Jump to content


Σύνδεση Cosmote FTTH σε FritzBox 7590


ckbond

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους και όλες,

Μόλις έγινε η ενεργοποίηση της οπτικής στο σπίτι αλλά δυστυχώς έγινε με το Speedport και θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας αν υπάρχει κάποιος εκεί έξω που να γνωρίζει πως θα μπορούσα να συνδέσω το FritzBox 7590.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

To 7590 υποστηρίζεται κανονικά από τον ΟΤΕ, οπότε πρέπει να τραβήξει αυτόματα τις ρυθμίσεις, ακόμα και της τηλεφωνίας.

Δοκίμασες να συνδέσεις το Ethernet από το ONT πάνω στην WAN του 7590 και δεν σου δούλεψε;

Link to comment
Share on other sites

επειδη την ειχα πατήσει και εγώ..., μου ειχαν στειλει router και repeater μεσω courier χωρίς να ερθει τεχνικός (γιατι απλα ήθελα να τα βάλω μόνος μου, και ήθελα να κάνω αλλαγες στην εσωτερική διαταξη)
απλά δεν συγχρόνησε ποτε η οπτική.

 

το πρόβλημα ήταν οτι πρέπει να δηλωθούν τα serial numbers των συσκευών στο δικτυο της εταιρίας αντί για το speedport
θέλει και απο τα router/repeater αλλά και από το module GPON που μπαίνει μέσα στο fritz για να διαβάσει την οπτική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

Να είμαι ειλικρινής όχι δεν δοκίμασα να το συνδέσω στην WAN... τρέχω να το δοκιμ                τουουουουουττττ...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τι να πω.... ήταν τόσο απλό...

Και είπα στον τεχνικό, μπορείς να βάλεις το Fritz σε παρακαλώ, όχι κύριε δεν μπορώ, εγώ πρέπει να παραδώσω με το Speedport... :wall:

 

Αυτό το post έγινε με σύνδεση από το Fritz...

Case closed και χίλια συγγνώμη που καταχράστηκα τον χρόνο σας... :blush::blush::blush:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και μιας και ερώτηση αφορά και την οπτική αλλά και το 7590 το γράφω εδώ...

Έκανα αναβάθμιση από την 300ρα σε 500ρα αλλά σε ότι test και να έχω κάνει μόνο το upload έχει αυξηθεί στα 50... το download είναι κολλημένο στα 300.

Και ερωτώ... υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει το 7590 μεγαλύτερες ταχύτητες από τα 300...???

Να ενημερώσω ότι το FritzBox είναι συνδεδεμένο με το ΟΝΤ μέσω WAN...

Αν προλάβω σήμερα όταν γυρίσω θα κάνω μια δοκιμή με το Speedport...

Link to comment
Share on other sites

@acct Έχω μιλήσει και επιμένουν ότι στο ONT βλέπουν 500 και ότι το πρόβλημα είναι το 7590 και να βάλω το δικό τους Speedport να κάνω δοκιμή.. (όπου είναι να το κάνω με την πρώτη ευκαιρία).
Μόνο αφού βάλω το Speedport και συνεχίσει να μου δείχνει 300ρα ταχύτητα στα speed tests τότε και μόνο τότε θα το δηλώσουν σαν βλάβη και θα έρθει τεχνικός.

 

@minast Ήταν από τις πρώτες ενέργειες που έκανα και στο ΟΝΤ αλλά και στο 7590...

Στο manual του 7590 αναφέρει ότι για xDSL συνδέσεις είναι για μέχρι 300 αλλά αυτή την στιγμή αφού είναι μέσω WAN την γραμμή την διαχειρίζεται το ΟΝΤ οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτός ο περιορισμός...

Ο μόνος τρόπος να το επιβεβαιώσω θα είναι μόλις κάνω την δοκιμή με το speeport, απλά αν όντως δουλέψει εκεί αρχίζουν τα μεγάλα δράματα μιας και θα πρέπει να κάνω setup όλο το δίκτυο εξ' αρχής...

 

Αλήθεια, μήπως υπάρχει κάποιος εκεί έξω με 500ρα γραμμή και να χρησιμοποιεί FritzBox, εννοείτε άλλο μοντέλο από το 7590 ή που να ξέρει ένα μοντέλο που να δουλεύει σε 500ρα γραμμή...???

Έγινε επεξεργασία από ckbond
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με γνωστό που χρησιμοποιεί 7590 χωρίς πρόβλημα. Επίσης ο ΟΤΕ δίνει ο ίδιος το 5530ΑΧ στις 1000άρες, το οποίο εκτός το GPON έχει και 2.5Gbps Ethernet.

Το όριο των 300Mbps στο 7590, όπως είπες και εσύ, είναι μόνο για την VDSL σύνδεση του modem με 35b profile. Η WAN είναι κανονική χιλιάρα.

Πάντως για το troubleshooting θυμίζω ότι μπορείς να κάνεις διπλή κλήση PPPoE στον ΟΤΕ: Να βάλεις το Speedport για τη δοκιμή, και να συνδέσεις πίσω του και το Fritz όπως το έχεις τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω ότι για όλους εσάς και όλες εσές το ΣΚ πέρασε μέσα στην αγωνία με το τι να έγινε τελικά και αν έκανα τις δοκιμές με χαρά θα ήθελα να σας πω ότι όντως τις έκανα και το πρόβλημα δείχνει να είναι εκεί που δεν το περίμενα...

Στο σπίτι έχω ένα Rack στο γραφείο μου όπου από το switch φεύγει UTP και καταλήγει σε δεύτερο Switch στον κάτω όροφο όπου είναι διάφορες συσκευές συνδεδεμένες πάνω του.
Όλες τις αρχικές δοκιμές τις έκανα συνδέοντας PC σε αυτό το Switch πιστεύοντας ότι λόγο ποιότητας αυτού δεν χρειάζεται να ανέβω στο γραφείο μου.

Τελικά είχα άδικο και όπως έδειξαν οι δοκιμές έχει διαφορά μιας και οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο πάνω switch "τρέχουν" στο full της ταχύτητας (518/50) ενώ στο κάτω Switch δεν ξεπερνάνε τα 180/50.

Δεν έχω καταλήξει ότι φταίει το κάτω Switch, μπορεί να φταίει και το UTP καλώδιο... Θα κάνω κάποιες δοκιμές και βλέπουμε.

Αν καταλήξω ότι είναι το UTP το πιθανότερο να περάσω μια οπτική για να κάνω την σύνδεση μεταξύ των switches.
Αν φταίει το κάτω switch τότε θα πάει για αλλαγή.

Πλέων μπορείτε να πάρετε ανάσα, να ηρεμήσετε και να ευχαριστηθείτε το υπόλοιπο του καλοκαιριού... :jumpy::jumpy::jumpy:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.