Jump to content



Πείστε με να μην αναβαθμίσω...


Recommended Posts

Λοιπόν, τρώγομαι να αναβαθμίσω σε 5800Χ (πουλώντας τον 3700Χ που έχω σε fair price 160-190€ μια που είναι στα μισά της εγγύησης).

 

Με τα νέα BIOS ο 5800Χ παίζει μια χαρά στο B350 mobo της υπογραφής μου. Η λογική είναι η εξής:

 

1) Οι νέες πλατφόρμες ΖΕΝ 4 / raptor lake απαιτούν ολική αναβάθμιση σε τιμές "πιασοκωλέ". Θα χρειαστεί να αλλάξω mobo/ DDR5 /cpu. Επομένως μιλάμε για ~ 1000άρικο. Οι τιμές δεν υπολογίζω να στρώσουν μέχρι τα τέλη του 2023+

2) Με τον 5800Χ θα απαιτηθούν ~ 300 ευρώ με όφελος +20% single thread performance.

 

Από παιχνίδια παίζω warzone (στόχος τα 144 fps όσο πιο σταθερά γίνεται) και grim dawn στο Linux (εκεί πιάνω ήδη 160-350 fps όλα στο ultra).

 

Με αυτή την αναβάθμιση υπολογίζω ότι θα μπορέσω να κοιτάξω μέσα στο 2023 αναβάθμιση gpu σε λογικό κόστος. Το 2024, καλά να είμαστε, μπορώ να αναβαθμίσω σε ryzen 7000 ή raptor lake, ανάλογα που θα έχει κάτσει η μπίλια στο performance/value ratio και στο upgradability (π.χ. αν υποσχεθεί η AMD υποστήριξη στο AM5 όσο είχε το AM4, εννοείται ότι θα την προτιμήσω).

 

Συνοπτικά:

2022 --> 5800Χ ~ 300€

2023 --> GPU υπολογίζω να δώσω 400€ για +50% επιδόσεις από τη δικιά μου.

2024 --> zen 4 ή raptor lake στις χαμηλότερες τιμές μια που θα είναι προιόντα EOL

 

Τι γνώμη έχετε? Να κάτσω στα αβγά μου? Αλλάξτε μου γνώμη....

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσους βλέπω στο r/AMD να έκαναν την μετάβαση σε 3D από 5900/5600/5800 όλοι βλέπουν διαφορά.

Επίσης όλοι καταλήγουν στο οτι στο ΑΜ4, για games oriented σύστημα the only cpu to have is 5k8X3d.

 

Eπομένως 5800X3D φέτος + 7x00ΧΤ τέλη 23/αρχές 24.

 

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Όσους βλέπω στο r/AMD να έκαναν την μετάβαση σε 3D από 5900/5600/5800 όλοι βλέπουν διαφορά.

Επίσης όλοι καταλήγουν στο οτι στο ΑΜ4, για games oriented σύστημα the only cpu to have is 5k8X3d.

 

Eπομένως 5800X3D φέτος + 7x00ΧΤ τέλη 23/αρχές 24.

 

 

 

 

1) το σύστημα δεν είναι για αποκλειστικό gaming . 80 εργασία 20 gaming θα έλεγα

2) ο λόγος που ανέφερα το gaming είναι ότι μόνο εκεί θα ήθελα μια βελτίωση, καθώς σε productivity είμαι καλυμμένος.

3) πολλά τα λεφτά για 5800x3D, δεν παίζει να τα δώσω.

 

Link to comment
Share on other sites

Κ γώ 3Dθέλω αλλά κοτευω να τα δώσω βλέποντας τον 5950Χ 30 λίρες παραπάνω μόνο. 
Δε μιλάμε για 5900Χ Πόε είναι σχεδόν 100 χρυσές της λισαβως κάτω…

Κ δε μιλάμε ρπισης για μτχ οποιονδήποτε 5000 που τους χαρίζουν στα ημπεης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αλλάξτε μου γνώμη....

 

:hehe::hehe::hehe:


 

Spoiler

Χωρίς να είμαι gamer και να γνωρίζω λεπτομέρειες (έχε το υπόψη σε ότι έχω απορία ή προτείνω).

Εφόσον θα "αναβαθμίσεις" μόνο για τα παιχνίδια. Είναι σίγουρο ότι θα δεις παραπάνω fps χωρίς νέα/δυνατότερη κάρτα γραφικών; Αν όχι, ίσως να βρεις αργότερα (έστω μεταχειρισμένο) 5800Χ σε καλύτερη τιμή.

 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

 

:hehe::hehe::hehe:


 

  Reveal hidden contents

Χωρίς να είμαι gamer και να γνωρίζω λεπτομέρειες (έχε το υπόψη σε ότι έχω απορία ή προτείνω).

Εφόσον θα "αναβαθμίσεις" μόνο για τα παιχνίδια. Είναι σίγουρο ότι θα δεις παραπάνω fps χωρίς νέα/δυνατότερη κάρτα γραφικών; Αν όχι, ίσως να βρεις αργότερα (έστω μεταχειρισμένο) 5800Χ σε καλύτερη τιμή.

 

Δεν τους τα χαρίζω φίλε , ούτε και στο κράτος που φορολογεί ελεεινά. Έξοδοι , καφέδες, κινηματογράφοι όλα κομμένα από αντίδραση. Βγαίνω βόλτες με τα πόδια και το ποδήλατο.  Αν το κάναμε όλοι δεν θα είχαμε αυτές τις τιμές . Η διασκέδασή μου είναι το gaming. Όποιος θέλει ας τα φάει στη βενζίνη. Εγώ όχι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

1) το σύστημα δεν είναι για αποκλειστικό gaming . 80 εργασία 20 gaming θα έλεγα

2) ο λόγος που ανέφερα το gaming είναι ότι μόνο εκεί θα ήθελα μια βελτίωση, καθώς σε productivity είμαι καλυμμένος.

 

Χειροπιαστή βελτίωση σε games θα σου δώσει ο 3D σε σχέση με τον δικό σου.

Ο απλός είναι meh γιατί δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να δώσεις +100€ και μετά να ψάχνεσαι πάλι με cooling γιατί δε θα μπουστάρει καλά μιας και είναι αρκετά πιο ζεστός απ τον δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και τον 5700x ο οποίος είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις στον 5800x, πιο φθηνός και πιο efficient<=> δροσερός.

https://youtu.be/Kr5V1lgctYw

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

Για το παιχνιδι που παιζεις, ο επεξεργαστης παιζει σημαντικο ρολο. Οποτε δεν τιθεται θεμα αποψεων κλπ. Τα εχεις; Θες να τα δωσεις; Τα δινεις. Οσο πιο πολλα δωσεις και οσο καλυτερο cpu παρεις, τοσο περισσοτερα fps θα δεις , οσο βεβαια εχει να δωσει και η καρτα σου. Ειναι cpu bound οποτε σε ενδιαφερει το cpu. Δε χρειαζεται να σε μεταπεισουμε, να πλερωσεις χρειαζεται 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος paxman έγραψε:

Γιατί δεν κοιτάς και τον 5700x ο οποίος είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις στον 5800x, πιο φθηνός και πιο efficient<=> δροσερός.

https://youtu.be/Kr5V1lgctYw

Για 10-20 ευρώ διάφορα στην ελληνική αγορά, δεν αξίζει ο 5700Χ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ο απλός είναι meh γιατί δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να δώσεις +100€ και μετά να ψάχνεσαι πάλι με cooling γιατί δε θα μπουστάρει καλά μιας και είναι αρκετά πιο ζεστός απ τον δικό σου.

Αποκλείεται

 

α) Το airflow του δικού μου tower είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερο από το airflow οποιουδήποτε μοντέρνου κουτιού.

β) Η ψύκτρα της υπογραφής μου μέσα σε αυτό το tower είναι αντίστοιχων επιδόσεων με κορυφαίες noctua

γ) Ο δικός μου 3700Χ παίζει ΟC 4.4 all core και αυτή τη στιγμή χωρίς κλιματισμό στο δωμάτιο έχω 35-40 C σε browsing και φτάνω 55-60 C σε prime 95 blend 16 threads. Άντε να φτάσω 80 με τον 5800X μια χαρά. Που δεν θα φτάσω 80, είμαι σίγουρος

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος god έγραψε:

Σε κοβει ο 3700 με νορμαλ καρτα? Δεν περιμενεις για κανα meteor lake σε κανα χρονο?

Στο warzone παίζω με 120-130 average fps με lows στα 80 όταν γίνεται χαμός στο clash με πολλούς παίχτες ανάλογα την περιοχή και με max 170 fps. Θεωρώ ότι επεξεργαστή με καλύτερο single/multi performance θα βοηθήσει να σταθεροποιηθώ πιο κοντά στα 144. Οπότε το " σε κόβει ο 3700" είναι σχετικό ανάλογα το game και τις απαιτήσεις του χρήστη.

 

Για νέα πλατφορμα θα κοιτάξω το 2024, όπως αναφέρω πιο πάνω και εξηγω τους λογους

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Πόσο τον βρήκες τον 3d και από που τόσο φθηνά; 😛

Η τιμή που βλέπεις πιο πάνω ήταν για τον "απλό"5800Χ. Δεν είναι για τον 3D.  Άλλαξα γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.