Jump to content



Ασφάλιση Συσκευών (￸χ￸￸ω￸￸￸ρ￸￸￸￸ί￸￸￸￸￸ς￸￸￸￸￸￸ ασφάλιση υγείας ή κατοικίας)


omg3rolf

Recommended Posts

Βρήκα στη Google αρκετά αποτελέσματα για την ασφάλιση συσκευών, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο.

Είμαι λίγο στα τυφλά στο πώς γίνεται η αποζημείωση και τη συμμετοχή, αν μπλοκάρουν το ΙΜΕΙ σε περίπτωση κλοπής και αν καλύπτομαι αν έχω root'd Android κινητό.

 

Ένας συνάδελφος που έχει ασφάλεια υγείας στην AXA, αντί να αγοράσει το πρόγραμμα της ίδιας εταιρείας ("Ασφάλιση φορητών ηλεκτρονικών συσκευών") που του πρότεινε ο ασφαλιστής, πλήρωσε ένα κατοστάρικο στην istorm για το iphone του.

 

Εγώ θέλω να αγοράσω ένα νέο καλό Android κινητό (όχι iphone) γύρω στα 400-550 Ευρώ, με custom ROM.

Θα με κάλυπτε μια ασφάλεια π.χ. από Γερμανό ή Κωτσόβολο; Αν μου το κλέψουν ή το χάσω, μπορώ με κάποιο άλλο πρόγραμμα να επικαλεστώ ότι π.χ. μπήκαν στο σπίτι μου και μου το έκλεψαν ή μπορώ να βρω το μπελά μου έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θες.

Πολλές φορές έρχεται με πολύ μικρό κόστος από ένα τραπεζικό λογαριασμό. 

Τουλάχιστον Αγγλία είχα accidental + theft protection στο Iphone με 10 λίρες το μήνα (μαζί με ένα αρκετά μεγάλο πακέτο).

ΑΛΛΑ:

είχε απαλλαγή 100 λίρες (για iphone, 50 για android).

Όταν το iphone έφτασε 5 χρονών και έσκασε η μπαταρία, προτίμησα να το επισκευάσω μόνος μου παρά να ασχοληθώ με το τηλεφωνικό κέντρο της τράπεζας.

 

Σίγουρα όμως έχεις το κεφάλι σου σχετικά ήσυχο. Αγγλία έπαιζε και το protect your bubble που ήταν εξειδικευμένο για συσκευές.

 

Ελλάδα δεν τα έχω πολυψάξει αλλά υποθέτω θα υπάρχουν αντίστοιχα από τους τραπεζικούς λογαριασμούς κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.