Jump to content


Αναζήτηση καλής αερόψυκτρας για Ryzen 7 3700Χ


gdp77

Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για να μη μπαίνω σε μια διαδικασία ψαξιματος,reviews μελετες  δε θα σκεφτομουν τα 15-20ε παραπάνω για να ξέρω ότι έχω την καλύτερη τοπ αεροψυκτρα.

Απλα θα έχεις την τοπ και τέλος.

+1 Noctua

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενώ αυτό περί Noctua είναι κι ο δικός μου τρόπος κίνησης, μην υποτιμάτε και τις άλλες. Δεν αποκλείεται να έχουν παραπλήσιες επιδόσεις αναλόγως της κατάστασης. Σίγουρα με την Noctua πληρώνεις και όνομα.

Btw επειδή σου έγραψα για το 1200rpm της Scythe, η Noctua παίζει επίσης σε χαμηλότερες στροφές από το μέγιστο όταν χρησιμοποιήσεις το LNA για πιο αθόρυβο. Έτσι κι αλλιώς, αν το κατάλαβα, σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ανεμιστήρες που ήδη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε ενδιαφέρουν Amps ή W? Και σε ποιο σενάριο? Πες μου για να σου ποστάρω ss από hwinfo64 (δεν χρησιμοποιώ hwmonitor και πολλοί reviewers το απαξιώνουν πλέον)

Το ανοιξα αλλα δε βρηκα αυτο που ηθελα να δω

 

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έχεις δίκιο. Τη γνωρίζω την παράμετρο αυτή. H fuma 2 που συγκεντρώνει πολλά πλεονέκτηματα @ 52€ έρχεται με 1200rpm fans και τη βλέπω πολύ κοντά (κατά περιπτώσεις καλύτερη από nh-d15) στο review του gamer's nexus. Στο τσακίρ κέφι, κάποια στιγμή θα μπορούσα να αλλάξω τα fans με 1500rpm. Τότε βέβαια θα έχω ισοφαρίσει το κόστος μια nh-d15 οπότε το σκέφτομαι....Από την άλλη η fuma 2 είναι και πιο ελαφριά (και το βάρος μου δημιουργεί ένα άγχος για το mobo), ενώ έχει τα βασικά χαρακτηριστικά της nh-d15 (6 heatpipes, flat heat plate και όχι direct contact heat pipes)

Μη κολλας στα rpm, εχουν και αλλα χαρακτηριστικα, cfm κλπ

Και δε θα κερδισεις αλλαζοντας ανεμιστηρα, αν η ψυκτρα δεν αντεχει

 

Κολλας σε λεπτομερειες (€) που θα σου μεινει μελλοντικα ετσι και αλλιως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

ενώ αυτό περί Noctua είναι κι ο δικός μου τρόπος κίνησης, μην υποτιμάτε και τις άλλες. Δεν αποκλείεται να έχουν παραπλήσιες επιδόσεις αναλόγως της κατάστασης. Σίγουρα με την Noctua πληρώνεις και όνομα.

Btw επειδή σου έγραψα για το 1200rpm της Scythe, η Noctua παίζει επίσης σε χαμηλότερες στροφές από το μέγιστο όταν χρησιμοποιήσεις το LNA για πιο αθόρυβο. Έτσι κι αλλιώς, αν το κατάλαβα, σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ανεμιστήρες που ήδη έχεις;

Ναι. Εκτός αν καταλήξω σε noctua nh-d15 που είναι 140αρηδες. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ninja 5 καλή προσπάθεια, αλλά είναι χειρότερη από fuma 2. Η fuma 2 φαίνεται να πλησιάζει επικίνδυνα την noctua nh-d15 χωρίς να είναι τόσο τομάρι.

 

Το δίλημμα είναι: πάμε fuma 2 που κοστίζει 50 ευρώ και μπορώ να κουμπώσω και τους δύο cougar cfd red led που έχω ή να δώσω άλλα 36 ευρώ να πάω nh-d15 chromax black που όμως θα την δουλέψω με τους μαμίσιους ανεμιστήρες μια που δεν έχω red led 140άρηδες που θα ήθελα να βλέπω ένα κόκκινακι από το παράθυρο του haf 932?

 

Ενδιάμεση λύση η dark rock pro 4, αλλά μόνο με 8 ευρώ διαφορά από την κορυφή , πας στην κορυφή

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το δίλημμα είναι: πάμε fuma 2 που κοστίζει 50 ευρώ και μπορώ να κουμπώσω και τους δύο cougar cfd red led που έχω

Να μην της αλλαξεις ανεμιστηρες

Link to comment
Share on other sites

H τσέπη μου λέει fuma... Οι συμφορουμίτες λένε "aim for the top" noctua....

 

Ερώτηση: Επειδή δεν έχω ξαναγοράσει noctua και δεν το ξέρω, έχει καλό track record η εταιρεία για mounting kits σε επόμενα socket? Δηλαδή για να δικαιολογήσω το κόστος στο μυαλό μου, π.χ. για AM5 socket, πόσο πιθανό είναι η noctua να κυκλοφορήσει mounting kit για την εν λόγω ψύκτρα; Και με τι κόστος γίνεται αυτό (αν κάποιος γνωρίζει τάξη μεγέθους π.χ. από παλιότερα mounting kits)?

 

YΓ Υπάρχει χρόνος να το σκεφτώ ακόμα μια που πρώτα θέλω να αντιμετωπίσω το τραγικό γουργούρισμα που ξεκίνησαν να μου κάνουν οι 2 από τους 3 230άρηδες του HAF 932... H παραγγελία των μοναδικών 230mm που βρήκα, bitfenix, αργεί, επομένως κάτι πρέπει να γίνει με τα fans δεν παλεύονται... Θα επιχειρήσω να βρω λάδι ραπτομηχανής που μου είπαν και να λαδώσω το ΣΚ... Αν δεν  ησυχάσει το κεφάλι μου με αυτό το θέμα, δεν προχωράω σε αγορά ψύκτρας... Οπότε μένει χρόνος να με ψήσετε να πάρω noctua....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NH-D15 (noctua.at)

 

Compatibility with past and future sockets

Complying with the open SecuFirm™ standard, the NH-D15 can be made compatible with the older LGA1366 and LGA775 sockets using the optional NM-I3 mounting kit, which is provided by Noctua free of charge. If technically possible, Noctua will also provide upgrade kits for future sockets.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε εμείς να σε ψήσουμε; βάλε και βεντάλια αν θέλεις.  

Το θέμα ειναι τι θέλεις να δώσεις.  Αν τα δώσεις στη φούμα(ντσου) και δεις καλές διαφορές με τη φόλα που έχεις για ψύκτρα πάντα θα αναρωτιέσαι τι θα γινόταν με τη Noctua.

Link to comment
Share on other sites

Το ξανα λεω, δεν είναι υποχρεωτικό για την noctua.. Μπορείς να παρεις και την dark pro 4 και να γλυτώσεις 8€.

Θεωρητικά είναι ιδιες ψύκτρες. Top και οι δύο.

Δες reviews για διαφορές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GoMaR said:

Το ξανα λεω, δεν είναι υποχρεωτικό για την noctua.. Μπορείς να παρεις και την dark pro 4 και να γλυτώσεις 8€.

Θεωρητικά είναι ιδιες ψύκτρες. Top και οι δύο.

Δες reviews για διαφορές.

 

 

Εφόσον αποφασίσω να φτάσω σε αυτό το ύψος τιμής, για 8€ δεν το συζητάω. θα πάω σε noctua που νομίζω συγκεντρώνει πιο πολλές πιθανότητες να δω support για το επόμενο socket. Θα διερευνήσω μήπως και η bequiet δηλώνει κάτι για next_gen support, οπότε αλλάζει το πράγμα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή στο ζήτημα των sockets η Noctua. Δεν έχεις κάποια νομική δέσμευση στα χέρια σου ότι θα το κάνουν, πάντως αυτό που σου έδειξε ο ΚΤΜ με καθησυχάζει απολύτως ως track record.
Εξαρτάται όλο αυτό κι από την ΑMD/κατασκευαστές μητρικών φυσικά. Κατά πόσο θα είναι εφικτό.

Την τιμή, αν δεν κάνω λάθος την υπολογίζεις κάτω από 90. Νομίζω θα έπρεπε να την υπολογίζεις στο 100+ για σιγουριά. Αν παίζει ρόλο κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Την τιμή, αν δεν κάνω λάθος την υπολογίζεις κάτω από 90. Νομίζω θα έπρεπε να την υπολογίζεις στο 100+ για σιγουριά. Αν παίζει ρόλο κάτι τέτοιο...

Γιατί? Στα 86€ είναι η nh-d15

 

Link to comment
Share on other sites

οφφ τόπικ
Επειδή δεν γνωρίζω τα καταστήματα στο σκρουτζ ένα προς ένα, συνήθως κοιτώ πού περίπου παίζει η τιμή και κρίνω. Κοιτώ τις διαθεσιμότητες, αν βλέπω 30 ημέρες και τέτοια δεν λαμβάνω και πολύ υπόψιν αυτήν την τιμή συγκριτικά με κάποιο που δίνει άμεση διαθεσιμότητα ή σφιχτούς χρόνους παράδοσης.
Γνωρίζω ότι δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος (τα καθιερωμένα καταστήματα τείνουν να μην είναι τα απολύτως φθηνότερα), κοίταξα και τις ευρωπαϊκές λιγάκι, τον υπολογισμό θα τον έκανα με βάση το κατοστάευρο. Μου φαίνεται πιο αντιπροσωπευτική τιμή, ασχέτως αν τελικώς την αγοράσεις από κάπου με λιγότερα.
Δεν θα στο έγραφα, είναι εντελώς ασήμαντο, επειδή διάβασα που γράφεις για τα 8€ το αναφέρω.

(είμαι ελαφρώς διαφορετικός καταναλωτής από εσένα, δέχομαι συχνά να πληρώνω λίγο παραπάνω αν νομίζω ότι έχω το κεφάλι μου ήσυχο έτσι. Δεν πετυχαίνει πάντα, πάντως έτσι κινούμαι. Εσύ είσαι πιο απαιτητικός στο ύψος της τιμής)

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

δέχομαι συχνά να πληρώνω λίγο παραπάνω αν νομίζω ότι έχω το κεφάλι μου ήσυχο έτσι. Δεν πετυχαίνει πάντα, πάντως έτσι κινούμαι.

 

Tέτχοιος είσαι?

Και γώ.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.