MHz να παίρνω καλύτερα σκορ αν τα ρεύματα είναι πιο "σωστά". Είναι εξαιρετικά περίεργη η "μαγεία" που κρύβεται στον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν οι Ryzen. Εδώ σου λέει κάνε undervolt για καλύτερες επιδόσεις!

45 minutes ago, GoMaR said:

Βαλε 1.37 η 1.4 στις μνημες και ενα 1.10 soc και δοκιμασε.

 

Κοίτα να δεις τι ψυχολογικό έπαθα φίλε μου. Τις 3600 Corsair τις έχω από RMA των Corsair 3200. Λοιπόν τις corsair 3200, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν 2933 (τόσο σήκωνε ο επεξεργαστής) τις είχα με 1.4 ρεύμα, για τρία χρόνια, για να μη μου κάνει ένα boot cycle μια στο τόσο. Θεωρούσα ότι ήταν ασύμβατα τα Hynix τσιπάκια τους με τον επεξεργαστή και έστρωνε η κατάσταση έτσι. Κάποια στιγμή που ξαναρχίζω gaming λοιπόν, άρχισαν και τα random crash στο warzone. Κανένα πρόγραμμα δεν έβγαζε πρόβλημα στις μνήμες, έφτυσα αίμα να βρω τι φταίει (δεν ξέρω αν θυμάσαι και σχετικό thread που είχα ανοίξει) και τελικά μετά από πολλές εργατοώρες ανακάλυψα το googleStressApp που ήταν το μοναδικό mem test που ανέδειξε το πρόβλημα στις μνήμες. Δεν ξέρω αν από day1 ήταν ασυμβατότητα με τον δύστροπο 1st gen ryzen που είχα ή τις έκαναν degrade τα 1.4V, αλλά από τότε έχω φοβηθεί τα 1.4 και για ψυχολογικούς λόγους λέω να κάτσω στα αβγά μου με 1.35 ρεύμα.

1 hour ago, f117 said:

@gdp77 κάνε κανα validation να πάρουμε κανα πόντο με το εργαλείο στο hwbot ?

 

Εννοείς κάτι παραπάνω από αυτό ?

 

6 hours ago, gdp77 said:

Δείτε και ένα CPU-Z validation αν ενδιαφέρεστε. https://valid.x86.fr/clmkpu

Έχω αναμφίβολα πέσει σε εξαιρετικό CPU

 

---------------------------

 

37 minutes ago, Efialtis said:

Με ποιό BIOS παίζεις τώρα; 7901;

 

image.png

 

Μετά το δικό μου, η Asus έχει βγάλει άλλο ένα νεότερο, αλλά αφού παίρνω τόσο καλά αποτελέσματα, λέω να μην το περάσω και να μείνω εδώ που είμαι. Αν και ξέρω (όπως πάντα) ότι η περιέργεια τελικά θα επικρατήσει και κάποια στιγμή θα βάλω και το τελευταίο.... Σημείωση: Η ημερομηνία που δείχνει το CPU-Z για το BIOS είναι περίεργη. Το 5406 που έχω κυκλοφόρησε (έτσι αναγράφεται στο site της Asus) 21/4/2020

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σου χαλαω το θρεντ, αλλα μου εκανε εντυπωση το cpu-z το bench. Ετρεξα και εγω να δουμε διαφορες.
Περισσοτερο για το ST

8c0jsn.png
VALID.X86.FR

[8c0jsn] Validated Dump by IASONAS (2021-01-16 09:37:28) - MB: Asus ROG STRIX X570-E GAMING - RAM: 65536 MB

dfgdfgddddd.JPG.52550a097b4ee350a528a9495b74619d.JPG

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, GoMaR said:

σου χαλαω το θρεντ, αλλα μου εκανε εντυπωση το cpu-z το bench. Ετρεξα και εγω να δουμε διαφορες.
Περισσοτερο για το ST

8c0jsn.png
VALID.X86.FR

[8c0jsn] Validated Dump by IASONAS (2021-01-16 09:37:28) - MB: Asus ROG STRIX X570-E GAMING - RAM: 65536 MB

dfgdfgddddd.JPG.52550a097b4ee350a528a9495b74619d.JPG

 

hold your horses! Αναμένεται το στήσιμο του 5600Χ του bro χεχε.

  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μου κινήσατε την περιέργεια ρε παίδες και έτρεξα κι εγώ ένα. Όλα default με μνήμες g.skill 2x16 3200 στο xmp προφίλ τους σε asrock b550 gaming k4 με χειροποίητη υδρόψυξη επεξεργαστή και gpu.

 

AMD Ryzen 5 3600XT @ 4291.3 MHz - CPU-Z VALIDATOR (x86.fr)

 

 

cpuz.png

 

ΥΓ καλοδούλευτα τα εργαλεία και στα 2 αδέρρφια

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Μου κινήσατε την περιέργεια ρε παίδες και έτρεξα κι εγώ ένα. Όλα default με μνήμες g.skill 2x16 3200 στο xmp προφίλ τους σε asrock b550 gaming k4 με χειροποίητη υδρόψυξη επεξεργαστή και gpu.

 

AMD Ryzen 5 3600XT @ 4291.3 MHz - CPU-Z VALIDATOR (x86.fr)

 

 

cpuz.png

 

ΥΓ καλοδούλευτα τα εργαλεία και στα 2 αδέρρφια

 

Πολύ καλό ST! Πρέπει να έχεις έναν τουλάχιστον εξαιρετικό πυρήνα για να πιάνει τόσο. Παρατηρώ επίσης ότι στο validation το stepping σου είναι "MTS-B0" το ίδιο με το δικό μου με non-XT μοντέλο.... Μπορείς κάποιος να μας πει steppings? Είναι ίδια για όλους τους 3xxx ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

MTS - B0 κι εγω. Κατεβασα καινουριο bios να φλασαρω και να δοκιμασω το μεσημερι

Μας αναψες φωτιες και δουλειες με φουντες τζιντι! Εγω παντως προσωπικα δεν πιανω καλά ρολογια με τον επεξεργαστη. Ειμαι σιγουρος. Και εξαιτιας σου θα δοκιμασω manual oc. Παντως ο δικος σου αξιζει μια υδροψυξη και πουσαρισμα.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, giorgos2187 said:

MTS - B0 κι εγω. Κατεβασα καινουριο bios να φλασαρω και να δοκιμασω το μεσημερι

Μας αναψες φωτιες και δουλειες με φουντες τζιντι! Εγω παντως προσωπικα δεν πιανω καλά ρολογια με τον επεξεργαστη. Ειμαι σιγουρος. Και εξαιτιας σου θα δοκιμασω manual oc. Παντως ο δικος σου αξιζει μια υδροψυξη και πουσαρισμα.......

 

Εσείς με τις καινούργιες μητρικές και τη δυνατότητα "flashback" έχετε και τη δυνατότητα να γυρίσετε και σε προηγούμενο bios και να πειραματιστείτε. Εγώ δεν έχω αυτή την πολυτέλεια και πρέπει να το σκεφτώ πολύ για να αναβαθμίσω BIOS

 

Όσο για το manual OC νομίζω all core οι 3700Χ πάνε μέχρι 4.2 άντε 4.3 το πολύ, με καρφωτά ρολόγια. Θα χάσεις όμως το boost και λογικά θα πάρεις μικρότερες single-thread επιδόσεις (αν σε ενδιαφέρει το gaming). Σωστά τα λέω ή κάνω λάθος?

 

Για υδρόψυξη κτλ, δυστυχώς παλιά.... Δεν ξαναμπλέκω... Μεγάλωσα και χρόνος δεν υπάρχει παρά μια στο τόσο όταν τυχαίνει καμιά αναβαθμισούλα, όπως τώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1831833822_Screenshot2021-01-1610_43_20.png.b7e70e83b6f061a6e2ba63fba69dc77a.png

 

Το ιδιο revision φαινεται να εχουν ολοι οι 3700X.

Ιασονα, τα νουμερα σου επισης ειναι ανεβασμενα. Both.

Δα φακ δλδ....να δωσω την Impact για καμια Β350?

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, GFFermari said:

1831833822_Screenshot2021-01-1610_43_20.png.b7e70e83b6f061a6e2ba63fba69dc77a.png

 

Το ιδιο stepping φαινεται να εχουν ολοι οι 3700X.

Ιασονα, τα νουμερα σου επισης ειναι ανεβασμενα. Both.

Δα φακ δλδ....να δωσω την Impact για καμια Β350?

 

χαχαχαχα τι να πω δεν  ξέρω, νομίζω πιο πολύ παίζει ρόλο ο επεξεργαστής... Η μητρική μου είναι tier E στην ταξινόμηση εδώ, θεωρητικά δηλαδή για τα σκουπίδια....

 

https://linustechtips.com/topic/1137619-motherboard-vrm-tier-list-v2-currently-amd-only/

 

Εκτός αν μας παραμυθιάζουν όλους με το marketing και τα VRM...

 

Νομίζω ότι αν είχα καλύτερη μητρική θα boost-αρα και πιο ψηλά. Προς το παρόν -αν και δεν το έχω ψάξει από BIOS- 4.4 δεν φαίνεται να πιάνω σε κάποιον πυρήνα.

 

update: Λοιπόν μετά το tuning στις μνήμες, παρατήρησα ίδια συμπεριφορά όπως και στον 1600:

 

image.png.9346808746107b17a5e91effa95d05

 

Οι μνήμες παίζουν τώρα 3266 με timings CL16-17-17-42

 

Παρατηρήθηκε αύξηση του M.O. FPS (από 124 --> 129) και μείωση των drops. Δηλαδή τα FPS "μαζεύουν" περισσότερο κοντά στον Μ.Ο.

 

Το warzone είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στα timings των μνημών. Όσο πιο σφιχτά, τόσο καλύτερα.

 

Δεν ξέρω αν είναι εξίσου ευαίσθητο και στα ρολόγια. Θα πρέπει να αφαιρέσω τις Flare-X και να μείνω μόνο με τις corsair για να τις παίξω 3600 να δούμε. Αν και οι corsair έχουν ελεεινά timing 18-22-22-42 και δεν ξέρω αν τελικά θα έχει νόημα, μια που θα χάσω και το dual rank mode αν μείνω μόνο με 2x8 GB. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E ρε γλέντια... Άρχισα λίγο να παίζω με τα PBO settings στο BIOS. Θέλει διάβασμα.... Τα λίγα συμπεράσματα.

 

Μπούρδες το override +0...+200MHz. Δοκίμασα +100 μετά +200 δεν είδα καμία διαφορά.

 

Αποτελεσματικό αποδείχτηκε το PBO scalar που από auto το έβαλα στο max setting x10.... 

 

Και ΙΔΟΥ:

 

image.png

 

Validation:

https://valid.x86.fr/8ec8lj

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς ρυθμίζει αυτό, αλλά....κάνει δουλειά το εργαλείο!!! χεχε

 

Μετά υπάρχουν και τα manual thermal limits που διαβάζω ότι αν τα ορίσεις σωστά, επίσης βοηθάνε. Αλλά θέλει λίγο ψάξιμο και προς το παρόν το αφήνω για αργότερα να ασχοληθώ....

 

Β350 αρχαιολογία FTW !!!!! 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδού και ένα CB15

 

2021-01-16 15_21_39-Clipboard.png

 

Έχω και τις μετρήσεις από το προηγούμενο setup με τον 1600@3.90 GHz

 

Στο single-core πιάνω πλέον 4,392 GHz, πολύ κοντά στα διαφημιζόμενα 4,4 GHz. Θα φτάσουμε και εκεί και θα το ξεπεράσουμε πιστεύω όταν αρχίζω να παίζω με τα Limits.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.