Jump to content



PLA Filament, έχουν μεγάλες διαφορές?


Recommended Posts

Παρήγγειλα τον πρώτο μου 3d printer (τον A8 της Anet) και μέχρι να μου έρθει ψάχνω να αγοράσω και Filament για τα πρώτα πειράματα.

 

οι τιμές στην Ελλάδα βλέπω κυμαίνονται από 15 μέχρι και 40 Ευρό το κιλό (μιλώντας για PLA), και αναρωτιέμαι εάν έχουν διαφορές στην ποιότητα.

 

εσείς τι άποψη έχετε?

υπάρχει κάποια εταιρεία που αποφεύγετε?

ή να προτείνετε κάποια εταιρεία?

 

λέω να δοκιμάσω Gembird ~16E/Kg και Verbatim ~22E/Kg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις και ένα ρολάκι PETG να δοκιμάσεις.

Τυπώνει πολύ καλά στον Anet και είναι ένα υβρίδιο μεταξύ PLA + ABS από άποψη χαρακτηριστικών (δηλαδή τυπώνεται εύκολα σαν PLA αλλά είναι πιο ανθεκτικό)

 

Ναι τα PLA έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Θα πρέπει να ψάξεις ποιο τυπώνεται ευκολότερα και ποιο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά.

Εγώ αν θες να σου προτείνω κάποιο, είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος με το: 

PrimaSelect PLA - 1.75mm - 2.3kg - Black
SKU: 26-00021812

 

Το είχα αγοράσει το Δεκέμβριο του 2017 στα 60 ευρώ (είναι 2.3 κιλά οπότε βγαίνει στα 26 ευρώ το κιλό περίπου).

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θυμήθηκα τώρα για να μη με βρίζεις, το 2.3 kg ρολό δεν χωράει στον Anet. Οπότε πρέπει πρώτα να πάρεις κάποιο άλλο ρολό, να τυπώσεις spacers, και μετά να βάλεις αυτό :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με το "Φτηνο" Prima Value και oxi PrimaSelect γιατι ειναι λιγο πιο δυστροπο. 

 

εννοειται οτι σε καθε καρουλα ακομα και απο ιδια μαρκα/διαφορετικο χρωμα etc θες extruder calibration. PLA με PLA διαφερουν.

 

PETG παρε αφου βρεις εναν μπουσουλα πρωτα με PLA γιατι σιγουρα θα πρεπει να τυπωσεις κατι πρωτα για να βελτιωσεις τον Anet.

 

Και γενικως μην στοκαρετε PETG γιατι μαζευει υγρασια και τσιρτσιριζει μετα ?

 

Η ερωτηση μου ειναι αλλη ...γιατι  anet a8 ???

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

πριν 28 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Η ερωτηση μου ειναι αλλη ...γιατι  anet a8 ???

 

Τον πείρα γιατί τον βρήκα στα 130 Ευρώ και δεν έχω να δώσω περισσότερα αυτή την στιγμή, δεν με πειράζει που είναι kit μου αρέσουν οι κατασκευές και δεν έχω πρόβλημα να κάνω "debugging" μέχρι να τον στρώσω.

 

Πιστεύω ότι για κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα και δεν διαθέτει πολλά λεφτά, οι επιλογές του είναι πάνω κάτω οι ίδιες (Anet A8, Creality3D Ender-3, etc)

εάν κάνω λάθος διόρθωσε με.

 

Για αρχή θα κάνω δοκιμές με PLA για να αρχίσω να "μαθαίνω" τον εκτυπωτή και να του κάνω μερικά Upgrades και στην συνέχεια θα δοκιμάσω PETG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eleozz said:

Για αρχή ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

 

Τον πείρα γιατί τον βρήκα στα 130 Ευρώ και δεν έχω να δώσω περισσότερα αυτή την στιγμή, δεν με πειράζει που είναι kit μου αρέσουν οι κατασκευές και δεν έχω πρόβλημα να κάνω "debugging" μέχρι να τον στρώσω.

 

Πιστεύω ότι για κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα και δεν διαθέτει πολλά λεφτά, οι επιλογές του είναι πάνω κάτω οι ίδιες (Anet A8, Creality3D Ender-3, etc)

εάν κάνω λάθος διόρθωσε με.

 

Για αρχή θα κάνω δοκιμές με PLA για να αρχίσω να "μαθαίνω" τον εκτυπωτή και να του κάνω μερικά Upgrades και στην συνέχεια θα δοκιμάσω PETG

Το φανταστικα οτι θα το αγορασες μεταχειρισμένο. Εγω ξεκινησα με Mega i3 ο οποιος τυπωνε out of the box, αλλα αφιερωσα αρκετο κοπο,χρονο και χρημα για να τον κανω ακομα πιο αξιοπιστο. 

 

Οταν θα μπεις σε διαδικασια να αλλαξεις: τροφοδοτικο, stepper drivers, mosfet, ανεμιστηρες,  dual z endstops, αυτοματο αλφαδιασμα, extruder assembly, φωτισμο, rails, αποσβεστηρες Z, κτλ συν ολα τα structure κομματια για να εχει δυσκαμψια οταν τυπωνει, Θα βαλλεις και κανα RPi με octoprint, θα καταλαβεις οτι θα σου εχουν φυγει ηδη min 200€ για τα βασικα + χρονος. Οποτε οχι δεν συμφωνω με την αγορα σημερα. Αλλα δεν πειραζει. Αυτος ο δρομος θα σου μαθει πολλα στον χωρο (εχοντας και την ορεξη που λες), γιατι αν δεν πεδευτεις δεν θα μαθεις. 

 

Παρε PrimaValue PLA για να ξεκινισεις και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

 

 

32 minutes ago, sotiris said:

Ο δικός μου όπως είναι τώρα. Έχω να τον αναβαθμίσω από το 2018.

Ήθελε όμως αρκετά πραγματάκια.

 

 

Ολα τα αλλαξες ? Κανε ενα box για το PSU ρα, θα πεσει τπτ απανω και θα μοιρισει σουβλακι. 

 

Ρωτα τον σωτο αν θα το ξανα εκανε αυτο. 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Το φανταστικα οτι θα το αγορασες μεταχειρισμένο. Εγω ξεκινησα με Mega i3 ο οποιος τυπωνε out of the box, αλλα αφιερωσα αρκετο κοπο,χρονο και χρημα για να τον κανω ακομα πιο αξιοπιστο. 

 

Οταν θα μπεις σε διαδικασια να αλλαξεις: τροφοδοτικο, stepper drivers, mosfet, ανεμιστηρες,  dual z endstops, αυτοματο αλφαδιασμα, extruder assembly, φωτισμο, rails, αποσβεστηρες Z, κτλ συν ολα τα structure κομματια για να εχει δυσκαμψια οταν τυπωνει, Θα βαλλεις και κανα RPi με octoprint, θα καταλαβεις οτι θα σου εχουν φυγει ηδη min 200€ για τα βασικα + χρονος. Οποτε οχι δεν συμφωνω με την αγορα σημερα. Αλλα δεν πειραζει. Αυτος ο δρομος θα σου μαθει πολλα στον χωρο (εχοντας και την ορεξη που λες), γιατι αν δεν πεδευτεις δεν θα μαθεις.

 

Δεν είναι μεταχειρισμένος, καινούργιος είναι

693654089_.thumb.jpg.8c6cdcd1f6649629b22c84cc17abca33.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, eleozz said:

 

Δεν είναι μεταχειρισμένος, καινούργιος είναι

 

Είναι μια χαρά για να μάθεις να τυπώνεις και για να τον στήσεις μόνος σου.

Αν τον στήσεις και τον καλιμπράρεις, μπορείς να τυπώνεις ακριβώς όπως ένας πολύ πιο ακριβός, π.χ.: 

original-prusa-i3-mk3s-kit.jpg
SHOP.PRUSA3D.COM

The Original Prusa i3 MK3S is the successor of the award-winning Original Prusa i3 MK2 3D printer.

 

Στη δουλειά πήραμε αυτόν συναρμολογημένο (1000 ευρά). ΟΚ, είναι αυτό που θα ήθελε να είναι ο Anet. Ακριβώς ίδια φιλοσοφία (reprap i3), αλλά όλα ραφιναρισμένα.

Στην πράξη κι αυτός θέλει το χρόνο του. Αν βασιστείς στο καλιμπράρισμα άλλων, πάλι άπατος θα πας. Εγώ τις πιο δύσκολες εκτυπώσεις τις κάνω στον Anet, στον οποίο ρυθμίζω λίγο διαφορετικά το ύψος (πιο κάτω), και τα μοντέλα κολλάνε πολύ καλύτερα από τον Prusa.

Για τη δουλειά είναι γύφτικος, με τα λεφτά που έχουμε εδώ έπρεπε να πάρουμε ultimaker (αυτόν είχα προτείνει εγώ ), αλλά μας άγγιξε μάλλον η κρίση.

 

Εγώ το κέρδος που έχω με την ύπαρξη ενός εκτυπωτή στη δουλειά μου, είναι ότι μπορώ να εξοικονομήσω απίστευτο χρόνο με σχετικά απλά σχέδια. Επίσης μπορώ να φτιάξω πράγματα που δεν υπάρχουν να τα αγοράσεις, και που το να τα φτιάξεις σε μηχανουργείο στοιχίζει πολλαπλάσια και σε χρήμα και σε χρόνο. Εννοείται όταν θέλω κάτι ποιοτικό / ανθεκτικό είναι από μηχανουργείο σε PEEK. Αλλά για όλα τα απλά πράγματα σου λύνει τα χέρια.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας, έχω μια ερώτηση σχετικά με το PLA. Ποιο υλικό είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί για την τρισδιάστατη εκτύπωση αυτού του τρισδιάστατου μοντέλου; Είμαι νέος στην τρισδιάστατη εκτύπωση και έχω Ultimaker 2+ Connect.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχω 2 3d prinder για εκτυπωσεις flightsim panel , χρησιμοποιω μονο PLA χωρις κανενα προβλημα.

Γενικα το PLA ειναι υλικο για αρχαριους , και οι θερμοκρασιες 200 για μυτη και 60 για κρεβατι δεν σου δημιουργουν κανενα προβλημα.

Μεγαλη προσοχη τωρα το καλοκαιρι  αν δεν εχεις κλιματιστικο μεσα στο δωματιο με τον 3d . OΙ θερμοκρασιες ανεβαινουν και ισως το υλικο να σου κανει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.