Jump to content


Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Arapis [18-10-2005 16:31]

σωτηράκη πράγματι έχεις βρεί τον μπελά σου!!!Δεν εννοώ με ποιο προγραμμα αλλα επι της ουσίας ρωτάω που βρίσκω/πως βάζω τα απαραίτητα codecs!!! :p

Στο site του mplayer έχει ένα codec pack αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Seeker

Λίγο πιο κάτω υπάρχει ένα thread που αναφέρεται στα md5 sums, κατέβασε ένα απο τα προγραμματάκια που αναφέρονται εκεί και τσέκαρε τα iso που κατέβασες μήπως είναι προβληματικά.

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως δουλεύει αυτό το προγραμματάκι? (Τελείως newbie.. :o)

EDIT: Το wxchecksums κατέβασα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kid

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως δουλεύει αυτό το προγραμματάκι? (Τελείως newbie.. :o)

EDIT: Το wxchecksums κατέβασα..

γράψε σε κοσνόλα wxchecksums -h και θα σε βοηθήσει αυτό;)

Αρχική απάντηση από laserscout

Κ τορα ο δικοσ μ ο πονος.... δεν μπορο να βαλο το netmod να δουλεψει με το suse9.3!! help

δες εδώ και πες:

http://www.otenet.gr/hd/HTML/set_netmod_linux.htm

(δεν είχα ποτέ netmod).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Που βρίσκω τους δίσκους με τα Windows? Τους κάνει automaount κάπου?

Ubuntu 5.10

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με Ubuntu, αλλά λογικά θα τα κάνει automount σε folder με το χαρακτηριστικότατο όνομα "windows" κατά πάσα πιθανότητα στην root partiton.

Να ρωτήσω και εγώ τώρα.

έχω την NVidia 5700LE η οποία έχει 2 εξόδους, μια αναλογική και μια ψηφιακή (για tft etc) εγώ έχω 2 CRT και ένα μετατροπέα.

Σε win τα είχα φτιάξει όλα και είχα dual-view, απίστευτη διευκόλυνση παίδες.

Σε SuSE πως το κάνω? έψαξα λίγο το Sax2 αλλά τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Που βρίσκω τους δίσκους με τα Windows? Τους κάνει automaount κάπου?

Ubuntu 5.10

automount θα γίνει αν υπάρχει καταχώριση στο /etc/fstab (στο slackware τουλάχιστον έτσι είναι, λογικά και στο ubuntu)

Αν δεν είναι καταχωριμένοι εκεί τους κάνεις mount με την εντολή mount (φυσικά). Πρόσεξε ότι δεν κάνεις mount δίσκους, αλλά file systems.

Το man mount είναι πολύ αναλυτικό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα και εγώ στο λαπτόπι τα ubuntu 5.10 - και πάνω σ'αυτό θα ήθελα να διευκρινήσω πως μου αναγνώρισαν ΟΛΕΣ τις συσκευές :T: - και η ερώτησή μου είναι η εξής

Πάνω κάτω βρήκα πως να βάζω νέα προγράμματα χρησιμοποιώντας τον synaptic package manager (100% linux noob here) , και παρατήρησα πως ορισμένα μεν τα βάζει στο applications menu πχ. nicοtine , xmms κτλ. ενώ άλλα δεν φαίνονται και τα τρέχω μέσω κονσόλας

Το θέμα είναι πως θέλω να τρέξω ένα utility για να κάνω configure το touchpad . Στον package manager βλέπω πως υπάρχει εγκατεστημένος στο σύστημα ο xorg-driver-synaptics , ο οποίος στα details του φαίνεται πως κάνει αυτό ακριβώς που θέλω . Το θέμα είναι τώρα , πώς τον τρέχω? Γράφωντας το όνομα του προγράμματος στο terminal δεν φαίνεται να δουλεύει όπως στα άλλα προγράμματα που ανοίγω

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις και απο εναν ανερχομενο guru (:D:p)

1) Εχω στον φορητο τα ubuntu τα παλια, αυτα που μοιραζαν. Θελω να κανω update το firefox και κατεβαζω το tag.rz Αυτο, μετα τι το κανω?

2) Επίσης θελω να φτιαξω εναν φακελο οπου θα βαζω τα προγραμματα. Αυτα που τα βαζω? Σε καποια folders, προσπαθωντας να δημιουργησω εναν καινουργιο folder, δενμου εδινε την επιλογη οταν εκανα δεξι κλικ !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

2) Επίσης θελω να φτιαξω εναν φακελο οπου θα βαζω τα προγραμματα. Αυτα που τα βαζω? Σε καποια folders, προσπαθωντας να δημιουργησω εναν καινουργιο folder, δενμου εδινε την επιλογη οταν εκανα δεξι κλικ !

Αγαπητέ μελλοντικέ guru :p

είχες permissions ως χρήστης να δημιουργήσεις φάκελο;

root@koutsomoura:/# ls -l

total 1015

drwxr-xr-x 2 root bin 2600 2005-10-24 02:42 bin/

drwxr-xr-x 3 root root 1024 2005-10-24 02:47 boot/

---|---

είχες w που να σου επιτρέπει στο συγκεκριμένο φάκελο να γράψεις; Η πρώτη τριάδα είναι για τον ιδιοκτήτη (εδώ ο root), η δεύτερη για το group του ιδιοκτήτη (group root) και η τρίτη για τους υπόλοιπους. ’ρα αν κάτι ανήκει στον root και εσύ έχεις μπει ως απλός χρήστης που δεν ανήκει στο root group θα πρέπει να ήταν σαν το παραπάνω η περίπτωσή σου και για να μπορούσες να γράψεις θα έπρεπε να ήταν

drwxr-xrwx 3 root root 1024 2005-10-24 02:47 boot/

Για το άλλο που ρωτάς πρέπει να βρεις με ποιο πρόγραμμα γίνεται update το πακέτο στο ubuntu (και το οποίο δεν ξέρω). Πχ στο slackware γίνεται με "upgradepkg package.tgz"

edit: Δεν εκφράστηκα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 09:58]

1) Εχω στον φορητο τα ubuntu τα παλια, αυτα που μοιραζαν. Θελω να κανω update το firefox και κατεβαζω το tag.rz Αυτο, μετα τι το κανω?

tar xzvf (όνομα_αρχείου).tar.gz

cd firefox

./firefox-installer

Τα υπόλοιπα θα τα καταλάβεις μόνος σου εύκολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κυριε τρεντυ τυπε....πατωντας ls -l εβγαλε...

drwxr-xr-x 3 johnd johnd 4096 2005-10-25 00:09 Desktop

-rw-r--r-- 1 johnd johnd 1295124 2005-10-25 00:05 linuxarm.tar.gz

Τι ειναι αυτα τα αλαμπουρνεζικα ? (ειπαμε...μελλοντικος guru οχι νυν:D)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.