Jump to content



ADSL στο σπίτι : συνδέσεις αποσυνδέσεις


serpico75

Recommended Posts

Το θέμα (ίσως) είναι περισσότερο επιμορφωτικό. Όχι ότι δεν ψάχνω λύση. Πάμε λοιπόν. . .

 

Χθες, αναβάθμιση σε Ο.Τ.Ε. , από απλό τηλέφωνο PSTN στο σπίτι, σε 24Mbps.

 

Δύο δωμάτια με τηλεφωνική πρίζα. Δωμάτιο με κεντρική πρίζα και πρίζα στο χωλ.

Τηλεφωνική συσκευή και στις δύο πρίζες.

Στην αρχή, με τον τεχνικό, προσπαθούσαμε να συνδέσουμε το router στο χωλ. Με τίποτα. Η σύνδεση δεν γινόταν.

Πήγε εκτός σπιτιού, κάτι κοίταξε στο καφάο, έβαλε σκάλα να ελέγξει καλώδια, μίλησε και με τα κεντρικά, και είδε ότι όλα εκτός σπιτιού (όλα, δηλαδή, τα τού Ο.Τ.Ε.) είναι ok. Επιστρέφοντας, πήρε το router από το χωλ και δοκίμασε στην κεντρική πρίζα. Ήρθε η σύνδεση. Μου είπε ότι με τους συναδέλφους που μίλαγε, και ολ'αυτά που είδαν όλοι μαζί, έχω πρόβλημα στην καλωδίωση στο σπίτι. Τόσα χρόνια είχα πρόβλημα, αλλά δεν το ήξερα διότι είχα στο σπίτι μονο τηλέφωνο. Γι' αυτό και τώρα, όταν έφυγε μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα έχω αποσυνδέσεις. Το πιο πιθανό να πέφτει συνεχώς η γραμμή. Σε τέτοια περίπτωση, ηλεκτρολόγος για την καλωδίωση.

 

Όταν έφυγε, πήρα το router από την κεντρική πρίζα, και το έβαλα στο χωλ. Κι αυτό διότι θα έχω καλύτερο ασύρματο σήμα των συσκευών με το router. Για κανέναν άλλο λόγο. Δεν είναι ότι με χαλάει να αφήσω το router στο δωμάτιο με την κεντρική πρίζα.

 

Πηγαίνοντας το, όμως, στο χωλ, ναι μεν συνδέθηκε (πίεσα το βισματάκι RJ11 στην τηλεφωνική πρίζα στο χωλ πολύ, ίσως ο τεχνικός να μην το τερμάτιζε καλά), αλλά όλη την ημέρα, είχα αποσυνδέσεις. Διαπίστωσα αποσυνδέσεις τής γραμμής από τηλεφώνημα που δέχτηκα από φίλο το βράδυ, καθώς και από δικό μου τηλεφώνημα στο τμήμα βλαβών Ο.Τ.Ε. σήμερα το πρωί. Το είδαν στο αρχείο τους.

 

Επειδή δεν είχα δει μήπως δεν έχω πρόβλημα αποσυνδέσεων όταν το router είναι στην κεντρική πρίζα, το έβαλα πριν λίγο εκεί, στην κεντρική πρίζα. Και θα το παρακολουθήσω σήμερα. Για να δούμε. . .

 

Το θέμα το ανέβασα για να ρωτήσω σχετικά με συνδεσμολογία σε ένα τέτοιο σενάριο. Έχω δει διάφορα σχεδιαγράμματα ανάλογα την περίπτωση. Έχω δει για φίλτρα, ΔΙΠΛΕΣ τηλεφωνικές πρίζες, σε ποιο σημείο στο σπίτι (δικτύωση σπιτιού) πρέπει να τοποθετηθεί τί, και άλλα πολλά. Είναι πολλά τα σενάρια, πολλά τα σχεδιαγράμματα, και ήθελα να ρωτήσω στη δική μου περίπτωση, μήπως τελικά δεν έχω πρόβλημα καλωδίωσης στο σπίτι, αλλά κάνω λάθος την εγκατάσταση; Εάν θέλω να τοποθετηθεί το router στο χωλ, να έχω τηλεφωνικές συσκευές τόσο στο χωλ όσο και στο δωμάτιο με την κεντρική πρίζα, υπάρχει λύση σ'αυτό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, serpico75 said:

Είναι πολλά τα σενάρια, πολλά τα σχεδιαγράμματα, και ήθελα να ρωτήσω στη δική μου περίπτωση, μήπως τελικά δεν έχω πρόβλημα καλωδίωσης στο σπίτι, αλλά κάνω λάθος την εγκατάσταση; Εάν θέλω να τοποθετηθεί το router στο χωλ, να έχω τηλεφωνικές συσκευές τόσο στο χωλ όσο και στο δωμάτιο με την κεντρική πρίζα, υπάρχει λύση σ'αυτό;

 

Αφού και στις δύο πρίζες σου δούλεψε προσωρινά, δεν είναι πολλά τα σενάρια, έχεις πρόβλημα στην καλωδίωση.

 

Θα βάλεις να σου αποσυνδέσουν τις τηλεφωνικές πρίζες μεταξύ τους και θα συνδέσεις το ρούτερ στη μία και μοναδική που θα μπαίνει στο σπίτι. Στη συνέχεια, αν θέλεις, θα οδηγήσεις μια σύνδεση από το VOIP του ρούτερ στη διπλανή πρίζα. Αλλά η εισερχόμενη γραμμή με το δίκτυο δε θα διακλαδίζεται πουθενά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε παρόμοιο πρόβλημα με συνεχείς αποσυνδέσεις και επανασύνδεση μετά απο ώρες, σε γραμμή vodafone, το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή του router σε FRITZ!Box 7530 και τη διαδικασία που περιγράφεται σε άλλο site για την εύρεση των κωδικών voip

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος tassoss έγραψε:

σε παρόμοιο πρόβλημα με συνεχείς αποσυνδέσεις και επανασύνδεση μετά απο ώρες, σε γραμμή vodafone, το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή του router σε FRITZ!Box 7530 και τη διαδικασία που περιγράφεται σε άλλο site για την εύρεση των κωδικών voip

Σε ΟΤΕ δεν χρειάζεται κάτι για το VoIP, τα fritz έχουν προφίλ Cosmote και παίρνουν αυτόματα κωδικούς VoIP. Εξάλλου ο ΟΤΕ μπορεί να το ρυθμίσει και απομακρυσμένα με TR-069, αλλά σου στέλνει και κωδικούς εάν τους ζητήσεις.

Όπως και να έχει, προαπαιτούμενο πριν γίνει οτιδήποτε άλλο είναι αυτό που ανέφερε επιγραμματικά ο @acct

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν φτιαχτούν όλα τα τής καλωδίωσης όπως τα ανέφερε ο @acct , και δουλέψεις με το router τού provider, είναι όλα κομπλέ; Οι κωδικοί για το voip είναι ήδη στο router τού provider από την ημέρα που τον έφερε; Δηλαδή τους έχει ήδη αποθηκευμένους ο πάροχος στο router πριν φέρουν το router στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Έχω δει διάφορα σχεδιαγράμματα ανάλογα την περίπτωση. Έχω δει για φίλτρα, ΔΙΠΛΕΣ τηλεφωνικές πρίζες, σε ποιο σημείο στο σπίτι (δικτύωση σπιτιού) πρέπει να τοποθετηθεί τί, και άλλα πολλά. Είναι πολλά τα σενάρια, πολλά τα σχεδιαγράμματα,

Να τα δουμε και εμεις αυτα τα διαφορα σχεδιαγραμματα να σου πουμε ποιο ειναι το σωστο. Εγω παντως ξερω για μονο ενα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Εάν φτιαχτούν όλα τα τής καλωδίωσης όπως τα ανέφερε ο @acct , και δουλέψεις με το router τού provider, είναι όλα κομπλέ; Οι κωδικοί για το voip είναι ήδη στο router τού provider από την ημέρα που τον έφερε; Δηλαδή τους έχει ήδη αποθηκευμένους ο πάροχος στο router πριν φέρουν το router στο σπίτι;

Είναι όλα κομπλέ, εκτός εάν δεν είναι ;). Η συνδεσμολογία είναι το βασικότερο και εκεί δίνουμε τη μεγαλύτερη έμφαση. Επιπλέον θέλεις και η κατάσταση του καλωδίου να είναι ικανοποιητική, η διαδρομή του να μην επηρεάζεται από πολύ θόρυβο, κλπ. Αυτά είναι δευτερεύοντα.

Τους κωδικούς δεν τους έχει αποθηκευμένους, αλλά θα τους πάρει μόλις συνδεθεί στη γραμμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

 

Τα Scotchlok που θα ζητήσω στο κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού, υπάρχει συγκεκριμένο; Υπάρχουν ας το πούμε μονάδες μέτρησης; Πως να το πω; Μια αντίσταση τη ζητάς με βάση Ohm. Ένα φορτιστή ζητάς τόσα Volt για να μη σου κάψει τη συσκευή.

 

Στα Scotchlok που θέλω να πάρω, ζητάω κάτι συγκεκριμένο ή πάω και λέω θέλω πχ 4 Scotchlok?

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

 

Τα Scotchlok που θα ζητήσω στο κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού, υπάρχει συγκεκριμένο; Υπάρχουν ας το πούμε μονάδες μέτρησης; Πως να το πω; Μια αντίσταση τη ζητάς με βάση Ohm. Ένα φορτιστή ζητάς τόσα Volt για να μη σου κάψει τη συσκευή.

 

Στα Scotchlok που θέλω να πάρω, ζητάω κάτι συγκεκριμένο ή πάω και λέω θέλω πχ 4 Scotchlok?

 

Υπάρχουν διάφορα και η επιλογή εξαρτάται από τη διατομή και το πλήθος των καλωδίων που θα ενώσεις. Εφόσον η γραμμή προϋπήρχε, λογικά δεν θα γίνει καμία παρέμβαση στο κουτί του ΟΤΕ που είναι το πιο ευπαθές σημείο ένωσης. Μέσα στο σπίτι δεν θα κερδίσεις κάτι ιδιαίτερο με τα Scotchloks.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπολογίζω κάτι στη χρήση Scotchloks. Απλά τα θέλω για να μεταφέρω το router σε επόμενη πρίζα από την πρώτη (την primary, δηλαδή, που έρχεται αρχικά το καλώδιο τού ΟΤΕ απ' έξω). Θέλω να το κάνω αυτό, διότι έτσι θα έχω καλύτερο Wi-Fi στο σπίτι. Όποτε, στη δεύτερη πρίζα που θα πάει το router, θα βάλω και τη διπλή πρίζα που πήρα. Και σε αυτή τη διπλή, θα απομονώσω το dsl σήμα από το τηλεφωνικό, και θα κάνω επιστροφή τηλεφωνικού σήματος στην πρώτη (primary).

 

Όλα αυτά που συζητάμε ανοίγοντας σε λίγο τις πριζες, και βρίσκοντας τα απαραίτητα καλώδια.

 

Κάτι ακόμη. Σχετικά με τα Volts της aDSL γραμμής 24Mbps. Ρεύμα; Μπορώ να δουλεύω με γυμνά χέρια;

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Όποτε, στη δεύτερη πρίζα που θα πάει το router, θα βάλω και τη διπλή πρίζα που πήρα. Και σε αυτή τη διπλή, θα απομονώσω το dsl σήμα από το τηλεφωνικό, και θα κάνω επιστροφή τηλεφωνικού σήματος στην πρώτη (primary).

Θα πρεπει να εχεις 2 ζευγη απο πριζα σε πριζα για να κανεις επιστροφη

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σωστό αυτό. Το έχω σκεφτεί. Αλλά, δυστυχώς, καταργούνται όλα όσα είπαμε παραπάνω. Δυστυχώς!!

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν ζεύγη σε καμία από τις δύο πρίζες.


Σε κάθε πρίζα μόνον ένα ζευγάρι : κόκκινο-μπλε.

 

Το σπίτι είναι παλιό. Δεκαετίας '80 (ίσως και '70).
Τότε που τα σπίτια (περισσότερα εάν όχι όλα) είχαν μία συσκευή τηλεφώνου. Το ίδιο ήταν και αυτό.

 

Αρχικά, σε ένα σημείο για το πρώτο τηλέφωνο. Είναι η primary πρίζα που λέμε. Αλλά ίσως να μην είναι primary. Θα καταλάβετε παρακάτω τί εννοώ με αυτό με το primary.

 

Στην δεύτερη πρίζα τού χωλ, και πάλι μόνον ένα ζευγάρι : κόκκινο+μπλε.

 

Αυτό που δεν μπόρεσα ΔΥΣΤΥΧΩΣ να εντοπίσω είναι αυτά τα δύο ζεύγη από που ξεκινούν. Νομίζω είναι απαραίτητο για τη λύση.

 

Σχετικά με τη δεύτερη πρίζα, η μητέρα μου θυμάται κάπως αμιδρά (και τελικά πρέπει να έχει δίκιο) ότι όταν ζήτησαν στον Ο.Τ.Ε. να βάλουν δεύτερη τηλεφωνική πρίζα, διότι η πρώτη ήταν σε πολύ μακρινό σημείο στο σπίτι, και δε βόλευε, τράβηξαν ένα καλώδιο εξωτερικά του σπιτιού. Αυτό δεν μπόρεσα να το δω απόψε, διότι δεν πρόλαβα (σκοτάδι). Θα το κοιτάξω το πρωί, αλλά μάλλον έτσι πρέπει να είναι. Εφόσον το σπίτι ήταν ήδη χτισμένο, δεν μπορούσε για ένα καλώδιο, απλό, τηλεφωνικό, να γκρεμιστούν ντουβάρια, και να περαστούν πάλι τούβλα, βαψίματα, κ.τ.λ. Το πιό ανώδυνο ήταν να βρει ο Ο.Τ.Ε. τη γραμμή του, να ενώσει εκεί ένα δεύτερο ζευγάρι, και εξωτερικά να το φέρει με λίγα σκαψίματα, στο σημείο που είναι τώρα.

 

Και όντως έτσι πρέπει να έχει γίνει.

 

Το πρόβλημα είναι πως σε καμία από τις δύο πρίζες, δεν μπόρεσα να βρω την αφετηρία των καλωδίων. Λογικά, πρέπει ο Ο.Τ.Ε., για αυτές τις δύο πρίζες, να έχει βρει το καλώδιό του εκτός σπίτιού, σε αυτό επάνω να έχει συνδέσει άλλα δύο ζεύγη (πλεξούδα), και να τα πέρασε μέσα στο σπίτι. Οπότε, καμία από τις δύο πρίζες, έτσι όπως είναι η καλωδίωση όπως την περιγράφω, και από τις λίγες γνώσεις που έχω, καμία, λοιπόν, από τις δύο πρίζες δε θεωρείται primary ή secondary. Είναι ίδιες (αυτό που είπα πιό πάνω ότι θα αναλύσω για το primary).

 

Κατέβηκα στην είσοδο. Έβαλα μία σκάλα και είδα μία ένωση καλωδίων: ζευγάρι κόκκινο-μπλε απ' έξω με ένα ζευγάρι κόκκινο-μπλε εσωτερικά. Αυτή η ένωση καταλήγει σε ένα τετράγωνο πλαστικό καπάκι. Άνοιξα το καπάκι, και είδα πολλά (γύρω στα 10) ζεύγη καλωδίων : κόκκινο-μπλε όλα. Και αυτά τα ζεύγη, με πλαστικούς σωλήνες πήγαιναν προς τα επάνω. Πρέπει να είναι η διανομή σε όλα τα διαμερίσματα. 3 στο σύνολο. Εάν υπολογίσουμε για το χρόνια εκείνα 2-3 ζεύγη ανά διαμέρισμα, βγαίνει περίπου το νούμερο.

 

Ανάμεσα σε αυτή τη δεκάδα, πρέπει να είναι καί τα δύο δικά μας. Ίσως και το ένα ή κανένα. Ίσως το δικό μας εξωτερικό καλώδιο Ο.Τ.Ε. να βρίσκεται σε αλλο σημείο, και να μην περικλείεται σ' αυτή τη δεκάδα στο πλαστικό καπάκι. Εάν τα περγράφω καλα, και εάν έχω καταλάβει σωστά, κάπου πρέπει ο Ο.Τ.Ε. να έχει ένα καλώδιο-πλεξούδα με τρία ζεύγη, όσον αφορά στο δικό μας διαμέρισμα:
α. τηλεφωνικού αριθμού καλώδιο από κατανεμιτή
β. επάνω σε αυτό το τηλεφωνικό έχει πλέξει τα άλλα δύο ζεύγη για τις δύο πρίζες μας

 

Κοίταξα τριγύρω στο σπίτι, στο πεζοδρόμιο, κ.λπ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι.
Εάν τα λέω καλά, αυτή η πλεξούδα με τα τρία ζεύγη, είναι που τώρα έχει ανάμικτο το σήμα dsl και voip, και δημιουργούνται οι επανεκκινήσεις/προβλήματα στο router.

 

Όλα αυτά που σχεδιάζαμε να διαχωρίσουμε παραπάνω με επιστροφές, διπλές πρίζες, hotchlok, κλπ κλπ δυστυχώς. . .

 

υγ σκέφτηκα να βγάλω από την είσοδο της πολυκατοικίας εκεί στο καπάκι αυτά τα 10 ζεύγη κόκκινο-μπλε να ρίξω μια πιό αναλυτική ματιά, αλλά αυτό είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. Μπορεί να δημιουργήσω πρόβλημα στην τηλεφωνία σε άλλο διαμέρισμα. Ε, και δε χρειάζεται να πω τι γίνεται στη συνέχεια. Φαντάζεστε!!

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

παμε ενα ενα.

α.σωστη καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

στο adsl και να εχεις παραλληλα δεν επηρεαζουν τοσο αλλα καλο να μην εχεις.

β.τα schotlok πανε με βαση το ποσα καλωδια θα ενωσεις και την διατομη.αλλιως τα στριβεις και βαζεις θερμοσυστελομενο.

γ.για να βρεις τα ζευγαρια απο που ξεκινανε και που καταληγουν θες γεννητρια ηχητικου και ακουστικου σηματος.

δ. η γραμμη με voip δεν εχει ταση.αν ειχε ταση θα μετραγες 51 volt το οποιο δεν σε χτυπαει εκτος αν το  βαλεις στο στομα σου που θα την ακουσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νέα ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ δεδομένα. Αλλά και κάτι παράξενο συνέβη.

 

S.O.S. να υπευνθυμίσω εδώ, πως λύση στο παρακάτω εάν είναι η διπλή πρίζα, δεν έχω αυτή τη στιγμή. Αλλά, έτσι όπως το έχω σκεφτεί, ο τρόπος λειτουργίας της μη γεφυρωμένης διπλή πρίζα που χρειάζομαι, είναι ίδιος με αυτόν με τον οποίο λειτουργώ παρακάτω. Δηλαδή, εάν έχεις εσύ δύο πρίζες, και τις βάλεις να δουλέψουν με σωστή καλωδίωση, είναι σαν να έχει αγορασμένη μία διπλή πρίζα. Καί εγώ παρακάτω, αντί για δύο πρίζες, χρησιμοποιώ σαν πρώτη πρίζα την ήδη υφιστάμενη και σαν δεύτερη το απευθείας καλώδιο UTP που συνδέει router με ζεύγος Ο.Τ.Ε.

Και λειτουργώ όπως παρακάτω καί επειδή εάν αυτή τη στιγμή χρειάζομαι διπλή πρίζα δυστυχώς δεν έχω, αλλά καί επειδή είμαι σε κατάσταση τεσταρίσματος.
 

 

Έσκαψα λίγο την πρίζα τού χωλ, και είδα ότι η κατεύθυνση τού καλωδίου είναι σχεδόν κάθετη. Άρα υπέθεσα πρέπει το καλώδιο τής πρίζας να έρχεται κάπου από επάνω. Κοίταξα, λοιπόν, ψηλά στην πρίζα τού χωλ, και είδα αυτό το στρογγυλό πλαστικό καπάκι που βάζουν στους τοίχους, και έχουν μέσα καλώδια. Το άνοιξα. Και VOILA !!! Η ζητούμενη πλεξούδα με τα 3 ζεύγη. Μέσα στο σπίτι !!!

 

Όντως. Τρία κόκκινα δεμένα μεταξύ τους, και τρία μπλε επίσης δεμένα μεταξύ τους. Το κάθε δέσιμο τριών με μονωτική ταινία.

 

Κοίταξα τις κατευθύνσεις των καλωδίων. Το ένα ζεύγος είναι προς τα έξω, προς τον δρόμο, είναι το καλώδιο τού Ο.Τ.Ε. (ας το ονομάσουμε ΚΑΛΩΔΙΟ_1)

 

Το δεύτερο ζεύγος έχει κάθετη κατεύθυνση, είναι το ζεύγος τής πρίζας στο χωλ (ας το ονομάσουμε ΚΑΛΩΔΙΟ_2)

 

Το τρίτο ζεύγος έχει κάθετη οριζόντια αλλά όχι προς το δρόμο, αλλάζει κατεύθυνση και πηγαίνει δεξιά. Ακολούθησα σιγά σιγά ψηλά τους τοίχους, και τελικά οδηγήθηκα στο σαλόνι, εκεί που είναι η δεύτερη πρίζα: είναι το ζεύγος στο σαλόνι (ας το ονομάσουμε ΚΑΛΩΔΙΟ_3)

 

Με την καλωδίωση έτσι, μπορώ να έχω καί τις δύο πρίζες ενεργές. Το router στο χωλ, δίπλα στο router το τηλέφωνο από το phone1 τού router, και μέσω της πρίζας τού χωλ, επιστροφή στην πρίζα στο σαλόνι από phone2.

 

Οπότε, έτσι όπως είναι η καλωδίωση, δεν ήταν και κάτι δύσκολο (μέχρι να αρχίσουν τα παράξενα, δυστυχώς!)

 

Αποσύνδεσα μεταξύ τους επάνω, ψηλά, εκεί στην τρύπα στο καπάκι, καί τα 6 καλώδια. Στον αέρα όλα, και απόμακρα το ένα από το άλλο.

 

Έχω utp καλώδιο στο σπίτι. Πένσα, βισματάκια RJ11 , RJ45, κ.λπ. Εξοπλισμό. Πήρα utp καλώδιο 2m.

 

UTP καλώδιο:

 

- Μία άκρη utp καλωδίου: απογύμνωσα τον χαλκό στο ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί.
- Δεύτερη άκρη utp καλωδίου: πήρα το ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί, και με την πένσα τα σύνδεσα σε ένα βίσμα RJ11 στα pins 2 & 3.

 

Έβαλα το router στο χωλ στο σημείο που είναι η τηλεφωνική πρίζα.
Το καλώδιο που έφτιαξα, τη μία άκρη (RJ11) τη συνδεσα στην θύρα DSL στο router, και την άλλη άκρη, έκανα μία απλή σύνδεση το ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί με το ζεύγος κόκκινο-μπλε τού Ο.Τ.Ε.

 

Ανοίγω το router χωρίς να έχω τοποθετήσει κάπου splitter, και voila. Σε λιγότερο από 20" σύνδεση.

 

Στη συνέχεια, πήρα τη μία τηλεφωνική συσκευή, και τη σύνδεσα στο phone1 στο router. Έχω τηλέφωνο. Όλα καλά.

 

Και τώρα αρχίζουν τα παράδοξα.

 

Πάω να επαναφέρω με επιστροφή καί τη δεύτερη πρίζα. Οπότε:

 

Σβήνω το router.
Ενώνω επάνω, ψηλά, τα δύο ζεύγη (από τις δύο πρίζες) που ήταν στον αέρα:τα δύο κόκκινα με τα δύο μπλε. Προκειμένου να έχω επιστροφή.
Στο router συνδέω με ένα τηλεφωνικό καλώδιο τη θύρα phone2 τού router με το τηλεφωνικό πριζάκι στην τηλεφωνική πρίζα στο χωλ.
Οπότε, είμαι έτοιμος να τσεκάρω καί την πρίζα στο σαλόνι.

 

Ανοίγω το router, περιμένω να γίνει η σύνδεση, για να πάω στο σαλόνι να δω εάν έχω τηλέφωνο. Όμως, στο σαλόνι δεν πήγα ποτέ. Κι αυτό διότι σύνδεση από τότε δεν ξαναήρθε. Από τότε που έκανα τη συνδεσμολογία επιστροφής, δεν ξαναήρθε σύνδεση. Ούτε καν να έρθει προς στιγμή και να πέσει μετά από λίγο. Δεν συνδέεται με τίποτα.

 

Αποσύνδεσα από το router τα καλώδια από phone1 και phone2.

 

Αποσύνδεσα μεταξύ τους ψηλά τα καλώδια από τις δύο πρίζες (δύο κόκκινα με δύο μπλε).

 

Τίποτα.

 

Άλλαξα το utp καλώδιο που είχα φτιάξει. Έβαλα στη θέση του ένα μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο έτοιμο: στη μία του άκρη RJ11 βίσμα με κόκκινο+πράσινο στα pins 2 & 3, και στην άλλη του άκρη απογύμνωσα κόκκινο+πράσινο και τα ένωσα με κόκκινο+πράσινο Ο.Τ.Ε. Σύνδεσα αυτό το έτοιμο καλώδιο στο router, ώστε το μόνο που έχω επάνω στο router είναι αυτό το έτοιμο καλώδιο στη θύρα DSL σε σύνδεση με το καλώδιο τού Ο.Τ.Ε.

 

Άνοιξα το router: και πάλι δεν συνδέεται.

 

Δοκίμασα καί με splitter (περιττή δοκιμή). Και πάλι τίποτα.

 

Από τότε που έκανα τη συνδεσμολογία επιστρφοφής, και άνοιξα το router για σύνδεση και επαναφορά καί στην πρίζα στο σαλόνι, σαν κάτι να έχει γίνει, και ο συγχρονισμός δεν έρχεται με τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μία ώρα που έχω βάλει και πάλι το utp και μόνο μία συσκευή τηλεφωνική απευθείας με καλώδιο από το phone1, η σύνδεση έχει γίνει σταθερά.

 

Αυτό που έκανα διαφορετικά από το πρωί είναι ότι εκεί που έστριψα τα καλώδια χαλκού για τη σύνδεση (utp ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί με ζεύγος κόκκινο+μπλε Ο.Τ.Ε.) τα έστριψα καλά με πένσα. Το πρωί όχι και τόσο καλά. Με το χέρι. Οπότε, το σημείο αυτό της ένωσης τόσο δεν ήταν σφιχτό όσο και δεν είχε πολλές στροφές. Κάτι σαν προχειροένωση.

 

Σωστό αυτό, αλλά πάλι εντύπωση κάνει πώς το πρωί, με αυτή την προχειροένωση, η σύνδεση ήρθε αμέσως.
Και επίσης, με την ένωση που έκανα τώρα, αυτή τη σφιχτή με την πένσα, η σύνδεση ήρθε με τη δεύτερη προσπάθεια τού modem. Όχι με την πρώτη, όπως το πρωί. Πάντως, αν και με δεύτερη προσπάθεια, είναι σταθερό από τις 15:00.

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 12:59 ΜΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

Εάν θέλω να τοποθετηθεί το router στο χωλ, να έχω τηλεφωνικές συσκευές τόσο στο χωλ όσο και στο δωμάτιο με την κεντρική πρίζα, υπάρχει λύση σ'αυτό;

Με τουλαχιστον ενα ασυρματο τηλεφωνο, λυνεται το προβλημα σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Εδώ και μία ώρα που έχω βάλει και πάλι το utp και μόνο μία συσκευή τηλεφωνική απευθείας με καλώδιο από το phone1, η σύνδεση έχει γίνει σταθερά.

 

Αυτό που έκανα διαφορετικά από το πρωί είναι ότι εκεί που έστριψα τα καλώδια χαλκού για τη σύνδεση (utp ζεύγος πορτοκαλί & άσπρο-πορτοκαλί με ζεύγος κόκκινο+μπλε Ο.Τ.Ε.) τα έστριψα καλά με πένσα. Το πρωί όχι και τόσο καλά. Με το χέρι. Οπότε, το σημείο αυτό της ένωσης τόσο δεν ήταν σφιχτό όσο και δεν είχε πολλές στροφές. Κάτι σαν προχειροένωση.

 

Σωστό αυτό, αλλά πάλι εντύπωση κάνει πώς το πρωί, με αυτή την προχειροένωση, η σύνδεση ήρθε αμέσως.
Και επίσης, με την ένωση που έκανα τώρα, αυτή τη σφιχτή με την πένσα, η σύνδεση ήρθε με τη δεύτερη προσπάθεια τού modem. Όχι με την πρώτη, όπως το πρωί. Πάντως, αν και με δεύτερη προσπάθεια, είναι σταθερό από τις 15:00.

σημασια δεν εχει αν θα προσπαθησει μια ή δυο φορες για να συγχρονισει.σημασια εχει ο συγχρονισμος σου μεσα στο σπιτι να ειναι πανω κατω ο ιδιος με αυτον που ειχε ο τεχνικος εξω.αυτος μας νοιαζει.

αν δεν εχεις γεννητρια για να βρεις που παει το καθε ζευγαρι ειτε θα το ενωνεις στο Phone και μετα στην αλλη ακρη θα βαζεις τηλεφωνο να δεις αν εχεις σημα ή θα χρησιμοποιησεις μια μπαταρια 9 volt και ενα πολυμετρο για να μετρησεις απο την αλλη πλευρα.αν παρεις ενα σωστο καλωδιο και ενα λαθος δεν θα εχεις ταση αλλα μπορει να εχεις συγχρονισμο (με χαλια νουμερα)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 19:00 το σήμα δεν έπεφτε. Από τις 19:00 και μετά, πέφτει συνέχεια.

 

Ας τα ξεχάσουμε όλα προς το παρόν. Παρακαλώ, ήθελα μία απάντηση στο εξής:

 

Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει:στην πλεξούδα με τα τρία ζεύγη ψηλά στον τοίχο (ένα ζεύγος ΟΤΕ + δύο ζεύγη για τις δύο δίκες μου πρίζες), έχω αφήσει μόνο του το ζεύγος ΟΤΕ, ανεξάρτητο από τα άλλα δύο ζεύγη, και με το utp που έφτιαξα όπως το περιγράφω παραπάνω, συνδέω αυτό το ζεύγος ΟΤΕ στο router. Δεν παρεμβάλλεται λοιπόν τίποτε άλλο. Το ζεύγος ΟΤΕ πάει με ένα καλώδιο στο router. Αυτό είναι σωστό; Είναι καθαρισμός του dsl σήματος να υπάρχει μόνο του; Άσχετα από ταχύτητες, κλπ. Με ενδιαφέρει εάν αυτό είναι σωστό.

 

Παρακαλώ, όσο μπορείτε πιο γρήγορα μια απάντηση!!

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Μέχρι τις 19:00 το σήμα δεν έπεφτε. Από τις 19:00 και μετά, πέφτει συνέχεια.

 

Ας τα ξεχάσουμε όλα προς το παρόν. Παρακαλώ, ήθελα μία απάντηση στο εξής:

 

Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει:στην πλεξούδα με τα τρία ζεύγη ψηλά στον τοίχο (ένα ζεύγος ΟΤΕ + δύο ζεύγη για τις δύο δίκες μου πρίζες), έχω αφήσει μόνο του το ζεύγος ΟΤΕ, ανεξάρτητο από τα άλλα δύο ζεύγη, και με το utp που έφτιαξα όπως το περιγράφω παραπάνω, συνδέω αυτό το ζεύγος ΟΤΕ στο router. Δεν παρεμβάλλεται λοιπόν τίποτε άλλο. Το ζεύγος ΟΤΕ πάει με ένα καλώδιο στο router. Αυτό είναι σωστό; Είναι καθαρισμός του dsl σήματος να υπάρχει μόνο του; Άσχετα από ταχύτητες, κλπ. Με ενδιαφέρει εάν αυτό είναι σωστό.

 

Παρακαλώ, όσο μπορείτε πιο γρήγορα μια απάντηση!!

 

Σας ευχαριστώ

σωστο ειναι. το κοκκινο μπλε θα ενωθει με το  utp σε ενα ζευγαρι πχ πρασινο,πρασινο ασπρο. μην μου βαλεις δυο ασχετα χρωματα πχ ασπρο μπλε ασπρο πρασινο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

σωστο ειναι. το κοκκινο μπλε θα ενωθει με το  utp σε ενα ζευγαρι πχ πρασινο,πρασινο ασπρο. μην μου βαλεις δυο ασχετα χρωματα πχ ασπρο μπλε ασπρο πρασινο

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση!!

 

Όπως το περιγράφεις το έχω φτιάξει το utp. Έχω χρησιμοποιήσει το ζεύγος πορτοκαλί. Και στις δύο άκρες τού utp : πορτοκαλί & πορτοκαλί άσπρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.