Jump to content



Περιεργη συμπεριφορα υδροψυξης


icy20

Recommended Posts

Να πω λιγο την ιστορια. Ειχα το NZXT H700i το οποιο δεν φημιζεται για το airflow του. Ειχα με το ψυγειο μπροστα οκ θερμοκρασιες.

Αποφασιζω να αλλαξω στο Torrent. Οταν το εστησα εκει που το ειχα εκανα το εξης τεστ. Τα κουτια στο ιδιο σημειο στημενα την ιδια μερα τρεχοντας cpu stress test (occt το απλο τεστ) το NZΧΤ επιανε 70αρι-75.

Το torrent 59-60. OK λεω μια χαρα.

Το φερνω το κουτι σπιτι και αρχιζω το gaming. Στο gaming με 60% και 70% load επιανα 70-75...

Α καλα λεω τι γινεται εδω...

Το περιεργο ειναι οτι το κουτι ετσι οπως ειναι θα επρεπε να εχει την optimal θερμοκρασια για τον επεξεργαστη και οχι τοσο για την καρτα.

Η καρτα πραγματι εχει πολυ χαμηλότερη θερμοκρασια απο το NZXT αλλα ο επεξεργαστης μαλλον ειναι στα ιδια σε gaming...

Tο ψυγειο 10 μηνες το ειχα στο ΝΖΧΤ με τους σωληνες πανω δυστυχως γιατι κατω δεν εμπαινε.

Εδω το εβαλα με τους σωληνες κατω γιατι ξερω οτι ειναι πιο optimal orientation.

 

Φιλος τωρα με ιδια μητρικη και 5800Χ αντι για 5900Χ που εχω εγω με ιδιες ρυθμισεις (μονο PBO enabled και τιποτα αλλο πειραγμενο στο bios) πιανει στο Ο11 με το ψυγειο πανω να βγαζει (αρα στα χαρτια θα επρεπε να εχει υποθετικα χειροτερες θερμοκρασιες απο εμενα γιατι το ψυγειο παιρνει τον ηδη ζεστο αερα απο μεσα και τον πεταει εξω) και μου λεει οτι βλεπει 45-55 εκει που βλεπω εγω 70+. Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η υδροψυξη μου? Και αν ναι πως μπορω να το καταλαβω αν εχει (στο NZXT cam η αντλια αναφερει οτι δουλευει 2500-2700 rpm. Αρα λογικα λειτουργει.

Μου διαφευγει κατι αλλο? Ειμαι απλα ασχετος? Να το πεταξω? Να παρω κονσολα? ΤΙ????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά πηγές το κουτί στο σπίτι κ είδες +10 βαθμούς πάνω;

Αν ναι, φταίει το που είναι το κουτί μέσα στο δωμάτιο. 
Το δικό μου πχ είναι πολύ κοντά στη γωνία του τοίχου κ έχω έντονη ανακύκλωση του ζεστού αέρα. Ακόμα κ με 3 ψυγεία οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές.

Τραβώντας το 1μ μακρύτερα, πέφτω ~5-6 βαθμούς κάτω.
 

-δεν επηρεάζει την απόδοση, το orientation του ψυγείου σου μπροστά εφόσον η αντλία παραμένει χαμηλότερα από το ψηλότερο σημείο του κυκλώματος.

 

-το CAM κ το iCUE κ.α. ανεβάζουν τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή. Κλείσε τα όλα κ δες. Όλα κ τα σάπιοlogitech/razer etc.

(ένας από τους λόγους που πήγα σε καστομ)

 

-αν πάρεις κονσόλα, βλέπω να μαθαίνουμε νέα καντήλια.

Link to comment
Share on other sites

Τρεχουν απο πισω synapse icue cam afterburner rivatuner και ενα καρο αλλες τετοιες πιπες. Ασχετως αυτου ομως. Μου φαινεται εντελως εξωπραγματικο να εχει ο αλλος με τον 5800Χ που "και καλα" ειναι πιο ζεστος τοσο μικρες θερμοκρασιες σε gaming

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα monitor εργαλεια τρωνε cpu cycles και δεν αφηνουν να ηρεμήσει ο επεξεργαστής. Αφου εχεις καλο airflow, μια χαρα ειναι τα 70-75 για το cpu. Τα ιδια τρέχει και ο φίλος σου ?

Link to comment
Share on other sites

Μάριε. Άσε τις αλχημείες, και τοποθέτησε τα πράγματα σωστά. Όπως σου είπα. Έχεις πνιξει τους σωλήνες της υδροψυξης ρε συ. Το ειδα και μ8υ τουμπαραν τα ματια. Αφηστε τιυς μοντερνισμους και βαλτε τα πραγνατα οπως ξερουμε χρονια τωρα.

Γύρισε την ανάποδα, να είναι οι σωλήνες πάνω, και πέρασε τους ΑΠΟ ΠΑΝΩ απο ότιδηποτε άλλο, χωρίς να τους διπλώνεις και να τους στριμώχνεις.  Έχεις τους σωλήνες της υδροψυξης να ακουμπούν καλώδια ρεύματος, και ψάχνεις με το αν θα την τοποθετήσεις με τα ρεκόρ πανω η κάτω; ...... Σοβαρα;;;;;; Τι φαση;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημειο ειναι πνιγμενοι οι σωληνες;

Τι σχεση εχει αν ακουμπανε στο καλωδιο;

πριν 32 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

  Έχεις τους σωλήνες της υδροψυξης να ακουμπούν καλώδια ρεύματος, και ψάχνεις με το αν θα την τοποθετήσεις με τα ρεκόρ πανω η κάτω; ...... Σοβαρα;;;;;; Τι φαση;;;

Σοβαρα τωρα; Τα εχουμε πει ενα σωρο φορες. Τα ρακορ στην ΑΙΟ πανε πανω. 

Link to comment
Share on other sites

OCCT large ή small. Γιατί το small είναι πολύ πιο απαιτητικό και βαράει άνετα 15+ βαθμούς επιπλέον σε σχέση με το Large. 

 

Synapse: εφόσον ρυθμίσεις το ποντίκι σου ΜΙΑ φορά και αν έχει on board memory θα πας και θα κλείσεις το start up & τα services να μην ανοίγει τίποτα ( αν δεν κάνεις τότε συχνά αλλαγές ΔΙΑΓΡΑΦΗ με Revo uninstaller )

 

Για τα άλλα δε ξέρω αλλά καλό είναι μη τρέχουν άσκοπα

Το NZXT cam πάντως είναι μια σαχλαμάρα με τρέλα προβλήματα στο παρελθόν που το χρησιμοποίησαν φίλοι. Γενικά χίλιες φορές υδροψυξη που ότι ρυθμίσεις κανείς να γίνονται από το bios πχ fans speed ( Παράδειγμα ARCTIC LIQUID FREEZER 2 )

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

ο ψυγειο 10 μηνες το ειχα στο ΝΖΧΤ με τους σωληνες πανω δυστυχως γιατι κατω δεν εμπαινε.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Σοβαρα τωρα; Τα εχουμε πει ενα σωρο φορες. Τα ρακορ στην ΑΙΟ πανε πανω. 

Στο παραπανω απαντησα. και απαντησα αυτο

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Γύρισε την ανάποδα, να είναι οι σωλήνες πάνω, και πέρασε τους ΑΠΟ ΠΑΝΩ απο ότιδηποτε άλλο, χωρίς να τους διπλώνεις και να τους στριμώχνεις.

 

Σε τι ακριβως διαφωνουμε; 

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε ποιο σημειο ειναι πνιγμενοι οι σωληνες;

Τι σχεση εχει αν ακουμπανε στο καλωδιο;

 

Δες τη φωτο που ανεβασε. Εαν εσεις, αυτες τις σωληνωσεις τις θεωρειτε φυσιολογικα βαλμενες, i rest my case. 

 

received_589225922219469.jpeg.edca3ed68e749de9c380f53f3d238028.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Απ τη μεταφορά να εγκλωβίστηκε αέρας στο block το στέφτηκε κανείς?

Δούλεψέ το λίγο με τερματισμένη αντλία με το κώλο ακουμπισμένο να δεις αν ακούς αφρούς στην αντλία, έτσι που κάθετε το ψυγείο είναι ποιο χαμηλά.

 

Επίσης τσεκάρετε και συγκρίνετε την θερμοκρασία νερού σας, όχι του CPU, μήπως και δε κάθετε καλά το block.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν. Γιατι το pc αυτο εχει μεταφερθει 4 φορες σε ενα μηνα...Και οι 2 φορες ηταν 200χλμ μακρια απο την Αθηνα ? Θα το κοιταξω

 

Παντως το ψυγειο σωστα ειναι ετσι οπως ειναι τωρα. Πριν το ειχα λαθος για 10 μηνες.

Οι σωληνωσεις μια χαρα ειναι τοποθετημενες. Δεν φαινεται καλα στην φωτογραφια. Φαινεται λες και τσακιζουν...

 

Σπυρο οχι το large βαζω. Το αλλο το ξερω οτι του πινει το αιμα χωρις λογο.

 

Στο ιδιο game ειμασταν παιζαμε μαζι στον ιδιο server. Warzone. Απλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα εβλεπε απο το afterburner οπως τα βλεπω εγω η εχει κατι αλλο. Θυμαμαι εχει ενα ταμπλετακι στο pc μεσα που δειχνει θερμοκρασιες αλλα δεν ξερω απο που διαβαζει

 

20210920_150406.jpg

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δες τη φωτο που ανεβασε. Εαν εσεις, αυτες τις σωληνωσεις τις θεωρειτε φυσιολογικα βαλμενες, i rest my case. 

Δεν την ειδα αυτη αλλα και παλι αν δεν τσακιζει ο σωληνας δεν υπαρχει προβλημα. Μαριε ολο αυτο το καιρο τα ρακορ τα ειχες πανω? Γιατι η προηγουμενη ετσι ηταν.

Το πιο πιθανο ειναι οτι εχεις αερα στο μπλοκ οπως ειπε και ο samael. Οπως γυρισες το ψυγειο αναποδα χωθηκε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ δεκτον αυτο. Αλλα μπορω να κανω κατι αν απλα εχει παρει αερα? Πριν ναι για 10 μηνες ηταν το ψυγειο με τα ρακορ πανω γιατι στο nzxt δεν εμπαιναν κατω εβρισκε στο shroud του psu. Απλα οταν αλλαξα το orientation ηταν ηδη κουμπωμενο το block δεν το κουνησα

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι οκ δεκτον αυτο. Αλλα μπορω να κανω κατι αν απλα εχει παρει αερα? Πριν ναι για 10 μηνες ηταν το ψυγειο με τα ρακορ πανω γιατι στο nzxt δεν εμπαιναν κατω εβρισκε στο shroud του psu. Απλα οταν αλλαξα το orientation ηταν ηδη κουμπωμενο το block δεν το κουνησα

Ναι αυτο εγινε. Μολις Γυρισες το ψυγειο οριζοντια και ηρθε πιο κατω απο την αντλια πηγε και χωθηκε εκει. Δουλεψε το και αν μπορεις γυρνα το κουτι με την προσωψη πανω. Σηκωνε το με το χερι μεχρι να φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.