Jump to content



H300s πρόβλημα με tp-link extender


vagosofron

Recommended Posts

Καλησπέρα, παρατήρησα κολλήματα στο ρουτερ της vodafone H300s ( εμεναν αναμμένα όλα τα λαμπάκια και αναγκαστικά του έκανα επανεκίννηση με το Power button) την περίοδο που χρησιμοποιούσα το extender tp-link tl-wa850re.

Το φαινόμενο συνέβαινε σχεδόν καθημερινά. Μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της vodafone, με ρωτήσανε αν χρησιμοποιώ extender tp-link και πως προκαλούν κολλήματα στο ρουτερ. Αναγκαστικά το απεγκατέστησα, παρόλα αυτα το χρειάζομαι. Χρησιμοποιεί κανείς άλλη μάρκα χωρίς προβλήματα? Αν τοποθετήσω ένα ρουτερ tp-link που έχω και να το δουλεύω ως extender, θα έχω θέμα? Δηλαδή τίθεται θέμα ασυμβατότητας της tp-link με τα ρουτερ της vodafone? Έχω 100αρα γραμμη σε απόσταση μικρότερη των 100 μέτρων από το καφάο ( πιάνω 98 περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Ενα powerline tp-link που εχω κουμπωσει στο ιδιο ρουτερ δε μου κανει τετοια θεματα. Αλλά τρώει σκαλώματα γενικα με τη σύνδεση στο internet (παρόλο που είναι FTTH) και ακόμα περισσοτερο με το wifi.

Σε επικοινωνια μου με το τεχνικο τμημα της Vodafone δε μου ανεφεραν κατι σχετικο.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος vagosofron έγραψε:

Καλησπέρα, παρατήρησα κολλήματα στο ρουτερ της vodafone H300s ( εμεναν αναμμένα όλα τα λαμπάκια και αναγκαστικά του έκανα επανεκίννηση με το Power button) την περίοδο που χρησιμοποιούσα το extender tp-link tl-wa850re.

Το φαινόμενο συνέβαινε σχεδόν καθημερινά. Μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της vodafone, με ρωτήσανε αν χρησιμοποιώ extender tp-link και πως προκαλούν κολλήματα στο ρουτερ. Αναγκαστικά το απεγκατέστησα, παρόλα αυτα το χρειάζομαι. Χρησιμοποιεί κανείς άλλη μάρκα χωρίς προβλήματα? Αν τοποθετήσω ένα ρουτερ tp-link που έχω και να το δουλεύω ως extender, θα έχω θέμα? Δηλαδή τίθεται θέμα ασυμβατότητας της tp-link με τα ρουτερ της vodafone? Έχω 100αρα γραμμη σε απόσταση μικρότερη των 100 μέτρων από το καφάο ( πιάνω 98 περίπου).

 

Δοκίμασε να παίξεις με διαφορετικά channels μήπως βελτιώνεται η κατάσταση.

 

Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το tp-link router που έχεις σαν extender, αρκεί να έχει αντίστοιχο mode λειτουργίας (συνήθως έχουν)

 

9 ώρες πριν, το μέλος ronin13 έγραψε:

Ενα powerline tp-link που εχω κουμπωσει στο ιδιο ρουτερ δε μου κανει τετοια θεματα. Αλλά τρώει σκαλώματα γενικα με τη σύνδεση στο internet (παρόλο που είναι FTTH) και ακόμα περισσοτερο με το wifi.

 

Υπάρχει κάποιο κρυφό μενού που μπορείς να ενεργοποιήσεις κάποιο mode "Lower PLC-to-VDSL interference Mode". Τα powerline συνήθως κάνουν παρεμβολές με την VDSL ανάλογα και με τις εσωτερικές καλωδιώσεις του σπιτιού, οπότε αυτό το mode είναι life-saver. Αναζήτησε πώς μπορείς να το ενεργοποιήσεις στο δικό σου  powerline, εμένα με έσωσε. Είχα σταδιακή πτώση ταχύτητας στη vdsl και έπρεπε να κάνω τακτικά reset στο router, μέχρι που ανακάλυψα το πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.