Jump to content



Hexus Pi-fast Database :: TOP30 List


chroma

Recommended Posts

  • Replies 379
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Shidokanjohn [Χθες, στις 18:53]

Τριστενο με 5/4 σερνεται σε μας

δοκιμασε με 1/1

Δεν μπορώ να πω ότι σέρνεται αφού με 5:4 ήταν το δικό μου. Με 2.8C έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να πας 1:1 σε αυτή την ταχύτητα με καλούτσικα timings.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn [Σήμερα, στις 11:35]

Οταν στα 4200 1/1 βγαζω 46,78 και στα 4352 βγαζω 47, + τι κανει ?

το σερνεται ηταν υπερβολη αλλα οπως και να χει το 1/1 ειναι πιο γρηγορο

Όταν είσαι μόλις 150MHz πάνω και χάνεις 100+ MHz από τις μνήμες, λογικό δεν είναι να έχεις σοβαρότατη απώλεια;

Το 1:1 είναι πιο γρήγορο μόνο όταν οι μνήμες είναι σε πολύ υψηλή ταχύτητα με χαμηλά timings, αφού όταν χρησιμοποιείς το 5:4 πέφτουν πολύ χαμηλά, ή όταν έχεις μνήμες που μπορείς να τις δουλέψεις σε ταχύτητα που με 5:4 δεν αντέχει η μητρική να φτάσει, δηλαδή 260+MHz 2/5/2/2. Δηλαδή για CPU με μεγάλα multiplier κατά κύριο λόγο. Σε έναν 2.8C με 1:1 δεν έχεις ελπίδα να αποδώσει ούτε καν κοντά στο καλά μετά τα 4GHz για παράδειγμα αφού είτε θα χαμηλώσεις πάρα πολύ τα timings είτε θα χάσεις πολλά MHz από τον CPU ώστε να δουλέψεις 1:1. Ένας 2.8C στα 300MHz FSB 5:4 όμως αποδίδει το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα λόγω του μεγάλου FSB με έναν 3.4C στα 238MHz 1:1 με τα ίδια timings. Στα περισσότερα Canterwood έστω γιατί τα Springdale κλείνουν πολλές εντολές του PAT όταν βάλεις dividers.

Edit : Για ακριβές παράδειγμα, ο Tristeno είναι ήδη στα 280+MHz FSB. Είναι πρακτικά αδύνατο να βρεί μνήμες που θα αντέχουν 1:1 έστω με μέτρια timings. Τι θα κάνει για να δουλεύει 1:1; Αλλάζει επεξεργαστή; Και να το κάνει, ποιός εγγυάται ότι οι μνήμες του θα δουλεύουν 250+ ΜHz 2/5/2/2, που δεν γίνεται καν για 24/7 μηχάνημα εκτός αν θες να τις 'τηγανίσεις' με 3.3ν+ συνεχώς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 14:47]

Mε νεράκι φαντάζομαι ακόμα, ε?

:)

Όχι ακριβώς. Είναι μεν ο 2.8C μου που χρησιμοποιούσα στα 4.2GHz με νερό για Benchmark αλλά είχε μπει με VapoChill όταν έγινε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο, μπραβο

το abit δυστυχως δεν παει αλλο χωρις να αρχισεις τα κολπα (L12 και πειραγμεμα bios). πανω απο 222 fsb δεν του αρεσει, αν πας με 12.5 multi τραβαει πολυ ρευμα (εφτασε τα 11.60 με 2.1 στον amd). μονοδρομος η αλλαγη μητρικης (ακουει κανεις??)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus

Tώρα είδα στο Link μου που τρέχει για 21000Κ.

Αλλά πόσο να πηγαίνει εκεί;

Νομίζω ότι μας πάει το bench με AMD όπως και το metabench.

48.81

233.9x13=3040.1mhz

2600+BartonMobile

http://home.comcast.net/~gpl08/48.81_pifast.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.