Jump to content



Τροφοδοτικό shuts down!


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος kaRAmeLA έγραψε:

Προτείνετε αν θέλετε επιλογές για αγορά. Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ειδικά εσενα Tommy για τον κόπο σου. Είδα αυτό Seasonic Prime GX 650W Full Modular 80 Plus Gold, έχετε καμιά άλλη πρόταση ανάλογης τιμής, μέχρι 130-140 €

Κοιτάς για gold,full modular 10 χρονια εγγύηση τουλάχιστον.

https://www.skroutz.gr/s/14483039/Corsair-RMx-2018-Series-RM750x-750W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@kaRAmeLA, πάντως το παιχνίδι εδώ και 1 ώρα τρέχει χωρίς θέματα. Άρα μάλλον καταλήγουμε στο ότι το παιχνίδι δεν αρέσει στο PSU σου :) 

Το ποιο είναι το πρόβλημα, δεν γνωρίζω. Γνώμη μου λοιπόν, κράτησέ το στην άκρη για ώρα ανάγκης και έχε το σαν backup! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karamela13

Κόλλα σιλικόνης -όπως ήδη ειπώθηκε     (  @gdp77  :T:  ) -  είναι.

Την βάζουν για να σταθεροποιούν εξαρτήματα που δεν στηρίζονται καλά στην πλακέτα  για να αντέξουν τις δοκιμές δονήσεων και επιταχύνσεων που πρέπει να περάσει το τροφοδοτικό.

Απλό καθάρισμα δεν βλάφτει αρκεί να γίνει αφού το τροφοδοτικό έχει σβήσει αρκετή ώρα και αφού -λαμβάνοντας τις κατάλληλες προφυλάξεις - εκφορτιστούν με μια αντίσταση -καλού κακού- οι πυκνωτές του!

ΑΝ ένα τροφοδοτικό είναι καλοσχεδιασμένο και δεν το έχουμε ζορίσει πέραν του δέοντος μπορεί να κρατήσει απρόσμενα πολύ!

Έχω στο εργαστήριο τροφοδοτικά military grade ηλικίας 30 και 40 ετών και δουλεύουν το ίδιο καλά με την πρώτη τους ημέρα.

Βέβαια η λογική επιφύλαξη είναι ο σωστός δρόμος μιας και πολλών εξαρτημάτων η υγεία εξαρτάται από αυτά, οπότε η αντικατάσταση με κάποιο νέο ποιοτικής κατασκευής είναι η σωστή κίνηση !  :) 

Καλή συνέχεια !  :) 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kaRAmeLA said:

Είναι οι 8 αριστερά όχι η υποδοχή με 4 δεκτες δεξια. Νομίζω δεν χρειάζεται ο 5600χ , κανω λάθος. Πιστεύω το διαβασα στο ,manual

 

Ναι σωστά δεν χρειάζεται. 

 

α) Σιγουρέψου ότι στο 8-pin δεν έχεις συνδέσει κάποιο βύσμα που προορίζεται για τη gpu

β) Μήπως να κάνεις μια δοκιμή να συνδέσεις και το 4pin (optional) μήπως και στρώσει η κατάσταση? Λογικά το τροφοδοτικό σου δεν θα έχει επιπρόσθετο 4-pin για τη μητρική, οπότε θα χρειαστείς κάποιον αντάπτορα

 

ΥΓ το ss πιο πάνω είναι από το manual της μητρικής σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι θέμα ενεργοβόρου επεξεργαστή, αλλά μάλλον κάτι που μπερδεύει το τροφοδοτικό και κλείνει.

 

Μπορείς να κάνεις και την εξής δοκιμή: Όπως γράφει στο manual πιο πάνω μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το 1 4-pin του τροφοδοτικού στα δεξιά της 8pin υποδοχής της μητρικής και το άλλο 4-pin του τροφοδοτικού κούμπωσέ το στο optional 4-pin της μητρικής. Τρέξε το παιχνίδι και δες αν έχεις ίδια συμπεριφορά.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα τροφοδοσίας με την παραπάνω συνδεσμολογία, αλλά σε κάθε περίπτωση αυτές οι δοκιμές γίνονται με δικιά σου ευθύνη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τατααααν! Μπήκα σήμερα και έπαιξα αφού έκανα undervolting την κάρτα μέσω adrenaline! Την είχα auto tuning επίσης από manual που συνήθως τη βάζω ώστε να ακολουθεί το δικό μου fancurve. Έπαιξα 1μιση ώρα και βγήκα χωρίς κανένα πρόβλημα και ultra. Θα επανέλθω και αύριο.Μηχανήματα του διαβόλου :)

 

edit. Αυριο θα μπω μόνο με auto tuning χωρίς undervolting γιατί σήμερα τα έκανα και τα 2 μαζί και δεν ξέρω ποιο με διόρθωσε την κατάσταση. Ξαναλέω ότι στο manual δεν πείραζα τίποτα παρά τις ρυθμίσεις του ανεμιστήρα, voltage και λοιπά τα είχα disable. Δεν έχει να κάνει με το ρευμα που τραβούσε το φανακι (επειδή το ετρεχα σε πολλές στροφές, σε άλλα παιχνίδια παίρνει "φωτια" και τίποτα δεν γινόταν). Αυτά

Έγινε επεξεργασία από kaRAmeLA
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να κλείσω αυτόν τον μαραθώνιο απογοήτευσης :( ! Και σε undervolting συνθήκες τελικά έσβησε. Έπαιξα πολύ ώρα αλλά όμως συνέβη (πάνω από ώρα όταν σε auto χωρις uv κράτησε 20λεπτο). Σας αφήνω με αυτό το ποστ, σας ευχαριστώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kaRAmeLA έγραψε:

Επανέρχομαι για να κλείσω αυτόν τον μαραθώνιο απογοήτευσης :( ! Και σε undervolting συνθήκες τελικά έσβησε. Έπαιξα πολύ ώρα αλλά όμως συνέβη (πάνω από ώρα όταν σε auto χωρις uv κράτησε 20λεπτο). Σας αφήνω με αυτό το ποστ, σας ευχαριστώ.

Να επανέλθεις και στο οι αγορές μας, όταν παραλάβεις το νέο τροφοδοτικό :D  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι απίστευτο που ενώ νομίζεις πως το 14 ετών τροφοδοτικό σου δεν έχει παραδώσει πνεύμα, στην "κάνει" σε ένα game, και μάλιστα όχι καινούριο και αυτό το game γίνεται η αιτία να καταλάβεις πως κάποιο λάκκο έχει η φάβα!! 

Καλορίζικο, καλοδούλευτο :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πάντως είναι απίστευτο που ενώ νομίζεις πως το 14 ετών τροφοδοτικό σου δεν έχει παραδώσει πνεύμα, στην "κάνει" σε ένα game, και μάλιστα όχι καινούριο και αυτό το game γίνεται η αιτία να καταλάβεις πως κάποιο λάκκο έχει η φάβα!! 

Καλορίζικο, καλοδούλευτο :) 

Πραγματικά είναι περίεργο λόγω της συγκεκριμένης συμπεριφοράς. Αλλο ακατανόητο που πάρατήρησα είναι ότι, το παιχνίδι το έβαλα ultra settings φυσικά, τρέχει με την κάρτα στο 65-90% δηλ όχι τέζα χωρίς να ανεβάζει Tjunction temps ψηλά οπότε δεν τρέχουν και τα ανεμιστήρια της κάρτας γρήγορα, άρα και ήσυχο.. Θα μου πεις μπορεί να συμβαίνει αυτό; Εγώ με τα λίγα που ξέρω μου φαίνεται ως μπούρδα, είναι η ιδέα μου θα έλεγα αλλά και πάλι, ποιος νοιάζεται. Αρκεί να είμαστε ξενοιαστοι :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.