Jump to content


Έβάλα νερό σε έναν 3.2E E0!!!


DMylonas

Recommended Posts

Σαν πρωτάρης στον υδάτινο κόσμο των pc πήρα σήμερα ένα watercill kt03-l20... Το κλασσικό πακετάκι.... Μετά την αγορά μου προέκοιψαν μερικοί προβληματισμοί....

1. Θα πρέπει να φτιάξω ρελέ (όπως διάβασα στο forum μας) για να ανοίγοι οι αντλία με το pc μαζί?! Και αν ναι, που, πόσο θα πρέπει να δώσω?!

2. Σπίτι έχω μόνο απιονισμένο νεράκι... Αν βάλω μέσα ένα ζουμί που πήρα και οινόπνευμα θα κάνω δουλειά ή να κάτσω να μαζεύω το νερό απο τα ac στο σπίτι, που αν θυμάμε καλά είναι απεσταγμένο?! Αν όχι όλα αυτα που λέω, απεσταγμένο που βρίσκουμε και πόσο?!

Και τώρα η πιο βασική ερώτηση....

3. Θα δω διαφορά με από την αερόψυξη (XP-120 + Sunnon 120cm) ή πάνε τσάμπα τα 120?!

Αυτές οι ερωτήσεις και μέχρι στιγμής απορίες ενός "ψαριού" στο νερό :)

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο το κιτ. και εγω αυτο ειχα ποιο πριν. τωρα homemade. για το ρελε αφου η αντλια ειναι η λ20 δες στο www.extremeshop.gr πρεπει να εχει κατι ρελεδακια,αν θυμαμαι καλα, αλλιως δες καποια σχετικα thread που υπαρχουν. για το νερο τωρα εγω ειχα απιονισμενο και λιγο, πολυ λιγο παραφλου. αν βαλεις παραφλου μην βαλεις παρα πολυ. εμενα παντως μετα απο 3 βδομαδες αρχισαν να θολονουν οι σωληνες. για την συγκριση που εθεσες δεν ξερω επειδη δεν εχω δει αυτες τις αεροψυξεις. ελπιζω να βοηθησα. και παλι καλοριζικο το κιτακι!

Link to comment
Share on other sites

Ρελεδακι παρε ενα απλο ρελε 220v που με εισοδο για 12ν και εισαι οκ.

Οσο για το αλλο διαφορα αν εννοεις με τον sanon σε full στροφες πιστευω να δεις πολυ μικρη.Ισως μονο οταν εδεινες αρκετο ρευμα και την ψιλοακουγε η xp120.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι δεν θα δεις διαφορά πάνω από 7-8 βαθμούς . Τώρα όσο για το νερό απεσταγμένο θα βρείς από τα φαρμακεία αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται άλλωστε και το απιονισμένο κάνει δουλειά και δεν αφήνει άλατα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

αυτο ελεγα αφου εχει λ20 το κιτ. http://62.38.134.16/product_info.php?cPath=26_49&products_id=184&osCsid=d24d1d8240586417fff2a2d3350beb82

Καλό φαίνετε, δεν λέω, αλλα μήπως είναι λίγο ακριβό, από το να φτιάξω ένα custom?!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα σε δύο μαγαζιά στην περιοχή μου και εκτός του ότι δεν είχανε σωστά ρελέ, ο ένας επεμενε να πάρω ρελέ για ράγα σε πίνακα!!!! Αν είναι δυνατών λέω.... Ακόμα και για ένα ρελέ θα πρέπει να κατέβω Θεσσαλονίκη!!! Τί να πω!!! Έλεος!!!

Πάντος μόλις τελείωσα το στήσιμο του νερού... Το είχα όλο το βράδυ να δουλεύει μόνο με απιονισμένο νερό, το πρωί το έψαξα, σταγόνα πουθενά... Σήμερα του έβαλα μισό μπουκαλάκι παραφλού σε 1 λίτρο νερό και του έφτιαξα και ένα reservoir (πήρα το καπάκι από μια 100άδα CD), έβαλα και τον Sunon 12cm στο ψυγείο... Μου μένει μόνο το ρελέ και ο 3.2GHz που με περιμένει στο eshop της Θεσσαλονίκης....

Δευτέρα πρωί θα παραλάβω τα υπόλοιπα και φωτός τότε :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαλες μισο μπουκαλι παραφλου(δηλ 1/2 του λιτρου) σε 1 λιτρο νερο σε λιγο ολοι οι σωληνες θα εχουν παρει το χρωμα του παραφλου μαζι και το μπλοκ

Δεν χρειαζεται τοσο πολυ με 5-6 % θα εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Αν εβαλες μισο μπουκαλι παραφλου(δηλ 1/2 του λιτρου) σε 1 λιτρο νερο σε λιγο ολοι οι σωληνες θα εχουν παρει το χρωμα του παραφλου μαζι και το μπλοκ

Δεν χρειαζεται τοσο πολυ με 5-6 % θα εισαι μια χαρα

ΟΚ Μιχάλη... Μόλις το άδειασα το λίτρο από το reservoir... Του έβαλα ξανά απιονισμένο καθαρό νερό και το άφησα με όσο πραφλού είχανε πάρει οι σωλήνες, το block και το ψυγείο....

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και τον ΝΕΟ cpu μου... Ένας μικρός 3.2GHz, Costa Rica, SL7PN, E0 stepping, FPO#: 3515A584...

Παρακάτω φωτό απο την εγκατάσταση του block και θέλω να μου λύσετε και μια απορία μου.... Γιατί όταν είναι default 3.2GHz το SpeddFan λέει 50C, και όταν είναι 3.8GHz πάλι λέει τα ίδια 50C?!

post-419-1416072074,1059_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ανάποδα το block σου και βγάλε των 10mm τα σωλινάκια και βάλε της 1/2 ίντσας.

Edit : Και τώρα που κοίταξα τις φωτό λίγο καλύτερα, μήπως έχεις βάλει αντλία->ψυγείο->μπλόκ (και αν βλέπω καλά, όχι στο ρακόρ πάνω απο το die ακριβώς)->τάνκ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Βάλε ανάποδα το block σου και βγάλε των 10mm τα σωλινάκια και βάλε της 1/2 ίντσας.

Edit : Και τώρα που κοίταξα τις φωτό λίγο καλύτερα, μήπως έχεις βάλει αντλία->ψυγείο->μπλόκ (και αν βλέπω καλά, όχι στο ρακόρ πάνω απο το die ακριβώς)->τάνκ?

Αν το βάλω ανάποδα το block δεν θα έχω πρόβλημα με το "κοψιματάκι" που έχει από κάτω?!

Συνδεσμολογία είναι: Αντλία->Μπλόκ->Ψυγείο->Αντλία

Αλλαγές σε σωλήνες θα κάνω αργότερα, γιατί τώρα No Money, No OC...

Αρχική απάντηση από orion

:OT: Χεχε τελικα το TWMN πρεπει να το πουμε TWWMN Thessaloniki's Watercooled Wireless Network :T:

Χεχεχε, καλή ιδέα... Απλά στον server μου δεν θα βάλω νεράκι... Μόνο στον μεγάλο έβαλα...

Μόλις κόλλησα κάτω από το block έναν sensora από το panel που έχω μπροστά και μου δίχνει 35-36C στα 3.9GHz... Μήπως είναι οκ τώρα?! Για πάστα έβαλα ceramique, μήπως να βάλω AC5?!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.