Jump to content



Επέκταση δικτύου WiFi


SakisL

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για την επέκταση του δικτύου μου. 

Στο σαλόνι του σπιτιού έχω ένα Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G,  το οποίο παίρνει internet απο το modem του παρόχου ZTE H288A. 

Μέσα στο σπίτι, επειδή έχω στήσει Google Home, υπάρχουν αρκετές συσκευές οι οποίες είναι συνδεδεμένες στο WiFi.  Γενικά μέσα στο σπίτι έχω καλό WiFi. Η σύνδεση μου είναι 100άρα(Για την ακρίβεια πιάνω 98-99). 

 

Πρόσφατα έβαλα έξω στην είσοδο του σπιτιού μια εξωτερική κάμερα ασύρματη  TP-Link IP Camera TP-Link Tapo C320WS. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει αρκετή καθυστέρηση. Ενώ έξω στον δρόμο φτάνει το σήμα WiFi απο το Redmi, στο σημείο που είναι η κάμερα δεν είναι τόσο δυνατό.  Σκέφτηκα λοιπόν μέσα απο την πόρτα, όπου υπάρχει μια μπρίζα, να βάλω ένα extender, το οποίο θα παίρνει WiFi απο το Redmi. 

 

Και εδώ έρχεται ο προβληματισμός μου.  Δεν θέλω να πάρω μια συσκευή στην οποία θα πρέπει να φτιάξω ένα καινούργιο ασύρματο δίκτυο, αλλά μια συσκευή η οποία να κάνει αυτό ακριβώς που χρειάζομαι. Να αυξάνει την εμβέλεια του υπάρχοντος ασύρματου δικτύου. Να έχω κοινό όνομα και κωδικό με το υπόλοιπο. 

 

Αυτή η συσκευή είναι κατάλληλη για αυτό που θέλω ;  D-Link WiFi Extender Eagle Pro AX1500 E15  ή εάν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο αλλά στα ίδια περίπου χρήματα. 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Με ~15€ παίρνεις το TP-Link TL-WA854RE V4  και ξεμπερδεύεις. Είχα το ίδιο θέμα με καθυστερήσεις/αποσυνδέσεις σε εξωτερικό χώρο κ το έλυσε. Απλά μην περιμένεις να δώσει 100mbps. Δίνει περίπου 24mbps κ πρέπει να το βάλεις ακριβώς στη μέση της απόστασης router-καμερας. Πανεύκολο στην εγκατάσταση μέσω tether app. Έχω δοκιμάσει κ ακριβότερα μοντέλα με κεραίες κ είναι καλύτερο παραδόξως. 

 

Έγινε επεξεργασία από Chipakias
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Με ~15€ παίρνεις το TP-Link TL-WA854RE V4  και ξεμπερδεύεις. Είχα το ίδιο θέμα με καθυστερήσεις/αποσυνδέσεις σε εξωτερικό χώρο κ το έλυσε. Απλά μην περιμένεις να δώσει 100mbps. Δίνει περίπου 24mbps κ πρέπει να το βάλεις ακριβώς στη μέση της απόστασης router-καμερας. Πανεύκολο στην εγκατάσταση μέσω tether app. Έχω δοκιμάσει κ ακριβότερα μοντέλα με κεραίες κ είναι καλύτερο παραδόξως. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αυτό που έχεις βάλει φτιάχνει δικό του δίκτυο ? Σου ζητάει δηλαδή να βάλεις καινούργιο όνομα δικτυόυ και κωδικό ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει και την επιλογή δημιουργίας νέου σημείου πρόσβασης, αλλά έχει κ την επιλογή να επεκτείνει το υπάρχον δίκτυο με ίδιο όνομα και κωδικό που χρειάζεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός στα δίκτυα, νομίζω ότι το topic starter επιχειρεί να κάνει extend σε σήμα από άλλο extender, άρα επέκταση της επέκτασης.

 

Συνεπώς το τελικό εxtender θα πετυχαίνει ταχύτητες WIFI 2.4 G στο 1/4 της αρχικής ταχύτητας του router του παρόχου, ήτοι ~25 mbps + αυξημένο

latency.

 

ΥΓ κάθε extender ασύρματου δικτύου επικοινωνεί στην ίδια συχνότητα με το αρχικό router, επομένως το bandwidth υποδιπλασιάζεται. Πιο ακριβές συσκευές μπορούν να κάνουν extend παίρνοντας σήμα π.χ. 2.4 g και δημιουργώντας επέκταση σε δίκτυο 5 G οπότε μπορείς να έχεις καλύτερο bandwidth αλλά πάντα υποδεέστερο latency. Τα προβλήματα αυτά αντιμετωπίζονται καλύτερα από δικτυακά προϊόντα τύπου "mesh" τα οποία δυστυχώς είναι και πολύ πιο ακριβά.

 

ΥΓ2 καλύτερες επιδόσεις επιτυγχάνονται με συστήματα powerline με πολλαπλούς δορυφόρους, εφόσον υπάρχει ανάγκη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Χωρίς να είμαι ειδικός στα δίκτυα, νομίζω ότι το topic starter επιχειρεί να κάνει extend σε σήμα από άλλο extender, άρα επέκταση της επέκτασης.

 

Συνεπώς το τελικό εxtender θα πετυχαίνει ταχύτητες WIFI 2.4 G στο 1/4 της αρχικής ταχύτητας του router του παρόχου, ήτοι ~25 mbps + αυξημένο

latency.

 

ΥΓ κάθε extender ασύρματου δικτύου επικοινωνεί στην ίδια συχνότητα με το αρχικό router, επομένως το bandwidth υποδιπλασιάζεται. Πιο ακριβές συσκευές μπορούν να κάνουν extend παίρνοντας σήμα π.χ. 2.4 g και δημιουργώντας επέκταση σε δίκτυο 5 G οπότε μπορείς να έχεις καλύτερο bandwidth αλλά πάντα υποδεέστερο latency. Τα προβλήματα αυτά αντιμετωπίζονται καλύτερα από δικτυακά προϊόντα τύπου "mesh" τα οποία δυστυχώς είναι και πολύ πιο ακριβά.

 

ΥΓ2 καλύτερες επιδόσεις επιτυγχάνονται με συστήματα powerline με πολλαπλούς δορυφόρους, εφόσον υπάρχει ανάγκη.

Κοίτα, δεν με νοιάζει να πιάσει τρελές ταχύτητες. Απλά θέλω η κάμερα να παίρνει λίιγο πιο δυνατό σήμα για να μην κολλάει

 

2 λεπτά πριν, το μέλος SakisL έγραψε:

Συνεπώς το τελικό εxtender θα πετυχαίνει ταχύτητες WIFI 2.4 G στο 1/4 της αρχικής ταχύτητας του router του παρόχου, ήτοι ~25 mbps + αυξημένο

latency.

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω κλείσει το Wifi απο το ρούτερ του παρόχου. Μόνο το Redmi δίνει wifi μέσα στον χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.