Jump to content



Πρόβλημα με καλώδια ηλεκτροσυγκόλλησης...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω μια ηλεκτροσυγκόλληση (Stanley Power 170), που έχω αγοράσει πριν χρόνια (κάπου 9), αλλά γενικά είναι αχρησιμοποίητη στο κουτί της.

 

Σήμερα χρειάστηκε να κολλήσω κάτι, και είδα ότι μετά την χρήση, τα καλώδια είχαν πρόβλημα:

 

20211105_122833.thumb.jpg.b1d3d76c8d337be45272be4e68bc4f09.jpg

 

Όταν την έβγαλα από το κουτί όλα ήταν μια χαρά (το τσέκαρα), αν και παρατήρησα (πριν την χρήση) ότι ένα βύσμα από αυτά που μπαίνουν στην συσκευή η ένωση με το καλώδιο ήταν στραβή (σαν να υπήρχε πίεση). Μετά την χρήση κατάλαβα.

 

Συρρικνώθηκε η μόνωση του καλωδίου με τον καιρό; Και με την χρήση, ζεστάθηκαν και τα καλώδια και κόπηκε η μόνωση σε όλες τις άκρες;

 

Και τώρα τι κάνουμε; Υπάρχουν ανταλλακτικά; Ήταν κακής ποιότητας τα καλώδια εξ΄αρχής;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, petasis said:

Stanley

 

Δεν θα σου πω εξυπνάδες, Κινεζιά κλπ...

Ως επαγγελματίας Ηλεκτρολόγος, και με Blog παρουσιάσεων μηχανημάτων και εργαλείων, όταν χρειάστηκα να μιλήσω με την διοίκηση Stanley Ευρώπης, για ένα νέο προϊόν,  κρυφτήκαν όλοι, δεν βγάζεις άκρη.  

Καλύτερα επισκέψου έναν που ασχολείται με επισκευές σε αυτά τα μηχανήματα, μήπως έχει ειδικά υλικά για να επισκευάσει την μόνωση που απουσιάζει.  

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, petasis said:

Συρρικνώθηκε η μόνωση του καλωδίου με τον καιρό; Και με την χρήση, ζεστάθηκαν και τα καλώδια και κόπηκε η μόνωση σε όλες τις άκρες;

 

Και τώρα τι κάνουμε; Υπάρχουν ανταλλακτικά; Ήταν κακής ποιότητας τα καλώδια εξ΄αρχής;

Από ότι μπορώ να διακρίνω η μόνωση δεν συρρικνώθηκε (δεν παίζει αυτό με τα καλώδια με μόνωση ελαστική (Rubber) εκτός και αν έχει γίνει ατασθαλία κατά την κατασκευή των συνδέσεών τους, αλλά και αυτό θα φαινόταν μέσε σε πολύ λίγο χρόνο, οπότε το ξεχνάς.
Αυτό που τα φαινόμενα "λένε" ότι έχει συμβεί είναι ότι το καλώδιο στο σημείο που καταπονήθηκε μηχανικά κατά την εργασία σου περισσότερο, η μόνωσή του έσπασε και τρίφτηκε σαν να ήταν από κάποιο "εύθρυπτο"  υλικό και όχι από λάστιχο που σε καμία περίπτωση δεν παρουσιάζει ευαισθησία σε κάμψεις κλπ πράγμα που άλλωστε -μαζί με την "αναισθησία" σε εγκαύματα-  είναι και ο λόγος που χρησιμοποιείται σε ηλεκτροσυγκολλήσεις κλπ.

Αυτό που συνέβη λοιπόν είναι ότι η ποιότητα του καλωδίου ήταν πολύ χαμηλή -είτε ότι εξετέθη σε παράγοντες που επιτάχυναν την φυσιολογική του γήρανση- και ο χρόνος που πέρασε σε αχρηστία φάνηκε έντονα επάνω του.

Υπάρχουν παράγοντες που σχετίζονται με την υπεριώδη ακτινοβολία και το ηλιακό φως, καθώς και η παρουσία υδρογονανθράκων στο περιβάλλον (αλλά και το απλό πέρασμα του χρόνου που επιτρέπει αυτοί οι παράγοντες να δράσουν έστω και αν είναι "ανεπαίσθητοι")  που επιδρούν στην χημεία του συνθετικού ελαστικού της μόνωσης των καλωδίων και αυτή προοδευτικά υποβαθμίζεται σημαντικά τόσο όσο αφορά στην ελαστικότητά της όσο και την συνεκτικότητά της.
Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε ένα καλώδιο με λαστιχένια μόνωση , το οποίο αν το πιάσουμε και το λυγίσουμε λίγο έντονα, αρχίζει να χάνει την μόνωσή του σε κομμάτια που σπάνε και πέφτουν! ! !

Η εικόνα  παλαιού λαστιχοκαλώδιου με ρηγματωμένο ελαστικό μανδύα , ή με κομμάτια αυτού να λείπουν και να σπάνε είναι κοινή και συνήθης σε όσους ασχολούνται με το άθλημα και όλες σχετίζονται με τους παραπάνω παράγοντες (ποιότητα, ακτινοβολίες, χημικά, χρόνος).

 

Αλλά επειδή πολλά είπα για το πρόβλημα ας πούμε και για την λύση:

Αν κάνεις μια δοκιμή σε κάποιο άλλο σημείο του καλωδίου (στρίψιμο , λύγισμα , τράβηγμα κλπ ταλαιπωρίες) και δείς ότι και εκεί  υπάρχει το πρόβλημα, τότε η λύση είναι αντικατάσταση των καλωδίων, αν το πρόβλημα είναι διαπιστωμένα "τοπικό" τότε οι προλαλήσαντες έχουν ήδη δώσει κάποιες ιδέες.
Όπως και να έχει -και επειδή δεν ξέρω την πείρα σου σχετικά- θα το τονίσω:
Δεν κάνουμε τίποτε αν δεν αποσυνδέσουμε τη συσκευή από την τροφοδοσία της (δίκτυο) και δεν εκφορτίσουμε κατάλληλα τις ενδεχομένως παραμένουσες τάσεις και δεν γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε και τους ενδεχόμενους κινδύνους!
Ως εκ τούτου,  δε πάμε χύμα στο κύμα, ρωτάμε μαθαίνουμε και -κανέναν δεν έβλαψε ! - ζητάμε τη συνδρομή κάποιου που κατά τεκμήριο είναι γνώστης του θέματος!

Ο τύπος είναι καλώδιο για ηλεκτροσυγκόλληση με μόνωση από συνθετικό ελαστικό (rubber).
Η διατομή να είναι ανάλογη αυτής που ήδη έχει το παλαιό καλώδιο, ή αν σε "παίρνει" από διαστάσεις και εργονομία, και το "ζητάνε" τα Ampere της συσκευής σου και η χρήση που της κάνεις, πας και στο επόμενο νούμερο (δηλαδή αν είναι 16 mm2 μπορείς να πας στα 25 mm2.
Ο τύπος είναι  H01N2-D και οι προμηθευτές πολλοί!

kalodio-ilektrokollisis-nslff-h01n2-d-25
WWW.KAFKAS.GR

Ηλεκτροσυγκόλλησης < Διάφορα Εύκαμπτα

 

https://www.google.com/search?q=H01N2-D+Cablel&tbm=isch&ved=2ahUKEwivgNWchIL0AhU08rsIHdYRDR0Q2-cCegQIABAA&oq=H01N2-D+Cablel&gs_lcp=CgNpbWcQDFAAWABgAGgAcAB4AIABAIgBAJIBAJgBAKoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=M5CFYe-aHLTk7_UP1qO06AE&bih=706&biw=1583&client=firefox-b-d&hl=el

 

Από εκεί κει πέρα, με δεδομένα/εξασφαλισμένα τα  προαναφερθέντα, αν τα χέρια σου πιάνουν  . . . καλή διασκέδαση !  :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Seafalco said:

Ο τύπος είναι  H01N2-D και οι προμηθευτές πολλοί!

 

 

Έχουμε ηλεκτροσυγκόλληση χαλκού, που τα καλώδια δεν έπαθαν τίποτα εδώ και πενήντα χρόνια. 

 

Στο θέμα .... τα καλώδια ισχύος ενώνονται με πρεσάρισμα, υπάρχει ειδικό εργαλείο που είναι τεράστιο σε μέγεθος και το έχουν επαγγελματίες εγκαταστάτες Βιομηχανικοί ηλεκτρολόγοι..  

Ο Κινέζος είναι όπως πάντα ανυπάκουος, σε θέματα ποιοτικού ελέγχου, ποιότητα υλικών,  και η Ευρωπαϊκή επιτροπή ελέγχου εισαγόμενων ηλεκτρικών συσκευών, βασίζετε σε ηλεκτρικές μετρήσεις και οπτικό έλεγχο.    

 

Λόγο του υψηλού κόστους στην τιμή χαλκού, προτείνεται η επισκευή (μπάλωμα)  από αληθινό τεχνικό. 

 

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, overvolt said:

Λόγο του υψηλού κόστους στην τιμή χαλκού, προτείνεται η επισκευή (μπάλωμα)  από αληθινό τεχνικό.

Σωστό αυτό! 
Αρκεί η μόνωση στο υπόλοιπο καλώδιο να είναι ΟΚ.
Όσον αφορά στις συνδέσεις των καλωδίων, δεν νομίζω ότι το θέμα εδώ είναι στο πρεσάρισμά τους.  Το χρώμα των αγωγών μου φαίνεται φυσιολογικό για να οφείλεται το πρόβλημα σε κακή επαφή.
Αλλά και πάλι δεν μπορείς να ξέρεις!
Από τότε που μου έτυχε βλάβη σε υπόγειο καλώδιο να οφείλεται σε βραχυκύκλωση των αγωγών του σε όλο τους το μήκος (μιλάω για 400 m καλώδιο) γιατί από λάθος υπολογισμούς της προστασίας τους ήταν κατά κανόνα κάτω από υπερβολικό φορτίο, με τελικό αποτέλεσμα η μόνωση (XLPE) να έχει γίνει το "εύπλαστη" που επέτρεπε στους αγωγούς να έρθουν σε επαφή μεταξύ τους όπου το καλώδιο έκανε την παραμικρή κάμψη, ακόμα και από βαρύτητα (!) έγινα λίγο πιο "διαλλακτικός" με το τι μπορεί να συμβεί γενικώς και ειδικώς !  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος overvolt έγραψε:

 

τα καλώδια ισχύος ενώνονται με πρεσάρισμα, υπάρχει ειδικό εργαλείο που είναι τεράστιο σε μέγεθος και το έχουν επαγγελματίες εγκαταστάτες Βιομηχανικοί ηλεκτρολόγοι.. 

 

Για καλώδια ηλεκτροσυγκόλλησης και μπαταριών, μια χαρά κάνει την δουλειά της μια κινέζικη υδραυλική πρέσα των 50 ευρώ με διαστάσεις 36x17x7.5 cm.

 

 

410347841_.jpg.3eb28f160c34885e054e5338d7eb4310.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι επικοινώνησα με την stanley μέσω της ιστοσελίδας στα ελληνικά, μου απάντησαν σχετικά γρήγορα, και μου α) έστειλαν νέο e-mail να προωθήσω το αίτημα (καλά, δεν μπορούν να το κάνουν οι ίδιοι), και β) μου ανέφεραν ότι τα καλώδια είναι από άλλη εταιρία (!).

Μα πώς είναι από άλλη εταιρία, αφού ήταν μέσα στην συσκευασία του προϊόντος;

 

Σε κάθε περίπτωση, προώθησα το πρόβλημα και εκεί.

 

Τώρα σχετικά με τα καλώδια. Η μόνωση μου φαίνεται μια χαρά στο υπόλοιπο καλώδιο. Δηλαδή παραμένει μαλακή και ελαστική. Στα σημεία που έφυγε, δεν είναι ότι έσπασε σε κομμάτια και έφυγε. Εγώ καταλαβαίνω ότι "μάζεψε", και απλά στα σημεία καταπόνησης, σχίστηκε.

 

Τώρα για την ποιότητα, καταλαβαίνω ότι δεν αγόρασα καλό εργαλείο, αλλά κάτι φθηνό. Από την άλλη, δεν είμαι επαγγελματίας. Και θεώρησα ότι λόγω μάρκας, θα υπήρχε κάποια αξιοπιστία, και θα ήταν κάπως ημι-επαγγελματικό, δηλαδή καλύτερη ποιότητα από κάτι εντελώς κινέζικο. Από την κεντρική μονάδα δεν έχω παράπονο βέβαια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Πάντως αν τελικά αναγκαστείς να αγοράσεις καινούρια, μπορείς να κόψεις τα παλιά σε κομμάτια και να τα πουλήσεις για ρινικά σκαλιστήρια στους αρνητές

 

Αντί να ειρωνεύεσαι, θα μπορούσες να μην απαντάς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, petasis said:

Να ενημερώσω ότι επικοινώνησα με την stanley μέσω της ιστοσελίδας στα ελληνικά

 

 

Δεν καταλαβαίνω, το μηχάνημα είναι εκτός εγγύησης.

Μάλλον νομίζουν ότι ψάχνεις να αγοράσεις ανταλλακτικό.

Όπως και έχει, συμβουλές μάζεψες. 

Διάλεξε όποια σε βολεύει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, petasis said:

 

Αντί να ειρωνεύεσαι, θα μπορούσες να μην απαντάς καθόλου.

 

 Αντι να του κανεις συσταση, θα μπορουσες να το κανεις ριπορτ η να επικοινωνήσεις με καποιον Moderator/Administator και εκεινος θα κρινει αν το

ποστ του Γιαγκου (και του εκαστοτε "Γιαγκου") θα πρεπει να παραμεινει η να διαγραφει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

 Αντι να του κανεις συσταση, θα μπορουσες να το κανεις ριπορτ η να επικοινωνήσεις με καποιον Moderator/Administator και εκεινος θα κρινει αν το

ποστ του Γιαγκου (και του εκαστοτε "Γιαγκου") θα πρεπει να παραμεινει η να διαγραφει.

 

Με δεδομένο ότι ένας moderator είναι ήδη στην κουβέντα, και δεν υπήρξε παρέμβαση, δεν το επέλεξα σαν πιθανό ενδεχόμενο.

Έχω την εντύπωση ότι αυτά συμβαίνουν αυτόματα. Χρειάζεται "report";

[edit: Έκανα και report.]

Έγινε επεξεργασία από petasis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, petasis said:

 

Με δεδομένο ότι ένας moderator είναι ήδη στην κουβέντα, και δεν υπήρξε παρέμβαση, δεν το επέλεξα σαν πιθανό ενδεχόμενο.

Έχω την εντύπωση ότι αυτά συμβαίνουν αυτόματα. Χρειάζεται "report";

 

 

 Εαν υπαρχει στην συζητηση, ειτε θεωρει οτι ειναι οκ, ειτε δεν το διαβασε σωστα.

Δεν ειμαστε on top 24/7. Χρειαζομαστε παντα την βοηθεια των μελων για να γινουμε καλυτεροι :) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος overvolt έγραψε:

 

Δεν καταλαβαίνω, το μηχάνημα είναι εκτός εγγύησης.

Μάλλον νομίζουν ότι ψάχνεις να αγοράσεις ανταλλακτικό.

Όπως και έχει, συμβουλές μάζεψες. 

Διάλεξε όποια σε βολεύει.

 

 

Τελικά με τα e-mails άκρη δεν έβγαλα (το ελληνικό τμήμα του σέρβις με παρέπεμψε σε εκείνο των ΗΠΑ, επειδή θεώρησε ότι αγόρασα από εκεί) και τους πήρα τηλέφωνο.

Με παρέπεμψαν σε κατάστημα σέρβις. Εκεί μου είπαν ότι για τον κωδικό αυτό δεν υπάρχει ανταλλακτικό, και μπορώ να διαλέξω καλώδια από την αγορά ελεύθερα.

Μου είπαν ότι όλα κάνουν οι ακροδέκτες είναι τυποποιημένη, και μου έδωσαν το τηλέφωνο ενός καταστήματος στο κέντρο της Αθήνας να μου φτιάξουν νέα καλώδια.

 

Δηλαδή, λίγο πολύ ότι μου είπατε και εδώ εσείς.

 

Το κατάστημα που μου πρότεινε το σέρβις μου είπε 3 ευρώ + ΦΠΑ τα 16, και έχει βύσματα/τσιμπίδες, κλπ. και αν περιμένω λίγο θα μου τα φτιάξει κιόλας.

Καλώδιο χαλκού ιταλίας, hiflex μου είπε την μάρκα. Μου είπε ότι για τα 140Α που βγάζει η συσκευή, μπορώ να μείνω στα 16, και να κάνω 2 μέτρα γείωση και 3 μέτρα το καλώδιο για την τσιμπίδα.

 

Η εναλλακτική είναι να πάρω καλώδιο από τον καυκά, και να το κάνω μόνος μου, χρησιμοποιώντας τα ίδια εξαρτήματα από τα παλιά καλώδια.

 

Οπότε το θέμα μου είναι, πώς θα ξεχωρίσω αν το καλώδιο είναι καλό; Υπάρχουν "μάρκες";

πριν 8 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

 

 Εαν υπαρχει στην συζητηση, ειτε θεωρει οτι ειναι οκ, ειτε δεν το διαβασε σωστα.

Δεν ειμαστε on top 24/7. Χρειαζομαστε παντα την βοηθεια των μελων για να γινουμε καλυτεροι :) 

 

 

Δεν είναι θέμα καλύτεροι/χειρότεροι, αλλά δεν διαβάζω συχνά αναρτήσεις, και δεν ξέρω τι επικρατεί σε αυτό το φόρουμ. Εγώ βλέπω μια ταμπέλα "VIP" και δεν ξέρω τι είναι, και μέλη να συμφωνούν με τις ειρωνικές αναρτήσεις. Υπέθεσα ότι είναι πιο "χαλαρό" ή πιο "αστείο" το φόρουμ... Για κάποιο λόγο το φόρουμ το έχω συσχετίσει με το DIY, επειδή παλαιότερα είχα δει τις αναρτήσεις του μέλους Καρμεν στο avclub. Αλλά δεν ξέρω πως λειτουργείτε εδώ...

Βέβαια, εμένα με ενόχλησε η ειρωνεία, γιατί δεν είναι απάντηση. Αν είναι συνηθισμένο να χαλάνε αυτού του τύπου τα καλώδια, θα έπρεπε να αναφερθεί. Γιατί ναι, εγώ είμαι χομπίστας, και περιμένω να αγοράσω εργαλείο γνωστής μάρκας, και περιμένω ότι δεν θα χρειαστεί να το ξανα-αγοράσω. Αλλιώς αγοράζω και μη επώνυμη μάρκα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, petasis said:

Δεν είναι θέμα καλύτεροι/χειρότεροι, αλλά δεν διαβάζω συχνά αναρτήσεις, και δεν ξέρω τι επικρατεί σε αυτό το φόρουμ. Εγώ βλέπω μια ταμπέλα "VIP" και δεν ξέρω τι είναι, και μέλη να συμφωνούν με τις ειρωνικές αναρτήσεις. Υπέθεσα ότι είναι πιο "χαλαρό" ή πιο "αστείο" το φόρουμ... Για κάποιο λόγο το φόρουμ το έχω συσχετίσει με το DIY, επειδή παλαιότερα είχα δει τις αναρτήσεις του μέλους Καρμεν στο avclub. Αλλά δεν ξέρω πως λειτουργείτε εδώ...

Βέβαια, εμένα με ενόχλησε η ειρωνεία, γιατί δεν είναι απάντηση. Αν είναι συνηθισμένο να χαλάνε αυτού του τύπου τα καλώδια, θα έπρεπε να αναφερθεί.

 

Να με συμπαθάς που παίρνω το θάρρος να επέμβω, αλλά σαν τρίτος βλέπω λίγο πιο "αντικειμενικά" και γνωρίζοντας λίγο παραπάνω τα παιδιά της παρέας, πιστεύω ότι μια δεύτερη και πιο αποστασιοποιημένη ματιά στο πράγμα θα σου δείξει ότι -κάλλιστα- τα σχόλια του Γιάγκου δεν ήταν παρά αστεία (με μια χροιά ειρωνική -έστω-) τα οποία  δεν είχαν στόχο εσένα.
Ο στόχος ήταν η ποιότητα του προϊόντος  και η κριτική (καυστικά ειρωνική ) για την ποιότητα που επιτρέπει μια επώνυμη εταιρία να περνά στα προϊόντα της. Μια εταιρία που θρασύτατα σου λέει ότι τα καλώδια δεν τα φτιάχνω εγώ τα παίρνω από αλλού, (άρα -εμμέσως πλην σαφώς- δεν "αισθάνομαι" και πολύ υπόλογη για το πρόβλημά σου (!))  οπότε και παρά το γεγονός πως ότι έχει συμβεί οφείλεται καθαρά σε κακή ποιότητα του καλωδίου (πράγμα που είναι ανεξάρτητο του χρόνου και μάλιστα κάτω από τις συνθήκες ουσιαστικά μη χρήσης του προϊόντος)  μπορείς να πας να "κουρεύεσαι" και σε έκαναν πάσα σε κάποιο μαγαζί !

Αυτό με λίγα λόγια είναι απλά απαράδεκτο και χρήζει "κραξίματος" !  Τα καλώδια μιας ηλεκτροσυγκόλλησης που ουσιαστικά δεν έχει χρησιμοποιηθεί, θα έπρεπε να είναι το τελευταίο πράγμα που θα ήταν ενδεχόμενο να χαλάσει!
Αλλά για να ισχύει αυτό θα πρέπει το προϊόν να  πληρεί το ελάχιστο standard ποιότητας, πράγμα που προφανώς -θυσία στο βωμό του κέρδους- απέχει παρασάγγας από του να το πλησιάζει, έστω!

Εξ ου λοιπόν και η προταθείσα "χρήση" του καλωδίου σε περίπτωση που το αλλάξεις, μολονότι "ασυνήθιστη", είχε αποκλειστικό στόχο το καλώδιο και όχι εσένα, που διάλεξες να πάρεις ένα φθηνότερο προϊόν!
Γιατί από τη στιγμή που όχι μόνο δεν αγοράζεις No name αλλά μάρκα και μάλιστα από τις πιο γνωστές του χώρου, τότε έχεις την απαίτηση αυτό να πληρεί τις βασικές προϋποθέσεις ποιότητας, μεταξύ των οποίων είναι φυσικά και ότι τα καλώδιά της δεν θα χαλάσουν στο ντουλάπι ! ! !

 

Και όσον αφορά στο θέμα της βοήθειας, στο πρώτο post όχι μόνο σου δίνει ένα τρόπο αντιμετώπισης, αλλά κρίνοντας ενδεχομένως και από την συχνότητα χρήσης, σου λέει και ότι αυτή η λύση πιθανότατα θα σε εξυπηρετήσει για πολύ καιρό και με επάρκεια έτσι ώστε τελικά ίσως ο λόγος να τα αλλάξεις να είναι μόνο ότι δεν θα σε απασχολεί το κόστος τους.

 

Μπορεί αυτά να σου μοιάζουν λίγο τραβηγμένα, αλλά το σίγουρο είναι ότι σε αυτή τη κουτσή και ανάπηρη επικοινωνία, με την οποία  εξ ανάγκης συμβιβαζόμαστε στο διαδίκτυο, τα "μαξιλαράκια" της καλής διάθεσης και της κατ΄ αρχήν αθωότητας του "κατηγορουμένου", έχουν πολλά να προσφέρουν στην ποιότητα της επικοινωνίας και στην ελαχιστοποίηση των προβλημάτων και των αχρείαστων εντάσεων!

Αυτά τα "λίγα" από εμένα με κάθε καλή διάθεση!  :) 

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος petasis έγραψε:

Το κατάστημα που μου πρότεινε το σέρβις μου είπε 3 ευρώ + ΦΠΑ τα 16, και έχει βύσματα/τσιμπίδες, κλπ. και αν περιμένω λίγο θα μου τα φτιάξει κιόλας.

Καλώδιο χαλκού ιταλίας, hiflex μου είπε την μάρκα. Μου είπε ότι για τα 140Α που βγάζει η συσκευή, μπορώ να μείνω στα 16, και να κάνω 2 μέτρα γείωση και 3 μέτρα το καλώδιο για την τσιμπίδα.

Δεν πρόκειται να περάσουν ποτέ 140Α από τα 16ρια που θέλουν να σου πουλήσουν...35ρια χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Δεν πρόκειται να περάσουν ποτέ 140Α από τα 16ρια που θέλουν να σου πουλήσουν...35ρια χρειάζεσαι

Να μας κάνεις την χάρη, να μην ξαναγράψεις άλλες κοτσάνες.

Όταν το φις του μηχανήματος είναι 16, τότε αυτήν την διατομή θα βάλει, στο μήκος καλωδίου που έχει προβλεφτεί από την μάνα του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.