Jump to content



ΠΛΑΙΣΙΟ - Παράπονα


Recommended Posts

Για μισό ρε παιδιά.

Δηλαδή είχες παράπονο που άφησες κάτι 1-2 μέρες για να στο ελέγξουν?

Και που ξέρει ο άλλος ότι όντως είναι καμένο.

Εδώ ξέρω περιστατικό που πήγε κάρτα οθόνης για καμένη ενώ τελικά έφταιγε το dvi καλώδιο.

Υπέρ κουλό?

Κι όμως γίνεται.

Το να αφήσεις το υλικό 1-2 μέρες δεν είναι τίποτα.

Έρε ενα e-shop που σας χρειάζεται.

Ιούνιο αφήνεις μητρική.

Πας διακοπές.

Και Αύγουστο με το που γυρίζεις,,τσουπ μήνυμα ότι πιστώθηκες από μια μητρική που δεν την θυμώσουν καν γιατί το μυαλό σου είχε πήξει στα κ@λαράκια.

Όχι Άκη δεν μιλάω για την 1-2 μέρες καθυστέρηση, που το ξέρω πως είναι αναγκαίο.Αλλά δεν νομίζεις πως είναι προκλητικό να είναι άλλος από μπροστά σου και μόνο επειδή τους κάνει επίθεση και αρχίζει και φωνάζει λέγοντας 'τι είναι αυτά τα πράγματα και δεν θα μπορώ να εργαστώ' και άλλα συναφή να καταφέρνει να γίνει η δουλειά του;Αυτό σημαίνει πως έχουν την δυνατότητα να κάνουν κάτι πιο γρήγορο.Προσωπικά ξέρω την πολιτική του πλαισιου και την σέβομαι, όχι όμως να υπάρχουν εξαιρέσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Θές να είσαι απ αυτούς που φωνάζουν για να γίνει η δουλειά τους και όποτε μπαίνεις μέσα στο πλαίσιο ή στο εκάστοτε κατάστημα να λένε "να ο σπασαρπίδας" και να είσαι ο αντιπαθητικός?

Όταν εχουν 15 pc στην αναμονή,σημαίνει ότι είσαι ο 16ος στην σειρά.

Άμα στο ελεγξει εκείνει την στιγμή απλά τον καθυστερείς απ το να κοιτάξει ένα άλλο pc ο οποίος το έχει φέρει 2 μέρες πριν και απλά τον σπασαρπίδα τον εξυπηρετούν αμέσως απλά για να μην τους τα σπάει,ή άμα έχει όρεξη ο τεχνικός,απλά του ανταποδίδει τον σπασαρπιδισμό και του το καθυστερεί κι άλλο και καλά κάνει.

Γιατί εγώ δεν θέλω να είμαι σπασαρπίδας.

Προτιμώ να είμαι κύριος και ας περιμένω και 3 μέρες.

Άμα ξεφτιλιστεί το θέμα,ναι,θα κάνω φασαρία.

hint-> όπου "π" στον φθόγκο(?) "ρπ" στην λέξη σπασαρπίδας και τα συναφή βάλτε "χ"

Link to comment
Share on other sites

Bρε εγώ καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που υποστηρίζεις και ταυτόχρονα και εγώ.Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να γίνει κάτι τέτοιο που αναφέρεις, αλλά ότι ισχύει για τον έναν να ισχύει για όλους.....Δεν είναι δίκαιο αυτό που γίνεται, δεν με πειράζει που κάποιοι το κάνουν ίσως να με ενοχλούσε άμα ήμουν σε άλλη θέση.Από την άλλη όμως πάντα θέλω να συμβιβάζομαι με τους κανόνες, την στιγμή όμως που βλέπω οι κανόνες αυτοί να μην τηρούνται ισόνομα, τότε και πάλι δεν θέλω να γίνω ότι λες. όμως τι να κάνω να κάθομαι και να κοιτάω τον άλλον που επειδή 'τσακώθηκε' τελείωσε;Και αυτά που λέω εμένα δεν με πολυ νοιάζουν τι έγινε και αν μείνω με μια μέρα χωρίς pc σιγά, κάποιοι όμως έχουν προβλήματα....

Έγινε επεξεργασία από sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλω....Όμως έτσι δίνεται η εντύπωση στους πελάτες που βρίσκονται μπροστά ότι μπορούν εύκολα να κάνουν την δουλειά τους....Γενικά μιλάω, προσωπικά σου απάντησα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να ξεθαψω λιγο το thread για να προσθεσω αλλο 2 συμβαντα που εγιναν προσφατα... σχετικα με "εγγυηση" (σε "" θα δειτε για ποιο λογο).

Φιλος αγορασε προχθες για νεο συστημα μια 8800gt στα 37.5€, η καρτα ηταν DOA... την επιστρεφει την ιδια μερα, αγοραζει καποια αλλη φτηνη παλι για να κανει δουλεια του και περιμενε τι θα αποφανθει το "RMA" του στοκ.. , του στελνουν μυνημα οτι η καρτα επισκευαστηκε , αλλα -οπως πολλες φορες εχει συμβει-... η καρτα δεν "επισκευαστηκε" απλως "περασε" το rma. Μολις πηγε εκει οι τυποι επεμεναν οτι αφου δεν υπηρχε αλλη καρτα, θα του κοψουν πιστωτικο να αγορασει οτι αλλο θελει, και οτι επιστροφη χρηματων (ξανα θυμιζω.. για DOA καρτα 1 ημερας..) δεν γινεται γιατι "Εχει αλλαξει η πολιτκη του πλαισιου λογω της κρισης", αν δεν κανω λαθος (ακολουθει "Συντομη Πολ.. εε.. επίκληση στον Τσακωνα" :D) ο γνωστος νομος 2252(?) αναφερει ρητα για Πραγματικο ελλατωμα υπαναχωρηση απο τη συμβαση και επιστροφη χρηματων σε περιπτωση ΜΗ δυνατης αντικαταστασης/επισκευης. για ενα 6μηνο... αν δεν ειναι "πραγματικο ελλατωμα που προυπηρχε" τοτε τι ειναι??... (Σημ. του εβγαλαν λιγο την πιστη να του τα δωσουν τελικα..)

Κατα 2ον για το συστημα ειχε αγορασει και ενα κουτακι, απο το οποιο ελειπαν τα ποδαρακια του... και οταν τους το ανεφερε αυτο, του ειπαν "Φερτε το πισω το κουτι να το δουμε", τους ανταπαντησε "αν ηθελα να σας κοροιδεψω, θα τα εβγαζα και θα σας το εφερνα χωρις τα ποδαρακια του", αλλα τπτ αυτοι.. του προτειναν να ξεσυναρμολογησει το συστημα παλι και να φερει το κουτι στο service...

Εχει σηκωσει ψηλα τον αμανε το πλαισιο η ειναι ιδεα μου...?

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ξεθαψω λιγο το thread για να προσθεσω αλλο 2 συμβαντα που εγιναν προσφατα... σχετικα με "εγγυηση" (σε "" θα δειτε για ποιο λογο).

Φιλος αγορασε προχθες για νεο συστημα μια 8800gt στα 37.5€, η καρτα ηταν DOA... την επιστρεφει την ιδια μερα, αγοραζει καποια αλλη φτηνη παλι για να κανει δουλεια του και περιμενε τι θα αποφανθει το "RMA" του στοκ.. , του στελνουν μυνημα οτι η καρτα επισκευαστηκε , αλλα -οπως πολλες φορες εχει συμβει-... η καρτα δεν "επισκευαστηκε" απλως "περασε" το rma. Μολις πηγε εκει οι τυποι επεμεναν οτι αφου δεν υπηρχε αλλη καρτα, θα του κοψουν πιστωτικο να αγορασει οτι αλλο θελει, και οτι επιστροφη χρηματων (ξανα θυμιζω.. για DOA καρτα 1 ημερας..) δεν γινεται γιατι "Εχει αλλαξει η πολιτκη του πλαισιου λογω της κρισης", αν δεν κανω λαθος (ακολουθει "Συντομη Πολ.. εε.. επίκληση στον Τσακωνα" :D) ο γνωστος νομος 2252(?) αναφερει ρητα για Πραγματικο ελλατωμα υπαναχωρηση απο τη συμβαση και επιστροφη χρηματων σε περιπτωση ΜΗ δυνατης αντικαταστασης/επισκευης. για ενα 6μηνο... αν δεν ειναι "πραγματικο ελλατωμα που προυπηρχε" τοτε τι ειναι??... (Σημ. του εβγαλαν λιγο την πιστη να του τα δωσουν τελικα..)

Κατα 2ον για το συστημα ειχε αγορασει και ενα κουτακι, απο το οποιο ελειπαν τα ποδαρακια του... και οταν τους το ανεφερε αυτο, του ειπαν "Φερτε το πισω το κουτι να το δουμε", τους ανταπαντησε "αν ηθελα να σας κοροιδεψω, θα τα εβγαζα και θα σας το εφερνα χωρις τα ποδαρακια του", αλλα τπτ αυτοι.. του προτειναν να ξεσυναρμολογησει το συστημα παλι και να φερει το κουτι στο service...

Εχει σηκωσει ψηλα τον αμανε το πλαισιο η ειναι ιδεα μου...?

Για το θεμα κουτιου καλα καναν και του ειπαν φερε το κουτι να το δουμε παει το κουτι πισω ωστε να του δωσουν το ιδιο καινουριο γιατι αλλιως επρεπε να βγαλουν απο καποιο αλλο και μετα θα ειχε προβλημα ο επομενως πελατης

Τωρα πλεον το πλαισιο δεν κοβει πιστωτικα και αλλαγη γινετε μονο με ακριβως ιδιο αντικιμενο 250 εδωσες 250 θα παρεις σε περιπτωση που δεν εχουν δεν ξερω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

για το κουτι ακομη και αν δεχτω τη λογικη τους.. καλλιστα θα μπορουσαν να δωσουν τα ποδαρακια απο το ΑΛΛΟ κουτι.. και να στειλουν εκεινο στην CM... για rma/whatever.. και να μην τον ταλαιπωρησουν (τελικα απο το να σπασει τα νευρα του... νομιζω το κρατησε ετσι το κουτι.)

Update που δεν ειχα θυμηθει οτνα εγραψα το αρχικο ποστ.. οταν ζητησε με τη μια καποιον υπευθυνο... αυτος ως δια μαγειας ελλειπε για διαλλειμα.. ,οκ μπορει να εγινε οντως ετσι.. αλλα δεδομενου οτι το αλλο κιτρινωπο μαγαζακι.. εχει βρει παμπολες φορες παρομοιες δικαιολογιες... δεν με πειθει...

Οσον αφορα την 2η απορια σου με την περιπτωση που δεν την εχουν.. ο νομος τα λεει πολυ ξεκαθαρα..

Peri EGGYHSEWN_sitefile-20.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Σας αναφέρω παρακάτω τη δική μου εμπειρία στο κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ και ποσο καλά εκπαιδευμενοι στην απάτη ειναι ολοι οι εργαζόμενοι εκει.

Την Παρασκευή στις 28 - 6 2019 και ώρα 19.30 επισκέφτηκα μαζί με τον εννιάχρονο γιο μου το κατάστημα Πλαίσιο της οδού Εθνικής Αντιστάσεως 131 στη Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, όπου και πωλητής του καταστήματος, αφού του ανέφερα τον τύπο του ο υπολογιστή μου (windows 10)  μου συνέστησε τα εξής εξαρτήματα pc gaming για τον γιο μου: 

 1. μια τιμονιερα πεταλιερα της εταιρίας LOGITECH wheel G29 και 

2. ένα λεβιέ ταχυτήτων της εταιρίας LOGITECH Driving Force shifter, καθώς και 

3. παρελκόμενα (καλώδια κτλ) για την σύνδεση των παραπάνω εξαρτημάτων.

 Δυστυχώς κατά τη σύνδεση των εν λόγω εξαρτημάτων την ίδια μόλις ημέρα αντιληφθηκαμε ότι το δεύτερο εξάρτημα, ο λεβιές ταχυτήτων LOGITECH Driving Force shifter δε λειτουργεί.

  Σε τηλ επικοινωνία που είχαμε την επόμενη μέρα με το Πλαίσιο, μας ενημέρωσαν ότι δε πρέπει να ανησυχούμε και ότι θα πρέπει να επισκεφθούμε το κατάστημα που κάναμε την αγορά ώστε να το ελέγξει ένας τεχνικός.   

 Επισκεφθηκαμε λοιπόν το κατάστημα Πλαίσιο της οδού στη Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, μεταφέροντας   

 1. την τιμονιερα πεταλιερα LOGITECH wheel G29 και 

2. το λεβιέ ταχυτήτων LOGITECH Driving Force shifter για να ελέγξουν οι τεχνικοί γιατι η εν λόγω συσκευή δε λειτουργεί.

3. Δια παν ενδεχόμενο και τον υπολογιστή μας.

 Μέχρι εκείνο το σημείο σαφώς και δε κάναμε δεύτερες σκέψεις, ούτε περνούσε καν από το μυαλό μας ότι  το Πλαίσιο λειτουργούσε με δόλο.

  Στο κατάστημα, κατά την παραλαβή των εν λόγω εξαρτημάτων στο τμήμα του service και καθώς τους  ενημερώναμε ότι η τιμονιερα - πεταλιερα LOGITECH wheel G29 λειτουργεί κανονικά αλλά ο λεβιες ταχυτήτων LOGITECH Driving Force shifter δε λειτουργεί, αρχίσαμε να έχουμε την αίσθηση -από τη συμπεριφορά των υπαλλήλων - ότι κάτι δε πάει καλά.... 

  Λίγο το γεγονός ότι ο ένας τεχνικός κοιτούσε τον άλλον, καποια μισόλογα μεταξύ τους, λίγο κάποιες γενικολογίες από τους τεχνικούς ότι ο λεβιές LOGITECH Driving Force shifter ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να έχει πρόβλημα αφού... ειναι καινούργιος κτλ, στο τέλος μας είπαν ότι ίσως ο υπολογιστής μας έχει πρόβλημα!!

  Και ολα αυτά, χωρίς να μπουν καν στη διαδικασία να συνδέσουν τα εν λόγω εξαρτήματα σε έναν υπολογιστή.  

  Άκρως περίεργο και εξαιρετικά ύποπτο να γίνεται διάγνωση πριν - αν μη τι άλλο - ελεγχθεί μια συσκευή. 

  Δυστυχώς όμως γι`αυτούς και προς μεγαλη τους έκπληξη, τους ενημερώσαμε ότι έχουμε έρθει μεταφέροντας και τον υπολογιστή μας μαζί μας και αν νομίζουν ότι ο υπολογιστής μας (καινούργιος 6 μηνών) έχει το πρόβλημα και όχι το εν λόγω εξάρτημα, τότε να πράξουν ότι ειναι απαραίτητο στον υπολογιστή μας. 

  Στη δε προτροπή μας - τι ποιο λογικό - να συνδέσουν τα εν λόγω εξαρτήματα σε ένα δικό τους υπολογιστή ώστε να εξακριβωσουμε του λόγου του αληθές, τον ισχυρισμό τους δηλαδή ότι τα εξαρτήματα λειτουργούν κανονικά, μας ανακοίνωσαν ότι δεν έχουν το χρόνο να συνδέσουν τα εξαρτήματα σε έναν υπολογιστή εκείνη τη στιγμή.

  Έτσι λοιπόν, μη μπορώντας να κάνουμε κάτι άλλο, ρωτήσαμε τον εν λόγω τεχνικό πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να... συνδέσει σε ένα υπολογιστή τα εν λόγω εξαρτήματα ώστε να εξακριβωσουμε  δηλαδή ότι τα εξαρτήματα λειτουργούν κανονικά. Φύγετε, μας ανταποκριθηκε ο τεχνικός, μην ανησυχείτε, θα σας καλέσουμε εμείς σε εύλογο χρόνο. 

  Ακολουθήσαμε λοιπόν την προτροπή τους και αποχωρίσαμε από το κατάστημα περιμένοντας... τηλεφώνημα.  Μετα από 2 ώρες και χωρίς να λάβουμε κάποιο τηλεφώνημα αρχίσαμε πλέον να σκεφτόμαστε πάλι ότι κάτι δε πάει καλά... Έτσι λοιπόν μετά από 2 ώρες αναμονής επισκεφθηκαμε το κατάστημα ξανά. 

  Ο εμπαιγμός ειναι πλέον προφανής.  H απάντηση από το service:  Οι συσκευες σας λειτουργούν κανονικά!  Υπέροχα, τους απαντώ, μπορω να δω λοιπόν σε έναν υπολογιστή σας ότι ο λεβιές LOGITECH Driving Force shifter λειτουργεί? 

 Εεεε όχι, δε μπορούμε μας απαντάει ο τεχνικός, δε μπορούμε να το κάνουμε αυτό γιατί... δεν έχουμε κάποιο παιχνίδι στον υπολογιστή για να το δοκιμάσουμε!!!!!   Να, κατεβάζουμε ένα από το διαδίκτυο, περιμένουμε να κατέβει, κατεβαίνει ακόμα!!!! 

  Εμπαιγμός σε όλο του το μεγαλείο. Παρ`ολα αυτά, δεν μπορούμε να καταλάβουμε - ακόμη - γιατί συμβαίνουν ολα αυτά. 

  Τι λόγο θα είχε ένα κατάστημα να εμπαίζει ένα καταναλωτή με τέτοιο απαράδεκτο τρόπο, με δικαιολογίες και υπεκφυγές που δε θα μπορούσαν να γίνουν πιστευτές ούτε από ένα εξάχρονο παιδί? 

  Αν εν κατακλείδι, ένα προϊόν έχει πρόβλημα, γιατί να μη θέλει να το αλλάξει η εν λόγω εταιρία αφού και εγγύηση έχει και ο εν λόγω προμηθευτής του (Logitech Hellas) σίγουρα θα το άλλαζε?

 Αφού λοιπόν ακούσαμε ολα αυτά τα..... απίστευτα, ζητήσαμε, οπως ήταν φυσικό, να κρατήσουν το προϊόν και να μας επιστραφούν τα χρήματα μας πίσω. Ο υπεύθυνος του καταστήματος - που μέχρι τότε παρακολουθουσε - και προφανώς κατεύθυνε - το όλο απίστευτο σκηνικό με τις... διαπιστώσεις του service, αρνήθηκε την επιστροφή του προϊόντος ( που σημειωτέον αγοράστηκε πριν 3 μέρες και ειναι DOA - Dead on arrival) λέγοντας ότι οι νόμοι έχουν αλλάξει και ότι δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα της επιστροφής του προϊόντος. 

Ο εμπαιγμός με προφανή δόλο συνεχίζεται, τα ψέμματα διαδέχονται το ένα το άλλο. Το ερώτημα όμως παραμένει: Τι κρύβεται πίσω από ολα αυτά?  Γιατί το ΠΛΑΙΣΙΟ αποφεύγει με δόλιες κινήσεις, αστείες δικαιολογίες και γελοία ψέμματα να αντικαταστησει ένα προϊόν που δε λειτουργεί? 

 Τι κρύβεται πίσω από ολα αυτά? Δεν περνούσε από το μυαλό μας, αλλά τελικά ανακαλύψαμε το λόγο αφού τραβήξαμε μέχρι τέλους το νήμα. 

  Ο υπεύθυνος του καταστήματος Πλαίσιο στη Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, μας προτείνει μια άλλη λύση - αφού αρνείται την επιστροφή χρημάτων - προφανώς για να ροκανίσει το χρόνο η να μας κάνει να... κουραστούμε: θα στείλουμε στον προμηθευτή μας, στη LOGITECH HELLAS, το λεβιε LOGITECH Driving Force shifter και θα το ελέγξουν αυτοί εκεί..... (αυτοί εκεί μάλλον έχουν... παιχνίδια στον υπολογιστή τους)  

  Αποχωρούμε λοιπόν από το κατάστημα, φανερά απογοητευμενοι, μη μπορώντας να συνειδητοποιήσουμε το μέγεθος του εμπαιγμού στο πρόσωπο μας από μια τόσο γνωστή εταιρία.

  Μετα απο 2 ημέρες, την 4/7/2019  δεχόμαστε sms από το ΠΛΑΙΣΙΟ: Η συσκευή σας ειναι έτοιμη, μπορείτε να την παραλάβετε από το κατάστημα μας - Μπράβο, σκεφτήκαμε, επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα μας.  

  Επισκεφτομαστε λοιπόν ξανά το ΠΛΑΙΣΙΟ την ίδια μέρα που λάβαμε την ειδοποίηση, παραλαμβανουμε λοιπόν τη συσκευή όπου - χωρίς να εκπλαγούμε αυτή τη φορά, μιας και συνηθίσαμε στον εμπαιγμό - μας ενημερώνουν από το service ότι... δεν έστειλαν το εν λόγω προϊόν  στη LOGITECH γιατί... δεν χρειάζεται, απλά ελέγχθηκε στο... κεντρικό service του ΠΛΑΙΣΙΟ και βρέθηκε ΟΚ.  

 Η ερώτηση μας ειναι η ίδια: Υπέροχα, τους απαντούμε, μπορω να δω λοιπόν σε έναν υπολογιστή σας ότι ο λεβιές LOGITECH Driving Force shifter λειτουργεί? Μαντέψτε λοιπόν, η ίδια εμπαιχτικη απάντηση: Εεεε όχι, δε μπορούμε να το ξαναδοκιμάσουμε!!!!! 

 Έτσι λοιπόν, ως επόμενη κίνηση, απευθύνομαι κατ ευθείαν στη LOGITECH, για να "παραπονεθώ" ότι ένα εξάρτημα τους δε λειτουργεί, αν και το εν λόγω service του ΠΛΑΙΣΙΟ θεωρεί ότι ειναι ΟΚ.

 Εκεί λοιπόν στη LOGITECH, με ενημερώνουν πλήρως για τη συσκευή και αντιλαμβανομαι πλέον ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ - και έτσι εξηγούνται ολα:

 1. Ο κατά τα άλλα πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός  πωλητής στο ΠΛΑΙΣΙΟ στη πρώτη μας επίσκεψη, μας πούλησε  - απ`ότι αντιλαμβανομαστε τώρα εκ των ύστερων, προφανώς εν γνώση του - το προϊόν LOGITECH Driving Force shifter, το οποίο δεν ειναι συμβατό στον υπολογιστή μας γιατί - οπως, με έμφαση επανειλημμένως τονίσαμε -  ο υπολογιστής μας τρέχει με windows 10  ενώ η συγκεκριμένη συσκευή ειναι παλιάς έκδοσης και συμβατή με windows 8.  

 Μετα από όσα ακολούθησαν έχουμε πολύ βάσιμες υποψίες ότι ο εν λόγω πωλητής λειτούργησε με δόλο.

 2. Η όλη αντιμετώπιση από τον υπεύθυνο του Πλαίσιο στη Καλαμαριά Θεσσαλονίκης δείχνει ότι όχι μόνο ήταν σε γνώση τους αυτό το γεγονός (πολιτική της εταιρίας?)  αλλά και ότι συνειδητά έπραξαν ότι ήταν δυνατό από την πλευρά τους για να καλύψουν αυτή την εξαπάτηση στο πρόσωπο μου με φτηνές υπεκφυγές και απαράδεκτο εμπαιγμό.

  Η δε πολιτική τους με συνεχή ψέμματα, υπεκφυγές, ροκάνισμα του χρόνου με συνεχή πήγαινε-έλα στο κατάστημα τους και την απίστευτη ταλαιπωρία που υπέστην,  στόχο έχει προφανώς την παραίτηση μου από τα δικαιώματα μου και την απώλεια των χρημάτων μου.

  Η πολιτική μιας εταιρίας που σκοπό έχει να "πουλήσει" για το κέρδος και μόνο, εξαπατώντας τον καταναλωτή, χρησιμοποιωντας δόλο, ψέμματα και υπεκφυγές, δεν ειναι μόνο παράνομη αλλά και άκρως ανήθικη.  

  Ίσως το ανήθικο της υπόθεσης εδώ ειναι ποιο σημαντικό από το παράνομο.  Σκεφτείτε  ότι το προϊόν που αγοράστηκε ήταν ένα εξάρτημα παιχνιδιού και ο χρήστης του ειναι ένα παιδί 9 ετών, το οποίο προσγειώθηκε απότομα στον στυγνό κόσμο "των μεγάλων" 

  Στα συνεχή πήγαινε-έλα στο εν λόγω κατάστημα της Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, σε ολες τις συνομιλίες που είχαμε με τον υπεύθυνο του καταστήματος παρατήρησα ότι ο εν λόγω υπεύθυνος απέφευγε να ρίξει ακόμη και μια ματιά στο εννιάχρονο παιδί που τον κοιτούσε με απορία - και είμαι σίγουρος ότι ο εν λόγω υπεύθυνος δε θα μπορούσε να το κοιτάξει στα μάτια ούτε για ένα δευτερόλεπτο.

Έχω ήδη καταγγείλει το περιστατικό εξαπάτησης στο πρόσωπο μου καθώς και την πολιτική της εταιριας ΠΛΑΙΣΙΟ ως προς την εξαπάτηση των καταναλωτών, σε ολες τις υπηρεσίες και ολα τα forums.

Έχω κοινοποιήσει το περιστατικό αυτό σε:

1. ΙΝΚΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

2. Συνήγορος του καταναλωτή

3. ΚΕ.Π.ΚΑ. κέντρο προστασίας καταναλωτή

( και αναμένουμε τις απαντήσεις τους σε συνεργασία με το συνήγορο του καταναλωτή για τα επόμενα βήματα)

4. σε forums, blogs και οπου αλλου θα μπορουσα να το γνωστοποιήσω ώστε να μην υπάρξουν άλλα θύματα εξαπάτησης από την εν λόγω εταιρία. 

Αν έχετε πέσει και εσείς θύματα εξαπάτησης από το ΠΛΑΙΣΙΟ, μην το αφήσετε, γνωστοποιηστε το όπου μπορείτε!!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολλά λάθη στα παραπάνω και δυστυχώς η παραπανω γνώση θα έδινε καλύτερη αντιδραση και από την πλευρά σου.

Το να δεις αν λειτουργεί το Shifter δεν χρεάζεται κανένα παιχνίδι αλλα μόνο ο Driver της Logitech και το Logitech Gaming Software. εκει βλέπεις να το βλέπει σωστά ή όχι και το αν παίζει το κάθε κουμπί και άξονας ξεχωριστά!

 

Δεν νομιζω ότι υπάρχουν 2 εκδόσεις του Shifter που η μία παίζει και η άλλη όχι σε Windows 10. Ισως να είσαστε θύματα ενός γενικότερου προβλήματος του Driver (υπάρχει το θέμα από τότε με την G27 ) και το Detection της συσκευής από την Microsoft .

Την βλέπη ως άλλη συσκευή. Υπάρχουν Fixes ωστε να την δει σωστά.

 

Κατα την δική μου γνώμη δεν υπάρχει εξαπάτηση αλλά άγνοια του προϊόντος.

Πάρε το Support της Logitech με το Serial number για να επιβεβαιώσεις αυτό που σου λέω περί συμβατότητας με windows 10

https://support.logi.com/hc/el/articles/360024350334

 

Υποστήριξη - Κύρια

 

00800 44146191

Δευτέρα - Παρασκευή: 9:00 - 18:00 (CET)

 

Έγινε επεξεργασία από beastie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα λέει πως πήρε Logitech και τον ενημέρωσαν  δεν  παίζει με Windows 10. Πάντως έτσι από περιέργεια στο Site τους με μια πρόχειρη ματιά  για το συγκεκριμένο  όντως δεν έχει driver για W10...και μου φάνηκε περίεργο γιατί έχω την εντύπωση πως είναι σχετικά καινούριο προϊόν... ή κάνω λάθος ?- είμαι ψιλόασχετος με τα racing sim περιφερειακά.

Όπως και να έχει το πράγμα απαράδεχτη συμπεριφορά , ναι μεν αμέλεια από μεριά του αγοραστή να το "ψάξει" λίγο παραπάνω και από την άλλη πλήρη αμάθεια και το στυλ να πουλήσουμε και ότι γίνει από μεριά πωλητή , δηλαδή η κλασσική συμπεριφορά των σε πλειοψηφία σχετικών καταστημάτων..ένα δύο ξεχωρίζουν αλλά και αυτά έχω διαβάσει διάφορα που με κάνει να έχω αμφιβολίες για το aftersales τους ακόμα και για αυτά. Αν θες μια άποψή (αυτό που κάνω εγώ δηλαδή) για αγορά "ψιλικοκό" σε ότι αφορά υπολογιστές κ.λ. αγόραζε από Ελλάδα (με προσοχή και πάλι από ποιο μαγαζί) και ότι ακριβό από επισήμως αναγνωρισμένα καταστήματα εξωτερικού (Ευρώπη) και ας κοστίζει λίγο παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα είδα στο site την logitect οτι στον Shifter δεν εχουν τα δεκάρια ενώ τα τιμόνια, που και εκει παρουσιαζουν το add on, ειναι κανονικά για 10 !!!

Στο λινκ μέσα απο την σελιδα του τιμονιού εχει Add to Cart αλλα όχι τα specs που βλέπεις οταν μπεις στην σελίδα των shifters.

Μεγάλο foul απο logitech να εχει τέτοιο περιορισμό και να μην το τονίζουν και στην σελίδα του τιμονιού...

 

Στο πλαισιο απο την άλλη ... άλλο μπάχαλο.

Shifter λεει για

    • Κονσόλα:PC / Playstation 3 / Playstation 4 / Xbox One

Χωρίς πουθενά να αναφέρει λειτουργικό !!!

 

 

και στην τιμονιέρα στο όνομα λέει (PS4/PS3/PC)
και στα χαρακτηριστικά πουθενα το PC

    • Κονσόλα:Playstation 3 / Playstation 4

 

https://www.logitechg.com/en-us/products/driving/driving-force-racing-wheel.html

https://www.logitechg.com/en-us/products/driving/driving-force-shifter.html

 

https://www.plaisio.gr/games/PC-perifereiaka/gaming-accessories/Logitech-Shifter-Driving-Force-Symbato-me-G29-G920-941-000130.htm

https://www.plaisio.gr/games/PC-perifereiaka/gaming-accessories/Logitech-Wheel-G29-Driving-Force-Racing-Ps4-Ps3-PC-941-000112.htm

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.