Jump to content



Γεια σας.


pavlaras1

Recommended Posts

Γεια σας.

Εχω εναν φορητο Υπολογιστη και συγκεκριμενα εχω τον HP ZV5473EA.

Ο οποιος εχει σκληρο δισκο 80GB.

Θελω να τον χωρισω σε 2 περιοχες.

Θα ειναι το κυριο μερος και το εφεδρικο.

Στο κυριο - βασικο μερος θα ειναι το λειτουργικο συστημα και τα βασικα προγραμματα που θα χρησιμοποιω.

Ενω στο δευτερο μερος θα ειναι τα πολυμεσικα αρχεια οπως MP3,MPEG,MPG,AVI,MOV,MP4,DIVX, και αλλα πολλα.

Το θεμα ειναι οτι τα 40GB απτα 80GB ειναι κατηλειμενα.

Πως μπορω να κανω δυο διαμερισματα χωρις να χασω τα υπαρχον δεδομενα που εχω?

Υπαρχει καποιο προγραμμα και ποιο ειναι αυτο?

Τι βηματα πρεπει να ακολουθησω και τι αλλες εναλακτικες επιλογες εχω?

Τι πρεπει να προσεξω και ποσο χρονο περιπου θα μου παρει για ολη την εργασια που θα κανω?

Αυτα προς το παρον και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.powerquest.com/partitionmagic/

Πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι ο κίνδυνος να χάσεις δεδομένα είναι υπαρκτός, όπως αναφέρει και το start-up της εφαρμογής.Για ένα δίσκο σαν το δικό σου να υπολογίζεις 1-1,5 ώρα/ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavlaras1 [Σήμερα, στις 02:55]

Πως μπορω να κανω δυο διαμερισματα χωρις να χασω τα υπαρχον δεδομενα που εχω?

Υπαρχει καποιο προγραμμα και ποιο ειναι αυτο?

Καλώς ήρθες :)

Το Partition Magic ξέρω ότι είναι καλό, αν και προσωπικά δεν το χρειάστηκα ποτέ. Επίσης κάτι έχει πάρει το αυτί μου για το τελευταίο του patch, ότι δηλαδή είναι απαραίτητο, ειδάλλως θα έχεις προβλήματα.

Αρχική απάντηση από pavlaras1 [Σήμερα, στις 02:55]

Τι βηματα πρεπει να ακολουθησω και τι αλλες εναλακτικες επιλογες εχω?

Για τα βήματα δε μπορώ να σε βοηθήσω, καθώς όπως προείπα, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Σαν εναλλακτική να υπολογίζεις την διαδικασία "backup -> format -> reinstall"

Αρχική απάντηση από pavlaras1 [Σήμερα, στις 02:55]

Τι πρεπει να προσεξω και ποσο χρονο περιπου θα μου παρει για ολη την εργασια που θα κανω?

Ό,τι και να κάνεις, πρέπει να προσέξεις να πάρεις backup τα δεδομένα σου. Όλοι οι τρόποι έχουν ένα ρίσκο. DVD Recorder ή κάποιος εξωτερικός σκληρός.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρεις το partition και επιλέγεις resize/move.Εκεί του δίνεις πόσα GB θέλεις νάναι το νεο partition.An απ τα 80GB έχεις 40 κατηλειμένα δίνεις πχ στην δεύτερη περιοχή 35.Οπότε έχεις μετά c:45 GB και d:35GB.Mετά μπορείς να μεταφέρεις τα aρχεία σου στο d: για να έχεις χώρο στο c:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ευχαριστω για την συμμετοχη σας και την βοηθεια σας.

Υποψιν οτι ακομη δεν εχω κανει τα διαμερισματα που θελω μιας και μου εμφανιζει στην ωρα της εγκαταστασης ενα μηνυμα λαθους που δεν μπορω να καταλαβω τι φταει.

Το μηνυμα αυτο ειναι το παρακατω " 1607: Unable to Install InstallShield Scripting Runtime"

Απτο προγραμμα που βρηκα σε αυτην την διευθυνση www.powerquest.com

και το ονομα του προγραμματος λεγεται partitionmagic 8.

1. Σας εχει εμφανιστει ποτε αυτο το μηνυμα ή τουλαχιστον κατι παραπλησιο?

2. Αν ναι τοτε πως το αντιμετωπισατε και αν οχι τοτε τι εχετε να μου προτεινετε?

3. Εχω 2 εξωτερικους σκληρους δισκους οι οποιοι ειναι χωρητικοτητας 180GB και 250GB.

Ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος που μπορω να δημιουργησω με διαμερισματα σε εναν απο τους παραπανω σκληρους δισκους που σας αναφερα?

Αυτα προς το παρον και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα της εγκατάστασης μπορείς να δεις εδώ:

http://consumer.installshield.com/kb.asp?id=Q108340

Στους δίσκους καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις το ntfs file system.

Αν τους έχεις για αποθήκη (mp3,movies κτλπ) μπορείς να κάνεις 2-3 μεγάλα partition με 60G το καθένα.Η 2 μεγαλύτερα των 90 κτλπ.

Μπορείς να "κόψεις" το δίσκο και σε κομμάτια των 10-15G αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ζορίσεις το δίσκο στο search με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρήσεις με το partitionmagic θα πρέπει να εκτελέσεις το scandisc με επιλεγμένες και τις δύο επιλογές εξέτασης δίσκων. Για να τρέξει όμως έτσι το scandisc θα πρέπει να κάνεις reboot. Αφού τελειώσει η εξέταση του δίσκου μπορείς άνετα να τον μοιράσεις με το partitionmagic. Το ίδιο έκανα κι εγώ στο 80hd του δικού μου laptop χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να σου δώσει τις καλύτερες δυνατές επιλογές όσον αφορά το μέγεθος καλό θα ήταν ν' απενεργοποιήσεις το system restore και τη virtual memory και να κάνεις και defrag (όχι με των ΧΡ, με κάποιο σοβαρό, όπως το PerfectDisk). Αλλιώς θα έχεις ελεύθερα 40ΜΒ και θα σ' αφήνει να κάνεις partition με τα 20... Εκτός αν είναι ολοκαίνουργιος ο δίσκος και δεν έχουν γίνει πολλά γράψε-σβήσε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.