Jump to content


Πάλι παρασύρθηκα.... Σωστό ή λάθος θα δείξει...


gdp77

Recommended Posts

10 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

ROG Strix FTW επίσης απ ότι φαίνεται. 

 

Να πω και κάτι άλλο? Μπορεί απλά να είμαι κολλημένος, αλλά πιστεύω ότι το airflow του HAF 932 απλά δεν υπάρχει σε ΚΑΝΕΝΑ σύγχρονο tower. Και ίσως εδώ να είναι και η λεπτομέρεια που επιτρέπει σε οπορτουνιστικούς αλγόριθμους όπως το PBO να λειτουργούν καλύτερα... Ίσως...

 

Εκεί που οι άλλοι έχουν πλαϊνό tempered glass, το HAF932 έχει έναν 230άρη να στέλνει ένα σκασμό φρέσκο αέρα πάνω σε GPU+CPU+VRM

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δοκίμασα όλα τα επόμενα bios απο αυτο που είχα και σε ΟΛΑ πήρα χειρότερα σκορ. Ξαναγύρισα σε F11. Τρεχω και ένα cinebench r15 ετσι για τη σύγκριση....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το επόμενο από το δικό μου:

 

image.png

 

Το δοκιμάζεις ή δεν το δοκιμάζεις? Ιδού η απορία.... Γιατί αν το περάσω, νομίζω δεν μπορώ να γυρίσω πίσω και η απόδοση που ήδη έχω είναι εξαιρετική....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το δοκιμάζεις ή δεν το δοκιμάζεις? Ιδού η απορία.... Γιατί αν το περάσω, νομίζω δεν μπορώ να γυρίσω πίσω και η απόδοση που ήδη έχω είναι εξαιρετική....

 

 

Just don't.

 

Παράθεση

I do not recomend it, problems on graphics playing cod warzone, and seems like RAM is working bad, i was playing good using 5406 BIOS

 

Παράθεση

I do not recommend this update; RAM problem is not solved and also reduces CPU performance. My ryzen 3700x agu2019 batch [...]

 

@reddit

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο φλασακια; Αν Ναι, δώσε στο ένα το τωρινό bios, Και στο άλλο πέρασε το καινούριο. Αν το καινούριο αποδειχθεί σάπιο (όπως έγινε σε μενα) ξαναπερνας το παλιό..... 5 λεπτά υπόθεση είναι.... Αν και εγώ διαπίστωσα ότι όσο πιο παλιό, τόσο πιο Καλό ?

 

 

Τα νούμερα σου πάντως, μόνο με oc κατάφερα να τα πιάσω. 4360Μhz με 1.432 ρεύμα...... σε στοκ είσαι πολύ μπροστά.

 

 

Στοκ cinebench r15 

CPU single 200 CPU 2070

Oc cinebench

CPU single 200 CPU 2175......

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, giorgos2187 said:

Έχεις δύο φλασακια; Αν Ναι, δώσε στο ένα το τωρινό bios, Και στο άλλο πέρασε το καινούριο. Αν το καινούριο αποδειχθεί σάπιο (όπως έγινε σε μενα) ξαναπερνας το παλιό..... 5 λεπτά υπόθεση είναι....

 

Όπως έγραψα πιο πάνω, αυτό ισχύει για τις μητρικές με flashback που μπορείς να κάνεις flash και χωρίς επεξεργαστή. Στα X470 ξεκίνησε αυτό με τις πιο ακριβές μητρικές και έφτασε στις X570 που νομίζω το έχουν οι περισσότερες. Στη δικιά μου δεν παίζει... Κάνεις update μέσα από BIOS αλλά δεν σε αφήνει να κάνεις φλασάρισμα προς τα πίσω, ή τουλάχιστον έτσι λένε... Δεν ξέρω αν ισχύει ή δεν ισχύει και δεν θέλω να το ρισκάρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όπως έγραψα πιο πάνω, αυτό ισχύει για τις μητρικές με flashback που μπορείς να κάνεις flash και χωρίς επεξεργαστή. Στα X470 ξεκίνησε αυτό με τις πιο ακριβές μητρικές και έφτασε στις X570 που νομίζω το έχουν οι περισσότερες. Στη δικιά μου δεν παίζει... Κάνεις update μέσα από BIOS αλλά δεν σε αφήνει να κάνεις φλασάρισμα προς τα πίσω, ή τουλάχιστον έτσι λένε... Δεν ξέρω αν ισχύει ή δεν ισχύει και δεν θέλω να το ρισκάρω.

 

Έλα μου;;; Τι; Και καλά απαγορεύεται να βάλεις παλαιότερη εκδοση;;;; Δε νομίζω. Μήπως το flashback Η πως το λένε είναι κάτι που απλά το κάνεις αυτοματα; Από τη στιγμή που έχεις ένα bios σε ένα αρχείο από που κι ως που να μην μπορείς να το περασεις; Νομίζω πολύ παλιά είχε χρειαστεί να το κάνω σε μια μητρική με it 3570k και είχε δουλεψει κανονικά....

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Έλα μου;;; Τι; Και καλά απαγορεύεται να βάλεις παλαιότερη εκδοση;;;; Δε νομίζω. Μήπως το flashback Η πως το λένε είναι κάτι που απλά το κάνεις αυτοματα; Από τη στιγμή που έχεις ένα bios σε ένα αρχείο από που κι ως που να μην μπορείς να το περασεις; Νομίζω πολύ παλιά είχε χρειαστεί να το κάνω σε μια μητρική με it 3570k και είχε δουλεψει κανονικά....

 

Είναι και BIOS specific. Κάποια από αυτά περνάνε κώδικα που δεν επιτρέπει rollback.

Link to comment
Share on other sites

Ε τσίμπησε λιγάκι το geek bench ?

 

1600 vs 3700X

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

 

To ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ (αν και με το Linux τίποτα δεν με εκπλήσσει) είναι ότι είδα all-core 4.3GHz κατά τη διάρκεια του benchmark, κάτι που στα windows απλά δεν παίζει (μέχρι 4.216 all  core έχω παρατηρήσει). Στο Linux από την άλλη (kernel 5.8) βλέπω πιο υψηλές θερμοκρασίες ~5 βαθμούς πάνω σε σχέση με τα win.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Στο Linux από την άλλη (kernel 5.8) βλέπω πιο υψηλές θερμοκρασίες ~5 βαθμούς πάνω σε σχέση με τα win.

 

Μainline έχεις εγκατεστημένο? 

Δε βάζεις κανα πιο καινούριο kenrel να δεις? 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Μainline έχεις εγκατεστημένο? 

Δε βάζεις κανα πιο καινούριο kenrel να δεις? 

 

 

Μέσω του update manager έχω επιλογή 5.4.x (μαμά) και του 5.8.x. Χρησιμοποιώ τον δεύτερο γιατί μου έλυσε ένα πρόβλημα.με.την radeon και την επιτάχυνση γραφικών στον chrome. Για νεώτερο δεν θέλω να μπλέξω , φοβάμαι μην το σπάσω. Δεν είναι θέμα η διαφορά 30 (win) με 35 (linux) βαθμούς idle για να ψηθω να ασχοληθώ με.το θέμα. Μπορεί να είναι και η μέτρηση λάθος, διαβάζω έχει παίξει μπλέξιμο με το documentation της amd και στον 5.11 τερματίσανε το διάβασμα voltage για τους ryzen. 

Link to comment
Share on other sites

O 5.9 έχεις αρκετές βελτιώσεις στο κομμάτι του performance και των thermals.

To mainline είναι GUI τουλ που περνάς kernel με ένα κλικ.

Βάλε 5.9.x, μη βγάλεις τον 5.8 και αν έχεις πρόβλημα ένα reboot είναι να γυρίσεις σε 5.8(grub settings)

 

Δες info για 5.9 -->

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rusty_Cookie said:

O 5.9 έχεις αρκετές βελτιώσεις στο κομμάτι του performance και των thermals.

To mainline είναι GUI τουλ που περνάς kernel με ένα κλικ.

Βάλε 5.9.x, μη βγάλεις τον 5.8 και αν έχεις πρόβλημα ένα reboot είναι να γυρίσεις σε 5.8(grub settings)

 

Δες info για 5.9 -->

 

 

 

Δεν το ήξερα το mainline. Θα το δοκιμάσω ίσως σήμερα και θα αναφέρω τα αποτελέσματα ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Rusty_Cookie said:

O 5.9 έχεις αρκετές βελτιώσεις στο κομμάτι του performance και των thermals.

To mainline είναι GUI τουλ που περνάς kernel με ένα κλικ.

Βάλε 5.9.x, μη βγάλεις τον 5.8 και αν έχεις πρόβλημα ένα reboot είναι να γυρίσεις σε 5.8(grub settings)

 

 

Λοιπόν φοβερό εργαλείο το mainline! Πέρασα kernel 5.9.16, αλλά δεν είδα αλλαγή στα idle temps. Είτε δεν διαβάζονται σωστά είτε ο governor πρέπει να είναι πολύ επιθετικά ρυθμισμένος. Ίσως έτσι εξηγείται και ότι είδα 4.3+ GHz all core κατά τη διάρκεια του geekBench, κάτι που στα Windows απλά δεν παίζει.

 

Όσο για τις θερμοκρασίες idle τις βλέπεις στους 33C και ξαφνικά κάνουν spikes 39,41,45 και ξανά. Μήπως και το temp monitoring ενεργοποιεί το boost του επεξεργαστή, δεν ξέρω... Κάτι τέτοια διάβαζα και με τα monitoring λογισμικά για τα windows, αλλά τώρα στα windows δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα τουλάχιστον με τα coretemp και hardinfo64 που βλέπω τις θερμοκρασίες στα windows. Στο Linux κάνουν πολλά spikes προς τα πάνω και ξανακατεβαίνουν. Τα volt ευτυχώς είναι εντός ορίων 0.9-1.48 και πιο πολύ παίζουν 1.2-.1.3

 

 

41 minutes ago, sstav said:

περιμένω να τον ξεψαχνίσεις τον 3700χ και να "μάθεις" τα κόλπα  ώστε να μου τα δείξεις και  σε μένα που γέρασα και δεν το πολυψάχνω πια το θέμα...

 

Άσε και εγώ δεν έχω χρόνο... Το PBO θέλει διάβασμα και ας μην αναφέρω το undervolting per core που είναι κεφάλαιο από μόνο του. Το σίγουρο είναι ότι για all core OC δεν θα ψαχτώ γιατί με ενδιαφέρουν και οι επιδόσεις στο warzone. Οπότε με PBO θα παίξω και ίσως ψαχτώ στο μέλλον και για undervolting

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας που πέσαμε σε golden sample (δεν εξηγούνται αλλιώς τα παρακάτω), προχώρησα σε αλλαγή πλεύσης... Παράτησα το PBO γιατί η μητρική μου δεν επιτρέπει bclk OC επομένως δεν μπορούσα να ανεβάσω συχνότητες πέρα από αυτές που έδινε το PBO. Βέβαια δεν έπαιξα με τα thermal limits του PBO βαρέθηκα. 

 

Λέω "δεν δοκιμάζω all core"?

 

Δεν θα μακρηγορήσω με τα ενδιάμεσα στάδια, αλλά αυτή τη στιγμή παίζω 4.4 all core @ 1.29 ρεύμα!!!!!!! Το ρεύμα είναι πολύ λίγο σε σχέση με άλλα που διαβάζω στο διαδίκτυο. Το προηγούμενο στάδιο ήταν 1.25 που μπούταρα linux/windows με κανονική λειτουργία στο desktop αλλά χτυπούσαν τα multi core benchmarks. Δεν είχα χρόνο να το πάω βήμα βήμα και έπαιξα κατευθείαν ένα κλικ κάτω από τα 1.3, δηλαδή 1.29κάτι. Για all core το safe παίζει από 1.325 έως 1.37 σύμφωνα με αναφορές, αλλά κάποιοι πάνε και παραπάνω.

 

Παρατήρηση πρώτη: Οι θερμοκρασίες σταθεροποιήθηκαν και δεν παίζουν πάνω κάτω 30-50. Τα ρεύματα επίσης max αυτό που δίνω από το BIOS και όχι όπως πριν που με το PBO έβλεπα μέχρι και 1.47 (και 1.5 πήρε κάποια στιγμή το μάτι μου), βέβαια σε low loads. Η AMD δηλώνει ότι αυτό είναι φυσιολογικό και within limits. Βέβαια αν χώσεις τέτοια ρεύματα all core θα πάρεις degradation γρήγορα ή θα σου μείνει το τσιπ στο χέρι.

 

Παρατήρηση δεύτερη: ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΛΕΜΕ!!!!!

 

Δεν ξέρω αν είμαι prime stable σε αυτές τις ρυθμίσεις, θα το δούμε. Προς το παρόν:

 

screenshot-browser-geekbench-com-v5-cpu-5985807-1611083048772.png

  • Like 5
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Μιας που πέσαμε σε golden sample (δεν εξηγούνται αλλιώς τα παρακάτω), προχώρησα σε αλλαγή πλεύσης... Παράτησα το PBO γιατί η μητρική μου δεν επιτρέπει bclk OC επομένως δεν μπορούσα να ανεβάσω συχνότητες πέρα από αυτές που έδινε το PBO. Βέβαια δεν έπαιξα με τα thermal limits του PBO βαρέθηκα. 

 

Λέω "δεν δοκιμάζω all core"?

 

Δεν θα μακρηγορήσω με τα ενδιάμεσα στάδια, αλλά αυτή τη στιγμή παίζω 4.4 all core @ 1.29 ρεύμα!!!!!!! Το ρεύμα είναι πολύ λίγο σε σχέση με άλλα που διαβάζω στο διαδίκτυο. Το προηγούμενο στάδιο ήταν 1.25 που μπούταρα linux/windows με κανονική λειτουργία στο desktop αλλά χτυπούσαν τα multi core benchmarks. Δεν είχα χρόνο να το πάω βήμα βήμα και έπαιξα κατευθείαν ένα κλικ κάτω από τα 1.3, δηλαδή 1.29κάτι. Για all core το safe παίζει από 1.325 έως 1.37 σύμφωνα με αναφορές, αλλά κάποιοι πάνε και παραπάνω.

 

Παρατήρηση πρώτη: Οι θερμοκρασίες σταθεροποιήθηκαν και δεν παίζουν πάνω κάτω 30-50. Τα ρεύματα επίσης max αυτό που δίνω από το BIOS και όχι όπως πριν που με το PBO έβλεπα μέχρι και 1.47 (και 1.5 πήρε κάποια στιγμή το μάτι μου), βέβαια σε low loads. Η AMD δηλώνει ότι αυτό είναι φυσιολογικό και within limits. Βέβαια αν χώσεις τέτοια ρεύματα all core θα πάρεις degradation γρήγορα ή θα σου μείνει το τσιπ στο χέρι.

 

Παρατήρηση δεύτερη: ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΛΕΜΕ!!!!!

 

Δεν ξέρω αν είμαι prime stable σε αυτές τις ρυθμίσεις, θα το δούμε. Προς το παρόν:

 

screenshot-browser-geekbench-com-v5-cpu-5985807-1611083048772.png

Όπως έγραψε και ο ράστι παραπάνω, πες και έξι νουμεράκια

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λες βρε τζιντι; Τι 1.29;;; Εμένα στοκ είναι και ξεπερνάει τα 1.4!!!! Και πραγματικά απορώ για το που διαβάζω δεξια αριστερά για χαμηλότερες τάσεις ως safe. Αν δεν είναι safe Γιατί βλέπω 1,4 (και παραπάνω...) ακόμα και σε στοκ ρυθμισεις;;;; 

Τι τσιπ του διαβόλου είναι αυτα;;;

Από bios κάνεις το oc? Δίνεις μια τις ακριβείς ρυθμίσεις σου, ώστε να μπω να τις κάρφωσω manually Να δω αν θα ανάψει έστω το μηχανημα;

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Τι λες βρε τζιντι; Τι 1.29;;; Εμένα στοκ είναι και ξεπερνάει τα 1.4!!!! Και πραγματικά απορώ για το που διαβάζω δεξια αριστερά για χαμηλότερες τάσεις ως safe. Αν δεν είναι safe Γιατί βλέπω 1,4 (και παραπάνω...) ακόμα και σε στοκ ρυθμισεις;;;; 

Τι τσιπ του διαβόλου είναι αυτα;;;

Από bios κάνεις το oc? Δίνεις μια τις ακριβείς ρυθμίσεις σου, ώστε να μπω να τις κάρφωσω manually Να δω αν θα ανάψει έστω το μηχανημα;

Άκου λοιπόν τι ισχύει. Με auto ρυθμίσεις πράγματι το τσιπ δίνει αυτόματα από 0.3 έως 1.5. Αυτό ειναι στα πλαίσια φυσιολογικής λειτουργίας. Να δεις δηλαδή μέχρι 1.5 με low load. Είναι safe.

 

αν όμως δεις στο ryzen master τα volts την ώρα που τρέχεις πχ cinebench all core θα δεις ότι κάθονται περίπου 1.3-1.37

 

Αν φύγεις όμως από το auto και πας σε καρφωτα all core ρολόγια τότε εσύ ορίζει το ρεύμα. Δίνοντας λοιπόν εγώ offset +0.19 όρισα max voltage 1.1 (default) + 0.19 = 1.29

 

Στο bios που ρωτάς απλά έβαλα πολλαπλασιαστή 44, το cpu voltage με το παραπάνω offset, απενεργοποίησα pbo και τέλος. Τίποτα άλλο δεν πείραξα. Όλα τα άλλα auto

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.