Jump to content


Windows 10 - 11 δεν μπορώ να σβήσω ένα wifi


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Γιατί ενώ έχω αποθηκεύσει ένα wifi spot στο desktop δεν μου το εμφανίζει καν στη διαχείριση wifi στα win10/11 ώστε να το σβήσω γιατί άλλαξε ο κωδικός wifi και δεν μπορώ να τον αλλάξω και δεν συνδέεται ποια στο ίδιο wifi γιατί έχει το παλιό κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Λες αν μου ζήταγε να βάλω το νέο κωδικό να άνοιγα τοπικ εδώ?

 

Έλα όμως που δεν μου ζητάει καν το νέο κωδικό απλά μου λέει μετά από λίγα δευτερόλεπτα δεν συνδέθηκε.

 

Να σου πω τη κάνω πατάω κάτω δεξιά το wifi μου εμφανίζει όλα τα διαθέσιμα wifi και επιλέγω αυτό που λέω και συμβαίνει ότι είπα ποιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χαλάρωσε λίγο.

 

Δοκίμασε:

Start > CMD (run as administrator)

>netsh wlan show profiles

>netsh wlan delete profile "copy-paste το όνομα που σου έβγαλε παραπάνω"

 

Αν δεν το βλέπεις και σε αυτήν τη λίστα, ίσως έχεις (και) κάποιο άλλο πρόβλημα, εκτός την αλλαγή του κωδικού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό εξηγώ από το πρώτο μου ποστ ότι παρόλο που έχω αποθηκεύσει το wifi Profile δεν το εμφανίζει σε καμία από αυτές τις λίστες. 

Αν το εμφάνιζε θα έκανα απλά forget και όλα οκ. 

Και δεν μπορεί να ξανά συνδεθεί σε αυτό το ίδιο wifi γιατί έχει αποθηκευμένο το παλιό κωδικό. 

 

Στο κινητό μου μια χαρά συνδέεται στο ίδιο ακριβώς wifi Profile 

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, acct said:

Αν δεν το βλέπεις και σε αυτήν τη λίστα, ίσως έχεις (και) κάποιο άλλο πρόβλημα, εκτός την αλλαγή του κωδικού.

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος fits79 έγραψε:

Να σου πω τη κάνω πατάω κάτω δεξιά το wifi μου εμφανίζει όλα τα διαθέσιμα wifi και επιλέγω αυτό που λέω και συμβαίνει ότι είπα ποιο πάνω.

Με δεξι κλικ δε μπορεις να τον αλλαξεις?

(δε θυμαμαι τι βγαζει)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέω τόσα ποστ.

 

Ότι ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ το εν λόγο profile σε καμία απολύτως λίστα(Ούτε στη cmd, ούτε πατώντας στο wifi κουμπάκι κ.τ.λ.).

 

Λέτε να μου το εμφάνιζε σε οποιαδήποτε λίστα και να μην μπορούσα απλά να πατήσω "forget"???

On 18/3/2023 at 8:20 ΠΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Μην πεις τίποτα. Πήγαινε στην γωνία να δεις αν έρχομαι και αν πιάνει wifi εκεί.

Ευγενικότατος όπως πάντα.

Απλά δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Όχι αν ήταν σε αυτό το κανάλι δεν θα φαινόταν και στα κινητά έτσι δεν είναι; 

Και όχι δεν είναι σε κανένα από αυτά τα κανάλια. 

 

Απλά όπως ήδη έχω πει άλλαξα τον κωδικό και το όνομα του wifi από το ρουτερ και από τότε δεν μπόρεσα να ξανά συνδεθω στο εν λόγο profile γιατί πολύ απλά είχε κρατήσει το παλιό κωδικό και δεν μπορώ ούτε να σβήσω αυτό το profile για να βάλω το νέο κωδικό, αλλα oύτε και να αλλάξω τον κωδικό χωρίς να σβήσω αυτό το profile. 

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι έτσι. Έχω πετύχει περιπτώσεις σε αυτά τα κανάλια να ανιχνεύεται το δίκτυο από κάποιες συσκευές και από κάποιες άλλες όχι. Εν τω μεταξύ στο router μπορεί να είναι επιλεγμένο το auto και τυχαία να έχει μπει στο 13. Πάντως μια απλή αλλαγή ssid/password δεν δικαιολογεί να μην ανιχνεύεται καν το δίκτυο, κάτι άλλο πρέπει να συμμετέχει στο πρόβλημα. Ούτε δικαιολογεί τη μη ύπαρξη του παλιού ονόματος στη λίστα με τα αποθηκευμένα δίκτυα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, fits79 said:

δεν μπόρεσα να ξανά συνδεθω στο εν λόγο profile γιατί πολύ απλά είχε κρατήσει το παλιό κωδικό και δεν μπορώ ούτε να σβήσω αυτό το profile για να βάλω το νέο κωδικό, αλλα oύτε και να αλλάξω τον κωδικό χωρίς να σβήσω αυτό το profile. 

 

Κάνεις λάθος. Η διάγνωση που δίνεις δε συμβαδίζει με τα γεγονότα που παραθέτεις και γι αυτό είναι μάλλον απίθανο να μπορέσεις να αξιοποιήσεις τη βοήθεια που σου προσφέρεται. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όχι, δεν είναι έτσι. Έχω πετύχει περιπτώσεις σε αυτά τα κανάλια να ανιχνεύεται το δίκτυο από κάποιες συσκευές και από κάποιες άλλες όχι. Εν τω μεταξύ στο router μπορεί να είναι επιλεγμένο το auto και τυχαία να έχει μπει στο 13. Πάντως μια απλή αλλαγή ssid/password δεν δικαιολογεί να μην ανιχνεύεται καν το δίκτυο, κάτι άλλο πρέπει να συμμετέχει στο πρόβλημα. Ούτε δικαιολογεί τη μη ύπαρξη του παλιού ονόματος στη λίστα με τα αποθηκευμένα δίκτυα.

Δεν υπαρχει λογος να σου απαντησω καν γιατι πριν που δοκιμασα να σου απαντησω o mod μου εσβησε το ποστ.

Επομενως ποιος ο λογος να ξανα - απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fits79 said:

Δεν υπαρχει λογος να σου απαντησω καν γιατι πριν που δοκιμασα να σου απαντησω o mod μου εσβησε το ποστ.

Επομενως ποιος ο λογος να ξανα - απαντησω.

 

Δεν υπάρχει κανένα διαγεγραμμένο μήνυμά σου σε αυτό το θέμα. Και επειδή οι υπόλοιπες επικοινωνίες σου γι αυτό το ζήτημα είναι αρκούντως απρεπείς, το θέμα παγώνει προσωρινά μέχρι να ηρεμήσουν όλοι και τα λέμε σε λίγες μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη περίπτωση, μήπως έχει δικό της software η wifi κάρτα που αποθηκεύει profiles πέραν των windows ρυθμίσεων, ή να θέλει ξαναπέρασμα ο driver της, πιθανόν και με διαφορετική έκδοση.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.