Jump to content


Συμβουλες για δραπανο


Recommended Posts

Γεια σας

Ψάχνω να αγοράσω ενα δραπανο και χρειάζομαι συμβουλές.

Δεν ειμαι επαγγελματίας αλλά κατά καιρό κάνω σκληρή χρήση σε πέτρα, σίδερο και φυσικά ποιο συχνά σε ξύλο.

Χρησιμοποιώ και αγόραζα δραπανα στα 500W όπως Black&Decker Bosch κ.α.

Συνήθως τα προβλήματα παρουσιάζονται στον μηχανισμό πισω απο το τσοκ (ρουλεμαν-γραναζει..?) με αποτέλεσμα να μην ειναι σταθερό το τρυπάνι και ίσως τα αυτόματα τσοκ..?

Τώρα κοίταζα δραπανα το λιγότερο απο 700W  και πανω κατι ποιο ανθεκτικό δηλαδή..

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω και ποιο ειναι αξιόπιστο δραπανο?

Βλέπω διάφορες μαρκες και μοντέλα με μεγάλες αποκλίσεις στις τιμες.

Ποια εινα τα βασικά κριτήρια που πρέπει να επικεντρώσω? Ροπή και μηχανισμός τσοκ?

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω εχω αυτό: 

20200213161932_bosch_gbh_2_28_dfv_profes
WWW.SKROUTZ.GR

Βρες Bosch GBH 2-28 DFV Professional Κρουστικό Σκαπτικό Ρεύματος 850W 0611267200 στο...

 

Το είχα αγοράσει το 2016 180 ευρώ απο amazon (καμία σχέση με τη σημερινή τιμή απο Ελλάδα).

Έχει απίθανη κρούση, σαν βούτυρο τρυπάει πέτρα, μπετόν κτλ…

Αλλάζει τσοκ απο sds σε κλασικό με μια κίνηση, οπότε δουλεύω τέλεια ξύλο, σίδερο κτλ.

Είναι επαγγελματικό εργαλείο και ως τώρα δεν έχει καταλάβει τίποτα, θα δούμε στο μέλλον…

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2022 at 5:37 ΜΜ, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Φίλε μου εγω εχω αυτό: 

20200213161932_bosch_gbh_2_28_dfv_profes
WWW.SKROUTZ.GR

Βρες Bosch GBH 2-28 DFV Professional Κρουστικό Σκαπτικό Ρεύματος 850W 0611267200 στο...

 

Το είχα αγοράσει το 2016 180 ευρώ απο amazon (καμία σχέση με τη σημερινή τιμή απο Ελλάδα).

Έχει απίθανη κρούση, σαν βούτυρο τρυπάει πέτρα, μπετόν κτλ…

Αλλάζει τσοκ απο sds σε κλασικό με μια κίνηση, οπότε δουλεύω τέλεια ξύλο, σίδερο κτλ.

Είναι επαγγελματικό εργαλείο και ως τώρα δεν έχει καταλάβει τίποτα, θα δούμε στο μέλλον…

 

Είμαι σίγουρος οτι είναι πολι καλό αλλά στα 479€ Απλησίαστο..

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

 

Είμαι σίγουρος οτι είναι πολι καλό αλλά στα 479€ Απλησίαστο..

 

Midrange τρυπανι ειναι , η τιμη ειναι τετοια επειδη το βλεπεις απο ενα μονο μαγαζι και αυτο αναπηρο . 

Τα παλια bosch εχουν βγει σκυλια αλλα φυσικα πλεον δεν θα βρισκεις 

Το bosch της φωτογραφιας , το εχω δουλεψει και μετα απο 10 λεπτα τρυπιματα ζεματαγε . 

Προσωπικα εχω το metabo 2860 , του εχω πιει το αιμα και ακομα γυρναει 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

 

Είμαι σίγουρος οτι είναι πολι καλό αλλά στα 479€ Απλησίαστο..

Φίλε μου όπως σου είπα το είχα παρει απο amazon 180 ευρώ. Τώρα το βλέπω στο amazon 269 ευρώ. 

Αν ψάξεις σίγουρα θα το βρεις και φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2022 at 5:42 ΜΜ, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Φίλε μου όπως σου είπα το είχα παρει απο amazon 180 ευρώ. Τώρα το βλέπω στο amazon 269 ευρώ. 

Αν ψάξεις σίγουρα θα το βρεις και φθηνότερα.

Ναι σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2022 at 1:49 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Midrange τρυπανι ειναι , η τιμη ειναι τετοια επειδη το βλεπεις απο ενα μονο μαγαζι και αυτο αναπηρο . 

Τα παλια bosch εχουν βγει σκυλια αλλα φυσικα πλεον δεν θα βρισκεις 

Το bosch της φωτογραφιας , το εχω δουλεψει και μετα απο 10 λεπτα τρυπιματα ζεματαγε . 

Προσωπικα εχω το metabo 2860 , του εχω πιει το αιμα και ακομα γυρναει 

 

Ερασιτέχνης είμαι ισως πρέπει να παω σε κατι ποιο "ελαφρύ" ? το θέμα είναι μονο για τους πέτρινους τοίχους και μόνο για αυτό πρέπει να πάω σε ποιο σκληρή κατηγορία? μέχρι τώρα τις δουλιες τις έκανα με τα 500W..

Στις μαλακές πετρες δεν ειχα πρόβλημα αλλά στις σκληρές ζορίζονταν πολύ..

Γενικά δεν κάνω συχνή χρήση αλλα πρέπει να τρυπάω σίδερο, και πέτρα και φυσικά ξύλο

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

Ερασιτέχνης είμαι ισως πρέπει να παω σε κατι ποιο "ελαφρύ" ? το θέμα είναι μονο για τους πέτρινους τοίχους και μόνο για αυτό πρέπει να πάω σε ποιο σκληρή κατηγορία? μέχρι τώρα τις δουλιες τις έκανα με τα 500W..

Στις μαλακές πετρες δεν ειχα πρόβλημα αλλά στις σκληρές ζορίζονταν πολύ..

Γενικά δεν κάνω συχνή χρήση αλλα πρέπει να τρυπάω σίδερο, και πέτρα και φυσικά ξύλο

 

Αν τρυπας σιδερο μεσα σε μπετο , τοτε θες 4κοπο τρυπανι 

Αν τρυπας σιδερο για να ανοιγεις τρυπες , τοτε καλο ειναι να παρεις τρυπανι που εχει και ταχυτητες 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Αν τρυπας σιδερο μεσα σε μπετο , τοτε θες 4κοπο τρυπανι 

Αν τρυπας σιδερο για να ανοιγεις τρυπες , τοτε καλο ειναι να παρεις τρυπανι που εχει και ταχυτητες 

Οχι δεν τρυπάω σίδερο μέσα σε μπετό.

Ανοίγω μονο τριπες στο σίδερο..

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

Οχι δεν τρυπάω σίδερο μέσα σε μπετό.

Ανοίγω μονο τριπες στο σίδερο..

 

Θα πηγαινα σε τρυπανι με ροοστατη , το τρυπημα σε σιδερο πρεπει να γινεται με χαμηλη ταχυτητα γιατι αμα σου μαγκωσει , πες bye bye στον καρπο 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Θα πηγαινα σε τρυπανι με ροοστατη , το τρυπημα σε σιδερο πρεπει να γινεται με χαμηλη ταχυτητα γιατι αμα σου μαγκωσει , πες bye bye στον καρπο 

Ναι και να κανει και δουλια στη πέτρα. ποια θεωρείς αξιόπιστα.?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.