Jump to content


New PC build


panosven

Recommended Posts

4 minutes ago, panosven said:

Σε φίλο τεχνικό που το πήγα με ενημέρωσε πως μάλλον φταίει το γεγονός ότι έχω ενσωματωμένα γραφικά και δημιουργείτε εκεί το πρόβλημα με τα ρεύματα.

 

Με όλη την εκτίμηση στον φίλο, τα γραφικά δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση. Είναι πολύ συνηθισμένο οι μνήμες να χρειάζονται ελαφριά χειροκίνητη ρύθμιση στα ρεύματα για να δουλέψουν στα 3200 ή ειδικά στα 3600, που γενικά δουλεύουν στον επεξεργαστή σου με λίγη προσπάθεια.

 

Τα 3200 είναι η βολικότερη σχετικά υψηλή ταχύτητα με την οποία πετυχαίνεις τα ρολόγια της μνήμης, του ελεγκτή της και του επεξεργαστή να δουλεύουν χωρίς να χρειάζονται υποδιπλασιασμοί που στοιχίζουν σε επιδόσεις.

 

Αλλά αφού με τα 2400 είσαι σταθερός και μάλλον θες να αποφύγεις τις πολλές δοκιμές, την αφήνεις εκεί και είσαι μια χαρά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχουμε νεο προβλημα. Προχώρησα σε διάφορες αλλαγές στο pc, καθώς από budget pc των 750 ευρώ εξελίχθηκε σε κάτι καλύτερο.

 

Συγκεκριμένα

 

α) Lian Li dynamic Razer edition

b) Ryzen 7 3800x

c) Msi gtx 1050ti

d) Hyper X Fury  3200mhz 32gb

d) NZXT Kranen x73

e) 6x Fans Antec

 

Το πρόβλημα είναι το εξής. Μετά τη αλλαγή του κουτιού (από Thermaltake P5 στο Lian Li) παρατηρώ πως οι αυξομειώσεις στη θερμοκρασία του cpu είναι ιδιαίτερα έντονες, με συνέπεια να δουλεύουν και τα fans σε υψηλά rpm και να γινέται ο θόρυβος ανυπόφορος. Συγκεκριμένα, μπορεί από 35 βαθμούς να μεταπηδήσει σε 48 μετα σε 40 μετά σε 52 μέσα σε 3 δευτερόλεπτα, κι όλα αυτά σε idle. 

 

Εχεις κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Εχω φτάσει σε σημείο να φοβάμαι να ανοίξω το pc.

 

Καλές γιορτές σε όλους!! 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, panosven said:

Συγκεκριμένα, μπορεί από 35 βαθμούς να μεταπηδήσει σε 48 μετα σε 40 μετά σε 52 μέσα σε 3 δευτερόλεπτα, κι όλα αυτά σε idle. 

 

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά για τους Ryzen αυτή... Υπάρχουν background apps που κάνουν trigger το boost του Ryzen και γι΄αυτό βλέπεις τις διακυμάνσεις.

 

Αυτό που βλέπω ελαφρώς τσιμπημένο είναι τα temps δεδομένου ότι έχεις υδρόψυξη. Με το setup της υπογραφής μου έχω αρκετά μικρότερα temps από εσένα. 

 

Δες και εδώ:

https://www.thelab.gr/forums/topic/185740-ας-συγκρίνουμε-τις-θερμοκρασίες-cpu-μας/

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά για τους Ryzen αυτή... Υπάρχουν background apps που κάνουν trigger το boost του Ryzen και γι΄αυτό βλέπεις τις διακυμάνσεις.

 

Αυτό που βλέπω ελαφρώς τσιμπημένο είναι τα temps δεδομένου ότι έχεις υδρόψυξη. Με το setup της υπογραφής μου έχω αρκετά μικρότερα temps από εσένα. 

 

Δες και εδώ:

https://www.thelab.gr/forums/topic/185740-ας-συγκρίνουμε-τις-θερμοκρασίες-cpu-μας/

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχει γίνει. Ενώ πριν οι θερμοκρασίες ήταν μια χαρά ξαφνικά έχουν ανέβει 10 βαθμούς σε idle. Τσέκαρα μήπως δεν μπήκε σωστά η υδρόψυξη, μήπως η πάστα δεν ήταν αρκετή, αλλά όλα δείχνουν φυσιολογικά. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panosven said:

Ενώ πριν οι θερμοκρασίες ήταν μια χαρά ξαφνικά έχουν ανέβει 10 βαθμούς σε idle.

 

Ζέστανε και ο καιρός, αλλά 10 βαθμοί σε idle δεν δικαιολογούνται. Δες μήπως έχεις τοποθετήσει λάθος κάποιον ανεμιστήρα, κάτι με το airflow παίζει εντός του κουτιού. Θέλει πολύ trial and error για να βρεις τι φταίει για αυτούς τους 10 βαθμούς. Έφόσον άλλαξες και κουτί, ίσως η τοποθέτηση του ψυγείου να μην είναι ιδανική σε σχέση με το προηγούμενο κουτί σου. Σε gaming ή σε stress test πόσο ανεβάζει;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ζέστανε και ο καιρός, αλλά 10 βαθμοί σε idle δεν δικαιολογούνται. Δες μήπως έχεις τοποθετήσει λάθος κάποιον ανεμιστήρα, κάτι με το airflow παίζει εντός του κουτιού. Θέλει πολύ trial and error για να βρεις τι φταίει για αυτούς τους 10 βαθμούς. Έφόσον άλλαξες και κουτί, ίσως η τοποθέτηση του ψυγείου να μην είναι ιδανική σε σχέση με το προηγούμενο κουτί σου. Σε gaming ή σε stress test πόσο ανεβάζει;

Επειδή δεν παίζω games, απλά κάνω coding, σε ένα σχετικά βαρύ script της matlab πήγε στους 67, αυτή ήταν και η max θερμοκρασία που έχει πίασει.

 

Γενικά στο κουτί τα fans της υδρόψυξης μπήκαν στα πλάγια, τα 3 fans από πάνω μπηκάν ανάποδα και τα 3 κάτω κανονικά, για να διατηρήσουμε (υποτίθεται) ένα καλό airflow.. 

Μόλις τώρα, το μέλος panosven έγραψε:

Επειδή δεν παίζω games, απλά κάνω coding, σε ένα σχετικά βαρύ script της matlab πήγε στους 67, αυτή ήταν και η max θερμοκρασία που έχει πίασει.

 

Γενικά στο κουτί τα fans της υδρόψυξης μπήκαν στα πλάγια, τα 3 fans από πάνω μπηκάν ανάποδα και τα 3 κάτω κανονικά, για να διατηρήσουμε (υποτίθεται) ένα καλό airflow.. 

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ζέστανε και ο καιρός, αλλά 10 βαθμοί σε idle δεν δικαιολογούνται. Δες μήπως έχεις τοποθετήσει λάθος κάποιον ανεμιστήρα, κάτι με το airflow παίζει εντός του κουτιού. Θέλει πολύ trial and error για να βρεις τι φταίει για αυτούς τους 10 βαθμούς. Έφόσον άλλαξες και κουτί, ίσως η τοποθέτηση του ψυγείου να μην είναι ιδανική σε σχέση με το προηγούμενο κουτί σου. Σε gaming ή σε stress test πόσο ανεβάζει;

Ο καιρός στην περίπτωση μου δεν παίζει ρόλο καθώς αυτές οι διαφορές είναι σε διάστημα 2 ημερών....Μέχρι προχθές που είχα το thermaltake P5 επαιζα idle 33-39 βαθμόυς τώρα παίζω 45+

Link to comment
Share on other sites

Με 67 βαθμούς max temp δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας για τον επεξεργαστή..

 

Από κει και πέρα, αν σε ενοχλεί ο θόρυβος με τα fans, τότε πρέπει να αναδιατάξεις το setup σου:

 

3 minutes ago, panosven said:

Γενικά στο κουτί τα fans της υδρόψυξης μπήκαν στα πλάγια, τα 3 fans από πάνω μπηκάν ανάποδα και τα 3 κάτω κανονικά, για να διατηρήσουμε (υποτίθεται) ένα καλό airflow.. 

 

Όπως σου είπα και πιο πάνω θα χρειαστεί αρκετό trial and error για να βρεις κάποια διαταξη που σου ταιριάζει χωρίς να σε ενοχλεί ο θόρυβος από τα fans που λες ότι είναι "ανυπόφορος"

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με 67 βαθμούς max temp δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας για τον επεξεργαστή..

 

Από κει και πέρα, αν σε ενοχλεί ο θόρυβος με τα fans, τότε πρέπει να αναδιατάξεις το setup σου:

 

 

Συμφωνώ, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί idle βαράει 50αρια.. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panosven said:

Συμφωνώ, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί idle βαράει 50αρια.. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

 

Πιθανόν να παίζει ρόλο και το PBO αν είναι ενεργοποιημένο. Γενικά έχω πειραματιστεί αρκετά και να ξέρεις ότι τελευταίας "σοδειάς" Ryzen 3xxx είναι φτιαγμένοι με ώριμη λιθογραφία 7nm και έχεις καλές πιθανότητες για all core overclock στα 4.4~4.5 GHz (που είναι και το max boost) με undervolt (δες την υπογραφή μου). Εγώ έχω τον δικό μου all core στο max boost με v ρυθμισμένο πιο χαμηλά από το stock voltage. Δεν ξέρω πόση όρεξη και πόσο χρόνο έχεις να πειραματιστείς και αν τελικά αξίζει, δεδομένου ότι οι θερμοκρασίες σου είναι απροβλημάτιστες.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έκανε τέτοια τρέλα για πολύ καιρό. Έκανα άπειρα πειράματα στο bios για να στρώσει αλλά δεν...

(μπορούσα να έχω νορμαλ θερμοκρασίες αλλά έχανα σε ρολόγια)

Μετά από ένα agesa k bios update, έστρωσε.

Δεν κάνουν κύματα οι θερμοκρασίες πλέον.

 

btw ακόμα κ μετά τα updates, το Corsair icue μου ανέβαζε τις θερμοκρασίες κατά 10 βαθμούς. Μέχρι που το απεγκατεστησα κ ηρέμησα. 


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περιεργα πραγματα. Ξεχασα να αναφερω οτι μαζι με κουτι αλλαξα και μητρικη.. Αλλα να δουλευει νορμαλ με την tomahawk b450 στο thermaltake και ξαφνικα να τρελαινεται με την χ570 στο Lian Li δεν το φανταζομουν, δηλαδη τι μπορει να πηγε στραβα κι ανεβηκαν οι θερμοκρασιες ετσι ξαφνικα. Ενα μηνα δουλευε νορμαλ και ξαφνικα κατι το επιασε..Τελος παντων, ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε afterburner k task manager.

Αν τελείως idle έχεις spikes, σημαινει ότι κάποιο πρόγραμμα τσιταρει τον επεξεργαστή στιγμιαία. Συνήθως είναι rgb software k services από antivirus. 

Κανε sort με βάση το cpu usage κ δες ποιο πρόγραμμα κάνει τη ζημιά.

Πχ το servicehost του Avira antivirus είναι bug-αρισμενο κανένα χρόνο τώρα κ απασχολεί τον επεξεργαστή συνέχεια. Το διακόπτεις κ όλα στρώνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

 

Δοκιμάζοντας διαφορα κόλπα (undervoltages, απενεργοποίηση cool n quiet κλπ) δεν κατάφερα να ρίξω τις θερμοκρασιες, οι οποίες παίζουν 40-55 idle και 56-70 σε load, με peak το 77 σε cinebench. Όχι μονο τις θερμοκρασιες αλλά και τα fluctuations στην θερμοκρασια. 

 

Οσο κι αν προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι ειναι φυσιολογικό γιατί '' ετσι δουλευουν οι ryzen'' πάλι δεν τα κατάφερα. 

 

Έστησα το αρχικό συστημα με b450 tomahawk max + ryzen 5 4650g + be quiet dark rock slim, σε idle ημουν σταθερα 35-37 βαθμούς, με peak σε load τους 60 περίπου. Μεταπήδησα σε b450 tomahawk max+ryzen 7 3800x + nzxt kraken x73, σε idle παλι έπαιζα 35-38 σταθερά, με peak 62 σε load. 

 

Μεταπήδησα σε msi x570 + ryzen 7 3800x + kraken x73 κι εκει άρχισε το πανηγύρι με τις θεροκρασιες, τα ακανόνιστα spikes, idle 40-55, load 70+, και δωστου undervoltages μήπως και φτιαξει αλλα τίποτα. 

 

Τελικα, με τις ελάχιστες γνωσεις στο αντικείμενο, κατέληξα οτι μαλλον φταιει η x570 και τα ρευματα που στέλνει στο cpu. Οποτε θα δοκιμάσω να πάω παλι στην tomahawk μήπως και λυθει το ζητημα. Ο λογος που πηγα στην χ570 ηταν για wifi/Bluetooth που για μενα ηταν σημαντικά συν καποια εξτρα feature οπως η δευτερη θυρα για nvme κλπ

Αλλα μαλλον έκανα λαθος επιλογή! 

 

Θα ενημερώσω για τυχον εξελίξεις 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update:

 

Μπήκε ο 5950x και αλλαχτηκε η kraken x73 με μια EK aio και πλέον παίζουμε στα 38-40 idle σταθερά και <75 cinebench. Εξαφανιστηκαν και τα ακανονιστα spikes, χωρις ακομα να εχω καταλάβει τι έφταιγε τόσο καιρό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panosven said:

Update:

 

Μπήκε ο 5950x και αλλαχτηκε η kraken x73 με μια EK aio και πλέον παίζουμε στα 38-40 idle σταθερά και <75 cinebench. Εξαφανιστηκαν και τα ακανονιστα spikes, χωρις ακομα να εχω καταλάβει τι έφταιγε τόσο καιρό 

Η EK ειναι τριπλη pushpull η μονο push?

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Η EK ειναι τριπλη pushpull η μονο push?

Ειναι τριπλή μόνο push

Μόλις τώρα, το μέλος panosven έγραψε:

Ειναι τριπλή μόνο push

Δεν νομίζω να δω διαφορες ουσιαστικες διαφορες με push pull

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update

 

Από το σύστημα θα βγει το τίμιο Be Quiet System Power 600W Bronze full wired και στη θέση του θα μπει το ανώτερο Seasonic Focus-PX 850W full modular

https://www.skroutz.gr/s/20617303/Seasonic-Focus-PX-750W.html?from=account_favorites#specs

 

μαζί με sleeved cables απ την cablemod.

 

Θυμίζω το σύστημα είναι :

 

1) Ryzen 9 5950x

2) MSI MPG X570

3) GTX 1660 6gb

4) HyperX Fury 4x8gb

5) Samsung NVME 970 evo plus 1tb

6) Samsung 860 evo 500gb

7) EK AIO 360 (push)

? Lian Li Dynamic Razer edition

9) Be Quiet System Power 600w full wired

 

Μετά τις αλλαγές σε τροφοδοτικό και sleeved, σειρά έχουν μια καλή κάρτα γραφικών (πιθανόν 3070ti ή 3080) και τέλος θα μπεί custom loop τόσο σε επεξεργαστή όσο και σε κάρτα. Ισως και κάποιος έξτρα nvme + ssd για αποθήκευση και backups.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

 

Μπήκε το Seasonic Focus PX 850w μαζί με τα sleeved καθώς και μια MSI 3070ti Suprim X.

 

Το τελευταίο πράγμα για να τελειώσουμε με το PC είναι να μπει τόσο η GPU όσο και η CPU σε custom loop!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Τοποθετήθηκε κι η 3070ti Suprim X και μείναμε με το custom loop. Πέρα απ το εικαστικό, θα δω καμία ουσιαστική διαφορά σε θερμοκρασίες? Προς το παρόν, σε idle ( ο δικός μου ορισμός είναι 15 καρτέλες ανοιχτές, matlab και hw info) παίζει 44-50 ενώ σε load (gaming) πάει μέχρι 73-74. Η κάρτα idle παίζει 57-60 ενώ σε gaming παει 70-73. Το πλάνο είναι να μπουν τόσο η κάρτα όσο και το cpu στο νερό.

 

Αν κάποιος έχει custom loop και σχετικά δυνατό επεξεργαστή θα μπορούσε να μας πει θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.