Jump to content



SuSE Linux 10


wrong method

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 18:50]

ρε linuxa της πλάκας, αν έχουν το ίδιο kde τη διαφορά θα καταλάβεις δηλαδή? :p

το χω κατεβάσει κι εγώ, θα το βάλω να δω αν θα είναι η πρώτη διανομή που θα μου πιάσει την pcmcia στο laptop.

Ρε εσύ έξυπνε... Linuxά... :alien:

Περίμενα να έχει έστω και μία διαφορά όπως είχε η έκδοση 9.1 με 9.3...

Γιατί δεν μιλάμε ότι από 9.3 πήγε στην 9.4 αλλά στην 10 και για αυτό έστω ρε φίλε να έχει και καμία διαφορά... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 21:18]

μιλάνε όλοι, μιλάει κι ο slackwareάς. κατάντια.

(τι έγινε, cd γράφει το slack 10 ή ακόμα?)

Φυσικά και γράφει cd. Λειτουργικό είναι όχι σουίτα γραφείου. Αν μάλιστα δε βάλεις KDE, GNOME και δε θέλεις τα sources τους τα γράφεις και σε ένα cd μόνο. :p

Αρχική απάντηση από R@tNET [Χθες, στις 21:18]

Ρε εσύ έξυπνε... Linuxά...

Περίμενα να έχει έστω και μία διαφορά όπως είχε η έκδοση 9.1 με 9.3...

Γιατί δεν μιλάμε ότι από 9.3 πήγε στην 9.4 αλλά στην 10 και για αυτό έστω ρε φίλε να έχει και καμία διαφορά...

Changelog δε βγάλανε ακόμα; Μπορεί να περιμένουν την stable.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Ρε εσύ έξυπνε... Linuxά... :alien:

Περίμενα να έχει έστω και μία διαφορά όπως είχε η έκδοση 9.1 με 9.3...

Γιατί δεν μιλάμε ότι από 9.3 πήγε στην 9.4 αλλά στην 10 και για αυτό έστω ρε φίλε να έχει και καμία διαφορά... ;)

είναι το πρώτο oss suse.

taratatzoum taratatzoum:P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 18:50]

ρε linuxa της πλάκας, αν έχουν το ίδιο kde τη διαφορά θα καταλάβεις δηλαδή? :p

το χω κατεβάσει κι εγώ, θα το βάλω να δω αν θα είναι η πρώτη διανομή που θα μου πιάσει την pcmcia στο laptop.

snapshot48le.th.jpg

λοιπόν σε μένα βρήκε τα πάντα στο installation,δεν χρειάστηκε να περάσω τίποτα

snapshot68fi.th.jpg

Γενικά τώρα δεν υπάρχουν αλλαγές εκτός από το XEN και τα system&start-up logs που δεν υπάρχουν στο 9.3

snapshot76qa.th.jpg

snapshot86zw.th.jpg

Kernel και X window version

snapshot114lv.th.jpg

Το start up και το shutdown όπως και το log off αργούν λίγο περισσότερο.

Προς το παρόν δεν υπάρχουν updates,changelong και documentation,είπαμε beta version. :)

Αυτά και sorry για τις πολλές φωτό. :o

Link to comment
Share on other sites

Μαστρο-Method πως δεν έχει ΧΕΝ & Start Up logs στο 9.3 Πρώτη μουρι στο Yast2 είναι [To XEN τα logs ειναι αλλου.].

Και το γύρισαν στο μπλε? Τέρμα το πράσινο? Α ρε Παναθα σε 'φαγαν τα κυκλώματα. LOL

Γμτ τώρα μπαίνω σε πειρασμό και εγώ, και κρίμα είναι μόλις χτες έστησα το WLAN σε 9.3...

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή "virtual machine installation" (srceeeshot 3) δεν υπάρχει στο YaST του 9.3.

Μέχρι τώρα δεν βρήκα κάτι που δεν "έπαιξε" με το 10,εκτός του Kneno (network tool)

To superKaramba π.χ μπήκε αμέσως και ήδη κυκλοφόρησε και έκδοση για το 10.

Τώρα το νέο start up screen, είναι ευχάριστη αλλαγή. :)

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η s/b που τη χάνει συνεχώς στο start up,φαντάζομαι

θα διορθωθεί στο final release.

Link to comment
Share on other sites

SuSE Linux 10.0 OSS Beta 2 (Boston)

Απλά προσθέστε στο YaST το παρακάτω ftp:

ftp.opensuse.org

pub/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS-beta2/inst-source/

δώστε προτεραιότητα 1 σε αυτό μετά, Install and Remove Software/Package Groups/ zzz All

clix σε ένα από τα πακέτα δεξιά και All in this list -> Update if newer version is availible

Στο τέλος Finish και reboot.

Development Build 10.0 OSS Beta 2

http://www.opensuse.org/index.php/Download

Link to comment
Share on other sites

Η beta2 update αφορά μόνο αυτούς που ήδη έχουν εγκαταστήσει την beta1.

Το πακέτο είναι περίπου 750 mb.

snapshot125ua.th.jpg

Αν για κάποιο λόγο το πρώτο ftp δεν λειτουργεί,δοκιμάστε αυτό:

Server Name: ftp.gwdg.de

Direcrory: /pub/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS-beta2/inst-source/

@Zapotek: το dvd ακόμα έρχεται,στα cd δεν υπάρχει το beagle.

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλυτερα απο τα windows?

ειχα βαλει το suse 9 νομιζω αλλα δεν εκανε τιποτα. ουτε παιχνιδια δεν επαιζε.

μερικα προγραμματα που ειχα δε τα επαιζε καν οπως photoshop.

αυτη η εκδοση θα κανει τιποτα παραπανω η θα ειναι μια απο τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ποδιιιιιιιιιιιιιιιιι:p:P:P:P Γκοοοολ:p

ok ok! Χμ, φίλε/φίλη radiatedsoul κι εγω είχα ένα βιβλίο για Linux του 98 αλλα τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει κατα πολύ. Αν είσαι αρχάριος δοκίμασε Madrake. Το SuSE έγινε εμπορικό και η δωρεάν έκδοσή του είναι ψιλο μούφα. Εγω είμαι με Red Hat Fedora Core 4 και είμαι καλά.

Κάθε αρχή και δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πανεα για τις οδηγιες. θα παιζει δηλαδη το suse 10 τα προγραμματα μου?

θελω να δοκιμασω κατι καινουργιο παντα δοκιμαζω εξαλλου, αλλα φοβαμε μην την πατισω παλι οπως πριν. να το βαλω δηλαδη και να μην μπορω να κανω τιποτα μετα με αποτελεσμα να το σβησω παλι.

χρησημοποιω πολυ explorer παιζω games και photoshop και webdesign με διαφορα προγραμματα. επεισης εχω ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και την συνδεω συνεχεια για να ξεφορτωνω τις φωτο και βλεπω πολλες ταινιες dvd με το pc μου. θα μου ειναι χρησιμο το νεο suse? με λιγες πληροφοριες θα με γλιτωσετε απο τον κοπο να το βαλω και μετα να το σβισω παλι για να βαλω windows αν δεν μου φανει χρισιμο (οποιος ξερει και το εχει χρησημοποιησει φυσικα).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η beta2 τρέχει από χτες χωρίς πρόβλημα.:)

snapshot135aw.th.jpg

Δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω την pci s/b,την onboard την βλέπει κανονικά.

Όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές του 9.3 τρέχουν κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Το openoffice δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο,πρέπει να κατέβει -μέσω YaST- ξεχωριστά.

@radiatedsoul: Το SuSE έχει δικό του Photoshop το Gimp.Στην έκδοση 2.2 δεν πλησιάζει

το CS αλλά αυτό αντισταθμίζεται από το γεγονός ότι είναι δωρεάν.

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να τρέξεις το PShop στο SuSE χρησιμοποιώντας το wine.

Εδώ: http://linuxcult.com//?m=show&id=62 και εδώ: http://www.frankscorner.org/

Καλύτερα πριν από όλα, να διαβάσεις μερικά πράγματα γενικά για το Linux:

Linux Newbie Administrator Guide

Είναι για redhat/mandrake αλλά οι βασικές αρχές παραμένουν οι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από radiatedsoul

ευχαριστω πανεα για τις οδηγιες. θα παιζει δηλαδη το suse 10 τα προγραμματα μου?

θελω να δοκιμασω κατι καινουργιο παντα δοκιμαζω εξαλλου, αλλα φοβαμε μην την πατισω παλι οπως πριν. να το βαλω δηλαδη και να μην μπορω να κανω τιποτα μετα με αποτελεσμα να το σβησω παλι.

χρησημοποιω πολυ explorer παιζω games και photoshop και webdesign με διαφορα προγραμματα. επεισης εχω ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και την συνδεω συνεχεια για να ξεφορτωνω τις φωτο και βλεπω πολλες ταινιες dvd με το pc μου. θα μου ειναι χρησιμο το νεο suse? με λιγες πληροφοριες θα με γλιτωσετε απο τον κοπο να το βαλω και μετα να το σβισω παλι για να βαλω windows αν δεν μου φανει χρισιμο (οποιος ξερει και το εχει χρησημοποιησει φυσικα).

try this:

http://www.hellug.gr/whatislinux/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από radiatedsoul

ευχαριστω πανεα για τις οδηγιες. θα παιζει δηλαδη το suse 10 τα προγραμματα μου?

θελω να δοκιμασω κατι καινουργιο παντα δοκιμαζω εξαλλου, αλλα φοβαμε μην την πατισω παλι οπως πριν. να το βαλω δηλαδη και να μην μπορω να κανω τιποτα μετα με αποτελεσμα να το σβησω παλι.

χρησημοποιω πολυ explorer παιζω games και photoshop και webdesign με διαφορα προγραμματα. επεισης εχω ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και την συνδεω συνεχεια για να ξεφορτωνω τις φωτο και βλεπω πολλες ταινιες dvd με το pc μου. θα μου ειναι χρησιμο το νεο suse? με λιγες πληροφοριες θα με γλιτωσετε απο τον κοπο να το βαλω και μετα να το σβισω παλι για να βαλω windows αν δεν μου φανει χρισιμο (οποιος ξερει και το εχει χρησημοποιησει φυσικα).

Όχι κάτσε στα windows. Το linux παίζει προγράμματα των windows αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο. Αν νιώθεις έτοιμος να περάσεις αρκετές ώρες στο νέο σου λειτουργικό για να το μάθεις τότε ναι βάλε linux. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.