Jump to content


Δεν με φτάνουν τα lanes;


Spirosssss

Recommended Posts

4 minutes ago, Spirosssss said:

Τότε η κάρτα δεν θα δούλευε καθόλου.

 

Κάνεις λάθος. H προηγούμενη nvidia που είχα και αποδήμησε έπαιζε μια χαρά σε safe mode (χωρίς drivers). Δεχόταν μάλιστα και εγκατάσταση drivers και έβγαζε artifacts μόνο στο gaming. Μάλιστα περνούσε και furmark stress test. Χρειάστηκε άλλο stress test στη VRAM για να διαπιστωθεί ότι τελικά εκεί υπήρχε πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spirosssss said:

Ίσως είναι οι μνήμες, το gpu-z δεν τις βλέπει..  Θα δοκιμάσω με linux αλλά - σαν ψιλό-άσχετος - τι να περιμένω να δω εκει; 

 

Κατεβάζεις το iso του linux mint cinnamon από εδώ --> https://linuxmint.com/download.php

 

Φτιάχνεις ένα persistent live usb με το rufus --> https://www.linuxuprising.com/2019/08/rufus-creating-persistent-storage-live.html

 

 

Μπουτάρεις με το live usb  που έφτιαξες και μόλις σου ανοίξει (εφόσον μπουτάρει γιατί αν έχει hw θέμα παίζει και να μην μπουτάρει) το Mint πάς στην αναζήτηση (mint button) --> "drivers"

 

Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο όπου λογικά θα βλέπει την επιλογή να εγκαταστήσεις τους nvidia proprietary drivers. Κλικ και μπαίνουν αυτόματα. Μετά ρεσταρτ με το ίδιο Live usb. Αν μπουτάρεις χωρίς παρατράγουδα είσαι σε καλό δρόμο.

 

ΥΓ Έστω και σε safe mode χωρίς drivers που είσαι τώρα, έχεις τρέξει VRAM test από το OCCT ?

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Τότε η κάρτα δεν θα δούλευε καθόλου

Λάθος είναι αυτό το συμπέρασμα, η κάρτα μια χαρά μπορεί να δίνει σήμα και να έχει άλλο πρόβλημα το οποίο δεν βλέπεις "με γυμνό μάτι". 

Έχω τύχει σε EVGA GTX 1070 που ανακάλυψα ότι απαιτούσε τελευταίο update των Windows για να την δει σωστά.. Θα στο έγραφα, αλλά έχεις αναφέρει πως τα έχεις κάνει. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις άλλο PC να την κουμπώσεις, αλλά τρέχα -γύρευε τον καιρό αυτόν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις άλλο PC να την κουμπώσεις, αλλά τρέχα -γύρευε τον καιρό αυτόν...

 

Μα αναφέρει ότι άλλαξε μητρική. Πρακτικά την έχει κουμπώσει σε "άλλο pc"

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μα αναφέρει ότι άλλαξε μητρική. Πρακτικά την έχει κουμπώσει σε "άλλο pc"

Να την κουμπώσει και σε άλλο :hehe: 

 

Έχεις δίκιο πάντως. Τι άλλο δηλαδή να εμποδίζει την σωστή λειτουργία της κάρτας εκτός από...την ίδια την κάρτα, δεν ξέρω. 

Δεν πειράζει @Spirosssss

Είναι η πρώτη φάση

Denial. 

Περνάς μερικές ακόμη μέχρι το Acceptance :p 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Να την κουμπώσει και σε άλλο :hehe: 

 

Έχεις δίκιο πάντως. Τι άλλο δηλαδή να εμποδίζει την σωστή λειτουργία της κάρτας εκτός από...την ίδια την κάρτα, δεν ξέρω. 

Δεν πειράζει @Spirosssss

Είναι η πρώτη φάση

Denial. 

Περνάς μερικές ακόμη μέχρι το Acceptance :p 

 

Να σου πω με τις τιμές που παίζουν αυτή τη στιγμή για κάρτες γραφικών και εγώ σε denial θα βρισκόμουν.... Μακάρι να μην είναι θέμα κάρτας αλλά κάτι άλλο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι η κάρτα τον χαιρετά...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Να σου πω με τις τιμές που παίζουν αυτή τη στιγμή για κάρτες γραφικών και εγώ σε denial θα βρισκόμουν.... Μακάρι να μην είναι θέμα κάρτας αλλά κάτι άλλο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι η κάρτα τον χαιρετά...

Ακριβώς, that's my point! Οι κάρτες είναι πληγή μεγάλη, ειδικά να σου χαλάσει τώρα και να πρέπει να αγοράσεις... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μα αναφέρει ότι άλλαξε μητρική. Πρακτικά την έχει κουμπώσει σε "άλλο pc"

 

Ναι αλλά στην προηγούμενη έπαιζε. Βέβαια και εκει είχα δει error 43 που είχε εξαληφθεί με την αλλαγή θύρας, πράγμα που δεν συνέβη με δαύτην. Γι' αυτό ή κάτι είναι με το λογισμικό, ή με τη μητρική ή με την κάρτα.

 

Όλα τα γκουγκλαρίσματα σε λογισμικό δείχνουν. Μέχρι να έχει στοκ από RTX πάλι, έχω χρόνο να το παλέψω :hehe: Τσάμπα το μηνιάτικο για την Microsoft Gold συνδρομή βέβαια μέχρι τότε. Ελπίζω να μην έχασα και την πρόοδο στο FH4 :(:(  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μητρική :( Η μεταχείρω maximus  ίσως μου βγήκε φόλα.. Η κάρτα έπαιξε χωρίς προβλημα στο htpc ενώ και η κάρτα του htpc έβγαλε το ίδιο error όπως και η 1080.

 

By the way δεν κατάφερα ποτέ να φτιάξω το linux bootable. Οι επιλογές στο rufus ηταν ανενεργές (για mbr ή gpt κλπ) και δεν έβγαλε ποτέ την επιλογή για persistent 

 

Μήπως έχει στραβοπατησει το cpu ή παραέσφιξα το block πάνω του; Λέω να του κάνω κανα lapάρισμα με την ευκαιρία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Μητρική :( Η μεταχείρω maximus  ίσως μου βγήκε φόλα.. Η κάρτα έπαιξε χωρίς προβλημα στο htpc ενώ και η κάρτα του htpc έβγαλε το ίδιο error όπως και η 1080.

 

By the way δεν κατάφερα ποτέ να φτιάξω το linux bootable. Οι επιλογές στο rufus ηταν ανενεργές (για mbr ή gpt κλπ) και δεν έβγαλε ποτέ την επιλογή για persistent 

 

Μήπως έχει στραβοπατησει το cpu ή παραέσφιξα το block πάνω του; Λέω να του κάνω κανα lapάρισμα με την ευκαιρία. 

Σε πολύ παλιότερα συστήματα, θυμάμαι που μου έβγαζε errors η mobo επειδή είχα ξεχάσει να βιδώσω μια βίδα στον αποστάτη... Θα προτείνω το εντελώς κουλό.

Δοκίμασε ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΣΟΥ, χύμα, να δεις τι αποτελέσματα έχεις. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spirosssss said:

By the way δεν κατάφερα ποτέ να φτιάξω το linux bootable. Οι επιλογές στο rufus ηταν ανενεργές (για mbr ή gpt κλπ) και δεν έβγαλε ποτέ την επιλογή για persistent 

 

Άσε το rufus τότε και δοκίμασε με αυτό εδώ που είναι πολύ απλό

 

https://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-UEFI-0.0.3.4.exe

 

Ανοίγει, του δίνεις το iso και πού θέλεις να το εγκαταστήσεις και του ορίζεις και πόσα GB να δώσει για persistent mode.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα στις αρχές και το περάσαμε στα ψιλά, αλλά ίσως η κάρτα δεν γουστάρει τις Αsus και δη τις ROG? Στην gigabyte Z77 έπαιξε μια χαρα. Ίσως κάτι κρύβεται στο bios. Πέρασα όλους τους πιθανούς οδηγούς. Μόνη άλλη λύση το linux μιας και το htpc τα ιδια παραθύρια έχει.  Και το extreme σενάριο του παρμένου cpu

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Το έγραψα στις αρχές και το περάσαμε στα ψιλά, αλλά ίσως η κάρτα δεν γουστάρει τις Αsus και δη τις ROG? Στην gigabyte Z77 έπαιξε μια χαρα. Ίσως κάτι κρύβεται στο bios. Πέρασα όλους τους πιθανούς οδηγούς. Μόνη άλλη λύση το linux μιας και το htpc τα ιδια παραθύρια έχει.  Και το extreme σενάριο του παρμένου cpu

Αν δεν βγάζεις άκρη, δοκίμασε κι αυτό που σου είπα, μου θυμίζει μια περίπτωση όπου εκτός κουτιού όλα ήταν ρολόι και κάτι συνέβαινε στο κουτί... Αλλαγή κουτιού είχε λύσει το πρόβλημα. Μιλάω για παλιό hardware, όμως ήταν αστείο, πραγματικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.