Jump to content



αλλαγη δισκου σε w10 και τοποθετηση παλιου ως δευτερευον


Recommended Posts

Γεια σας,

Ετοιμάζομαι να αλαξω τον παλιό δίσκο που εχει W7 με έναν καινούργιο που έχω ήδη ετοιμάσει με τα W10.

Στη σηνεχεια σκοπεύω να τοποθετήσω τον παλιό σαν δευτερεύον με τα αρχεία του, (όπου θα πρέπει να σβήσω υποθέτω τα W7.)

Είναι και οι δυο με SATA καλώδιο

Θα έχω ορίσει στα bios να μπουταρει με το νέο δίσκο,

Τι άλλο  πρέπει να κάνω στη συνέχεια για να αναγνωρίσει το δεύτερο δίσκο χωρείς να χρειαστεί να του κάνω format?

 

Επίσης να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Product ID των W7 που ειναι ΟΕΜ για να κάνω activate τα W10 γιατί μου είχε συνέχεια αυτί την ένδειξη δεξιά για το activation key..

 

Link to comment
Share on other sites

-ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ  : Αν μεσα απο τα w10 και στο Disk Managmement, σβησεις partitions που αφορουν boot κλπ  και υστερα σβηνεις  folders τυπου Windows/Program FIles Κλπ. 

θα εισαι οκ.

 

 

-ΠΡΑΚΤΙΚΑ  και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...: o κοσμος σωζει οτι χρειαζεται σε εναν 3ο δισκο , κανει φορματ ΚΑΙ τους 2, περναει το λογισμικο στον δισκο που θελει και υστερα τα backup πραγματα πισω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

ναι αλλα θα πρεπει να μεταφερω πρωτα αρχεια στον νεο δισκο

Δε χωρανε στο C?

Δανεισου απο ενα φιλο σου δισκο, φλασακι ο,τιδηποτε.

 

Cloud?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Karibu said:

1.πως θα ξεχωρίσω στο disc management τι να σβήσω?

2.ναι εχεις δικιο αλλά δεν έχω 3ο δισκο (αλλα θα προσπαθήσω να βρω λύση)

 


 Λογικα θα εχεις 3 partitions. 2 μικρα (100-500 ΜΒ εκαστο) και ενα μεγαλο το "βασικο" σου.  Σβηνεις τα μικρα ΜΟΝΟ. Θα γραφει κιολας σε περιγραφη οτι ειναι boot η κατι αλλο. (Δες φωτο. Eιναι Windows 10 με απλη διαμορφωση. Το βασικο partition ειναι με το Drive letter  C και ολα τα βοηθητικα χωρις τπτ.)

Ποσο μεγαλα ειναι τα αρχεια που θες backup? Υπαρχουν ΔΩΡΕΑΝ λυσεις Dropbox / Onedrive που συνδυαστικα μπορουν να σε βολεψουν. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 6:42 ΜΜ, το μέλος Karibu έγραψε:

δεν έχω σβήσει ακόμα τα W7 γιατι εχω απορία για το activation key..??

Εάν έκανες καθαρή εγκατάσταση χωρίς key στον νέο δίσκο, δεν θα ενεργοποιηθούν αυτόματα τα Windows 10.

Ο ευκολότερος τρόπος να το κάνεις είναι boot στα Windows 7, τρέξε το update σε 10 μέσα από τα 7, και όταν ολοκληρωθεί η διαδιακασία, θα ενεργοποιηθούν μόνα τους τα 10. Μετά μπορείς να τα σβήσεις/επανεγκαταστήσεις χωρίς ανάγκη εισαγωγής κλειδιού ενεργοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Εάν έκανες καθαρή εγκατάσταση χωρίς key στον νέο δίσκο, δεν θα ενεργοποιηθούν αυτόματα τα Windows 10.

Ο ευκολότερος τρόπος να το κάνεις είναι boot στα Windows 7, τρέξε το update σε 10 μέσα από τα 7, και όταν ολοκληρωθεί η διαδιακασία, θα ενεργοποιηθούν μόνα τους τα 10. Μετά μπορείς να τα σβήσεις/επανεγκαταστήσεις χωρίς ανάγκη εισαγωγής κλειδιού ενεργοποίησης.

 

Λοιπόν εχω και τους δυο δίσκους ενεργούς τον SSD-W10 και τον παλιο HDD-W7

Όρισα στα BIOS να εκκινήσει με τον SSD.

Εχω μεταφέρει τα αρχεία στον SSD.

Μου παρουσιάζει τον δεύτερο δίσκο με System reserved D κάπου 500MB και Local disk Ε με 50GB used.

Βρήκα τα κλειδιά τον W7με μια εφαρμογή keyfinder τα έβαλα στα W10 αλλα δεν ενεργοποιήθηκαν..

Τι πρεπει να κανω?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

 

Λοιπόν εχω και τους δυο δίσκους ενεργούς τον SSD-W10 και τον παλιο HDD-W7

Όρισα στα BIOS να εκκινήσει με τον SSD.

Εχω μεταφέρει τα αρχεία στον SSD.

Μου παρουσιάζει τον δεύτερο δίσκο με System reserved D κάπου 500MB και Local disk Ε με 50GB used.

Βρήκα τα κλειδιά τον W7με μια εφαρμογή keyfinder τα έβαλα στα W10 αλλα δεν ενεργοποιήθηκαν..

Τι πρεπει να κανω?

 

 

Αυτό που ήδη έγραψα:

Update τα 7 σε 10, ώστε να ενεργοποιηθούν αυτόματα - με την προϋπόθεση ότι τα 7 είναι στοιχειωδώς σωστά ενεργοποιημένα.

Εάν θέλεις να κρατήσεις τα 7 στην κατάστασή τους, μπορείς να πάρεις ένα image ως backup.

Link to comment
Share on other sites

Στα W7 έγραφε genuin κει ειχε εναν αριθμό με OEM

Δηλαδή :

1.να βγάλω τον SSD για να κανω boot με τον HDD

2.να κάνω upgrade τα W7 σε W10 στον παλιό δισκο

3.Να βρω το κλειδί με το οποίο θα ενεργοποιήσω τα W10 κάνοντας boot απο τον ssd

Ερωτηση

1.Σε ποιο μενού θα βρω το κλειδι?

2.πως παίρνω image για back w7?

Σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

 

Αυτό που ήδη έγραψα:

Update τα 7 σε 10, ώστε να ενεργοποιηθούν αυτόματα - με την προϋπόθεση ότι τα 7 είναι στοιχειωδώς σωστά ενεργοποιημένα.

Εάν θέλεις να κρατήσεις τα 7 στην κατάστασή τους, μπορείς να πάρεις ένα image ως backup.

 

Θα ξεκινήσω την διαδικασία αλλα:

 

Στα W7 έγραφε genuin κει ειχε εναν αριθμό με OEM

Δηλαδή :

1.να βγάλω τον SSD για να κανω boot με τον HDD

2.να κάνω upgrade τα W7 σε W10 στον παλιό δισκο

3.Να βρω το κλειδί με το οποίο θα ενεργοποιήσω τα W10 κάνοντας boot απο τον ssd

Ερωτηση

 

 

1.Σε ποιο μενού θα βρω το κλειδι?

 

 

Σ'ευχαριστω

 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Karibu said:

Θα ξεκινήσω την διαδικασία αλλα:

 

Στα W7 έγραφε genuin κει ειχε εναν αριθμό με OEM

Δηλαδή :

1.να βγάλω τον SSD για να κανω boot με τον HDD

2.να κάνω upgrade τα W7 σε W10 στον παλιό δισκο

3.Να βρω το κλειδί με το οποίο θα ενεργοποιήσω τα W10 κάνοντας boot απο τον ssd

Ερωτηση

 

 

1.Σε ποιο μενού θα βρω το κλειδι?

 

 

Σ'ευχαριστω

 

Εφόσον αναβαθμίσεις τα ενεργοποιημένα 7 σε 10 και είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ, η ενεργοποίηση θα αποθηκευτεί από την MS με την ταυτότητα του υπολογιστή σου. Στη συνέχεια θα μπορείς να σβήσεις τον δίσκο και να κάνεις φρέσκια εγκατάσταση στον ίδιο υπολογιστή και η ενεργοποίηση θα εξακολουθεί να ισχύει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Εφόσον αναβαθμίσεις τα ενεργοποιημένα 7 σε 10 και είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ, η ενεργοποίηση θα αποθηκευτεί από την MS με την ταυτότητα του υπολογιστή σου. Στη συνέχεια θα μπορείς να σβήσεις τον δίσκο και να κάνεις φρέσκια εγκατάσταση στον ίδιο υπολογιστή και η ενεργοποίηση θα εξακολουθεί να ισχύει.

 

Ναι Κατι δεν καταλαβαίνω ίσως.

Τα ενεργοποιημένα 7 θα τα αναβαθμίσω στον παλιό δίσκο ενώ τα 10 τα έχω ήδη εγκαταστήσει στον νέο δίσκο και ψάχνω να τα ενεργοποιήσω.. 

Οταν αλαξω δίσκο δεν θα αλλάξει η ταυτότητα του υπολογιστή μου?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Karibu said:

Οταν αλαξω δίσκο δεν θα αλλάξει η ταυτότητα του υπολογιστή μου?

 

Ναι, αλλά μία μικρή αλλαγή, όπως του δίσκου, δεν επηρεάζει την ενεργοποίηση. Έχεις πρόβλημα αν κάνεις περισσότερες μικρές αλλαγές ή μία μεγάλη (πχ μητρική).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος acct έγραψε:

 

Ναι, αλλά μία μικρή αλλαγή, όπως του δίσκου, δεν επηρεάζει την ενεργοποίηση. Έχεις πρόβλημα αν κάνεις περισσότερες μικρές αλλαγές ή μία μεγάλη (πχ μητρική).

 

Δηλαδη μολις κανω boot με τον νεο δισκο θα ενεργοποιηθούν αυτόματα τα εγκατεστημένα w10

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.