Jump to content


Βοήθεια με πρόβλημα στην αποχέτευση


Recommended Posts

Αρχικά το πρόβλημα που ειχα ηταν πως στο τελευταίο μπάνιο στο 2ρο οροφο μύριζε άσχημα βοθρίλα.Το μπανιο ειναι ημιτελες και στο μελλον θα φτιαχτει.

Μιας και δεν ειχε λεκάνη(χεστρα) ειχε προχειρα ενα σωληνα ζεσταμενο ως τάπα και το πατοσιφώνο ηταν κλειστό. 

Στην αναμονη της λεκάνης εβαλα βιδωτη ταπα κολημένη απεξω με σιλικόνη ουδετερη ωστε να μπορει να βγει ευκολα μελλοντικά.

Επισης γεμισα με προπυλογλυκενολη το πατωσιφωνο για να μην αδειάζει μιας και με το νερο λογω ζεστης εξατμιζεται πολυ γρηγορα.

Το πρόβλημα ισως μειώθηκε λίγο αλλα πάλι μυριζε. Εμενα η μυτη μου ειναι καμένη λογο αλλεργιών αλλα στους άλλους βρωμαγε ο οροφος και δεν τη παλευαν. Ειχα ανοιχτο το παραθυρο συνεχεια για μηνες και παλι μυριζε.

Δοκίμασα απο το φρεάτιο στο ισογειο να βαλω καπνο στη σωληνα με καπνογονο + σκουπα. Ειδαμε πως εβγενε καπνος κοντά στη πόρτα.

Εβγαλα ενα πλακακι στη στηλη και ειδα πως εβγενε καπνος απο πισω.

Εβαλα κάμερα στη σωλήνα και τελικα μετα απο πολλες αποπειρες και ιδρώτα την κολησα σε λάστιχο και με αποστάτη πατεντα για να μην ακουμπάει στα τοιχωματα. 

Το μονο ευρημα που βρηκα ειναι αυτο που ειναι κοντα στο σημειο που εχει προβλημα και ειναι πανω απο τη πλακα του οροφου εκει που ενωνεται το πατωσιφωνο.

Σας μοιάζει με σπάσιμο η ειναι η ιδέα μου;

 

ΥΓ. Δοκιμασα να καλέσω επαγγελματίες. Αυτος με τα πανακριβα μηχανηματα που εχει για εντοπισμο διαρροών βαριόταν και μου λέει πάρε υδραυλικό οταν του ειπα το προβλημα. Πιστευω θα πιστεψε πως θα ελειπε καμια κοφτρα κτλ. Ο υδραυλικός μου ειπε δε γινεται να βρουμε που ειναι να βαλουμε μηχανοσηφωνο κοντα στο βοθρο (θελει πολυ δουλεια για να μπει εκει που ειναι παντως να σπάσει και πλακα)

WIN_20210802_15_39_11_Pro.jpg

WIN_20210802_15_38_11_Pro.jpg

WIN_20210802_15_38_33_Pro.jpg

Μερικές ακόμα

WIN_20210802_15_37_12_Pro.jpg

WIN_20210802_15_37_20_Pro.jpg

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ελέγξει τους εξαερισμούς των σωλήνων αποχέτευσης, μήπως είναι φραγμένοι;

Εξαερισμούς λέμε το ελεύθερο τελείωμα των κατακόρυφων σωλήνων αποχέτευσης στην οροφή του κτηρίου.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Έχεις ελέγξει τους εξαερισμούς των σωλήνων αποχέτευσης, μήπως είναι φραγμένοι;

Εξαερισμούς λέμε το ελεύθερο τελείωμα των κατακόρυφων σωλήνων αποχέτευσης στην οροφή του κτηρίου.

 

Ναι μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρονών είναι η εγκατάστσση της αποχέτευσης, και πότε άρχισε να παρουσιάζεται το πρόβλημα;

Άρχισε να παρουσιάζεται στα καλά καθούμενα χωρίς να έχει γίνει κάποια μεταβολή στην εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Δοκίμασα απο το φρεάτιο στο ισογειο να βαλω καπνο στη σωληνα με καπνογονο + σκουπα. Ειδαμε πως εβγενε καπνος κοντά στη πόρτα.

Εβγαλα ενα πλακακι στη στηλη και ειδα πως εβγενε καπνος απο πισω.

Φωτο?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Γιώργος 1 said:

Πόσο χρονών είναι η εγκατάστσση της αποχέτευσης, και πότε άρχισε να παρουσιάζεται το πρόβλημα;

Άρχισε να παρουσιάζεται στα καλά καθούμενα χωρίς να έχει γίνει κάποια μεταβολή στην εγκατάσταση;

 

Καινούργια ειναι. Απλα οταν αρχισε να χρησιμοποιειται φανηκε το προβλημα. Δυστυχως δεν ειναι οπως στην αμερική που κανουν τεστ πιεσης στις σωληνες αποχετευσης.

Απο οτι ειδα παντως δεν ειναι σπασιμο αυτο ειναι κολλα/σιλικονη.

Οι αλλαγες που γιναν ηταν πως υπηρχε η στηλη και βαλαν ταφ για τις λεκανες. Νερα/υγρασίες δεν εχω δει πάντως.

 

 

1 hour ago, slalom said:

Φωτο

Αυτο ειναι το ταφ του 2ρου οροφου. Εχει πανω συστολη για εξαερισμο. Οταν ειχα βαλει καπνο απο το ισογειο στο φρεατιο εβγαινε απο εκει πισω. Αλλα μπορει ο καπνος να ανεβαινει και απο το κατω οροφο

 

Δοκιμασα να κανω φραγη με μπαλόνι να δω αν γινει τιποτα, να το παω τμηματικά. Οι φωτο ειναι απο ενδοσκοπικη καμερα και δεν ειναι καθαρες

WIN_20210615_20_47_18_Pro.jpg

WIN_20210615_20_44_55_Pro.jpg

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

 

Καινούργια ειναι. Απλα οταν αρχισε να χρησιμοποιειται φανηκε το προβλημα. Δυστυχως δεν ειναι οπως στην αμερική που κανουν τεστ πιεσης στις σωληνες αποχετευσης.

 

Οι μυρωδιές αποκλείεται να προέρχονται από μη στεγανές κολλήσεις ή από ρωγμή χιλιοστού.

Υπάρχει κάποιο λάθος στην εγκατάσταση, κάποια πατάτα έχετε κάνει.

 

Δεν πιστεύω να έχετε ρίξει την αποχέτευση κάποιου κλιματιστικού σε σωλήνα αποχέτευσης;

Το έχω δει και αυτό.?

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Γιώργος 1 said:

 

Οι μυρωδιές αποκλείεται να προέρχονται από μη στεγανές κολλήσεις ή από ρωγμή χιλιοστού.

Υπάρχει κάποιο λάθος στην εγκατάσταση, κάποια πατάτα έχετε κάνει.

 

Δεν πιστεύω να έχετε ρίξει την αποχέτευση κάποιου κλιματιστικού σε σωλήνα αποχέτευσης;

Το έχω δει και αυτό.?

 

Ειναι μυστήριο απο που προερχονται. Ενας μου ειπε πως μπορει να ειχε καπου ταπα καθαρισμου και να εμεινε χωρις.

Ειναι περιεργο να βγαινει καπνος ομως. Ειχα βαλει καπνο στο φρεατιο και εβγαινε οπως εδειξα στη σωληνα. Ακομα και τσιγαρο ειχα βαλει στο φρεατιο και μυριζε μετα πανω απο εκει. Απο τη καμερα παντως δε φαινεται κατι. Δε ξέρω τι να κανω. Ακομα και να σκάψουμε τη πλακα στην αποθηκη να μπει μηχανοσιφωνας που λεει ο υδραυλικος μου φαινεται ημιμετρο.

Οσο αφορα αυτο με το κλιματιστικο εχει γινει αλλα παει σε πατοσιφωνο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

 Ενας μου ειπε πως μπορει να ειχε καπου ταπα καθαρισμου και να εμεινε χωρις.

 

 

Η τάπα που έχω δει να μην έχει μπεί, είναι σε Τ κάτω από πλακάκι.

Ο υδραυλικός είχε αφήσει σωλήνα για να την κόψει πρόσωπο αφού μπουν τα πλακάκια, και ο πλακατζής αποφάσισε ότι δεν χρειάζεται εκεί τάπα καθαρισμού, έκοψε την σωλήνα και την σκέπασε με τα πλακάκια χωρίς να περιμένει να έρθει ο υδραυλικός για να βάλει τάπα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Γιώργος 1 said:

 

Η τάπα που έχω δει να μην έχει μπεί, είναι σε Τ κάτω από πλακάκι.

Ο υδραυλικός είχε αφήσει σωλήνα για να την κόψει πρόσωπο αφού μπουν τα πλακάκια, και ο πλακατζής αποφάσισε ότι δεν χρειάζεται εκεί τάπα καθαρισμού, έκοψε την σωλήνα και την σκέπασε με τα πλακάκια χωρίς να περιμένει να έρθει ο υδραυλικός για να βάλει τάπα. 

 

 

Ισως να εχω κατι παρομοιο. Γενικα στις τουαλετες δεν εχω καμια ταπα καθαρισμου. Απο τη καμερα δεν ειδα κατι ομως. Θα δω και αλλα σημεια που δεν ειδα καλα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Parhs έγραψε:

Ισως να εχω κατι παρομοιο. Γενικα στις τουαλετες δεν εχω καμια ταπα καθαρισμου. Απο τη καμερα δεν ειδα κατι ομως. Θα δω και αλλα σημεια που δεν ειδα καλα

 

Έχω δει πίσω από την λεκάνη να υπάρχει Τ χωρίς τάπα σκεπασμένο με τα πλακάκια.

Δεν μοίραζε, αφού ήταν σκεπασμένο, αλλά όταν μετά από χρόνια έφραξε η σωλήνα της αποχέτευσης, φάνηκε υγρασία στον τοίχο και σκάβοντας ανακαλύφτηκε. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Γιώργος 1 said:

 

Έχω δει πίσω από την λεκάνη να υπάρχει Τ χωρίς τάπα σκεπασμένο με τα πλακάκια.

Δεν μοίραζε, αφού ήταν σκεπασμένο, αλλά όταν μετά από χρόνια έφραξε η σωλήνα της αποχέτευσης, φάνηκε υγρασία στον τοίχο και σκάβοντας ανακαλύφτηκε. 

Το μονο κομματι που δεν εχω ελεγξει ειναι απο τη λεκανη της τουαλετας στο πρωτο οροφο εως τη στηλη. Εχω τσεκαρει ολη τη στηλη με καμερα και πατωσιφωνα. Δε θυμαμαι ομως να ειχε ταφ θα δω φωτογραφίες αν βρω

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Ακομα και να σκάψουμε τη πλακα στην αποθηκη να μπει μηχανοσιφωνας που λεει ο υδραυλικος μου φαινεται ημιμετρο.

Δε χρειαζεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, slalom said:

Αφου δεν ηρθε κανεις!

Ποια περιοχη εισαι?

Ο υδραυλικος ηρθε και παροτι του εδειξα το σημειο που βγαινει καπνος μου ειπε για μηχανοσιφωνα ωστε να μη μυριζει και ας εχει διαρροη.

Ειμαι αναβυσσο κοντα.

 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα blower στο φρεάτιο.  Σφινωσα τη σωληνα της σκουπας με πετροβαμβακα στη σωληνα αποχέτευσης. Οταν εβαλα καπνο εβγαινε πολυ πραγμα απο τη σωλήνα. Προσπαθουσα μετα με βρεγμενο χερι να νιωσω απο που έρχεται. Ενα ευρημα που βρηκα ειναι σε μια ενωση. Γενικα εκει δεν ηταν σοβατισμενο κολλητα οποτε έβρισκε διοδο. Δε μπλρεσα να βγαλω καλύτερη φωτο προς το παρόν. Γενικα φαίνεται το κενο να μεγαλώνει πιο χαμηλα. Εχω βαλει συρμα 2mm . Νομιζω το κενο πιο χαμηλα φτανει 3mm αλλα λογο φωτισμού δε φαίνεται. Γενικα οσες φορες εχω κολησει εχω δει κενα αλλα οχι τοσο μεγαλα. Εχω την αίσθηση πως απο εκει εβγαινε ο αερας αλλα και πιο μεσα που δε μπορω να βαλω χερι.

Φαίνεται πιθανο;

IMG20210724211023.jpg

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, slalom said:

Κοψε ενα κομματι σωληνα και κολλησε το απεξω να καλυψεις ολο το κενο

Δε ξερω ποσο ευκολο ειναι δε μπαινει χερι καινειναι και γωνια. Επισης απο κατω δε φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.