Jump to content


ΠΛΑΙΣΙΟ - Παράπονα


Recommended Posts

διαβαζα τις προαλλες ενα thread στο anandtech για καποιο αμερικανακι που του καηκε η 5ΧΧΧ EVGA του(νομιζω 5750) και λογω lifetime εγγυησης και λογω ελλειψης στοκ σε σειρα 5 του στειλανε καποια 6800

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω αναμικτες αναμνησεις για RMA απ το συγκεκριμενο μαγαζι.Γι αυτο θα μιλησω ανοικτα.

Creative Νvidia Geforce 4400ti περιπου 6 μηνες αφοτου ειχε κυκλοφορησει, καμενη απο AS3 στα ποδαρακια του πυρηνα μαλλον(εκανε boot αλλα artifact και κολημα με το που εμπαινε win

Στο καπακι στην προσπαθεια μου να ξεκολησω τα thermaltake ψυκτρακια απο πισω ξεκολησα και απ τα πινακια το μισο μια μνημης(τραγελαφικο η καρτα εκανε boot κανονικα οπως και πριν) Ευτυχως με πατημα της μνημης δε πεταγονταν κατω(κολαγαν στο πλαστικοποιημενο spray του pcb τα κομενα πινακια).Την παω για service Σαββατο πρωι με τις αλλαγμενες ψυκτρες.Τεχνικος του Πλαισιου Πατρας δε θυμαμαι αν ηταν ο κλασικος χοντρουλης κοντος τοτε η αλλος.Μαζι με το προισταμενο την κοιτανε.

Απαντηση φιλε θα εχεις αλλη απο δευτερα περνα να κανονισουμε.Παω Δευτερα μου λενε τριτη πρωι θα εχεις TRIPLEX 4400 ή 4600+διαφορα με το ασημενιο pcb οπως και εγινε(4400)

2ο περιστατικο καμενη Audigy 2 με χαρακιά στο πυρηνα και καπνο.Και μαυρισμενα τα πινακια του PCI που αντιστοιχουν με βαση τον κατασκευαστη στις γειωσεις.Ελεγμενο το μηχανημα για υγρασια στο συγκεκριμενο σημειο η κακη τροφοδοσια (ενω καπνιζε περιτο να σας πω bootare κανονικα εκεινη την στιγμη και εμπαινε windows.(μαλλον κατ εμε προβλημα στο EMU10k1) η τα παιξε ανεξηγητα η τροφοδοσια πανω στην epox 8rda+στο pci slot που φοραγε την καρτα.Την πηγαινω πλαισιο παρουσια ενος φιλου μου.

"Κλασικος ο κοντοχοντρος βλακας το παιζω οτι ξερω" τεχνικος απανταει.Φιλε η καρτα αυτη ειναι καμμενη(σώωπα).Δε μπορω να στην καλυψω με εγγυηση.Ακουμπησε γυμνο καλωδιακi πανω στο πυρηνα(ειχε βγαλει και συμπερασμα κιολας.Πυριτιο που δεν αγει ρευμα κιολας LoL).Mα μου κλπ μου λεει το κορυφεο αν θες την στελνω στην Creative με δικα σου εξοδα αλλα δε νομιζω να στην καλυψουν(μεταφραση:Στην στελνω στην Creative με υποσημειωση καμενη απο βλακεια του χρηστη)Σκεφτηκα να την στειλω μονος αλλα 25+ μεταφορικα την στιγμη που 60 εκανε καινουρια δε γ@@ λεω και πηγα πηρα μια ΖS.Συμπερασμα ειναι καθαρα θεμα ατομου δυστυχως στα περισοτερα η οχι ολα τα ελληνικα μαγαζια να σε υποστηριξουν η οχι σε ενα RMA.

Aπωλεια τετοιου μεγεθους μαγαζια δε εχουν σε καμια περιπτωση απο το μικρο ποσοστο επιστρεμενων προιοντων.Ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας που εχει επικρατησει στην μπανανια(Ελλαδα) Απ την μια η κακοι αντιπροσωποι με τα ελλεινα 1+ μηνα Rma return time και απο την αλλη ο μλκας ο Ελληνας που δε ξερει καν τι ειναι INKA η τρεμει να κυνηγησει το δικιο του.Επισης παρατηρηστε οτι οποιο μαγαζι "πιανει" στην Ελλαδα βαζει με την μια αυτοματα το θεμα εξυπηρετηση πελατη και Service σε δευτερη για να μην πω σε ανυπαρκτη μοιρα.

Περιτο να σας πω οτι ο συγκεκριμενος φιλος μου που σπουδαζει εδω αλλα ειναι γιος ελληνων μεταναστων στην Στουτγαρδη εχει κανει απειρα RMA στα πολυκαταστηματα hardware της πολης του στα οποια δε ρωτηθηκε τιποτε καν.Μαλιστα μου χει δωσει κλασικο παραδειγμα σκασμενου εντελως ATHLON XP λογω κακης τοποθετησης ψυκτρας τον οποιο τον αντικατεστησαν χωρις να τον ρωτησουν καν με αλλο ολοκαινουριο επιτοπου.ΤΑ συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να "μιλήσω" χειρότερα μέχρι να δω τι θα μου πούνε.

Ουσιαστικά τώρα περιμένω απάντησή τους.

Από την απάντηση αυτή θα εξαρτηθεί αν θα τα ακούσει το πλαίσιο γενικά ή μόνο ο συγκεκριμένος που βρίσκεται στο service.

Κι εγώ πιστεύω ότι το πλαίσιο σαν μαγαζί έχει σχετικά καλή πολιτική, αλλά είναι κρίμα να αδικείται από άτομα που προσπαθούν να καλυφθούν πίσω από ένα πέπλο υποτιθέμενης άγνοιας, και να σε εξυπηρετούν αν απειλείς με INKA και ιστορίες.

Αν είναι να έχω ψυχολογική φθορά από ασυναρτησίες που μου λένε, το ΙΝΚΑ πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Αφού υπάρχει, ας κάνει τη δουλειά του.

Γιατί το πήγαινέ το στην Asus, είναι χοντράδα. Δεν μου το χουνε πει πουθενά.

Από κει και πέρα θα επανέλθουμε, λογικά από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πεί πολλές φορές, οι περισσότερες κατασκευάστριες εταιρείες έχουν πρόβλημα στην Ελλάδα (αν προσέξετε θα δείτε οτι συνήθως μας τοποθετούν στην ίδια κατηγορία με κάποιες αφρικανικές χώρες).

Για τους ίδιους λόγους που συζητάμε κάποιες εταιρείες όπως π.χ. η plextor, η phillips κλπ απευθύνθηκαν άμεσα στον πελάτη, απο την μια έχεις ενα plextor DVD-RW που το αγόρασες 75,00 και το στέλνεις Βέλγιο και πριν φτάσει το παλιό έχεις παραλάβει το καινούργιο με courier χωρίς να έχεις πληρώσει μία και μάλιστα χωρίς να έχεις φύγει απο το σπίτι σου και απο την άλλη εχεις μια VGA για την οποία έσκασες 600,00 και εκτός απο τα μεταφορικά που πληρώνεις (επαρχία βλέπεις) τους παίρνεις τηλέφωνο μετά απο μια βδομάδα και σου λένε "ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΤΕ ΣΩΣΤΑ?"

Αστο να πάει φίλε, κάθε μέρα τα ζούμε αυτά τα πράγματα και το χειρότερο είναι να είσαι ενα επαρχιακό μαγαζί, να θέλεις να διατηρήσεις ενα καλό όνομα και ικανοποιημένους πελάτες και να μετράς 43 τηλέφωνα και ώρες ολόκληρες συζητήσεων για να σου αντικαταστήσουνε μηχάνημα που ήταν DOA, πεθαμένο δηλαδή εξαρχής, και απο την άλλη άντε να πείς και στον πελάτη να πληρώσει και 25+25 ευρώ μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

καλά, η plextor είναι παράδειγμα προς μίμηση.

το παλιό δε μου το πήρε πίσω (μάλλον προσπαθεί να περιορίσει τα έξοδά της).

δηλαδή απλά την ενδιαφέρει να έχει καλό όνομα και να σε εξυπηρετεί! είναι άλλη νοοτροπία;)

Link to comment
Share on other sites

γιατί από Δευτέρα?κανονικά σήμερα πρέπει να πάρεις απάντησή τους!!

Εμένα με εξυπηρέτησαν σε μία μέρα με πήραν 2 τηλέφωνα και μου έστειλαν ενημερωτικό sms !!!!...

Όλα αυτό από το κατάστημα της Μεταμόρφωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

γιατί από Δευτέρα?κανονικά σήμερα πρέπει να πάρεις απάντησή τους!!

Εμένα με εξυπηρέτησαν σε μία μέρα με πήραν 2 τηλέφωνα και μου έστειλαν ενημερωτικό sms !!!!...

Όλα αυτό από το κατάστημα της Μεταμόρφωσης.

we 'll see:)

Link to comment
Share on other sites

ρε helly,εσυ φλαμπέ τα πήγες!για την Audigy που αρπαξε στα καλά καθούμενα οκ,αλλα για την 4400 είσαι τυχερός.Τεσπά,γνώμη μου είναι οτι όταν λόγω κακής χρήσης κάτι παραδίδει ψυχή και το ρμα να μην σου κάνουνε το δικαιούνται γιατί στην τελική δεν έφταιγε το part αλλά εσύ.Σε περίπτωση όμως που κάτι φεύγει μόνο του και το ξέρεις ότι απλά πέθανε χωρίς λόγο, εκεί επιμένεις μέχρι τελικής πτώσεως

Link to comment
Share on other sites

@ helly Τι ήθελα και σου απάνταγα?

Σήμερα πέθανε το cpu ενος φίλου μου,ένας 3500+.Πάμε λοιπόν στο πλαίσιο με τον φίλο μου να του τον αλλάξουν.Σημειωτέον οτι το παιδί δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με το overclocking.Πάμε κάτω στο τεχνικό τμήμα στο πλαίσιο της Καλαμαριάς,τα παιδια ξηγημένα λένε θα τον τσεκάρουμε και άμα δεν παίζει θα σας τον αλλαξουμε,ελάτε σε 15 λεπτπά.Όλα κομπλε.Κατεβαίνει ο φίλος μου κάτω και παίρνει τον καμμένο cpu μαζί με τα απαραίτητα χαρτια και πάει στον πωλητή να του δωσει ενα άλλο 3500+.Με το που τον δίνει στον πωλητή,ξινίζει λίγο η μούρη του, και του λέει όλος απορία,που σε ένα βαθμό ηταν προσποιητή :3500+ και κάηκε?λες και οι 3000+ καίγονται πιο εύκολα.Τεσπά,εγώ δεν μίλησα καθόλου.Παει ο πωλητής και ξεθάβει ένα newcastle 0432 και του τον δίνει στο χέρι και του λέει 3500 μου έφερες ,και σου δίνω 3500.Πριν καλά καλά προλάβει ο φίλος μου να τον ρωτήσει αν θα πρέπει να περάσει απο το ταμείο,ο πωλητής που προφανώς περίμενε να ακούσε <<venice δεν έχετε?>>τον κοιτάει και του λέει με στραβωμένο υφάκι κιόλας: Έφυγες.

Φυσικά το παληκάρι έμεινε λαμάκας και όταν βγήκαμε με ρώτησε γιατί ο άλλος(ο πωλητής) ήταν στραβωμένος και του μίλαγε με τέτοιο τρόπο.....

Μπράβο για άλλη μια φορά στο πλαίσιο που πλέον ότι καίγεται,κρύβεται και ένας overclocker απο πίσω.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis

Παει ο πωλητής και ξεθάβει ένα newcastle 0432 και του τον δίνει στο χέρι

lol-που τον βρήκε αυτόν;

κλασική περίπτωση εξυπνάκια (μην πω και τίποτα άλλο...) πωλητή που το μόνο που καταφέρνει είναι να κάνει κακό στην εταιρία που δουλεύει....

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα καλά? Δεν ζήτησε Venice? Ντράπηκε; Ε... καλά να πάθει. Πλάκα στην πλάκα όμως νομίζω οτι δεν θα μπορούσε να απαιτήσει Venice. Κράτει μη μας καούν οι 3500+ και βρεθούμε με newcastle (που νάχα και Venice). Μα κυκλοφορούν ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Αραπη μαλατσια η ολη κατασταση αλλα.... ο διαολος εχει πολλα ποδαρια. Αν π.χ. καει "τυχαια" ο επεξεργαστης του φιλου σου ξανα και πας παλι για RMA ή δεν τον ανοιξεις καθολου και απαιτησεις πιστωτικο για να αγορασεις κατι αλλο ή στην τελικη απολυτως τιποτα τοτε θα ηθελα να δω την μαπα του μαγκακου...

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα δεν είναι ότι δεν του έδωσε venice.Το θέμα είναι ότι συμπεριφέρθηκε σε ένα άσχετο με το θέμα σάν να τον είχε κάψει και στην λουφα να πήγαινε να τον κάνει venice χωρίς να δώσει φράγκο και εις βάρος του πλαισίου.Του μίλησε με άθλιο τρόπο και ύφος και όπως πολύ εύστοχα χαρακτηρίζει ο spc

Αρχική απάντηση από spc

κλασική περίπτωση εξυπνάκια (μην πω και τίποτα άλλο...) πωλητή που το μόνο που καταφέρνει είναι να κάνει κακό στην εταιρία που δουλεύει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

κλασική περίπτωση εξυπνάκια (μην πω και τίποτα άλλο...) πωλητή που το μόνο που καταφέρνει είναι να κάνει κακό στην εταιρία που δουλεύει....

:T:

είναι κρίμα πάντως μια εταιρία να αδικείται έτσι από το προσωπικό της, αλλά στο κάτω κάτω αυτή το διαλέγει;)

Αρχική απάντηση από ea6gka

απορω με την ηρεμια σου παντως, εγω θα εκανα τρελη φασαρια τυπου Cosmodata

καλά όταν αποφασίσουν τι θα παίξει με την κάρτα, θα σε πάρω μαζί εσένα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 20:08]

:T:

είναι κρίμα πάντως μια εταιρία να αδικείται έτσι από το προσωπικό της, αλλά στο κάτω κάτω αυτή το διαλέγει;)

καλά όταν αποφασίσουν τι θα παίξει με την κάρτα, θα σε πάρω μαζί εσένα :p

LOL :jump: ναι και οι υπόλοιποι να κάνουμε διαδήλωση με πλακάτ:dots: έξω από το πλαίσιο ... :banging: :TD:

Link to comment
Share on other sites

H audigy καηκε σιγουρα απο προβλημα δικο της.Χαρακτηριστικο ειναι οτι η μητρικη δουλευει απο τοτε απροβληματιστα και το τροφοδοτικο που ηταν ενα Enermax 365 που εχει τραβηξει αλλα κι αλλα μετα και πραγματικα ειναι σκυλι.Οσων αφορα την Geforce αν δε υπηρχε η ξεκολημενη μνημη δε φαινοταν τιποτα αλλο πανω στο pcb αφου ειχα καθαρισει την Arctic silver και δε ειχε μαυρισει πουθενα.Προσωπικα πιστευω οτι και να ειδαν την ξεκολημενη μνημη πρεπει να τραβηξαν το ψυκτρακι οποτε μπορει να νομιζαν οτι ξεκολησε απ αυτους :)

Τελος παντων στο θεμα μας τωρα πιστευω οτι καλο μεν ειναι να μην φτανουμε στα ακρα,δηλαδη αν εχουμε κανει ζημια απο κακο χειρισμο να μην ζηταμε αντικαταστασεις αλλα η κατασταση αργα γρηγορα οδευει προς το αλλο ακρο.

Τι εννοω?Σε λιγο ετσι οπως εχουμε δωσει αερα στα καταστηματα(και δε ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις οτι η λεξη overclock δε ειναι οπως πριν απο 3-4-5 χρονια,μεχρι και ο καθε ασχετος πωλητης ξερει πως το κανουμε)βαλτε και τα σκηνικα που παμε μεσα στα μαγαζια και ζηταμε συγκεκριμενα κοματια γιατι overclockaroun καλα και οχι γιατι ειναι πχ φθηνα η τα εμπιστευομαστε ποιο πολυ,φυσικο ειναι πολλοι κακεντρεχεις θελωντας να γλυψουν και τους προισταμενους τους και καλα πως κανενα "παιδακι" δε θα μας κανει ζημεια η θα μας βαλει σε τρεχαματα με τους εισαγωγεις το παιζουν ανενδοτοι.Δε ειδα κανενα πωλητακο να μην εχει αντικαταστησει επισης καμια GeForce MX η κανενα Western Digital του κιλου.Πηγαιντε ομως με κανενα Raptor η καμια 7800 GTX και τα ξαναλεμε.Βεβαια εκει καταληγουμε παλι στο σκηνικο του φιλου μου απ την Γερμανια που πολυ απλα μου λεει οτι οταν βγηκε 7800 GTX το καταστημα ειχε 250(ναι 250 δε διαβαζετε λαθος κοματια)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Χθες, στις 19:08]

Αραπη μαλατσια η ολη κατασταση αλλα.... ο διαολος εχει πολλα ποδαρια. Αν π.χ. καει "τυχαια" ο επεξεργαστης του φιλου σου ξανα και πας παλι για RMA ή δεν τον ανοιξεις καθολου και απαιτησεις πιστωτικο για να αγορασεις κατι αλλο ή στην τελικη απολυτως τιποτα τοτε θα ηθελα να δω την μαπα του μαγκακου...

κατα τη διαδικασία rma, σε περίπτωση που κρίνουν πως δικαιούμαι σε ένα προιόν αντικατάσταση, έχω δικαιώμα να ζητήσω τα λεφτά που έδωσα τότε ή ακόμα κάποιο άλλο προιον με το αντίστοιχο χρηματικό ποσό?? αυτό ισχύει για όλα τα καταστήματα? σε περίπτωση που μου αρνηθούνε κ μου κάνουν τη πάπια τι επικαλούμαι? πώς τους πήθω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.