Jump to content



Ασυμβατότητα router-poweline WTF? Παρακαλώ τη βοήθειά σας


Recommended Posts

Λοιπόν τα προβλήματά μου ξεκίνησαν όταν ξαφνικά η ταχύτητα σύνδεσής μου έπεσε (σε 100άρα γραμμή που συγχρόνιζε max 85) στα ~60mbps.

 

Καλώ vodafone, έρχεται τεχνικός, διάγνωση αντικατάσταση router, καθώς το μηχανάκι του τεχνικού έπιανε ~95mbps

 

Η συνδεσμολογία μου είναι 

 

router ------>  PC

            -------> powerline ----> δορυφόρος poweline -------> PS4

                                                                                        ---------> διάφορες wifi συσκευές

 

Μέχρι τώρα, ο δορυφόρος powerline έδινε μια χαρά σύνδεση είτε ενσύρματη είτε ασύρματη (τερμάτιζε τη γραμμή)

 

 

Μέχρι να έρθει το router αντικατάστασης έβαλα προσωρινά ένα παλιό spare ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν που συγχρόνιζε ~91 mbps (δεν είχε voip όμως και ήμουν χωρίς τηλέφωνο).

 

Και με αυτή τη συνδεσμολογία, ο δορυφόρος poweline σχεδόν τερμάτιζε τη γραμμή.

 

Έρχεται το νέο router ΖΤΕ ZXHN H267A το οποίο φαίνεται τούμπανο, καθώς συγχρονίζει ~97mbps

 

Όλα κομπλέ!

 

Μέχρι που γυρνώντας από τη δουλειά ο γιος μου παραπονιέται ότι ΣΕΡΝΕΤΑΙ το PS4. Πράγματι το ελέγχω σερνόταν ~2.5 mbps.

Κατεβαίνω στον υπολογιστή, full ταχύτητα no problem.

 

Ξαναπηγαίνω στον δορυφόρο του poweline, ελέγχω το datalink με το κεντρικό, 400mbps δεν υπήρχε πρόβλημα εκεί. ΚΑΙ όμως, ό,τι συνδέσω πάνω στον δορυφόρο πιάνει μέχρι 6 mbps.

 

Πριν δοκιμάσω να παίξω με άλλα καλώδια κτλ λέω να ξαναδοκιμάσω το προηγούμενο router. Και μένω φυσικά μαμάκας καθώς με το παλιό router ο δορυφόρος powerline τερματίζει τη γραμμή. Με το νέο router, οτιδήποτε συνδέσω πάνω στον δορυφόρο του poweline σέρνεται μέχρι 6 mbps τοπ.

 

WTF???? WTF???? Πώς είναι δυνατόν!!!!! Τι συμβαίνει????

 

Έπαιξα λίγο με κάποιες ρυθμίσεις του router (που ΔΕΝ καταλαβαίνω) π.χ. ενεργοποίηση το port binding στη θύρα lan που συνδέεται το powerline και είδα μέχρι 8 mbps στον δορυφόρο, αλλά μπορεί να είναι και τυχαίο... 

 

Παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω στο router ή μιλάμε για ασυμβατότητα? Και αν είναι ασυμβατότητα, τι να αλλάξω? router ή powerline?

 

Όποιος σοφός στο θέμα, ας προσφέρει τη βοήθειά του

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To power line είναι αυτό 

 

https://www.thelab.gr/forums/topic/181320-αποστολή-powerline-tp-link-wpa8630-kit-v2-review/

 

Του 2019.

 

QoS δεν έχει

 

Το άλλο που λες igmp δεν ξέρω τι ειναι

 

 

 

 

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω. Το power line παίρνει δεδομένα από το router μέσω Ethernet. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει ασυμβατότητα? 

Link to comment
Share on other sites

Εχει QoS και IGMPv3. Κοιταγα στα Specs.

θα επρεπε να παιζει χωρις προβλημα. Κατεβασε την εφαρμογη να δεις στο περιπου τι ταχυτητες πιανουν και αν εχουν αποσυνδεσεις

 

https://static.tp-link.com/2020/202011/20201127/tpPLC Utility.zip

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο από το PLC είναι το ίδιο που χρησιμοποιείς με παλιό και νέο ρούτερ;

Δοκίμασες να αλλάξεις πόρτα στο ρούτερ;

Το μόνο που υποψιάζομαι από τις ταχύτητες που πιάνεις είναι speed/duplex mismatch λόγω κακού καλωδίου ή πόρτας.

Μπορείς να δοκιμάσεις και ένα τοπικό speedtest με το iperf, ιδανικά συνδέοντας τον υπολογιστή πάνω στο PLC του router.

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, YDinopoulos said:

Εχει QoS και IGMPv3. Κοιταγα στα Specs.

Ναι έχει QoS. Δεν το ήξερα, καθώς στο panel του powerline δεν σου δίνει κάποια σχετική επιλογή.

 

2 hours ago, YDinopoulos said:

θα επρεπε να παιζει χωρις προβλημα. Κατεβασε την εφαρμογη να δεις στο περιπου τι ταχυτητες πιανουν και αν εχουν αποσυνδεσεις

 

https://static.tp-link.com/2020/202011/20201127/tpPLC Utility.zip

 

 

Με την εφαρμογή που μου λες είδα, πλέον, τις επιλογές για QoS

 

Επίσης βλέπω και αυτό

 

image.png

 

Να το πειράξω? Αν και δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα εφόσον εγώ δεν έχω πρόβλημα στη VDSL αλλά μάλλον το ανάποδο... Το router που συγχρονίζει πιο ψηλά από όλα και είναι και το πιο καινούργιο, για κάποιον λόγο δεν συνεργάζεται με το powerline.....

 

Θα τρελαθώ... Πώς το powerline μπορεί να επηρεάζεται ή να επηρεάζει την ποιότητα της VDSL????? Η VDSL έρχεται από τα τηλεφωνικά καλώδια, ενώ το powerline έχει σχέση με τα ηλεκτρικά καλώδια.....

 

Εν πάση περιπτώσει, δεν έχω θέμα με το data link μεταξύ του κεντρικού powerline και του δορυφόρου. Το πρόβλημα είναι ότι για κάποιον λόγο ο δορυφόρος δεν "τραβάει" full speed αλλά πολύ πολύ λιγότερο με ένα συγκεκριμένο router....

 

1 hour ago, trendy said:

Καλώδιο από το PLC είναι το ίδιο που χρησιμοποιείς με παλιό και νέο ρούτερ;

 

Ίδια καλωδίωση και με τα 3 router. Μόνο με το τελευταίο που μου έστειλε η voda έχω πρόβλημα....

 

 

Δεν μπορώ τώρα να δοκιμάσω και άλλα ports στο router λόγω χρήσης, αλλά θα το δοκιμάσω later... Μου φαίνεται απίθανο να έχει σχέση το port όμως.... Με ποια λογική θα μπορούσε να έχει σχέση????? Τώρα το powerline είναι στο port 4 του router. Θα δοκιμάσω να το καρφώσω στο port 1, μόλις μπορέσω

 

Την τρέλα μου. Δεν την παλεύω και δεν προλαβαίνω να ασχολούμαι.... Το κυριότερο: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, gdp77 said:

Να το πειράξω? Αν και δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα εφόσον εγώ δεν έχω πρόβλημα στη VDSL αλλά μάλλον το ανάποδο... Το router που συγχρονίζει πιο ψηλά από όλα και είναι και το πιο καινούργιο, για κάποιον λόγο δεν συνεργάζεται με το powerline.....

 

 

Ω ΘΕΟΙ!!!!!

 

Και όμως ενεργοποιώντας το low PLC-to-VDSL intererence βελτιώνεται ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ η κατάσταση. Από τα 5-6 mbps που έπιανα στον δορυφόρο (speedtest) τώρα ανέβηκα στα 65 mbps (όταν στο main pc απευθείας πάνω στο ρούτερ πιάνω 85-90mbps speedtest και ο συγχρονισμός είναι ~97mbps).

 

Μάλιστα... Εν τω μεταξύ η επιλογή αυτή υπάρχει μόνο στο tpPLC utility και όχι στο πάνελ του poweline....

 

Αν δεν μου την ανέφερε ο @YDinopoulos απλά δεν θα το ήξερα....

 

Συμπέρασμα:

 

Υπάρχει κάποια παρεμβολή που γίνεται στο powerline, αλλά ΜΟΝΟ από το καινούργιο ρούτερ που μου έστειλε η voda. Να έχει άραγε σχέση με τον συγχρονισμό; Επισημαίνω ότι το καινούργιο ρούτερ είναι και το μοναδικό που συγχρονίζει τόσο ψηλά. Το άλλα δύο ρούτερ που είχα συγχρόνιζαν χαμηλότερα (max 91 mbps)....

 

H λύση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κρυμμένη??? Γιατί να μην υπάρχει αυτή η επιλογή στο panel του powerline?

 

Χάνω στο datalink 100mbps περίπου ενεργοποιώντας την, αλλά είναι αδιάφορο μια που ούτως ή άλλως είμαι πάνω από τα 100mbps της σύνδεσης internet που έχω.

 

Και τώρα το ερώτημα του 1.000.000$ : ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? Τι σχέση έχει το powerline και τα καλώδια ρεύματος που χρησιμοποιεί με το ρουτερ???? Δεν μπορώ να το καταλάβω! 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδού και κάποιες εξηγήσεις που με βοηθούν κάπως να προσεγγίσω στην κατανόηση του προβλήματος

 

Quote

Just thought I would warn you all. Some of you may know this and some of you may not. Here goes depending on the model of Powerline Adapter you have like for example I have the TP-Link TL-PA7010p without MIMO and the TP-Link TL-PA8010p with MIMO. The adapters without MIMO works with VDSL2 but it still get interferes but the adapter without MIMO doesn’t affect the internet connection but sometimes I need reset the adapters. But with the adapters with MIMO it may takes down the whole internet connection. You see for you guys who not know this the Powerline adapters with AV1 may affect the router VDSL2 signal and AV2 Powerline Adapters work better with VDSL2 but you still get interference from them.

 

That’s because Powerline Adapters AV1 uses 2 to 30 MHz and AV2 uses 30 to 86 MHz meaning VDSL2 uses 17 MHz that basically means Powerline adapters and VDSL2 can interfere with each other. Your much better using AV2 but use AV2 without MIMO. If you do use MIMO Powerline Adapters make sure you switch to VDSL2 to PLC Mode.

 

κσι σπό εδώ https://forums.whirlpool.net.au/archive/2573072

 

 

Quote

Can someone explain to me how powerline ethernet can affect ADSL or VDSL? Is the signal from powerline ethernet devices so powerful that it can interfere with the signal coming through the phone line even though they aren't run next to each other? I just have a standard setup with a signal phone line in the kitchen, no power point next to it, but there is one about a meter away I guess.


 

It is called induction loop.

https://en.wikipedia.org/wiki/Induction_loop

The audio one is also relevant.

https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_induction_loop

If your power wiring is a loop around the house.. very common in standard ring main wiring.. then the loop will work very nicely to induce RF signal from EOP adapters into the modem and / or phone wiring.

In the old days modems were made with shielding.. and used decent power supplies..

Now they are cheap and nasty and I have not seen shielding in a modem for a long long time.

Not just EOP adapters.. any switch mode power supplies can produce nasty RF .. eg large screen TV or any power supply of the cheap made in China replacement type.. that weighs half of the original.. they have no shielding or filters in them.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι κάποιες εξηγήσεις είναι ελαχίστος σωστές και πολύ misleading. Μάλλον διάβασε κάτι, δε κατάλαβε και το μετέφρασε όπως το ήθελε ο ημιμαθείς.

 

Έχεις παρεμβολές στο ρεύμα από κάποια συσκευή, πιθανών το τροφοδοτικό από το router και δημιουργεί πρόβλημα στην λειτουργία MIMO που υποστηρίζει το power line σου.

Ενεργοποιώντας το PLC to VDSL απενεργοποιεις το MIMO. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, swatoner said:

Οι κάποιες εξηγήσεις είναι ελαχίστος σωστές και πολύ misleading. Μάλλον διάβασε κάτι, δε κατάλαβε και το μετέφρασε όπως το ήθελε ο ημιμαθείς.

 

Έχεις παρεμβολές στο ρεύμα από κάποια συσκευή, πιθανών το τροφοδοτικό από το router και δημιουργεί πρόβλημα στην λειτουργία MIMO που υποστηρίζει το power line σου.

Ενεργοποιώντας το PLC to VDSL απενεργοποιεις το MIMO. 

 

Σε αναζητήσεις που έκανα έπεσε το μάτι μου σε κάποιες τέτοιες αναφορές για το τροφοδοτικό του router. Μάλιστα, πριν ανακαλύψω τη λύση με το "lower PLC-to-VDSL interference" δοκίμασα να καρφώσω το router στο UPS και είδα διαφορά στην τελική ταχύτητα σε σχέση με το router καρφωμένο στο ρεύμα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πλησίαζε το αποτέλεσμα που είχα με την εν λόγω ρύθμιση.... Άραγε μπορώ να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να αλλάξω router? Υπάρχουν κάποιου είδους φίλτρα ή κάτι άλλο που θα μπορούσα να βάλω δηλαδή στην τροφοδοσία του router? Σκέφτομαι να αναφέρω το πρόβλημα στη VODA και να τους ζητήσω να μου στείλουν ένα TP-LINK που ξέρω ότι δίνουν, να δοκίμαζα και αυτό...  

 

Παρεμβολή από άλλη συσκευή δεν παίζει, διότι θα είχα πρόβλημα και με τα παλιότερα router μου. To πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν συνδέθηκε το νέο router της vodafone και δεν έχει αλλάξει κάτι στις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού. 

 

YΓ Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω το router σε άλλη πρίζα.... Παίρνουν τροφοδοσία από την ίδια πρίζα (router και Powerline), οπότε ίσως και να παίζει ρόλο....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το power line είναι passthrough η τα έχεις σε σειρά σε ένα πολυπριζο.

Δεν μου έχει τύχει αλλά και πάλι αποφεύγω τα power line όσο μπορώ.

Αν τύχει κάποιος και έχει πρόβλημα επειδή μιλάμε και για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις που ένας θεός ξέρει τι έχει κάνει ο καθένας δεν ανακατευομαι. Αν δε θέλουν να έχουν πρόβλημα να περάσουν utp αλλιώς ας ζήσουν με το πρόβλημα.

Κανείς δε θα πληρώσει το χρόνο και την έρευνα που θα χρειαστεί να γίνει για να λύσεις τέτοιου είδους προβλήματα και καλώς η κακώς και όσο ακούγεται άσχημα δε θα ασχοληθώ ούτε εγώ γιατί δεν έχω όφελος.

 

Η Vodafone δύσκολο να σου δώσει tplink επειδή έχει θέμα το power line σου αλλά δοκίμασε.

Απ' οσο ξέρω τα tplink δεν έχουν VoIP πάνω γι'αυτό προσοχή μην μείνεις χωρίς τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πρόβλημα πρακτικά λύθηκε, αύριο (είμαι κομμάτια αυτή τη στιγμή) θα δοκιμάσω τα εξής:

 

α) Να βάλω το router και σε άλλη πρίζα να δω αν υπάρχει διαφορά (χωρίς τη ρύθμιση "lower PLC-to-VDSL"

Β) να χρησιμοποιήσω το τροφοδοτικό του παλιού  ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν που είναι ίδιων προδιαγραφών με του νέου  ΖΤΕ ZXHN H267A. Το παλιό όμως είναι πλακέ και πιο "βαρύ", ενώ το νέο είναι πιο μινιόν. Ίσως το παλιό είναι πιο ποιοτικό και δεν δημιουργεί πρόβλημα (αν υποθέσουμε ότι ο @swatoner έχει δίκιο και είναι θέμα τροφοδοτικού)

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σκέφτομαι να αναφέρω το πρόβλημα στη VODA και να τους ζητήσω να μου στείλουν ένα TP-LINK που ξέρω ότι δίνουν, να δοκίμαζα και αυτό...  

Κρατα το 267Α, ειναι το καλυτερο που εχουν

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GeorgeVasil said:

Αν εβαζες ενα switch αναμεσα στο router και στο PowerLine?

 

To σκέφτηκα και εγώ, αλλά δεν έχω switch. Μόλις δοκιμάσω με άλλο τροφοδοτικό θα είναι η επόμενη δοκιμή μου, αφού παραγγείλω ένα switch....

Δεν νομίζω να είναι πάντως αυτό το θέμα, αλλά μάλλον κάποια ηλεκτρολογικής φύσεως παρεμβολή.

 

6 hours ago, slalom said:

Κρατα το 267Α, ειναι το καλυτερο που εχουν

Ναι συμφωνώ. Συγχρονίζει πιο ψηλά από κάθε άλλο ρουτερ που έχω. Δεν θα δεχτώ να το δώσω πίσω. Αν το καταφέρω, απλά θα τους ζητήσω να μου στείλουν το tp-link επειδή το 267A κάνει αυτή την παρεμβολή στο powerline.

Link to comment
Share on other sites

update:

 

Έγινε δοκιμή με αλλαγή τροφοδοτικού. Τα ίδια. Επομένως δεν πρόκειται για παρεμβολή από το τροφοδοτικό του router. Είναι κάτι που έχει να κάνει με το router το ίδιο. 'Η με τον συγχρονισμό που πετυχαίνει στα 97 mbps.... Επόμενη δοκιμή να παραγγείλω ένα switch και να δω αν αλλάζει κάτι, αλλά το θεωρώ πολύ χλωμό.... 

 

Μπορώ άραγε να χρησιμοποιήσω ένα από τα router μου σαν switch, για να μην αγοράζω άλλη συσκευή μόνο για δοκιμή?

Link to comment
Share on other sites

Αφου κλησεις τον DHCP Server στο ενα....

 

Ειπα να στο γραψω στο αρχικο ποστ να δοκιμασεις ετσι. Αλλα δεν ηθελα να μπλεχτεις. 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.