Jump to content



Failure to POST


Recommended Posts

Για να τα ξεκαθαρίσω λιγάκι τα πράγματα...

 

Οι οθόνες η GPU και τα καλώδια παίζουν κανονικά με το παλιό PC, primary η LG και σύνδεση με DP και secondary η Benq με σύνδεση HDMI.
Δοκιμές έκανα και με τα καλώδια DP / HDMI που είχα στο παλιό PC αλλά και με άλλα μιας και σκέφτηκα και εγώ την περίπτωση να έχει θέμα κάποιο από αυτά.

Μάλιστα στην περίπτωση του DP χρησιμοποίησα για δοκιμή αυτό που συνόδευε την LG οθόνη.

 

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...


Δεν θα με πείραζε να βάλω DP στην secondary και HDMI στην primary, αλλά αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται 2.0 HDMI για να μπορέσει να παίξει σε 1440p και δεν γνωρίζω τα καλώδια HDMI που έχω τι version είναι.
 

Το βράδυ θα κάνω εγκατάσταση σε όποια οθόνη παίζει με ότι σύνδεση παίζει και αν δεν έχω πρόβλημα με την ανάλυση τότε θα τα αφήσω ως έχουν, αν πάλι υπάρξει πρόβλημα με την πρώτη ευκαιρία θα ψάξω να βρω ένα HDMI 2.0.

 

Θα ενημερώσω πως πήγε, τι δουλεύει και τι δεν δουλεύει... :redface:

 

Αν υπήρχαν GPU σε νορμάλ τιμές ή έστω με κάποιο "καπέλο" σε λογικά πλαίσια θα την είχα πάρει ήδη αλλά στις τιμές που είναι τώρα ΔΕΝ θέλω να πάρω...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρωινή ενημέρωση... :)

  • Σύνδεσα την LG με HDMI, σύνδεσα την BENQ με DP και δούλεψαν όλα κανονικά, έκανα την εγκατάσταση Windows και drivers και όλα καλά, η LG μάλιστα αν αυτό που δείχνει στο menu της είναι σωστό τότε δουλεύει στα 144hz με 1440p ανάλυση.
    Όταν τελείωσα είπα να αλλάξω τις συνδέσεις αλλά η LG αρνείται πεισματικά να δουλέψει με DP.
  • @chrkon προσπάθησα να κάνω update το firmware με το OnScreen Control της LG αλλά δεν ξεκίνησε ποτέ η εφαρμογή και έτσι το παράτησα. Ίσως να κάνω μια δοκιμή ξανά κάποια στιγμή.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας... :T::T::T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μία βραδυνή ενημέρωση...:D

  • Τελικά κατάφερα να κάνω το update στο monitor όπως πρότεινε ο @chrkon και δούλεψε... :happy::happy::happy:

Δεν μπορώ σκεφτώ τι μπορεί να την χάλαγε με το νέο setup... κρατάω μόνο το ότι δούλεψε και αυτό μου αρκεί...:ph34r:

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.