Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από perp

Ναι ρε συ gznp... Γι αυτό είπα "Ενα προιόν αν βγεί την λάθος στιγμή μπορεί απλά να πάει απατα ή να μην έχει την αναμενόμενη απήχηση (βλέπε πωλήσεις)".... οπότε μπορεί να μην έχει σχέση με το game ως game η αναβολή αλλά με τις περιστάσεις....

;)

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, πολλές φορές οι εορταστικές περίοδοι είναι λουκούμια για τους μεγάλους τίτλους ;)

Απλά θεωρώ πως η ΕΑ έχει το χρήμα και την προϊστορία για να πραγματοποιεί τα deadlines της ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 21:13]

Απλά θεωρώ πως η ΕΑ έχει το χρήμα και την προϊστορία για να πραγματοποιεί τα deadlines της ;)

Ε ναι... αυτό έλειπε... τότε οι υπόλοιποι έπρεπε να πάμε να δηλώσουμε πτώχευση...

Πάντως και εγώ την αγορά των Χριστουγέννων πιστεύω ότι πάει να χτυπήσει, γιατί λογικά μέχρι να γίνει ο απαραίτητος ντόρος, να γεμίζουν τα ράφια κτλ... θα έχει πάει τέλος Νοεμβρίου που σημαίνει ότι πιο εύκολα το αγοράζει κάποιος.. Αν το έβγαζαν Σεπτεμβρη στην Ευρώπη τουλάχιστον θα έβρισκε τους Ευρωπαίους λίγο μετά τις διακοπές οπου παραδοσιακά δεν είναι ο μήνας αγορών αλλά ο μήνας αποτίμησης και νέου σχεδιασμού...

Ευτυχώς να ευχαριστηθώ τις διακοπές μου σαν άνθρωπος δηλαδή.... :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με τις τελευταίες επίσημες πληροφορίες το crysis θα παίζει καλύτερα σε quad core και 64bit ΟS. Δε θα είναι scalable (δηλαδή δε θα αποδίδει καλύτερα με έναν υποθετικό οκταπύρηνο). Μένει να δούμε πόσο "πραγματικό" Multithreading θα έχει το παιχνίδι και πόσο καλύτερα θα παίζει σε dual core ή quad core σε σχέση με single core. Προσωπικά δεν περιμένω κανένα σοβαρό scaling (10-20 % στην καλύτερη) και ως συνήθως το παιχνίδι θα μπορούμε να το παίξουμε με όλα full με hardware του 2009. Εύχομαι να κάνω λάθος.

Crysis - Confirmed Runs Best on Quad Core and 64 Bit OS\

Υ.Γ. Αυτό το "64 bit" δεν το τεκμηρίωσαν. Θα υπάρχει και 64bit έκδοση του παιχνιδιού? LOL... Πώς κοροϊδεύουν τον κόσμο.... Προφανώς εννοούν ότι θα παίζει καλύτερα με 4 GB, οπότε θες 64bit ΟS για να τα βλέπει....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το Crysis το φτιάχνει η Crytek - η οποία μας έδωσε 64bit έκδοση στο Far Cry και το μοίραζε με τους Α64. Δε μου φαίνεται παράξενο να κάνουν και 64bit έκδοση. Μάλιστα στο FC είχε και αρκετές διαφορές η 64 με την 32.

Όχι βέβαια ότι δε θα έπρεπε να έχουμε ήδη όλοι 64άρια λειτουργικά και τα πάντα να βγαίνουν εκεί αλλά λέμε τώρα...

Πάντως μεγάλη...ανοησία που δε θα υποστηρίζει octacore. Multi-threaded παιχνίδι σημαίνει ότι υποστηρίζει πολλούς πυρήνες, όχι συγκεκριμένο αριθμό πολλών πυρήνων...

Τεσπα, θα δείξει. Πάντως πιστεύω ότι αν κάνουν καλή δουλειά οι 4πύρηνοι θα κάνουν χρυσές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ "διαισθάνομαι" ότι θα είναι ψευτο-Multithread και θα δούμε σενάρια όπου το παιχνίδι θα πηγαίνει καλύτερα με C2D @ 3.0GHz παρά με C2Q @ 2.4 GHz.

Όσο για την 64bit του FC ήταν καθαρά marketing trick (προφανώς σε συνεργασία με την AMD) . Το παιχνίδι δεν είχε καλύτερη απόδοση και απλά είχαν προσθέσει 1-2 εφέ παραπάνω στον κώδικα που φυσικά δεν είχαν καμία σχέση με τα 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ δοκίμασα σε έναν Ρ4 32άρη @ 4.2 και σε έναν Α64 3500+ @ 2.75 το FC, στον έναν την 32 και στον άλλον την 64. Όλα τέρμα, όταν λέμε όλα, εννοούμε τα πάντα, το παιχνίδι full tweaked από την κονσόλα με το LOD όσο δεν πάει για τα πάντα (vegetation - 3D objects - animals - characters - κτλ). Και τα δύο με 6800 (ο Α64 GT@Ultra, ο Ρ4 Ultra). Ο Α64 πήγαινε καλύτερα εμφανώς - χωρίς να βάλω καν FRAPS.

Περαιτέρω δοκιμές δεν έκανα αλλά τότε πραγματικά πίστευα ότι η 64άρα έκδοση έκανε τη διαφορά. Δε δοκίμασα την 32άρα αλλά το θεώρησα μη αναγκαίο, μιας και με την 64άρα είχαμε πολύ περισσότερο Vegetation και Animals ;)

Από την άλλη μπορεί απλά ο Α64 να ήταν καλύτερος :D

Marketing ξε-marketing, το Crysis με ενδιαφέρει τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Κοίτα, το Crysis το φτιάχνει η Crytek - η οποία μας έδωσε 64bit έκδοση στο Far Cry και το μοίραζε με τους Α64. Δε μου φαίνεται παράξενο να κάνουν και 64bit έκδοση. Μάλιστα στο FC είχε και αρκετές διαφορές η 64 με την 32.

Το Crysis εχει ακουστει οτι θα αποδιδει 10-15% καλύτερα σε 64bit hardware + os ;)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι εφόσον οι 64bit επεξεργαστές είναι πλέον κατά πολύ ταχύτεροι από τους 32bit. Δεν έχει να κάνει κάτι με τα 64bit. Όσο για το OS, μένει να το δούμε. Πολύ αμφιβάλω ότι θα τρέχει καλύτερα σε Vista64 από ότι σε XP 32

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 02:17]

Πολύ αμφιβάλω ότι θα τρέχει καλύτερα σε Vista64 από ότι σε XP 32

Και αυτο μου εχει περάσει απο το νου... Παντως φαντάζεσαι να πεσει κανα χρεώμα για Vista64 και εν τέλει να καλυτερο στα XP???.... Βασικα δεν θέλω ουτε καν να το φαντάζομαι..... :p:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Όσο για το OS, μένει να το δούμε.

Δεν καταλαβαινω, πως θα αξιοποιηθει ο 64μπιτος επεξεργαστης (πλήρως) χωρις 64μπιτο λειτουργικο? :p

Πολύ αμφιβάλω ότι θα τρέχει καλύτερα σε Vista64 από ότι σε XP 32

Φυσικα, DX10 - DX9. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

lol

Real World DirectX 10 Performance: It Ain't Pretty

Πολλή MS προπαγάνδα έχει πέσει σε αυτό το forum....

Δεν είμαι υποστηρικτής της όλης WDDM ιδέας ούτε περιμένω ότι η MS θα μου δώσει έτσι απλόχερα 7 φορές πάνω επιδόσεις. Είμαι πολύ επιφυλακτικός απέναντι σε όλα αυτά περί αυξημένων επιδόσεων.

Το θέμα είναι όμως ότι όσοι εσύ λες πως κάνουν MS προπαγάνδα εδώ μέσα (υποθέτω μιλάς για τον Wizard και το Μάριο) ποτέ δεν είπαν ότι το DX10 θα προσφέρει καλύτερες επιδόσεις, αλλά ότι ο συνδυασμός DX10 και WDDM2.x θα είναι αυτός που θα τις προσφέρει, στα Windows Vista.

Το να μου δείχνεις ότι το DX10 σήμερα, με το υπάρχον WDDM είναι πιο αργό ή στα ίδια επίπεδα με το DX9 δε μου λέει τίποτα. Στο φινάλε φινάλε και η όλη WDDM2.x ιδέα να είναι ένα τεράστιο hype και μια φούσκα που θα σκάσει πανηγυρικά, δεν μπορείς να περιμένεις ότι κάτι σαν το DX10, τόσο βαρύ και με τόσες νέες προσθήκες για περισσότερη αληθοφάνεια και φωτορεαλισμό, να είναι και πιο γρήγορο. Σωστά?

Εγώ θεωρώ πως όλο αυτό το παιχνίδι που παίζει η MS με το WDDM2.x και τα Vista είναι παρόμοιο με το hype που δημιούργησε η AMD με την 2900ΧΤ και τους νέους cpu της. Το θέμα είναι ότι η MS δε θα έχει χασούρα από την όλη ιστορία, και φούσκα να είναι το όλο πράγμα.

Και το ξαναλέω, όλοι σας να υπολογίζετε ότι το DX10 είναι κάτι αιώνες μπροστά από το DX9 και ότι είναι λογικό και αναμενόμενο να είναι πιο βαρύ. Το αν η MS θα μας προσφέρει μια πνοή επιδόσεων με κάποιο SP των Vista, αυτό το ξέρει μόνο αυτή.

Εγώ ξέρω ότι όπως και τώρα για να παίξω ένα νέο παιχνίδι στα Μax, το παλιό μου h/w ζορίζεται και χρειάζομαι κάτι ισχυρότερο (εξαιτίας των τεράστιων συμφερόντων που παίζονται και εν τέλει τα παιχνίδια στο PC βγαίνουν με τον πιο κακογραμμένο κώδικα που θα μπορούσαν να έχουν), έτσι και στο μέλλον θα χρειάζομαι ξανά κάθε ένα συγκεκριμένο διάστημα αναβάθμιση.

Αν, λέω αν όντως η MS μας προσφέρει όσα υπόσχεται, τότε θα την παραδεχτώ και θα την υποστηρίξω περισσότερο.

@Dark: Welcome back to the team :D

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.

1) Δεν καταφέρομαι εναντίον κανενός.

2) Απ 'όσο θυμάμαι δεν υπήρξε ΠΟΤΕ καμία καινοτομία της MS που να έτρεχε πιο γρήγορα απ'ό,τι αντικαθιστούσε. Και πολύ αμφιβάλλω ότι θα υπάρξει στο μέλλον. Πάντα το πιο καινούριο software ήταν πιο βαρύ και απαιτούσε hardware επόμενης γενιάς για να τρέξει το ίδιο γρήγορα με το παλιό.

3) Κανένα high end παιχνίδι δε θα σας κάνει τη χάρη να "πάει" πιο γρήγορα στα Vista (είτε λόγω DX10 είτε λόγω 64bit)

Συμπέρασμα:

Κάποιοι πρέπει να σταματήσουν να υποστηρίζουν μετά μανίας το DX10 και τα Vista. Μπορεί το DX10 να αποδώσει (κάποια στιγμή) καλύτερα γραφικά από το DX9, αλλά αυτό θα γίνει σε μεγάλη θυσία της απόδοσης. Κύριοι, θα χρειαστείτε 9800GTΧ για να παίξετε state of the art DX10 παιχνίδια, τελεία και παύλα.

Επίσης χαμπαριάστε όλοι ότι θα χρειαστείτε quad cores + 4GB + 9800GTX για να παίξετε στα Vιsta όπως θα παίζατε στα XP με hardware 1-2 Κλικ χειρότερο.

Και για να επιστρέψουμε και στο θέμα του thread: Το ίδιο ισχύει και για το crysis.

καραlooool

Είναι παρόμοιο φαινόμενο με το "Γίναμε όλοι Αναλυτές"

Επίσης παρόμοιο με το φαινόμενο "Δεν έχω άποψη, άραγε θα έχω ποτέ στη ζωή μου; "

Link to comment
Share on other sites

Το DX10 δηλαδή θεωρείς ότι δεν βελτιώνει την ποιότητα των γραφικών? Μόνο και μόνο από τα specs του και τα specs των μηχανών που θα βασιστούν πάνω του, το DX9 φαίνεται απαρχαιωμένο.

Το αν θα είναι πιο βαρύ δεν το συζητώ είπαμε - σίγουρα θα είναι βαρύτερο. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό:

Αρχική απάντηση από gdp77 Μπορεί το DX10 να αποδώσει (κάποια στιγμή) καλύτερα γραφικά από το DX9

Το DX10 ήδη αποδίδει καλύτερα γραφικά. Στο μέλλον θα δούμε ακόμα περισσότερες δυνατότητες και θα εκπλαγούμε τόσο πολύ που θεωρώ πραγματικά πως η σύγκριση DX9-DX10 θα είναι σαν τη σύγκριση Half-Life 2 με Half-Life 1. Με βάση όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς στον τύπο (έγγραφο και ηλεκτρονικό) από τους κατασκευαστές παιχνιδιών, το DX10 και OpenGL 3.0 θα είναι τεράστια επανάσταση στο χώρο του φωτορεαλιστικού gaming.

Ελπίζω και εύχομαι να μη βγω λάθος.

Όπως ελπίζω και εύχομαι να βγω λάθος όσον αφορά το WDDM2.x :p

Α, και επίσης: Υπάρχει το ίδιο ακριβώς video με αυτό που έδειξε ο Vasot σε HD. Δείτε το, εκεί οι διαφορές στο φωτισμό είναι πολύ πιο εμφανείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Το DX10 δε βελτιώνει καμία ποιότητα γραφικών. Το DX10 απλά δίνει τα μέσα στους προγραμματιστές να βελτιώσουν την ποιότητα γραφικών. Απο 'κει και πέρα:

1) για κανά χρόνο ακόμα θα βλέπουμε τα games να βγαίνουν σε DX9 και κάποιες δυνατότητες παραπάνω σε DX10 (λόγω της τεράστιας εγκατεστημένης βάσης DX9 hardware). ’ρα όταν τρέχεις το game σε DX10 θα βλέπεις ελάχιστα καλύτερα γραφικά και δραματική πτώση απόδοσης.

2) Από τα τέλη του 08 και μετά θα δούμε καθαρά DX10 τίτλους. Εκεί περιμένω δραματικά καλύτερα γραφικά και φυσικά δραματική πτώση στην απόδοση, που όμως θα αντιμετωπίζεται με τις νέες γενιές καρτών γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 15:07]

Συμπέρασμα:

Κάποιοι πρέπει να σταματήσουν να υποστηρίζουν μετά μανίας το DX10 και τα Vista. Μπορεί το DX10 να αποδώσει (κάποια στιγμή) καλύτερα γραφικά από το DX9, αλλά αυτό θα γίνει σε μεγάλη θυσία της απόδοσης. Κύριοι, θα χρειαστείτε 9800GTΧ για να παίξετε state of the art DX10 παιχνίδια, τελεία και παύλα.

Επίσης χαμπαριάστε όλοι ότι θα χρειαστείτε quad cores + 4GB + 9800GTX για να παίξετε στα Vιsta όπως θα παίζατε στα XP με hardware 1-2 Κλικ χειρότερο.

Και για να επιστρέψουμε και στο θέμα του thread: Το ίδιο ισχύει και για το crysis.

Μα αυτά τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Το ότι θα θέλουμε νεο hardware για το νεο software δεν είναι κατι καινουριο και δεν παραξενευει κανενα. Δεν έχει να κανει με το DX10, και με το dx9 να μεναμε του χρονου θα έβγαινε παιχνιδι που για να παιξει θα ήθελε 9800.

όταν μιλάμε για αυξηση επιδοσεων καλό ειναι να έχουμε και ενα μετρο συγκρισης. Δλδ τα σημερινά παιχνιδια dx10 ισως να εχουν μια αυξηση (θεωριτικά αυτα που λενε για το Wddm2.x πειθουν) αλλά τα επομενα τα πιο "βαρια" θα θελουν μια ισχυροτερη καρτα απο τις σημερινες ειτε υπαρχει dx10, dx10.1 , wddm2,3,4,5. ειτε δεν θα υπαρξει τιποτα απο όλα αυτα και γυρισουμε στο dx7.

Παντα έτσι δεν γινόταν? Δεν μου κανει κατι εντυπωση...αν ηταν έτσι εγώ θα ειχα ακομη την προηγουμενη καρτα MX440 (καλα ok για μια περιοδο είχα και την 6800 - πολυ μικρη περιοδο :D ). Μην ξεχναμε όμως ότι θα υπάρχουν βαρια και λιγοτερα απαιτητικά παιχνιδια dx10.x, ;όπως ακριβώς και με τα προηγουμενα dx.

Απλα με το dx10 έπεσε δουλεμα. Όταν βγαινει μια καινουρια τεχνολογια τα λάθη ειναι φυσιολογικά, χρειάζεται χρονος για να οριμασει, και αυτό ειναι κατανοητό. Αλλά εδώ έχουμε μια ιδιαίτερη περιπτωση, που πασαραν κάρτες dx10 και περνάνε σε dx10.1 και wddm2.1 χωρις καλα καλα να έχει βγει κατι σε dx10.

AΛΛΑ όταν ειχαν βγει οι dx10 καρτες το έιχαμε τονισει και λεγαμε ότι ειναι μια παρα πολυ γρηγορη dx9 καρτα και με αυτή την λογικη την πηρανε όσοι τη πηραν . Επομενως δεν καταλαβαινω την φραση σου... "Επίσης χαμπαριάστε όλοι ότι θα χρειαστείτε quad cores + 4GB + 9800GTX ....."

Edit: το wddm 2.x θα προσφερει καλυτερη διαχειριση hardware αλλά αυτό δεν έχει σχεση με αυξηση επιδόσεων. Οι επιδόσεις ειναι σχετικές πάντα, αφου τα επομενα παιχνιδια θα είναι και πολυ πιο απαιτητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Το DX10 δε βελτιώνει καμία ποιότητα γραφικών. Το DX10 απλά δίνει τα μέσα στους προγραμματιστές να βελτιώσουν την ποιότητα γραφικών.

Σώπα ρε συ, τι είπες τώρα? Και εγώ νόμιζα ότι ήταν ένα φίλτρο που τα βελτίωνε όλα...

Ρε συ gdp sorry κιόλας αλλά δε μιλάς σε αδαείς...:T:

Αρχική απάντηση από gdp77

1) για κανά χρόνο ακόμα θα βλέπουμε τα games να βγαίνουν σε DX9 και κάποιες δυνατότητες παραπάνω σε DX10 (λόγω της τεράστιας εγκατεστημένης βάσης DX9 hardware). ’ρα όταν τρέχεις το game σε DX10 θα βλέπεις ελάχιστα καλύτερα γραφικά και δραματική πτώση απόδοσης.

Επέτρεψέ μου να διαφωνίσω ως προς τα ελάχιστα καλύτερα γραφικά. Θεωρώ ότι το Crysis και τα Unreal Tournament 3 και Gears Of War θα δείξουν αρκετές από τις δυνατότητες του DX10 και θα έχουν αρκετά μεγάλες διαφορές οπτικά με το DX9.

Αν όχι, τότε πραγματικά θα έχω υποτιμήσει υπερβολικά το DX9 γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να δω τα γραφικά του Gears of War πάνω του...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.