Jump to content



Για γνώστες περί ήχου μόνο.... Desktop sound + mic σε ένα stream ήχου


Recommended Posts

Εγώ έψαχνα για λύση που να μπορούσα να στείλω και να υλοποιήσουν και συνάδελφοι δάσκαλοι με μηδεν τεχνική κατάρτιση, γι΄ αυτό ψάχτηκα με το πιο "απλό" voicemeeter. Ενδέχεται το banana να μου έκανε τη δουλειά και χωρίς το VB cable. Θα ψαχτώ και με αυτό αργότερα, από περιέργεια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ έψαχνα για λύση που να μπορούσα να στείλω και να υλοποιήσουν και συνάδελφοι δάσκαλοι με μηδεν τεχνική κατάρτιση, γι΄ αυτό ψάχτηκα με το πιο "απλό" voicemeeter. Ενδέχεται το banana να μου έκανε τη δουλειά και χωρίς το VB cable. Θα ψαχτώ και με αυτό αργότερα, από περιέργεια. 

Η διαφορα τους ειναι το  voicemeeter εχει 2 outputs ενω το VMB εχει. 5 καθως επισης και 3 busses και καλητερη ποιοτητα ηχου, το Potato ακομα παραπανω  :D

 

Λογικα με το banana δεν θα χρειαζοσουν vb cable

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Εγώ έψαχνα για λύση που να μπορούσα να στείλω και να υλοποιήσουν και συνάδελφοι δάσκαλοι με μηδεν τεχνική κατάρτιση, γι΄ αυτό ψάχτηκα με το πιο "απλό" voicemeeter. Ενδέχεται το banana να μου έκανε τη δουλειά και χωρίς το VB cable. Θα ψαχτώ και με αυτό αργότερα, από περιέργεια. 

 

Έχεις μπλέξει πάλι με περιορισμό που υπάρχει μόνο στο Webex Training, αλλά η λύση που υλοποιείται με μηδενική τεχνική κατάρτιση στο Meetings, όπως και στο Zoom, είναι "share screen with audio", που επιτυγχάνει κατευθείαν αυτό που μάλλον δεν κάνει σωστά η δική σας έκδοση με τις επιλογές Share File ή Share Multimedia. Φαντάζομαι αυτές τις έχετε δοκιμάσει και δε δουλεύουν γι ό,τι έχετε κατά νου;

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, acct said:

Έχεις μπλέξει πάλι με περιορισμό που υπάρχει μόνο στο Webex Training, αλλά η λύση που υλοποιείται με μηδενική τεχνική κατάρτιση στο Meetings, όπως και στο Zoom, είναι "share screen with audio"

Ακριβώς... Από εκεί ξεκινούν όλα....

 

30 minutes ago, acct said:

Share File ή Share Multimedia.

Το share file λειτουργεί αλλά μόνο π.χ. όταν μοιράζεις ένα video file (που δεν παίζει και πάντα σωστά αν δεν είναι στο φορματ που υποστηρίζει το training.

 

Φαντάσου. Κάνω μάθημα σε openboard με share screen και θέλω να δείξω ένα video. Πρέπει να τερματίσω το share screen, να μπω στο περιβάλλον του training, να μοιράσω και να δείξω το video. ξανά μανά share screen κτλ και αυτό να το επαναλαμβάνω κάθε φορά για κάθε είδους αρχείου που έχει ήχο που θέλω να περάσει στους μαθητές. Αυτό δεν θα είναι μάθημα αλλά τσίρκο.

 

Σε άλλες περιπτώσεις δεν γίνεται ούτε με share file . π.χ. ένα ppt με ήχο+video δεν θα παίξει ποτέ με share file

 

Όπως σωστά λες με το webex meetings ή ακόμα καλύτερα με zoom, οι δυνατότητες είναι απείρως περισσότερες και δεν υπάρχουν τόσοι τεχνικοί περιορισμοί.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2021 at 9:04 PM, gdp77 said:

Τέτοια πράγματα στο Linux ούτε στον ύπνο μας....

 

Ανακαλώ αυτή τη δήλωση. Στο θέμα του επαγγελματικού ήχου, το Linux διαπρέπει και είναι προτιμητέο από πολλούς επαγγελματίες. Απλά εγώ δεν το ήξερα.

 

Μια εφαρμογή που θα έκανε αντίστοιχη δουλειά (αναδρομολόγηση ήχου) είναι η ακόλουθη: 

QJACKCTL.SOURCEFORGE.IO

QjackCtl is a simple Qt application to control the JACK audio sound server daemon for the Linux Audio Desktop infrastructure.

 

 

qjackctlGraphForm1.png

 

Και σε συνδυασμό με αυτές τις επαγγελματικές open source λύσεις μείξης ήχου, φτιάχνεις κυριολεκτικά στούντιο ηχοληψίας και μείξης ήχου...

 

bitwig_studio.jpg
WWW.UBUNTUPIT.COM

Best DJ software of Linux for music editors and composers is here. Now you can download your favourite software and can work accordingly.

 

Δεν μου είχε χρειαστεί ποτέ κάτι τέτοιο στο Linux και δεν ήξερα τις δυνατότητες που υπάρχουν εκεί έξω....

 

Αν του χρόνου περάσουμε σε zoom ή webex meetings θα μπορώ να κάνω τηλεκπαίδευση από Linux και να κάνω παπάδες με τον ήχο.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.