Jump to content


Πάλι παρασύρθηκα.... Σωστό ή λάθος θα δείξει...


gdp77

Recommended Posts

38 minutes ago, gdp77 said:

To tRFC δεν θέλει να πέσει με την καμία. Δοκίμασα 424 όχι, 476 όχι. Το παράτησα προς το παρόν

 

Το tFAW 24. To δέχτηκε. bench-άρω τώρα και προχωράω...

 

θα αργήσεις πολύ έτσι.. 

 

δες πχ τι μπορεί να κανουν τα bdies με 3700Χ με DR 32GB που ναι μεν είναι πιο γρήγορα στα ίδια settings από SR16GB αλλά και θέλουν και ελάχιστα τάση παραπάνω από τα SR16GB στα ίδια timings με 1.36V Dram  ( πιο κάτω από όσο δίνει σε XMP η MSI μου στο auto....) 

 

 

1763449103_Screenshot2021-03-15114630.thumb.jpg.ed22a05b03a3278253bdbb71363beb88.jpg

 

 

και για κάθε μέρα είμαι έτσι για να είμαι και  κάτω από  38C στις ram σε Load. (για την ψυχοπάθεια... περισσότερο... )

 

1401809116_Screenshot2021-03-15115455.thumb.jpg.ad0fb7907fb94b8391232e2e402d3aad.jpg

 

 

 

 

καταλαβαίνεις ότι με τις  2 Χ 8 GB bdies πάνω μόνο   ...  εσύ πόσο αέρα έχεις χωρίς πολύ ψάξιμο....και χασιμο χρόνου, οι 2Χ16GB ήθελαν και λίγο ψάξιμο. 

 

 

Τα παραπάνω όπως βλέπεις είναι με τάσεις vdimm vsoc vddp vddg  πιο κάτω  από όσο έδινε η B450 μου σε XMP auto

Vdimm για την ακρίβεια είναι 1.36 set on bios. ( hwinfo 1.376 V )  

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι έχω B350 και αυτό μπορεί να με κόβει. Επίσης και οι Corsair μου bdies είναι αλλά προφανώς όχι της ίδιας ποιότητας με τις flare-X.

 

Τέσπα τα κρατάω και θα πειραματιστώ όταν βρω χρόνο γιατί εδώ που είμαι κάθε "λάθος" ρύθμιση θέλει clear cmos, είναι πολύ οριακό το σύστημά μου.... Ίσως η λύση είναι να τσιμπήσω λίγο ρεύμα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, gdp77 said:

Μην ξεχνάς ότι έχω B350 και αυτό μπορεί να με κόβει. Επίσης και οι Corsair μου bdies είναι αλλά προφανώς όχι της ίδιας ποιότητας με τις flare-X.

 

Τέσπα τα κρατάω και θα πειραματιστώ όταν βρω χρόνο γιατί εδώ που είμαι κάθε "λάθος" ρύθμιση θέλει clear cmos, είναι πολύ οριακό το σύστημά μου.... Ίσως η λύση είναι να τσιμπήσω λίγο ρεύμα....

Ναι με 2 διαφορετικά σετ θέλει πολύ ψάξιμο, για αυτό λέω μπορεί να μην αξίζει ο χρόνος. 

.

.

.

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση...το calc με 4 dimm με Β350 με Β die ακόμα και στο bad bin / A0 B0 στα 3600 safe preset δίνει καλύτερατερα subs  που λογικά με 3200 θα τα είχες εύκολα. 

 

GDM το έχεις enabled και Power down disabled? 

αν καποτε ξανα ασχοληθείς πάρε τιμές και με Thaiphoon βαλτες στο calc  και διασταύρωσε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dem said:

Αλλά μου κάνει εντύπωση...το calc με 4 dimm με Β350 με Β die ακόμα και στο bad bin / A0 B0 στα 3600 safe preset δίνει καλύτερατερα subs  που λογικά με 3200 θα τα είχες εύκολα. 

 

GDM το έχεις enabled και Power down disabled? 

αν καποτε ξανα ασχοληθείς πάρε τιμές και με Thaiphoon βαλτες στο calc  και διασταύρωσε 

 

Έχω δοκιμάσει τις τιμές που μου δίνει το calc και το σύστημα δεν μπουτάρει καν (Με bad bin / a0) . Γι΄ αυτό και τα έχω όλα manual με δικούς μου πειραματισμούς. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και έμενα σε 2 συστήματα δεν μπούταρε με ότι έδινε το dram calculator.
Στο ένα με Β350 και 3400G δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα έβαλα 3200 XMP και έμεινε έτσι.
Στον 5900χ και Χ570 που άρχισα να το ψάχνω έφταιγε το GDM.
GDM disable και 1T ταυτόχρονα δεν παίζει 
Μόνο με GDM enable & 1T ή GDM disable & 2T, όσο το δοκίμασα κάποια μετρήσιμη διαφορά δεν είδα μεταξύ τον 2 συνδυασμών και επέλεξα το GDM enable & 1T γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι ποιο σταθερό, Με disable & 2T, χρειάζεται λίγο παραπάνω VDIMM, από 1.4 σε τουλάχιστον 1,42

Επίσης οι τιμές των RZQ αντιστάσεων στο termination block  δεν είναι standard, κάθε συνδυασμός mobo και ram θέλει διαφορετικές.
Συνήθως  ότι δίνει η mobo στο auto είναι μια χαρά ότι δίνει το calc είναι είτε για παλιότερα agesa ή γενικότερες ρυθμίσεις...

Αρχικά δεν μπούταρε με οποιαδήποτε ρύθμιση από το dram calc λόγο GDM και Cmd
Όταν έβγαλα άκρη με αυτό έπιανε ταβάνι στα 3733 με 4x8gb. Από εκεί και πάνω ήταν ότι να ναι… τη μια μπούταρε σαν να μην έτρεχε τίποτα την άλλη ούτε με εξορκισμό,  τη μια έβγαζε τα τεστ όλα κανονικά και άλλη μπορεί να έκανε reboot απροειδοποίητα χωρίς errors η οτιδήποτε περίεργο. Μόλις γύρισα τις RTT ρυθμίσεις του  termination block στο auto αντί για ότι έδινε το dram calc έστρωσε. Από τότε έχω περάσει καρφωτά ότι δίνει στο auto και ησύχασα

Εκεί αν και δούλευέ κανονικά σε normal χρήση σε stress test έβγαζε WΗΕΑ Αρχικά χρειάστηκε να βρω τα σωστό VSOC κυρίως, πάνω κάτω το ίδιο ισχύει και για το IOD
Αυτό που είδα είναι ότι και η παραμικρή αλλαγή κάνει διαφορά, ένα step  πάνω από το sweetspot δίνει WHEA και 1-2 step κάτω αρχίζει και ρίχνει τις επιδόσεις σε read - write - copy στις μνήμες όσο συνεχίζει να κατεβαίνει κάπου αρχίζει πάλι να δίνει whea / reboots / no boot
Αν δε βγαίνει άκρη και δε δουλεύει τίποτα με τα whea τότε χρειάζεται και αλλαγές στο cad_bus συνήθως βοηθάει η μεγαλύτερη τιμή στο ClkDrv, έμενα μιας και είναι αρκετά πουσαρισμενος ο cpu με σχεδόν τερματισμένο το negative curve και ανεβασμένα τα Mhz στο PBO χρειάστηκε να ανεβάσω και τις 4 τιμές για να στρώσει και να μη βγάζει errors.

Τώρα όσο και να του πιο το αίμα δε βγάζει whea ή οτιδήποτε errors, reboots σε idle ή load με τίποτα!
 

Spoiler


ZCnfGBu.png BadAyMV.png

3T4RgIC.png

LNh24yu.png

GN6lbzG.jpg


 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.