Jump to content



Τραγικός λόγος για αντικατάσταση gaming monitor


Recommended Posts

Εντάξει δεν το πιστεύω...

 

Short story, έχω σαν main monitor ένα ASUS VP249QGR (σε βραχίονα)

 

Από παιχνίδια παίζω 2-3 σταθερά (δεν αλλάζω συχνά παιχνίδια), ένα εκ των οποίων το warzone. Και στο παρελθόν, αλλά και τώρα, οι devs αλλάζουν τα χρώματα στο παιχνίδι (gamma) και πουλάνε μαύρα skins που αγοράζουν οι gamers για να μπορούν να έχουν πλεονέκτημα στα σκοτεινά σημεία, καθώς δύσκολα τους βλέπεις. Πρόσφατα παραέγινε το κακό και εκνευρίστηκα. Έτσι είστε? λεω. Πάω να ενεργοποιήσω το shadow boost που έχει το monitor μου. Ήξερα ότι το μενού της συγκεκριμένης ASUS είναι άθλιο αλλά ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ότι θα σκεφτόμουν να αλλάξω οθόνη λόγω μενού.

 

Εξηγούμαι: Η συγκεκριμένη ASUS δεν έχει joystick που είναι τώρα της μόδας για το μενού της, αλλά 6 διαφορετικά πλήκτρα + 1 power. Όταν την αγόρασα το γνώριζα, αλλά δεν με ενδιέφερε καθώς σκέφτηκα ότι μια φορά τη ρυθμίζεις και τέρμα. Κοιτούσα μόνο να είναι καλό το πάνελ και να δώσω τα λιγότερα χρήματα. Δεν φανταζόμουν ότι θα χρειαζόμουν το shadow boost, το οποίο για να το ενργοποιήσω θέλω 13 (!!!!) πατήματα σε 3 διαφορετικά κουμπιά της οθόνης! Και άλλα τρία για να βγω από το μενού. Και όταν σταματήσω να παίζω, ΑΛΛΑ 13 (!!!) πατήματα για να το απενεργοποιήσω γιατί δεν μπορώ να δουλέψω στο desktop καθώς "ξεπλένει τα χρώματα".

 

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, τόσο πολύ που είμαι ένα κλικ από το να αγοράσω άλλο gaming μονιτορ.

 

Κοιτάω για οικονομικό monitor που να έχει λογισμικό ελέγχου των λειτουργιών του από το OS, ώστε να μπορώ εύκολα να ενεργοποιώ και απενεργοποιώ τέτοιες λειτουργίες χωρίς να καταφεύγω στο μενού της οθόνης κάθε φορά (ακόμα και με joystick παίζει να είναι σπαστικό να πλοηγηθείς στην κάθε ρύθμιση που σε ενδιαφέρει).

 

Ένα τέτοιο μόνιτορ με καλές κριτικές και οικονομικό είναι το LG 24GN650-B (εδώ e-shop

 

Βλέπω όμως ότι η LG βγάζει και το μοντέλο 24GN600-B που μάλλον είναι το ίδιο με βασικό stand και άρα πιο οικονομικό. Επειδή έχω βραχίονα στον οποίο θα τοποθετήσω το monitor, δεν με ενδιαφέρει να πιο καλό stand. Απλά δεν μπορώ από πουθενά να επιβεβαιώσω ότι η διαφορά ανάμεσα στα δύο είναι το μόνο το stand και όχι το panel. Πάντως οι προδιαγραφές τους φαίνονται ίδιες και οι θύρες είναι επίσης ίδιες.

 

Τι γνώμη έχετε για όλα αυτά? Κάποια πρόταση/ιδέα ? Κάποιο εναλλακτικό μόνιτορ έχετε υπόψιν σας?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Κατσε οπως εισαι. Παλι δε θα τους βλεπεις νομιζω. ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΣ ΕΥΡΩ για το warzone. Σε λιγο καιρο βγαινει Warzone 2. Μπορει τα πραματα να ειναι λιγο καλυτερα.

Αν με το στανιο θες να δωσεις λεφτα, δωσε πολυ λιγοτερα και παρε ενα αλλο παιχνιδι επιτελους. Θες cod, θες battlefield, θες καποιο αλλο; Παρε αλλο παιχνιδι ομως

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κατσε οπως εισαι. Παλι δε θα τους βλεπεις νομιζω. ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΣ ΕΥΡΩ για το warzone. Σε λιγο καιρο βγαινει Warzone 2. Μπορει τα πραματα να ειναι λιγο καλυτερα.

 

H φωνή της λογικής....

Link to comment
Share on other sites

Ε μα... Ρε συ το game μπορει να ειναι ωραιο να το παιζεις, νταξει υποκειμενικο ειναι αυτο. Αλλα σαν software ειναι σκουπιδι. Αθλια γραφικα, αθλιες επιδοσεις, αθλιος ηχος που σε ξεκουφαινει αν δεν τον κατεβασεις τερμα και ποσσα αλλα... τι να λεμε τωρα; 

Νομιζω 20 ευρω εχει το bf5. Πιστεψε με, πολυ πιο απολαυστικο. Ευχαριστιεσαι πιστολιδι, ατμοσφαιρα, γραφικα. Δλδ διατιθεσαι να πληρωσεις αλλη οθονη , τριτη οθονη αν δεν κανω λαθος, και οχι το να παρεις ενα game?

 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ε μα... Ρε συ το game μπορει να ειναι ωραιο να το παιζεις, νταξει υποκειμενικο ειναι αυτο. Αλλα σαν software ειναι σκουπιδι. Αθλια γραφικα, αθλιες επιδοσεις, αθλιος ηχος που σε ξεκουφαινει αν δεν τον κατεβασεις τερμα και ποσσα αλλα... τι να λεμε τωρα; 

Νομιζω 20 ευρω εχει το bf5. Πιστεψε με, πολυ πιο απολαυστικο. Ευχαριστιεσαι πιστολιδι, ατμοσφαιρα, γραφικα. Δλδ διατιθεσαι να πληρωσεις αλλη οθονη , τριτη οθονη αν δεν κανω λαθος, και οχι το να παρεις ενα game?

 

 

Δεν έχεις άδικο σε πολλά από αυτά που γράφεις, αλλά (bf δεν έχω παίξει ποτέ) τα BF ήταν νομίζω πάντα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ από cod και θέλανε τρελό πορτοφόλι για να τα ευχαριστηθείς.

 

Το warzone είναι όλα αυτά που λες, αλλά έχει και πλεονεκτήματα (π.χ. crossplay για να μπορώ να παίζω με φίλους με ps4) και ΤΕΡΑΣΤΙΟ user base που σημαίνει καλύτερο μακροχρόνιο support. Η ΕΑ από την άλλη όποτε θέλει κλείνει το διακόπτη του οποιουδήποτε BF τίτλου. Άσε που είναι ήδη ψόφιο το community αν δεν κάνω λάθος.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

τα BF ήταν νομίζω πάντα ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ από cod και θέλανε τρελό πορτοφόλι για να τα ευχαριστηθείς.

 

Ουτε καν πλεον. Ολη μου η "καριερα" στο bfV εγινε με την gtx980ti. Κατα το ημισυ με τον 4790k ,και επειτα με τον 3700Χ. Ουτε που φανταζεσαι ποσο θα το ευχαριστηθεις με το συστημα σου.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

π.χ. crossplay για να μπορώ να παίζω με φίλους με ps4

Ναι το BFV δεν εχει crossplay. Για το 2042 δε θυμαμαι καν. 

 

6 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

ΤΕΡΑΣΤΙΟ user base που σημαίνει καλύτερο μακροχρόνιο support.

Μα τι λες; Εδω τους παιρνει 3 μηνες να φτιαξουν ενα bug στο μενου! Μπαιναμε στους operators και κολλουσαν τα παντα! Με υο που βγει το 2, ξεχνα το το wz. Σε μιση ωρα θα το παρατησουν.

 

8 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Άσε που είναι ήδη ψόφιο το community αν δεν κάνω λάθος.

Μια χαρα βρισκεις ματς να παιξεις. 

 

Anyway, πιασαμε αλλο θεμα. Οχι λεφτα για να παιζεις warzone, ειλικρινα δλδ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
12 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Ώστε τόσο χάλια μενού έχουν οι ASUS?

Και τελευταία καλοβλέπω το VG289Q1A tuf gaming (τρομάρα μας).

 

Τόσο χάλια μενού έχει το συγκεκριμένο monitor. Για άλλα asus, δεν γνωρίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.