Jump to content


Τροφοδοτικό shuts down!


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος AKISSS έγραψε:

Έχεις ήδη παραγγείλει τροφοδοτικο φαντάζομαι έτσι?

Xαχα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό είναι η λύση απλά σαν ανήσυχα παιδιά ψάχνουμε (λόγω ιδιατερότητας της κατάστασης-δεν σου φαίνεται περίεργο ότι τρέχω power test occt τώρα που γράφω και όλα είναι ρολόι;) να βρούμε τί από το παιχνίδι το συγκεκριμένο, ιντριγκάρει το psu να πεί σε protection mode; Απλά αυτό. Αν διάβασες τα υπόλοιπα σχόλια θα έχεις μιαν εικόνα. Αλλά δεν διαφωνούμε στο ψιλοπροφανές ότι το σκυλίσιο μου enermax πλέον αργοπεθαίνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mια πληροφορία με ενδιαφέρον φαντάζομαι. Μπήκα και έτρεξα το παιχνίδι σε medium settings! Η κάρτα καταλαβαίνετε ότι τραβούσε απλά 80-90w με 50-60% λειτουργία στο ρελαντί, το 97αρι θερμοκρασίας ήταν 70 κοκ. Το ξανακανε σε 10'. Είναι random, δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες ή ενέργεια. Εγώ είμαι ψιλοαπόγνωση να σς πω και δεν φαίνεται να σχετίζεται το τροφοδοτικό το οποίο πάιζει gta 2 ώρες σερί σε ultra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kaRAmeLA έγραψε:

Xαχα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό είναι η λύση απλά σαν ανήσυχα παιδιά ψάχνουμε (λόγω ιδιατερότητας της κατάστασης-δεν σου φαίνεται περίεργο ότι τρέχω power test occt τώρα που γράφω και όλα είναι ρολόι;) να βρούμε τί από το παιχνίδι το συγκεκριμένο, ιντριγκάρει το psu να πεί σε protection mode; Απλά αυτό. Αν διάβασες τα υπόλοιπα σχόλια θα έχεις μιαν εικόνα. Αλλά δεν διαφωνούμε στο ψιλοπροφανές ότι το σκυλίσιο μου enermax πλέον αργοπεθαίνει

Δεν είναι λύση.. είναι αναγκη...

Δεν στήνουμε νέο σύστημα με παλιο τροφοδοτικο 10+ετων...

0
WWW.GURU3D.COM

We here at Guru3D.com we believe these little masters of distribution are a key element in your PC. Ask yourself, what do you need if you build a high-end PC with for example demanding...
πριν 9 λεπτά, το μέλος kaRAmeLA έγραψε:

Mια πληροφορία με ενδιαφέρον φαντάζομαι. Μπήκα και έτρεξα το παιχνίδι σε medium settings! Η κάρτα καταλαβαίνετε ότι τραβούσε απλά 80-90w με 50-60% λειτουργία στο ρελαντί, το 97αρι θερμοκρασίας ήταν 70 κοκ. Το ξανακανε σε 10'. Είναι random, δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες ή ενέργεια. Εγώ είμαι ψιλοαπόγνωση να σς πω και δεν φαίνεται να σχετίζεται το τροφοδοτικό το οποίο πάιζει gta 2 ώρες σερί σε ultra.

Εύχομαι μόνο εάν γίνει η στραβή να φυγει μόνο το psu και να μην πάρει καμιά μητρική η οτιδήποτε άλλο μαζί του..

Ξαναλέω.. δεν θα έστηνα τέτοιο σύστημα με τέτοιο psu(όχι λογο watt αλλα λογο ηλικίας του psu)..

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 25 χρόνια που ασχολούμαι με PC, υπολογιστής μου έχει σβήσει από μόνος τους μόνο στην περίπτωση διακοπής ρεύματος (τις εποχές πριν αποκτήσω UPS) ή σε μία μόνο περίπτωση που ψόφησε τροφοδοτικό εν ώρα λειτουργίας. Δεν μπορεί να κλείνει ένα PC έτσι "random". Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Δεν παίρνω όρκο ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα, αλλά σίγουρα κάτι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Στα 25 χρόνια που ασχολούμαι με PC, υπολογιστής μου έχει σβήσει από μόνος τους μόνο στην περίπτωση διακοπής ρεύματος (τις εποχές πριν αποκτήσω UPS) ή σε μία μόνο περίπτωση που ψόφησε τροφοδοτικό εν ώρα λειτουργίας. Δεν μπορεί να κλείνει ένα PC έτσι "random". Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Δεν παίρνω όρκο ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα, αλλά σίγουρα κάτι συμβαίνει.

Mα τις απορίες σου τις αφουγκραζόμαστε όλοι φαντάζομαι μή μπορώντας να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα. Τώρα έπαιζα RDR 2 με vulcan όλα max με τα fps να είναι 20-30 ώστε να ξεζουμιστεί η κάρτα. Πριν έτρεξα τo occt όπως είπα, και κανένα τροφοδοτικό δεν μπήκε σε protection mode. Οκ είναι περίεργο αλλά και το πρόβλημα προκύπτει μόνο όταν τρεχει το kcd ακόμη και σε medium settings όπου οι απαιτήσεις είναι αστείες. Σίγουρα φαίνεται πολύ παράξενο αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Και με αυτό απαντάω και στον φίλο ΑΚΙSS πιο πάνω τον οποίο δεν αμφισβητώ πλην όμως μια γενικότητα ότι "είναι παλιό psu" δεν μας καλύπτει ως εξήγηση στην συγκεκριμένη συμπεριοφορά. Να το κάνει μόνο στο παιχνίδι αυτό όταν το  psu ανταπεξέρχεται σε τρελά σενάρια χωρίς κιχ με σταθερές τάσεις κλπ. Αν δηλ το νέο μου πισι το σύγχρονο, ξαφνικά είχε ραντομ crashes bscreen ή δεν ξερωγω θα σκεφτόμασταν λογικά ότι το τροφοδοτικό με τις φυσιολογικές φθορές ή με την παλιά του τεχνολογία δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο new gen hardware και ΌΧΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ WATT , δεν χρειάζομαι παραπάνω αλλά λόγω τεχνολογίας. Όμως εδώ έχουμε κάτι άλλο. Νομιζω! Θα περιμένω και τον φίλο ΤΟMMY αν τελικά το τρέξει και δει κάτι ανάλογο, να μας φύγει η περιέργεια. Εγώ ψαχνω τροφοδοτικό εν τω μεταξυ διότι όπως και να χει, δεν θέλω να μου μεινει στα χέρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι πρέπει να αλλάξεις τροφοδοτικό προληπτικά ούτως ή άλλως, δεν το συζητώ. 13 χρόνια είναι πολλά για να λειτουργεί απρόσκοπτα και καλύτερα να μη ρισκάρεις το ολοκαίνουργιο hardware που έχεις με ένα τόσο παλιό τροφοδοτικό. Εντάξει τα Enermax είναι κορυφαία και αν ψοφήσει θεωρητικά θα ψοφήσει "ήσυχα" χωρίς να πάρει και κάτι άλλο μαζί του, αλλά "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά" λένε....

 

 

Edit: -->

 

Κάποιος από τους μηχανισμούς ασφαλείας του τροφοδοτικού ενεργοποιείται:

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/enermax-infiniti-650w-psu-review,2.html

 

Το τροφοδοτικό είναι πιστοποιημένο για PCIe 2.0 και εσύ είσαι με gen4 και κάρτα γραφικών gen4.

 

Κάποιο ηλεκτρικό σήμα πρέπει να "μπερδεύει" το τροφοδοτικό και κλείνει. Ή κάποιος από τους μηχανισμούς ασφαλείας  υπολειτουργεί... Είναι η καλύτερη υπόθεση που μπορώ να κάνω. Τονίζω ---> υπόθεση

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Edit: -->

 

Κάποιος από τους μηχανισμούς ασφαλείας του τροφοδοτικού ενεργοποιείται:

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/enermax-infiniti-650w-psu-review,2.html

 

Το τροφοδοτικό είναι πιστοποιημένο για PCIe 2.0 και εσύ είσαι με gen4 και κάρτα γραφικών gen4.

 

Κάποιο ηλεκτρικό σήμα πρέπει να "μπερδεύει" το τροφοδοτικό και κλείνει. Ή κάποιος από τους μηχανισμούς ασφαλείας  υπολειτουργεί... Είναι η καλύτερη υπόθεση που μπορώ να κάνω. Τονίζω ---> υπόθεση

H μόνη 'μούρλα" που μας πιάνει είναι γιατί να το κάνει μόνο με το kcd ακόμη και σε medium set. Αλλιώς η "υπόθεση" σου θα ήταν και η πιο πιθανή. Ναι ξέρω ότι ενεργοποιείται μια ασφάλεια του psu αλλά γιατί μόνο σε ένα σενάριο. Τεσπα. Δουλειά να έχουμε να ασχολούμαστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kaRAmeLA said:

H μόνη 'μούρλα" που μας πιάνει είναι γιατί να το κάνει μόνο με το kcd ακόμη και σε medium set.

 

Πιθανόν να υπάρχει κάποιος συσχετισμός με την CryEngine που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο παιχνίδι. Έχεις άλλα παιχνίδια με την ίδια μηχανή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το παιχνίδι για μισή ώρα περίπου χωρίς κάποιο πρόβλημα. Εναλλαγή από Ultra σε Very High. Θα το δοκιμάσω ακόμη λίγο απόψε και θα επανέλθω με συμπεράσματα. Δεν εγγυώμαι για το πόση ώρα θα προλάβω να το τρέξω, αλλά ελπίζω τουλάχιστον μισή. Τα οποία λογικά θα είναι κοντά στου Γιώργου (αυτό περί κάποιας προστασίας που γίνεται trigger ελέω του game και το τροφοδοτικό "μπερδεύεται" ).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έτρεξα το παιχνίδι για μισή ώρα περίπου χωρίς κάποιο πρόβλημα. Εναλλαγή από Ultra σε Very High. Θα το δοκιμάσω ακόμη λίγο απόψε και θα επανέλθω με συμπεράσματα. Δεν εγγυώμαι για το πόση ώρα θα προλάβω να το τρέξω, αλλά ελπίζω τουλάχιστον μισή. Τα οποία λογικά θα είναι κοντά στου Γιώργου (αυτό περί κάποιας προστασίας που γίνεται trigger ελέω του game και το τροφοδοτικό "μπερδεύεται" ).

 

Ευχαριστώ όπως και να έχει. Βαζω μια φωτο και ρωτώ αν ξερει κανείς τί είναι αυτά τα άσπρα σαν κολλα πάνω στα πηνία (αν τα λέω σωστά). Το άνοιξα απο περιέργεια και το καθαρισα από σκόνες (δεν είχε τρελά πραγματα).

2021-03-22 21_56_06-Facebook.png

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ελπίζω να ξέρεις τι κάνεις. Τα τροφοδοτικά είναι επικίνδυνα.

Το γνωρίζω καλά από τα review του the lab,ανοιξα ξεσκόνισα και έκλεισα δεν άγγιξα τίποτα. Δεν υπάρχει λόγος, ακόμη και να βρω κάτι δεν έχει νόημα "επισκευη" είναι 14 ετών τροφοδοτικό. Ξεσκόνισα πχ αυτό!

2021-03-22 22_04_39-Facebook.png

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μπα δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα.

 

Είναι σιλικόνη για να σταθεροποιεί τα πηνία

 

FORUMS.TOMSHARDWARE.COM

Hi today when i was cleaning my pc i saw white mater like glue on my PSU on the capacitors. I change the fan from the psu about a year and a half because the old fan stop working and the psu start...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να κρατά το τροφοδοτικό τόσα furmark και ιστορίες , φαντάσου πόσο ποιοτική κατασκευή είναι , 13 χρόνια μετά ειδικά. Απλά επειδή δεν είναι αθάνατα, μη το ζοριζεις άλλο. 

Είμαι μέσα στο game κάνα τεταρτάκι τώρα.  Δεν βλέπω να κολλάει κάπου. Άσχετο αλλά ultra με very high τι διαφορές έχουν; Εκτός του να ρίχνει τα fps το ultra ? ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πάντως για να κρατά το τροφοδοτικό τόσα furmark και ιστορίες , φαντάσου πόσο ποιοτική κατασκευή είναι , 13 χρόνια μετά ειδικά. Απλά επειδή δεν είναι αθάνατα, μη το ζοριζεις άλλο. 

Είμαι μέσα στο game κάνα τεταρτάκι τώρα.  Δεν βλέπω να κολλάει κάπου. Άσχετο αλλά ultra με very high τι διαφορές έχουν; Εκτός του να ρίχνει τα fps το ultra ? ?

 

Δεν πρόσεξα σοβαρές διαφορές, μου το έκανε ακόμη και σε medium όπου η καρτα ήταν αραχτη και ρεμβαζε! Δεν ασχολουμαι άλλο για testing της κάρτας και του psu, έχω ψηθει ότι έστω προληπτικά (και όχι απλά για ΄να παιχνίδι) ένα σύγχρονο pc θέλει και φρέσκο psu που είναι και κορυφαίο part ενός ring. Ας μη γελιόμαστε, το 2007 το αγόρασα, πραγματικά είναι κορυφαίο (δούλευε και με ups όλα τα χρόνια) αλλά φτάνει, ας μην προκαλούμε την τύχη μας

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προτείνετε αν θέλετε επιλογές για αγορά. Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ειδικά εσενα Tommy για τον κόπο σου. Είδα αυτό Seasonic Prime GX 650W Full Modular 80 Plus Gold, έχετε καμιά άλλη πρόταση ανάλογης τιμής, μέχρι 130-140 €

 

*Ωραίο είναι το game, λίγο πρηξιμο έχει μάλλον στην αρχή, πιστεύω έχει ωραία ιστορία.

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
Link to comment
Share on other sites

 

Και τα Corsair RMx νομίζω έχουν 10 χρόνια κλπ. 

Τα Super Flower καλά επίσης αλλά βλέπω λίγα να υπάρχουν και δεν έχω άποψη για την σειρά leadex III (η παλιά leadex ήταν πολύ καλή).

Μια χαρά είναι το prime gx που επιλέγεις, 

12 χρόνια εγγύηση...  Αυτό και μόνο αρκεί, αν διαθέτεις τα χρήματα που ζητάει.

3 χρόνια κάτοχος του τροφοδοτικού της υπογραφής μου (10 έτη εγγύηση), κανένα παράπονο, ζήτημα να το έχω ακούσει 1-2 φορές σε σύνθετα benchmarks. Αφού νόμιζα ότι δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας του :hehe: 

Πιο πριν είχα πάλι OEM Seasonic (απλά το brand ήταν XFX) , bronze ,επίσης καλό, αλλά βλέπω δεν βγάζει άλλο τροφοδοτικά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.