Jump to content



περιεργα προβληματα με τα windows 10


Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

μολις αρχισανε τα προβληματα με τα windows 10...

 

τελειως ξαφνικα εξαφανιστικαν ολα τα  vst plugins sony acid... και sony vegas επισης δεν μπορει να γινει delete λογω οτι λειπει το windows installer dll...

 

εχω κανει sfc scannow λεει οτι εγειναν repair τα αρχεια αλλα τιποτα !

 

μηπως η εκδοση των windows 10 ( windows 10 pro version 1903 x64) ειναι πειραγμενη...

 

με τα windows  7 δεν ειχα τετοια θεματα

 

να βαλω ξανα τα 7 ισως να ειναι μια λυση αλλα δεν ξερω λογω του οτι εχει σταματισει απο καιρο το support...

 

Link to comment
Share on other sites

H έκδοση που έχεις (1903) είναι πολύ παλιά (από το 2019). 

Η πιο πρόσφατη είναι η 21H2 και μπορείς να την κατεβάσεις από τη microsoft δωρεάν.

 

 

 

Αν πρόκειται για το δίσκο που σου έδωσε ο φίλος σου με τα γνωστά προβλήματα, όπως γράφεις αλλού.

Θα θεωρούσα υπεύθυνο το δίσκο και θα τον σούταρα. Στο παρελθόν είχα μηχανικό δίσκο που ενώ δεν είχε bad sectors μου έκανε corrupt τα αρχεία.

Δεν νοείται εγκατάσταση λίγων ημερών να έχει τέτοια προβλήματα.

 

On 20/9/2022 at 10:50 ΠΜ, το μέλος nikonick έγραψε:

εχω μιλησειι με τον φιλο μου που μου εδωσε τον δισκο και μου ξεκαθαρισε τα ποιο κατω...

 

ο δισκος ειχε τα windows 8.1 home x64...

ξαφνικα του κανανε διαφορα περιεργα πραγματα οπως να χανουντε τα εικονειδια στο store και το edge εχανε τα bookmarks

δεν ητανε θεμα με καποιο spyware, malware, virus, rootkit...

 

 

Βάλε άλλο δίσκο . και -

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε  p55 σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

 

ναι, ο δισκος ειναι αυτος που μου δωσανε...

 

τι γινεται τωρα,,, ο δισκος που εχα πριν με τα windows 7 εχει καποια backups...

 

οι καινουργοι ssd patriot θελουνε ανταπτορα για να μπουνε στο fujitsu... 

 

οποτε...

 

θα κανω update απο  microsoft ωστε να μπορεσω να δουλεψω και να τελεισω την καινουργια μουσικη μου μιας και εχω αρχισει...

 

πριν πεταξω τον δισκο θα ρισκαρω και ενα ''low format''  και θα βαλω την εκδοση των windows που προτεινεις

 

δηλαδη δεν υπαρχει η περιπτωση η εκδοση που εχω να ειναι πειραγμενη...

 

ευχαριστω ξανα

 

εαν ολα πανε καλα με το update η νεα μουσικη θα ειναι στο προφιλ μου ισως και αποψε 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

οι καινουργοι ssd patriot θελουνε ανταπτορα για να μπουνε στο fujitsu...

 

Έχω βάλει ssd σε pc φίλων χωρίς αντάπτορα, είτε με δεματικά (zip ties ή Cable Ties τα λένε στα χωριά) αλλού τον έχω στερεώσει με duct tape και αλλού απλά ακουμπάει κάπου.

Αν είναι σταθερός γίνεται η δουλειά μια χαρά.

 

 

Αν βάλεις ssd ενεργοποίησε στο BIOS αν υπάρχει η επιλογή AHCI αντί για  IDE ή SATA.

Αν δεν υπάρχει προχώρα όπως είσαι.

 

 

15 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

δηλαδη δεν υπαρχει η περιπτωση η εκδοση που εχω να ειναι πειραγμενη...

 

 

Μπορείς να πειράξεις το ISO εγκατάστασης των Windows αλλά δεν βρίσκω λόγο γιατί  να το κάνεις.

 

Βιντεάκια Λήψη & Εγκατάσταση Windows 10 παρακάτω.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=Λήψη+%26+Εγκατάσταση+Windows+10

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να "χάνεις" αρχεία από το antivirus ή ενδεχομένως να τρέχεις μη συμβατή παλιά έκδοση του Vegas και να χρειάζεται run σε compatibility mode ή ακόμα κ να μην έχεις τον κατάλληλο driver για τον sata controller, το οποίο είναι κ το επικρατεστερο, αφού προκαλεί διακοπές στο διάβασμα των αρχείων. Συνήθως στα παλιά συστήματα σε w10 είναι προτιμότερο να μην περάσεις τον παρωχημένο driver του κατασκευαστή κ να δουλέψει με αυτούς της Microsoft. Και χωρίς bracket με δύο βίδες μικρές (μητρικής, dvd) μπορείς να βιδώσεις τον ssd κ να στέκεται μιας κ δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βάρος. Από κει και πέρα οι patriot που θες να βάλεις γενικά δεν είναι ότι καλύτερο. Δεν θυμάμαι κ γω πόσους έχω γυρίσει πίσω. 

Έγινε επεξεργασία από Chipakias
Link to comment
Share on other sites

 

Το antivirus των Windows σε ειδοποιεί όποτε αποκλείει κάποιο αρχείο ή όποτε διαγράφει κάτι. Τα βγάζει στη περιοχή ειδοποιήσεων, κάτω δεξιά.

Μέσα από τις ρυθμίσεις, μπορείς να επαναφέρει το διαγραμμένο  αρχείο ή και να ορίζεις να γίνεται αποδεκτή η χρήση αυτού του αρχείου  στη συσκευή.

Επίσης μπορείς να ορίσεις φακέλους, που το  antivirus να τους αγνοεί και να τους αποκλείει από το σκανάρισμα και τον έλεγχο.

 

 

Άπαξ και εγκατασταθεί ένα πρόγραμμα που φτιάχτηκε για παλιότερες εκδόσεις των windows, δεν έχει θέματα όπως του να σβήνει αρχεία.

 

Τα windows περνάνε drivers πιο σύγχρονους από ένα τόσο παλιό μηχάνημά του και ότι λείπει, το κατεβάζουν με τις ενημερώσεις.

 

Υπόψιν,  τα προβλήματα που περιγράφει ο @nickonik αφορούν μηχανικό δίσκο ο οποίος είχε παρόμοια προβλήματα και σε άλλο υπολογιστή με άλλο Hardware.

Mάλλον ο δίσκος θέλει απόσυρση.

 

Όσον αφορά τους Patriot, μπορεί να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αλλά μπορεί και να βγάλει πολλά χρόνια απροβλημάτιστα, ποτέ δεν ξέρεις.

Προβλήματα παρουσιάζουν όλες οι συσκευές και οι budget και οι μη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλοι μου,

 

ευχαριστω ξανα για τις απαντησεις σας

 

δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με  sony vegas το αφου ετρεχε μια χαρα στα windows 7...

 

ο seagate,  αυτος που ειχε τα  windows 10 μολις εχει περασει απο ενα μεγαλο test και ειναι ok (hard disk sentinel)

 

κανενα προβλημα (bad sectors 0 corrupted data 0) health 96%

 

δεν γνωριζω πολλα πραγματα για τους ssd, απλα δεν τους προτοιμουσα για τον λογο οτι η δειαρκεια ζωης τους εχει να κανει με τα ποσα δεδομενα γραφουντε στον δισκο και ειναι καποια terrabytes... λογω του οτι με τα βιντεο και τις μουσικες που κανω  διακεινω πολλα δεδομενα, με καποιους προχειρους υπολογισμους ο δισκος θα αντεχε περιπου 2 χρονια... ισως 3 αλλα το ποιο συμαντικο ειναι οτι οι ssd χανουνε δεδομενα με τιν παροδο του χρονου οποτε δεν μου κανουνε για αρχειθετιση...

 

ισως ομως να υπαρχει και καποιο θεμα με τα παλια προγραμματα και τα windows 10...

 

δηλαδη θα πρεπει και τα προγραμματα να ειναι καινουργιεs εκδοσεις... 

 

θα τελιωσω με την μουσικη μου και θα κατεβασω την εκδοση που λες φιλε p55

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

ο seagate,  αυτος που ειχε τα  windows 10 μολις εχει περασει απο ενα μεγαλο test και ειναι ok (hard disk sentinel)

 

 

Αυτό δείχνει ότι η επιφάνεια του δίσκου δεν έχει πρόβλημα αλλά δεν λέει τίποτα για τα ηλεκτρονικά του στη πλακέτα του.

Αν ήσουν Αθήνα θα σου έδινα Samsung HDD 1ΤΒ  (με υγεία 100% και μηδέν bad sectors) που διαγράφει αρχεία.

 

Σωστά αναφέρεις ότι οι SSD έχουν όριο εγγραφών (κάμποσες εκατοντάδες terrabyte) ανάλογα με την ποιότητά τους (και την τιμή φυσικά).

Συνήθως οι SSD είναι καλοί για λειτουργικά και προγράμματα γιατί είναι πολύ πολύ μα πάρα πολύ πιο γρήγοροι από τους μηχανικούς.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου σβηστούν πράγματα από SSD ακόμα και από τον πρώτο Sata II intel SSD που είχα χρυσοπληρώσει το 2018-2019.

 

Για αποθήκευση ένας μηχανικός δίσκος είναι η ενδεδειγμένη λύση με αρκετό χώρο και λογικό χρηματικό κόστος. 

Βέβαια καλό θα ήταν να επιλεγεί κάποιος αξιόπιστος κατασκευαστής και να μη νομίζεις ότι το να έχεις σε ένα δίσκο τα αρχεία σου είναι ασφαλή.

Το να κρατάς αντίγραφα ασφαλείας σε κάποιο άλλο δίσκο ή δίσκους είναι ο μόνος τρόπος να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Οι SSD είναι το μέλλον και ενώ υπάρχουν μελέτες ότι είναι πιο αξιόπιστοι από τους μηχανικούς, πάντα κάνουμε Backup

γιατί Shit Happens και δεν θέλουμε να συμβεί σε εμάς.

Των φρονίμων τα παιδία πριν χάσουν κάνουνε Backup. 

 

mLwuiLFkCN9CqrNvdYLwEB-1200-80.jpg
WWW.TOMSHARDWARE.COM

An excellent side effect of no moving parts

 

 

AYTA.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους,

 

μαλλον θα κοιταξω για τους segate ironwolf... 

 

υπαρχει μια πιθανοτητα να ερθει ο ξαδερφος απο αθηνα, αυτος που δεν ειρθε περυσι οποτε και θα τους φερει

 

μεχρι στιγμης ολα καλα με τα windows 10, μονο το sony vegas βγαζει μυνημα λαθουs για τo pen gl 2 driver 

παρολαυτα το προγμαμμα δουλευει

 

δεν εχω βρει καποιουs σχετικους drivers, το fujitsu εχει ενσωματωμενα γραφεικα το intel gma 3100

 

η καινουργια μουσικη εχει τελιωσει και υπαρχει στο προφιλ μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

48 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

μονο το sony vegas βγαζει μυνημα λαθουs για τo pen gl 2 driver 

παρολαυτα το προγμαμμα δουλευει

 

 

Μάλλον σου λέει κάτι σαν OpenGL 2.0 renderer not supported. Reason: OpenGL 2.0 is not supported γιατί η κάρτα γραφικών δεν υποστηρίζει το OpenGL 2.0.

 

48 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

δεν εχω βρει καποιουs σχετικους drivers, το fujitsu εχει ενσωματωμενα γραφεικα το intel gma 3100

 

 

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα βρεις, το chipset δεν νομίζω ότι υποστηρίζεται πλέον.

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

καλως !

 

ετσι καταλαβα και εγω...

 

ποτε δεν εκανα  video rendering με την καρτα γραφεικων

 

για γρηγορο rendering με καρτα γραφεικων θες πολι ακριβη καρτα 500+ εβρω  και  με τουλαχιστον 4 gb μνημη ωστε να μπορει η καρτα να κανει cache ολο το βιντεο

 

ευτυχως το sony vegas εχει επιλογη για rendering με τον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν κάνεις δουλειά με το καινούργιο.

Το παλιό όπως και να το κάνουμε δεν τραβάει τόσο.

Δεν λέω να το πετάξεις απλά βρες άλλες χρήσεις πιο ελαφρές που να ταιριάζουν  στα χρόνια του.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους,

 

φιλε  p55 οταν κανεις τετοιες μουσικεs σαν αυτη που εχω στο προφιλ μου συγουρα κρατας το παλιο fujitsu...

 

ναι, το ξερω οτι ειναι τα προγραμματα που παιζουνε ρολο και τι ξερεις να κανεις με την μουσικη...

 

θα σου πω τι θα γινει με το fujitsu...

 

εχω αρχισει να ηχογραφω την  καινουργια μου δουλεια οποτε οταν με το καλο τελειωσει το fujitsu θα γινει ξανα ο εφεδρικος υπολογιστης

 

το καινουργιο  computer θα το στησω συντομα υπολογιζω...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/23/2022 at 12:02 AM, p55 said:

 

Έχω βάλει ssd σε pc φίλων χωρίς αντάπτορα, είτε με δεματικά (zip ties ή Cable Ties τα λένε στα χωριά) αλλού τον έχω στερεώσει με duct tape και αλλού απλά ακουμπάει κάπου.

Αν είναι σταθερός γίνεται η δουλειά μια χαρά.

 

 

Αν βάλεις ssd ενεργοποίησε στο BIOS αν υπάρχει η επιλογή AHCI αντί για  IDE ή SATA.

Αν δεν υπάρχει προχώρα όπως είσαι.

 

 

 

Μπορείς να πειράξεις το ISO εγκατάστασης των Windows αλλά δεν βρίσκω λόγο γιατί  να το κάνεις.

 

Βιντεάκια Λήψη & Εγκατάσταση Windows 10 παρακάτω.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=Λήψη+%26+Εγκατάσταση+Windows+10backrooms game

Και χωρίς bracket με δύο βίδες μικρές (μητρικής, dvd) μπορείς να βιδώσεις τον ssd κ να στέκεται μιας κ δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βάρος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.