Jump to content



Τι γνώμη έχετε για τις ηλεκτρονικές αγορές μέσω internet υπολογιστών ή περιφερειακών?


TheLab

Τι γνώμη έχετε για τις ηλεκτρονικές αγορές μέσω internet υ  

409 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

οι τιμές στα ελληνικά eshop τουλάχιστον, είναι ελάχιστα φθηνότερες από τα κλασικά,συχνά ίσα ίσα για να καλύπτουν λίγο παραπάνω τη διαφορά που προκύπτει από τα μεταφορικά, για μικρό βέβαια σχετικά κόστος προϊόντων, όχι για παραγγελίες χιλιάδων . Αν συνυπολογίσουμε και τη φασαρία της επιστροφής ειδικά για όσους δεν είναι Αθήνα δεν βλέπω το λόγο να μπει κανείς στην διαδικασία εκτός αν βρει ένα πολύ συγκεκριμένο κομμάτι που ψάχνει, μόνο σε κάποιο eshop.

ένας άλλος λόγος που θα μπορούσαν τα eshop να κινηθούν ήταν να κάνουν γενναίες προσφορές σε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια και να εκμεταλευθούν έτσι τη μεγάλη πελατειακή βάση που έχουν σε σχέση με τα απλά καταστήματα. Δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν, υποθέτω γιατί δεν το έχουν ανάγκη και τους αρκούν αυτοί που θα προτιμήσουν ένα προϊόν επειδή είναι 4-5 φθηνότερο από την υπόλοιπη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εγώ ψήφισα οτι συμφωνώ με τη φιλοσοφία τους αλλά φοβάμαι το after sales. Αν και δεν ταιριάζει ακριβώς...

Καταρχάς απο e-shop δεν θα πάρω αναλώσιμα για το λόγο του οτι αυτά συνήθως σου χρειάζονται επειγόντως και δε λέει να πληρώνεις και μεταφορικά...

Απο e-shop επίσης δεν θα πάρω κάτι που έχω τη δυνατότητα να το βρω σε πραγματικό τοπικό κατάστημα με ελάχιστα ψηλότερη τιμή απο τη στιγμή που στην περίπτωση που τύχει ελλατωματικό, μπορώ πολύ πιο εύκολα και με λιγότερη βαβούρα να το γυρίσω πίσω.

Τελικά πότε θα πάρω απο e-shop;

1.Όταν βρω κάτι σε πολύ χαμηλότερη τιμή, δεν διατρέχω ιδιαίτερο κύνδηνο να βγει ελλατωματικό και δεν επείγομαι να το αγοράσω

2.Όταν δεν μπορώ να βρω κάτι σε τοπικό κατάστημα

Αρχική απάντηση από helloween

Mου αρέσει να ψωνίζω από το internet αλλά φοβάμαι μετά μην πάει κάτι στραβά και την πατήσω. Για την ώρα και από την Λήμνο που βρίσκομαι μόνο με internet. Παρόλα αυτά ψήφισα το (3)

Και 'γω θα συμφωνήσω με τα παιδιά. Ψήφισα το 3ο για τους ίδιους λόγους. Φοβάμαι μην γίνει κανένα λάθος και τρέχω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

To Θέμα δεν είναι να βγει θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα όσο αφορά τις διαδικτυακές αγορές. Ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικό λόγο που δεν ψωνίζει μέσω net.

Όπως και ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικό λόγο που ψωνίζει από το δίκτυο (aka δεν έπιασες το υπονοούμενο του Trooper)

Εγώ ass πούμε, ανήκω στην πολυπληθή κατηγορία αυτών που e-ψωνίζουν γιατί το βρίσκουν πολύ εύκολο/εύχρηστο/γρήγορο. Click-click και στην πόρτα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα κιλά δεν χάνονται με κλικ κλικ στο mouse αλλά με ντουπ ντουπ απο τα παπούτσια στο δρόμο... :hehe:

Πάντως προσωπικά προσπαθώ όσο περισσότερο να βγαίνω απο το σπίτι και να μην είμαι εξαρτημένος με τα μηχανήματα. Τώρα οι αγορές είναι και αυτές μια τέτοια περίπτωση, άσχετα αν εδώ μιλάμε για αγορές μηχανημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Το 1 πιστευω οτι ειναι πλεον το καλυτερο γιατι δεν κουραζεσαι...ομως για ατομα που δεν εχουν τοσο εμπειρια με τους υπολογιστες δυσκολα θα εμπιστευτουν και θα αγορασουν Online...

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε? Μέχρι στιγμής μόνο ένας δηλαδή αγοράζει μέσω internet επειδή δεν βρίσκει αυτά που θέλει στην τοπική αγορά ε;

Μήπως όλο το φορουμ μετακόμισε σε ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΛΟΝΔΙΝΟ κτλ πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Πάντως προσωπικά προσπαθώ όσο περισσότερο να βγαίνω απο το σπίτι και να μην είμαι εξαρτημένος με τα μηχανήματα.

Αυτό που είπες είναι λίγο οξύμωρο, γιατί από την στιγμή που αγοράζεις ένα τσουβάλι hardware ενώ στην ουσία χρειάζεσαι ένα 30-40% μόνο πραγματικά, είσαι εξαρτημένος ούτως ή άλλως ;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι ομοιοθεραπεια.... :p

παντως ουτως η αλλως οι τιμες δεν ειναι ακομα ιδιαιτερα χαμηλες στα eshops για να τα προτιμας.... ο βασικοτερος λογος ειναι πιστευω ειτε επειδη δεν βρισκεις κατι σε αλλα μαγαζια ειτε γιατι δεν εχεις χρονο να πας να ψαξεις....κ να παραγγειλεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 08:46]

Τι λέτε βρε? Μέχρι στιγμής μόνο ένας δηλαδή αγοράζει μέσω internet επειδή δεν βρίσκει αυτά που θέλει στην τοπική αγορά ε;

Μήπως όλο το φορουμ μετακόμισε σε ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΛΟΝΔΙΝΟ κτλ πρόσφατα;

Το έπιασα το υπονοούμενο:p

Link to comment
Share on other sites

ψήφισα το πρώτο, διότι έχει περάσει ο καιρός που μπορούσα να ανέχομαι την κάθε άσχετη απάντηση που ακούω από κάποιον πωλητή, ιδιαίτερα όταν ΔΕΝ τον ρωτάω κάτι αλλά προσπαθεί να διαφημίσει κάτι που δεν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ψηφίσω κανένα από τα 4. Ωραία η βόλτα στη Στουρνάρα αλλά 9 στα 10 που ζητάω δεν το βρίσκω. Και όταν το βρω τι έχω κερδίσει δηλαδή; Αφού με γράφουν και τρέχουν να εξυπηρετήσουν το μπαμπά που θέλει να πάρει λαπτοπ στην κορούλα που πέτυχε πανεπιστήμιο. Σιγά μην κάτσει να απαντήσει στις ερωτήσεις μου ο πωληταράς. Internet shoping γιατί δεν αντέχω τα μαγαζιά.

Όσο για το after sales τι να το κάνω, η εγγύηση παραβιάζεται πάντα εντός 10λέπτου από αφίξεως στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι ψηφησα το 1ο. Το 98% των αγωρων μου ειναι απο το internet γιατι μπορω να βρω τις καλυτερες τιμες χωρις πολυ κοπο :D....Και βασικα παιρνω πραγματα που ειναι δημοφηλη και προσπαθω να αποφηγω τις "πατατες" ψαχνοντας πολλες κριτικες για τα προιοντα που με ενδιαφερουν.Ενταξει, στο θεμα με τα rma, η 1η επιλογη δεν ειναι και οτι καλυτερο διοτι υπαρχει και το "extra" των μεταφορικων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από format c:

Δεν μπορώ να ψηφίσω κανένα από τα 4. Ωραία η βόλτα στη Στουρνάρα αλλά 9 στα 10 που ζητάω δεν το βρίσκω. Και όταν το βρω τι έχω κερδίσει δηλαδή; Αφού με γράφουν και τρέχουν να εξυπηρετήσουν το μπαμπά που θέλει να πάρει λαπτοπ στην κορούλα που πέτυχε πανεπιστήμιο. Σιγά μην κάτσει να απαντήσει στις ερωτήσεις μου ο πωληταράς. Internet shoping γιατί δεν αντέχω τα μαγαζιά.

Όσο για το after sales τι να το κάνω, η εγγύηση παραβιάζεται πάντα εντός 10λέπτου από αφίξεως στο σπίτι

:hehe: Εγώ πάντως συνήθως δε ρωτάω τους πωλητές, απλώς κοιτάω βιτρίνα και κουτιά και διαλέγω... Επίσης εσείς στην Αθήνα έχετε και το πλεονέκτημα οτι έχουν στημένα και πολλά πράματα και μπορείτε να δείτε πχ πως σας κάθεται στο χέρι ένα mouse... Πράγμα πρακτικά αδύνατο να γίνει σε e-αγορές...

ΥΓ: Ακόμα θυμάμαι τον SLN να ρωτάει για stepping τον πωλητή του Πλαισίου... :hehe:

Αρχική απάντηση από Solid Snake

Ενταξει, στο θεμα με τα rma, η 1η επιλογη δεν ειναι και οτι καλυτερο διοτι υπαρχει και το "extra" των μεταφορικων.

Αυτό ακριβώς είναι που φοβάμαι περισσότερο... ’μα σου την κάνει την φουστιά ο ντελιβεράς, άντε να βρεις το δίκιο σου...

Αρχική απάντηση από kender

Εγώ αν ήτανε δυνατόν όλες τις αγορές θα τις έκανα μέσω νετ επειδή στην Αλεξ/πολή ούτε πλάισιο εχουμε ρε αδερφέ και στο μουλτιράμα δουλεύουνε κάτι άσχετοι...:p

1o φυσικά.

Γιατί το λες αυτό ρε; Αφού είναι οι "ειδικοί"... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 20:01]

Γιατί το λες αυτό ρε; Αφού είναι οι "ειδικοί"... :hehe:

Και που να δεις τον μπουλουκο που δουλευει εκει! Θα λιοσεις λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Γιατί το λες αυτό ρε; Αφού είναι οι "ειδικοί"... :hehe:

μιας και λέτε για μουλτιδράμα, να πω κι εγώ:

όταν είχα πάει να πάρω το modstream, δε θυμόμουνα ότι λεγόταν modstream και είχα ζητήσει ένα τροφοδοτικό ocz 450watt με 1 ανεμιστήρα.

μου λέει αυτό έχει 4 ανεμιστήρες (μένω μ@λ@κας).

επιμένω, και του λέω ότι θέλω αυτό με τον 1. μου λέει δεν το χουμε.

φεύγω, παίρνω τηλ. φίλο μου και του λέω να μπει στο site να δει το μοντέλο, ξαναμπαίνω και το ζητάω με "ονοματεπώνυμο". τα κατάφερε και το βρήκε στο ράφι.

πρόσφατα πέρασα από κει γιατί ήθελε laptop ένας φίλος. έμαθα (μάλλον απ'τον ίδιο πωλητή) ότι δεν μπορώ να αλλάξω δίσκο στο λάπτοπ, διότι αν βάλω π.χ. 5400στροφών δίσκο σε λάπτοπ που έχει 4200, ο δίσκος θα δουλεύει στις 4200 λόγω μη υποστήριξης από το chipset. είμαι πολύ ευγενικός άνθρωπος και δεν θέλω να πληγώνω τους άλλους, οπότε δεν μίλησα. αλλά καταλαβαίνετε γιατί γέλιο μιλάμε!!! το τραγικό είναι ότι ενώ του είπα "δε νομίζω να είναι έτσι", μου λέει "έτσι είναι".

με τέτοια περιστατικά, e-shop και πάλι e-shop!!!!!

ακούς βασιλάκη?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.