Jump to content



Καμένη μητρική που δεν βρίσκω στην αγορά.


Recommended Posts

Έχω ένα 17,3" laptop DELL INSPIRON 5737 (Model No: 5737-2322, Intel I7, 16Mb RAM) το οποίο έκαψε μητρική (στην τροφοδοσία όπως μου είπαν).

Η μητρική έχει κωδικό ανταλλακτικού στη DELL 41RX6, στην οποία απευθύνθηκα και δεν την έχουν, ενώ δεν την βρίσκω ούτε σε site στο εξωτερικό.

Το έστειλα σε δύο τεχνικούς και μου είπαν ότι η μητρική είναι πολύ καμένη και δεν επισκευάζεται.

Το μηχάνημα είναι παλιό του 2013, αλλά είχε Intel I7 και 16Mb RAM και πήγαινε σφαίρα.

Υπάρχει άλλη εναλλακτική ή πάει ανακύκλωση ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και εγω αυτο. Καποια στιγμη μου εκαψε μητρικη και στην Infoquest χρεωσαν ενα 250αρι για μητρικη. Αυτο 10-12 χρονια πισω.

 

Αν δεν βρισκεις ανταλακτικο... Σπρωξε δισκο/ραμ και οθονη σαν ανταλακτικα οσο-οσα και τα υπολοιπα ανακυκλωση

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος mskantz έγραψε:

DELL 41RX6

 

πρέπει να έχει και έναν άλλο κωδικό, ένα μακρυνάρι σε ενα αυτοκόλλητο με barcode/QR code.

Mε εκείνον και το service tag θα βρεις στο ebay ακριβώς το part που θες.

To θέμα είναι κατα πόσο θα συμφέρει η αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος mskantz έγραψε:

Υπάρχει άλλη εναλλακτική ή πάει ανακύκλωση ?

 

Εναλλακτική υπάρχει, αλλά δεν σε συμφέρει. Βρήκες μια μητρική στην Κίνα με 170€, άντε κι άλλα 100 για τα εργατικά του τεχνικού. Θα έχεις ένα ασήκωτο λάπτοπ με μητρική που δεν ξέρεις πόσο θα αντέξει -αν αντέξει, με οθόνη TN του 2013.

 

Πάρε ένα καινούργιο 15άρι με ips οθόνη. Βέβαια, με πάνω από τα διπλά λεφτά για αντίστοιχα βασικά χαρακτηριστικά, αλλά δεν υπάρχει καμιά σύγκριση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.