Jump to content



Αγορά future proof τροφοδοτικού για nVIDIA RTX 30


Recommended Posts

Εγώ είμαι σε αναμονή του Corsair RM850x και θα μεταφέρω εντυπώσεις. Έλεγα να δοκιμάσω τη Bequiet! καθότι έχω εδώ και 10 χρόνια Corsair, αλλά προτίμησα τη δεύτερη γιατί στα bequiet ο ανεμιστήρας πάντα λειτουργεί και στη ίδια κατηγορία τιμής προσφέρουν τα μισά χρόνια εγγύησης. Το πλεονέκτημα του Corsair είναι η τιμή, η πολυετής εγγύηση και η αθόρυβη λειτουργία που υπόσχεται, που για μένα είναι προτεραιότητα. Μειονέκτημα τα ογκωδέστατα καλώδια, που είναι ακριβώς ογκώδη επειδή έχουν πυκνωτές εντός τους.

 

@tragikos το rm750x που ψάχνεις το βλέπω σε καλή τιμή στο eshop.

 

PER.644377.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Τα τροφοδοτικά Corsair της σειράς RMx σας δίνουν εξαιρετικά αυστηρό έλεγχο τάσης, αθόρυβη SKU:PER.644377

 

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@psyber το μήνυμα σου δε μπορούσε να έρθει σε καλύτερη χρονική στιγμή, σε ευχαριστώ. Αφού έφαγα άκυρο για την προσφορά που είχα βρει στα 128€ το RM850 λόγω μη διαθεσιμότητας από τον προμηθευτή (παρόλο που έγραφαν 4-10 εργάσιμες), έχω παραγγείλει το RM750 στα 127€ και τη στιγμή που το παρήγγειλα έλεγε 1-3 ημέρες στο skroutz ενώ στο κατάστημα 4 μέρες. Μετράω 7 εργάσιμες ήδη και κάπου στη διαδρομή το κατάστημα το έκανε 2-10 εργάσιμες. Οπότε αύριο θα πάρω να ακυρώσω την παραγγελία και ήδη παρήγγειλα το RM750x που είπες από το e-shop στα 132€ δηλαδή μόλις 5€ πιο πάνω από το "απλό" RM με 2-3 εργάσιμες (ελπίζω να ισχύσει αυτό που γράφουν). Άντε να δούμε γιατί από τις 9 του μήνα έγραψα ότι παρήγγειλα το το 850άρι :p

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι θα το τοποθετήσω fan down, και κάπου διάβασα ότι επειδή στο συγκεκριμένο δεν δουλεύει μόνιμα ο ανεμιστήρας, η θερμότητα δεν έχει που να πάει και άρα μένει στο τροφοδοτικό. Μου φαίνεται λίγο περίεργο βέβαια, αφού υποθέτω αν ζεσταθεί θα δουλέψει ο ανεμιστήρας και άρα θα δροσιστεί πάλι...

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι θα το τοποθετήσω fan down, και κάπου διάβασα ότι επειδή στο συγκεκριμένο δεν δουλεύει μόνιμα ο ανεμιστήρας, η θερμότητα δεν έχει που να πάει και άρα μένει στο τροφοδοτικό. Μου φαίνεται λίγο περίεργο βέβαια, αφού υποθέτω αν ζεσταθεί θα δουλέψει ο ανεμιστήρας και άρα θα δροσιστεί πάλι...

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο manual του RMx γράφει:

Παράθεση

Zero RPM mode allows the fan to remain off during low to medium loads. This technology uses various temperatures from inside the PSU and the power output level to determine when active cooling is needed for the PSU. When you’re pushing it hard the fan will turn itself on to ensure that it gets the cooling it needs without any extra noise. For the specific fan profile of your unit please refer to the specifications section of that PSU.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tragikos χαίρομαι που σε βοήθησα. Η διαφορά στην τιμή είναι μικρή και σε κάθε περίπτωση και εγώ θα προτιμούσα rmx. Ως προς την τοποθέτηση αυτό ήθελα και εγώ να ρωτήσω την ομάδα. Τι άποψη έχετε για τοποθέτηση με fan up. Εγώ έτσι λεώ να το βάλω στο Fractal Define 7. Και ο Άρης του cybenetics fan up μου προτείνει. Εσύ ποιο κουτί έχεις;

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Εγώ έχω το Meshify S2 και θα το βάλω fan down, γιατί από κάτω παίρνει τον αέρα το κουτί για το PSU και μου φαίνεται λογικό και αυτό που παρέθεσε και ο @TopCLR

 

Το αν παιρνει απο κάτω αέρα το κουτί είναι σχετικό. Ότι παίρνει, παίρνει αλλά είναι περιορισμένος.Το κουτί σου βλέπω ότι έχει τρύπες στο psu shroud, οπότε σου επιτρέπει να το τοποθετήσεις με τον ανεμιστήρα προς τα επάνω. Για εμένα είναι καλύτερο αυτό, αν σκεφτείς ότι οι intake ανεμιστήρες μπορεί να ωφελούν και το τροφοδοτικό. Όπως και να έχει μην περιμένεις να πάθει κάτι αν το βάλεις με τον τρόπο που δεν είναι ο βέλτιστος. Θεωρητικά μιλάμε, ωστόσο ο Άρης του Cybenetics, επιμένει για το fan up και κάτι αντίστοιχο είχα δει και το site της Seasonic. By the way, ήρθε το RM850x από Cosmodata αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

@daospi Ναι εχθές πήρα την προηγούμενη έκδοση (v2, 2018), αυτή που υπάρχει στην αγορά. όντως φίλε το τροφοδοτικό (ρείναι εντελώς αθόρυβο. Το έθεσα σε λειτουργία εκτός κουτιού για να δω τι θορυβο παράγει και ήταν πράγματι πολύ ήσυχο. Αν κυριολεκτικά ακουμπήσεις το αυτί σου στον ανεμιστήρα, θα ακούσεις ένα ψίθυρο, που εξαφανίζεται μόλις απομακρύνεις το αυτί σου. Η εγγύηση και στα δυο μοντέλα είναι 10 χρόνια.

 

@tragikos μόνο μου παράπονο προς το παρόν είναι τα καλώδια που έλεγα. Να φανταστείς για να περάσω το 24πινο από το λαστιχένιο grommet του κουτιού, έπρεπε να το αφαιρέσω. Αντίστοιχα με ταλαιπώρησαν τα καλώδια της κάρτας γραφικών.

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tragikos βγήκαν και τα καινούρια στο site της corsair.

 

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/RMx-Series/p/CP-9020199-EU

 

@daospi έχεις δίκιο για το θόρυβο. Και στην περιγραφή της Corsair στην ιστοσελίδα της, δεν εστιάζουν στην αθόρυβη λειτουργία στο καινούριο.

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ιστορία με την αγορά τροφοδοτικού δε λέει να τελειώσει. Μου έστειλαν από το e-shop ότι έχει εξαντληθεί το RM750X (2018) και μου προσφέρουν στα 140€ το RMX WHITE SERIES RM850X (2018) 850W ή το THERMALTAKE SMART PRO RGB 80 PLUS BRONZE 850W στα 125€ ?

 

@psyber δεν κατάλαβα στο μήνυμα σου με το video γιατί ένιωσες μ****ς. Επίσης τι εννοείς καινούρια; Τα RMx που κυκλοφορούσαν ήταν του 2018, βγήκε νέα έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tragikos said:

 δεν κατάλαβα στο μήνυμα σου με το video γιατί ένιωσες μ****ς. Επίσης τι εννοείς καινούρια; Τα RMx που κυκλοφορούσαν ήταν του 2018, βγήκε νέα έκδοση;

Ναι βγήκε η έκδοση 2021 με μαγνητικούς ανεμιστήρες αν δεν κάνω λάθος. Υπερβολικός ο χαρακτηρισμός ότι ένιωσε "μ*****ς". Σιγά τω ωά. Ούτως ή άλλως, σε normal χρήση ο ανεμιστήρας δεν θα στροφάρει καθόλου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tragikos said:

Τελικά η ιστορία με την αγορά τροφοδοτικού δε λέει να τελειώσει. Μου έστειλαν από το e-shop ότι έχει εξαντληθεί το RM750X (2018) και μου προσφέρουν στα 140€ το RMX WHITE SERIES RM850X (2018) 850W ή το THERMALTAKE SMART PRO RGB 80 PLUS BRONZE 850W στα 125€ ?

 

Εγώ θα πήγαινα στο Corsair, για διάφορους λόγους. Οι πιο άμεσοι:

• Μεγαλύτερη εγγύηση

• Zero-RPM σε μεγαλύτερο εύρος φορτίου

• Αισθητική -το τροφοδοτικό και τα καλώδια (white-sleeved) κάνουν όμορφο contrast στα περισσότερα κουτιά, no RGB

 

Όσο για την καινούρια έκδοση των RMX, η αναβάθμιση του ανεμιστήρα σε magnetic bearing δε θα ήταν αρκετή για να με πείσει να πληρώσω παραπάνω για ένα ήδη καλό τροφοδοτικό. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι πρακτικά ίδια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@acct και @gdp77 . Όντως είναι υπερβολικός ο χαρακτηρισμός, απλά έτυχε την ημέρα που αποσυσκεύασα το τροφοδοτικό, να μάθω ότι βγήκε καινούρια έκδοση. Ο ανεμιστήρας παρόλο που είναι καλύτερος, το νέο τροφοδοτικό είναι σημαντικά πιο θορυβώδες, οπότε θα μπορούσε να είναι και καλύτερη επιλογή το παλιό. Ως προς την τιμή το καινούριο είναι φθηνότερο από το παλιό αν το αγοράσει κανείς κατευθείαν από την corsair.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού τους έστειλα email ότι θέλω το άσπρο 850άρι ως αντικατάσταση, είδα ότι αυτό που είχα παραγγείλει κανονικά ήταν άμεσα διαθέσιμο οπότε τους πήρα τηλέφωνο και απ' ότι φαίνεται θα πάρω αυτό που παρήγγειλα αρχικά. Έχω περιέργεια να δω τι θα παραλάβω την Δευτέρα τελικά

:p

 

Μ'αυτά και μ'αυτά, το 850άρι απλό RM είναι πλέον πιο φθηνό και άμεσα διαθέσιμο. Με τρώει το χέρι μου να ακυρώσω την παραγγελία για το 750άρι RMx...

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Τελικά αφού τους έστειλα email ότι θέλω το άσπρο 850άρι ως αντικατάσταση, είδα ότι αυτό που είχα παραγγείλει κανονικά ήταν άμεσα διαθέσιμο οπότε τους πήρα τηλέφωνο και απ' ότι φαίνεται θα πάρω αυτό που παρήγγειλα αρχικά. Έχω περιέργεια να δω τι θα παραλάβω την Δευτέρα τελικά

:p

 

Μ'αυτά και μ'αυτά, το 850άρι απλό RM είναι πλέον πιο φθηνό και άμεσα διαθέσιμο. Με τρώει το χέρι μου να ακυρώσω την παραγγελία για το 750άρι RMx...

Νομίζω το rmx ειναι καλύτερο. Και αν θες λευκό για το build σου πας εκει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω ευχάριστα νέα! Έβαλα το νέο τροφοδοτικό πάνω και ως τώρα δε φαίνεται να έχει κάνει κάποια από αυτά που περιγράφω στο αρχικό post, με και χωρίς την κάρτα! Θα δούμε τις επόμενες μέρες για επιβεβαίωση, αλλά όπως φαίνεται μάλλον κάποιο θέμα είχε το προηγούμενο τροφοδοτικό...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2021 at 7:25 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Λοιπόν έχω ευχάριστα νέα! Έβαλα το νέο τροφοδοτικό πάνω και ως τώρα δε φαίνεται να έχει κάνει κάποια από αυτά που περιγράφω στο αρχικό post, με και χωρίς την κάρτα! Θα δούμε τις επόμενες μέρες για επιβεβαίωση, αλλά όπως φαίνεται μάλλον κάποιο θέμα είχε το προηγούμενο τροφοδοτικό...

Καλοδούλευτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν θες όντως future proof θα πρέπει να ψάξεις για ATX12VO για να υποστηρίζει την επόμενη γενιά μητρικών και παράληλα θα πρέπει να έχει και 12 pin PCIe connector για τις νέες GPU.

Από την άλλη, ίσως συμφέρει να πάρεις τώρα ένα απλά καλό τροφοδοτικό και μετά από χρόνια να το αλλάξεις με κάποιο που να υποστηρίζει το νέο πρότυπο.

 

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.