Jump to content



Αναβάθμιση RAM


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Μια βοήθεια παρακαλώ.

Εχω ένα PC 12/ετίας που το χρησιμοποιώ μόνο για internet και δουλεύει ικανοποιητικά τόσα χρόνια. Έχει RAM 2x2gb=4gb και θέλω να του βάλω 2x4gb=8gb.

Επειδή δεν έχω ιδέα από αριθμούς και χρονισμούς μπορείτε να μου πείτε ποιά μνήμη ταιριάζει με τα χαρακτηριστικά του PC μου?

Παρακάτω φωτό από CPUID CPU-Z.

Ευχαριστώ..  

μνη.JPG

μνη1.JPG

μνη2.JPG

μνη3.JPG

μνη4.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις για δοκιμασμενες μνημες απο τον κατασκευαστη, εδω ειναι η λιστα. Πανω επιλεγεις και το revision

Png
WWW.GIGABYTE.COM

Lasting Quality from GIGABYTE.GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards bring together a unique blend of features and...

 

Εγω βεβαια θα επαιρνα τις φτηνοτερες ddr3 που θα εβρισκα. Κοιτα να λεει ddr3 και να μην ειναι για λαπτοπ ή για σερβερ

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις ένα ζευγάρι καινούργιες, θα χρειαστείς ένα 50άρι. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα για άλλο ένα πενηντάρι -συγγνώμη κιόλας- κάνε μια μικρή αναβάθμιση. Πάρε αυτά ας πούμε, και αφαίρεσε την κάρτα γραφικών (δεν θα έχει λόγο ύπαρξης πλέον). 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

 

 

Εγω βεβαια θα επαιρνα τις φτηνοτερες ddr3 που θα εβρισκα. Κοιτα να λεει ddr3 και να μην ειναι για λαπτοπ ή για σερβερ

Ταιριάζουν και στα  1333MHz και 1600MHz? Στα 1600MHz δεν θα είναι καλύτερα? ή δεν κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα και οι 1333 και οι 1600 θα παιζουν. Αν οι 1600 δεν παιζουν στα 1600, τις βαζεις στα 1333. Τωρα να μην ταιριαζουν καποιες μνημες, υπαρχει πιθανοτητα, αλλα ειναι κατι πολυ σπανιο, οταν μιλαμε για 2dimm. Σε τοσο παλιο pc δεν θα ασχολιομουν με την ταχυτητα. Απλα να σου φτανει η ποσοτητα και να λειτουργει. Οποτε αν σου φτανουν 8gb, παρε 2x4gb τις φτηνοτερες και αφοτου τις δοκιμασεις μονες τους τις καινουριες, βαλε και τις παλιες πανω και δοκιμασε αν λειτουργουν ολες μαζι, στη συχνοτητα του πιο αργου κιτ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.