Jump to content


Linux distro chooser


trendy

Recommended Posts

Από ubuntu σε debian δεν είναι και τόσο δύσκολη η "μετακόμιση". Απλώς πρέπει να προσέψεις σε δύο τρία πράγματα κατά την εγκατάσταση και μετά είσαι μιά χαρά.

Μην φανταστείς και την τεράστια διαφορά, αλλά αν ξέρεις τι ακριβώς θες στο debian γλιτώνεις την πολλή σαβούρα που έχει το ubuntu (το ubuntu βασίζεται στο debian)

Επίσης καλή και παρόμοια σε κάποια πλαίσια με το debian διανομή είναι το arch.

Για το gentoo δεν το έχω βάλει αλλά σίγουρα θέλει πιο πολλή ευχέρεια για να το εγκαταστήσεις αφού βασίζεται σε source.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι το Ubuntu είναι βασισμένο στο Debian, άλλωστε μοιάζουν υπερβολικά μεταξύ τους. Γι' αυτό και επέλεξα να πάω σε Debian. Έχω ακούσει και για το Arch αλλά λίγα πράγματα. Ίσως αργότερα να πάμε και εκεί.. :)

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Η σειρα που τα βγαζει ειναι τυχαια// Αν ξανακανεις το test κ βαλεις ιδιες απαντησεις σου βγαζει διαφορετικη σειρα//

Εμενα οπως κ στους περισσοτερους Mandriva//SuSE//ubu-kub//

Τι διαφορες παιζουν "Mandriva vs openSuSE" ενα απο τα 2 θα βαλω// [i:m a total linux noob]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν και λίγο off topic στο συγκεκριμένο θέμα να προστέτο αυτό το site που απότι είδα έχει παρα πολλές διανομές

(αν και έψαξα,δεν το είδα αλλου "ποσταρισμενο" αν κάvω λάθος διαγράψτε το)

http://distrowatch.com/index.php?language=GR

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Slackware έχω εδώ και λίγο καιρό στο δεύτερο PC μου αφού έβγαλα το Fedora που είχα πριν.

Εντυπώσεις; Τέλειο. Το περίμενα βουνό από δυσκολίες σύμφωνα με όλα αυτά που διάβαζα, αλλά τελικά τα περισσότερα ήταν υπερβολές. Αν ξέρεις τι κάνεις (όχι σαν linux αλλά σαν χρήστης PC), δεν θα βρεις δυσκολία. Φυσικά για αρχή κάτι πιο βατό και αυτοματοποιημένο προτείνεται όπως opensuse ή (K,X)Ubuntu.

Τέλος πάντων, από τα πιο stable λειτουργικά που έχω δοκιμάσει. (και το debian δεν πάει πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κατι που να δουλευει απο την αρχη απροβληματιστα θα σου ελεγα να δεις το mint 4 daryna.ειναι ubuntu based διανομη με μερικα επιπλεον χρησιμα εργαλεια και απο οτι λεγεται λιγο πιο γρηγορη απο ubuntu.Αυτο εχω και εγω και ειμαι ευχαριστημενος.Θα προτεινα και εγω slackware αλλα σαν το επομενο βημα.

Μου αρεσε πολυ και το wolvix που στηριζεται σε slackware αλλα ειναι πολυ πολυ ελαφρυ.Βεβαια δε το προτεινω για αρχικη διανομη αλλα ειναι πολυ καλο για παλιο hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ρε παιδιά έχω μια απορία της οποίας την απάντηση έχω προσπαθήσει καιρό να βρώ: Έχω ενα αρχαίο πισι πεντιουμ 3 @ 700MHz με 128 ΜΒ RAM (SD φυσικα) και ανάλογα αρχαία όλα τα υπόλοιπα...υπάρχει καμιά έκδοση και για μένα τον καημένο (με GUI παρακαλώ);; Ευχαριστώ :yes2:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω μια απορία της οποίας την απάντηση έχω προσπαθήσει καιρό να βρώ: Έχω ενα αρχαίο πισι πεντιουμ 3 @ 700MHz με 128 ΜΒ RAM (SD φυσικα) και ανάλογα αρχαία όλα τα υπόλοιπα...υπάρχει καμιά έκδοση και για μένα τον καημένο (με GUI παρακαλώ);; Ευχαριστώ :yes2:

Αξίζει να ρίξεις μια ματιά εδώ:

http://www.puppylinux.org/downloads/puplets/puppel

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.