Jump to content



Αναζήτηση καλής αερόψυκτρας για Ryzen 7 3700Χ


gdp77

Recommended Posts

7 hours ago, and64 said:

Επανέρχομαι με τις θερμοκρασίες, που με μια γρήγορη ματιά δεν είναι νομίζω μακριά απο τις δικές σου:

temps.thumb.png.4e84adae62cc17a02fb090af86fd9b66.png

 

Το κουτί φαίνεται εδω, δεν έχει και το ιδανικότερο στήσιμο οπως το εχω μπουκώσει με δίσκους αλλά δεν γίνεται αλλιώς! Στο τεστ ετρεχαν full speed οι μπροστα 140αρηδες (1200rpm) + της ψύκτρας (1300 rpm) στις 800 ο πίσω και κάπου  800-1000 αν θυμάμαι καλά παίζουν αυτοί της οροφής. Πάστα εχω arctic silver 5, το δωμάτιο έπαιζε ~20-21 c.

 

Επίσης είναι σχεδόν ώρα για ενα ξεσκόνισμα αλλά δεν εχει και αρκούδες μέσα οπότε δεν νομίζω να υπήρχε θεαματική βελτίωση αν ήταν καθαρισμένο.

 

 

Όπως έλεγα, οι γομαρόψυκρες κάνουν τη διαφορά σε υψηλότερες θερμοκρασίες π.χ. prime small fft // video transcoding // rendering. Στο πιο "γήινο" OCCT test, οι διαφορές μεταξύ μεσαίας κατηγορίας καλής ψύκτρας και γομαρόψυκτρας είναι πολύ μικρές... Αναμένω την Fuma 2, να ποστάρω temps...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτη!!

 

H  Scythe πάντα ήταν vfm (είχα 2 ninja + mugen 2 σε παλιότερα συστήματα) αλλά ο 3700 έτσι κι αλλιώς τρέχει αρκετά ζεστός οπότε μόνο και μόνο ο θόρυβος σε σχέση με την stock αρκεί!

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αποτελέσματα:

α) Έριξα 5C τις θερμοκρασίες στο OCCT (58 vs 53)

β) Οι θερμοκρασίες στο handbrake  (Linux) έπεσαν 6C (70  vs 64) στο ίδιο ακριβώς workload

 

ΠΡΙΝ (Arctic Freezer 33 + 2x Cougar + AS5)

Βασικο, στο 'χα πει και πιο πισω, οι στροφες των ανεμιστηρων αυτες που τρεχουν πχ στο handbrake

 

σε σχεση με το μεγιστο τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, slalom said:

Βασικο, στο 'χα πει και πιο πισω, οι στροφες των ανεμιστηρων αυτες που τρεχουν πχ στο handbrake

 

σε σχεση με το μεγιστο τους

 

Οι  2xcougar είναι ρυθμισμένοι να παίζουν μόνιμα στις 1200 στροφές απο BIOS, που είναι και το μέγιστό τους. Δεν τους έχω στο auto για αυξομείωση, ανάλογα με τις θερμοκρασίες. Παίζουν μόνιμα 1200 στροφές. Αυτό ίσχυε και στις μετρήσεις με την προηγούμενη ψύκτρα, αλλά και με τη νυν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι PWM ρυθμιζουν τις στροφες τους, τα ξερεις αυτα, θορυβος, σκονη κλπ

 

Ετοιμασου για πυρετους το καλοκαιρι, αν δουλευουν τωρα τερμα

 

Εγω θα δοκιμαζα και τους μανισιους για να εχω αποψη/συγκριση

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, slalom said:

Οι PWM ρυθμιζουν τις στροφες τους, τα ξερεις αυτα, θορυβος, σκονη κλπ

 

Οι PWM μπορούν να παίξουν με ρυθμιζόμενες στροφές και σε DC mode. Μπορώ να τους σετάρω όπως θέλω από BIOS.

3 χρόνια full speed τους παίζω και ο θόρυβος είναι στα επίπεδα που προσωπικά δεν έχω πρόβλημα.

 

14 minutes ago, slalom said:

Ετοιμασου για πυρετους το καλοκαιρι, αν δουλευουν τωρα τερμα

Όχι. Τουλάχιστον όχι στον χώρο μου. Το γραφείο μου είναι σε υπόγειο και πρακτικά έχω πολύ λίγους βαθμούς διαφορά χειμώνα-καλοκαίρι. Με τον προηγούμενο επεξεργαστή μου Ryzen 5 1600 ήταν ελάχιστη η διαφορά σε max load μεταξύ χειμώνα-καλοκαιριού. Νομίζω ότι σε αυτό παίζει ρόλο και το κορυφαίο airflow του HAF 932 (που θα ενισχυθεί ακόμα περισσότερο αφού όταν βρω χρόνο οι μαμίσιοι Coolermaster θα αντικατασταθούν από τους Bitfenix Pro 230mm που παρέχουν διπλάσιο CFM ~ 150CFM

 

14 minutes ago, slalom said:

Εγω θα δοκιμαζα και τους μανισιους για να εχω αποψη/συγκριση

Όταν κάποια στιγμή έχω όρεξη/χρόνο θα την κάνω τη δοκιμή αυτή. Την έχω στο μυαλό μου... Χρόνο δεν έχω... Φαντάσου ότι ακόμα τον βραχίονα της δεύτερης οθόνης μου δεν τον έχω τοποθετήσει και κάθεται 2-3 βδομάδες στο κουτί του...  Προέχει η αντικατάσταστη των rear/top/side fans του HAF 932

 

YΓ όσο για τη σκόνη, έχω θεματάκι ούτως ή άλλως λόγω γάτου αλλά και τοποθεσίας που μένω. Άλλωστε το HAF 932 είναι διάτρητο... Γι' αυτό το κουτί βγαίνει στο αίθριο μια φορά το χρόνο και τρώει φύσημα με φυσητήρα κήπου...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slalom said:

Μηπως θυμασαι Δθ σε idle?

 

25C μου δείχνει ambient η μητρική τώρα και 29C "idle" ο επεξεργαστής με spikes μέχρι 39C

 

29C είχα idle και στον Ryzen 1600 @ 3.9, αλλά δεν υπήρχαν τα spikes. To καλοκαίρι, το πολύ ανέβαινε άλλους 4-5C (με την Arctic Freezer 33 Plus)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη επειδή χάθηκα κάπου. Άρα η βελτίωση σε σχέση με την freezer 33 είναι αισθητή ή όχι ; 

 

Πως και κατέληξες στην fuma και όχι στην mugen γιατί είμαι και εγώ στη φάση αλλαγής της ψύκτρας. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mer said:

Συγγνώμη επειδή χάθηκα κάπου. Άρα η βελτίωση σε σχέση με την freezer 33 είναι αισθητή ή όχι ; 

 

 

Εδώ η σύγκριση με τη Freezer 33 και με τη fuma 2:

https://www.thelab.gr/forums/topic/185751-αναζήτηση-καλής-αερόψυκτρας-για-ryzen-7-3700χ/?do=findComment&comment=2771878

 

Αν βαριέσαι να δεις τα ss, ναι η βελτίωση ήταν μετρήσιμη 5C στο OCCT

 

Επίσης έχουν πέσει και τα min temps αλλά και τα temps κατά το gaming.

 

47 minutes ago, mer said:

Πως και κατέληξες στην fuma και όχι στην mugen γιατί είμαι και εγώ στη φάση αλλαγής της ψύκτρας. 

 

Γιατί σε όσα reviews είδα η fuma 2 φαίνεται καλύτερη + είναι λιγότερο γομάρι από τη mugen (αλλά νομίζω πιο ψηλή, δεν ξέρω ψάξτο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ναι τα είδα όλα αυτά που λες αλλά επειδή έπεσαν πολλά χάθηκα. Και εγώ αυτό το συμπέρασμα είχα βγάλει. 

 

Η αλήθεια είναι ότι τα reviews δεν καταλήγουν κάπου και πραγματικά πρώτη φορά είδα ότι τέτοια απόκλιση από Site σε site. Σωστά είναι λιγότερο γομάρι. Φαίνεται να είναι καλύτερη στα περισσότερα reviews πάντως όπως λες. Ευχαριστώ θα δω λίγο τη σύγκριση και θα καταλήξω. Πάντως είναι και οι δύο πολύ καλό vfm. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά δοκίμασα την ψύκτρα και με τους "μαμά" ανεμιστήρες. Φαίνεται ότι η μελέτη που έχει γίνει (με τον ένα να γυρίζει αντίστροφα από τον άλλο για μεγαλύτερη στατική πίεση) αποδίδει! Ο λόγος της δοκιμής είναι ότι οι Cougar, που έχουν τα χρονάκια τους, άρχισαν να γουργουρίζουν και αυτοί, ειδικά ο ένας είχε και έντονες δονήσεις που καταλάβαινες ακουμπώντας το πλαίσιό του εν ώρα λειτουργίας. Τους αφαίρεσα και προσπάθησα να τους λαδώσω αλλά είναι αδύνατον. Από την κλασσική τρυπούλα που λαδώνεις τους ανεμιστήρες υπάρχει η πλακέτα (των leds ??? ). Από την μπροστινή όψη υπάρχει ένα καπάκι που με μια πρώτη προσπάθεια με τη μύτη ενός κατσαβιδιού δεν φαίνεται να ξεκουμπώνει. Είδα και απόειδα και έβαλα τους μαμά ανεμιστήρες της FUMA_2 που έριξαν κατά 1C τις θερμοκρασίες μου στο OCCT και μάλιστα με υψηλότερη θερμοκρασία δωματίου από τις προγενέστερες μετρήσεις μου.

 

 

 

2021-03-02 13_34_42-OCCT.png

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με μικρότερο CFM καταφέρνουν και ρίχνουν τη θερμοκρασία

 

image.png

 

Ενώ οι cougar έχουν CFM 64,37 στις ίδιες στροφές (1200 rpm).

 

Το βρίσκω εντυπωσιακό.

 

Τους παίζω στο max, δεν έχω βάλει κάποιο curve στη λειτουργία των ανεμιστήρων (και τους cougar και τους μαμά ανεμιστήρες της FUMA 2), εφόσον ο θόρυβος που κάνουν (δεν με ενοχλεί) για τη συγκεκριμένη απόσταση που έχω το tower από τα αυτιά μου και σε σχέση με το περιβάλλον εργασίας μου. Περί θορύβου βέβαια, κολοκυθόπιτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τους παίζω στο max, δεν έχω βάλει κάποιο curve στη λειτουργία των ανεμιστήρων

Κολλημα?

Δεν παιζουν μονοι τους απο τη μητρικη αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.