Jump to content



Nas για Plex/VPN server με 2.5"


Recommended Posts

Άρα για να καταλάβω, θες να φτιάξεις ένα nas με raspberry, στο οποίο θα εχεις πρόσβαση τα αρχεία τόσο τοπικά όσο εκτός (υπάρχουν και δωρεάν dyndns όπως το dynu) και από το κινητό σου με μία εφαρμογή όπως ο es file explorer, να ανοίγεις το φάκελο με τα βίντεο, να τα ξεκινάς με τον mx player πχ και να τα κάνεις cast στο chromecast.

 

Καλά κατάλαβα;

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, schumifer said:

Μιας και πάω κι εγώ να μπλέξω με αυτέ τις ιστορίες αυτόν τον καιρό, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει η επιλογή να βάλεις ένα δίσκο ΩΣ ΕΧΕΙ και το ΝΑΣ να μοιράζει το περιεχόμενό του απλά. Να βγάλω το δίσκο από το κουτί μου, να το βάλω στο ΝΑΣ και να έχω το περιεχόμενο παντού. Αν σκάσει ο δίσκος μαγκιά του, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Αντ'αυτού πρέπει να φορμάρεται ο δίσκος με ένα τρόπο, να περνάει πάνω του λογισμικό, να διαλέγω RAID κλπ...

 

Αυτο ρε μαν. Και γω ο λογος που εκανα τοσα χρονια να αποκτησω τετοιο συστημα, ειναι επειδη μπα σε καλο τους θελουν να σε αναγκασουν να κανεις RAID θες δε θες, λες και χουμε συρταρια με δισκους και κανα enterprise να στησουμε στο σπιτι. Και γω απλα μια συσκευη θελω να βαζωβγαζω δισκους χωρις εξωγηινα filesystems και να σου πρηζει και τις μπαλες με συστοιχιες και να σε δεσμευει, ελεος δηλαδη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

15 hours ago, GriGaS said:

 

επειδή με τα chromecast δεν το πολυέχω, πώς το εννοείς;

Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Από το κινητό όταν έχεις τηλεόραση με chromecast μπορείς να στείλεις ένα βιντεάκι στην τηλεόραση.

Υπάρχουν ΝΑΣ που έχουν δυνατότητα στριμ, δηλαδή με εφαρμογή από το κινητό του λες ποια ταινία να στριμάρει στην chromecast τηλεόραση, και το κινητό είναι απλά τηλεκοντρόλ και το χρησιμοποιείς κανονικά. Προϋπόθεση για αυτό είναι να μπορεί να το ΝΑΣ να κάνει το transcoding που θέλει το chromecast

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα, κάτι αντίστοιχο εχει και η το qfile του qnap. Λογικά θα γίνεται. Ψάξε εάν το nas os που θα βάλεις στο raspi υποστηρίζει casting.

 

Βέβαια είναι σαφώς καλύτερο να πάρεις ενα tv stick, να του βάλεις kodi και να παίζεις σαν άνθρωπος με κανονικό τηλεκοντρόλ. Εγώ πχ επειδή και οι 2 τηλεοράσεις μου είναι παλιές έχω ένα xiaomi mi box s και ενα amazon fire tv stick με kodi και τραβάνε μέσω samba αρχεία από το nas. Kαι επειδή τα θέλω συγχρονισμένα τρέχω και μια mysql στο nas με την βιβλιοθήκη του kodi και μπορώ να πατήσω στοπ στο καθιστικό, να πάω στη κρεβατοκάμαρα και μου κάνει αυτόματα resume.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν έχω βαλει καν καποιο nas os.

Απλό raspbian χωρίς gui, εβαλα πάνω τον δισκο πήρα δικαιώματα κλπ, εστησα samba και minidlna (και ενα qbittorent για να κάνω share διανομες linux) και that's it. Οι υπολογιστες και τα κινητα το βλεπουν κανονικα, η τηλεοραση το ιδιο και δεν εχει κανει κιχ.

Με το chromecast δεν ξέρω τι γινεται γιατι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά transcoding δε νομίζω ότι ειναι καλη ιδεα να βαλεις στο rpi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος navaho7 έγραψε:

εγω δεν έχω βαλει καν καποιο nas os.

Απλό raspbian χωρίς gui, εβαλα πάνω τον δισκο πήρα δικαιώματα κλπ, εστησα samba και minidlna (και ενα qbittorent για να κάνω share διανομες linux) και that's it. Οι υπολογιστες και τα κινητα το βλεπουν κανονικα, η τηλεοραση το ιδιο και δεν εχει κανει κιχ.

Με το chromecast δεν ξέρω τι γινεται γιατι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά transcoding δε νομίζω ότι ειναι καλη ιδεα να βαλεις στο rpi

Μια και του έχεις ήδη raspbian, δεν χάνεις κάτι να πειραμαστιστείς και με OpenMediaVault ως "NAS OS".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σε Android υπαρχουν ενα καρο εφαρμογες για τη πλατφορμα του synology. Dsfiles dsphoto dsvideo dsaudio. Δε καταλαβαινει γιατι περα απο filea να εχει ξεχωρη εφαρμογγ αναφορικα με τυπου αρχειου. Τι παραπανω προφερουν αυτες

 

πχ γιατι να μη μπω στο φακελο φωτογραφιων με το dsfiles και να πρεπει να τις δω με dsphotos

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πχ το Photos σου δινει καποια εξτρα λειτουργια οπως το google photos που σε βοηθαει μεσω ΑΙ να αναγνβρισει το περιεχομενο να φτειαξεις tag να κατηγοριοποιησεις κτλ η ετσι να χαμε να λεγαμε ειναι μια ακομα εφαρμογη

 

επειδη με ενδιαφερει αν μπορουσα να εχω τετοια λειτουργια να ξεκαθαρισω τις χιλιαδες φωτογραφιες που θα αποθηκευσω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το DSphotos παντως δε μου φανηκε καλο. Εχει επιλογη να κανεις import φωτοφραφιες απο τη συσκευη που εχει μπει στο web ui η απευθειας απο τα shared folders. Αλλα πρεπει να επιλεξεις τις φωτοφραφιες δεν εχει επιλογη να διαλεξεις φακελους και να τις τραβηξει απευθειας. Πολυ προχειροδουλεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.