Jump to content



υποχρεωτικό email submission


serpico75

Recommended Posts

Είναι όντως γενική ή ερώτηση. Αλλά προσπαθώ να καταλάβω το όλο build ενός SMTP server.

Στο σενάριο: κάνω domain registration για να φτιάξω/φτιάχνω δικούς μου mail accounts, θα φτιάξω έναν SMTP server σε έναν VPS.

Αυτό το SMTP server απ' όσο έχω καταλάβει λέγεται MDA. Οπότε, εκεί υπάρχουν κάποιες πόρτες. In και Out τού MDA (επαναλαμβάνω εάν μιλάω σωστά για MDA).

Ας πούμε ότι δουλεύω στην Linode.

Ερωτήσεις:

MDA in Port=?

MDA out Port=?

Ποιος κλειδώνει πόρτες? Linode ή Cosmote ή και οι δύο?

Με ποιον πρέπει ο IT να επικοινωνήσει για άνοιγμα πόρτας/πορτών? Με Linode με Cosmote με τους δύο?

 

28 λεπτά πριν, το μέλος trendy έγραψε:

Πολύ γενική η ερώτηση.

Κάποιοι ISPs έχουν κλειστή την 25 στους οικιακούς πελάτες και επιτρέπουν μόνο μέσα από relay.

Νομίζω απ'όσο έχω ψάξει και ρωτήσει για το θέμα, είναι η καλύτερη απάντηση που έχω πάρει, και λύνει αρκετές απορίες. 👍

Link to comment
Share on other sites

MTA = postfix, sendmail , MS exchange ...(port 25 inter-MTA, port 587 MUA-MTA)

MDA = dovecot, exim,  (pop3 110, pop3s 995, imap 143, imaps 993)

MUA = thunderbird, outlook

 

Λογικά η 587 θα δουλεύει μέσα από την κοσμοτέ, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Σε βίντεο yt που κάποιος χτίζει σε VPS στη Linode έναν mail server, λέει πως εκεί πρέπει η Linode να του ανοίξει την 25, αλλιώς έχει κάνει μια τρύπα στο νερό. Δεν του παίζει τίποτα. Δεν υπάρχει κίνηση mail.

 

Τί είναι αυτή η 25 τής Linode; Άλλη αυτή και άλλη της COSMOTE; Η Linode με ποιο σκεπτικό θα σου ανοίξει την 25???

Link to comment
Share on other sites

Η 25 είναι η πόρτα που παίζουν οι MTA και επικοινωνούν μεταξύ τους για να ανταλλάσσουν emails.

Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην 25 σε διαφορετικούς παρόχους, όπως δεν υπάρχει διαφορά στην 22 ή στην 80 ή στην 443.

3 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Η Linode με ποιο σκεπτικό θα σου ανοίξει την 25???

Επειδή θέλεις να τρέξεις έναν mail server στο vps σου το οποίο θα έχει static IP.

Στην οικιακή της κοσμοτέ με dynamic IP δεν μπορείς να τρέξεις εύκολα mail server και συνήθως γίνεται όταν κάποιο μηχάνημα έχει τσιμπήσει ιό και προσπαθεί να σπαμάρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.