Jump to content



προτασεις για εναλλακτική λύση (software)


Recommended Posts

Στο σπίτι υπάρχουν 3 pc εκ των οποιων τα δύο τρεχουν Win 10 (pro και Home) και το τρίτο τρέχει Windows Home server 2008 καθώς χρησιμοποιείται

1) να παίρνει σε τακτα χρονικά διαστήματα full Back up των 2 άλλων υπολογιστων για την περίπτωση που χρειαστεί επαναφορά λόγω κάποιου προβλήματος (εχω κάνει 2-3 φορές

     επαναφορά)

2)  εχει αποθηκευμένα αρχεία μουσικής - φωτογραφίας - video - ταινιών τα οποία διαμοιράζονται στους άλλους υπολογιστές καθως και στις τηλεοράσεις (σε αυτες μεσω του

      PC Share Manager)

Χθές προσπάθησα να κάνω επαναφορά στον εναν υπολογιστή και μετα το τέλος της επαναφοράς οταν επαννεκινεί ο υπολογιστης δεν μπαίνει κάν στα Win 10 (εμφανίζει μπλέ οθόνη

και με προτρέπει να μπω στην ιστοσελίδα  Windows.com/Stopcode  εχει και ενα error code 0xc000021a και κάνει επαννεκίνηση - προσπάθεια επιδιόρθωσης και πάλι απο την αρχή)

Σε safe mode δεν μπαίνει , απο την γραμμη εντολών ετρεξα τις εντολές bootrec / fixmbr, bootrec / fixboot, bootrec / scanos, bootrec / rebuildbcd  αλλά και πάλι τίποτα

Η ερώτησή μου ειναι μπορω να επιτύχω τις ιδιες λειτουργίες στον τρίτο υπολογιστή ( λήψη και αποθήκευση των back up -επανφορά αυτων δικτυακά - διαμοιρασμό αρχείων κ.λ.π)

με κάποιο άλλο software ?

ΥΓ. θα επανεγκαταστήσω τα Win 10 και θα ξανακάνω  δοκιμή Back up και restore αλλά καλό θα ειναι να εχω και κάποια εναλλακτική λύση

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν γράφεις με ποιο software παίρνεις backup τώρα.

μεσω του Win home server (Το λειτουργικό αυτο ερχόταν σε 3 cd : ενα με το λογισμικό για εγκατάσταση στον <<σερβερ>> , ενα δεύτερο (conector software) που εγκαθιστούσες στους υπολογιστές που ήθελες να συνδεθούν στον σερβερ και ενα τρίτο (restore software) με το οποίο μπούταρες τον υπολογιστή στον οποίο ήθελες να κάνεις επαναφρά με προηγούμενο μπακαπ που ήταν αποθηκευμένο στο σερβερ) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με windows server, αλλά με την έκδοση 2008 που αναφέρεις έχω τις αμφιβολίες μου αν σε καλύπτει για σύγχρονα λειτουργικά που τρέχουν οι clients.

 

Για εναλλακτικό backup software, νομίζω υπάρχουν λύσεις από acronis.

 

Μπορείς επίσης να εγκαταστήσεις το easusbackup στους clients και να το ρυθμίσεις να παίρνει περιοδικά backups σε κάποιο share του server.  Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται με τη free έκδοση ή με κάποια επί πληρωμή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3+ χρόνια σε παρόμοια σενάρια είχα χρησιμοποιήσει το Veeam Agent for Microsoft Windows FREE

Είναι free και υποστηρίζει win10 home/pro, server. Για 2008 το δοκιμάζεις. 
Ναι η παραμετροποίηση έχει αρκετές επιλογές με καλό scheduler. Δημιουργεί αρχεία σε share - local storage και μπορείς να κάνεις restore σε file level ή ακόμα και ολόκληρο partition-δίσκο.

 

το πρώτο βίντεο που βρήκα από τυχαία αναζήτηση, ωραίο tutorial

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.