Jump to content



Recommended Posts

Αρχική απάντηση από helloween [04-07-2006 19:22]

Ωραία δούλεψε το προηγούμενο tips που μου έδωσες. Τώρα αν μπορείς και έχεις τον χρόνο και την καλοσύνη (τέλος το καλόπιασμα) θα ήθελα να κάνω μια φωτογραφία παζλ γίνεται και αν ναι δώσε μου τα φώτα σου? Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αφού δεν την έστειλες, να ένας τρόπος να το κάνεις μόνος σου αλλά το αποτέλεσμα δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει. Kαταρχήν διπλό κλικ στο layer background έτσι ώστε να πάρει άλλο όνομα για να δεχτεί styles. Aπό το μενού window - επιλέγεις styles και σου ανοίγει το αντίστοιχο παράθυρο. Επιλέγεις το 7 και έγινε παζλ. Ανάλογα όμως με την ανάλυση της φωτό σου τα κομμάτια μπορεί να είναι μεγάλα ή μικρά. Εάν δεις την παλλέτα των layer υπάρχει ένα f που δηλώνει ότι υπάρχουν εφέ. Το κάνεις κλικ στο βελάκι και μετά διπλό κλικ στο bevel & emboss. Eπιλέγοντας αριστερά το texture μπορείς από το scale να καθορίσεις το μέγεθος των κομματιών και από το depth το πόσο έντονα θα φαίνονται. Μετά επιλέγεις το bevel & emboss και εκεί μπορείς να παίξεις με τις διάφορες ρυθμίσεις ώστε να το φέρεις στα μέτρα σου. Από το shadow mode στα δεξιά του μπορείς να αλλάξεις το χρώμα των κομματιών. Επίσης μπορείς να προσθέσεις και άλλα εφέ τσεκάροντάς τα αριστερά, όπως color ή gradient overlay και καθορίζεις την έντασή τους από το opacity.Ελπίζω να βοήθησα :). Mε την κωλο-pstn εδώ που είμαι δεν γίνεται να ανεβάσω φωτό :p

Link to comment
Share on other sites

γνωστες..για μαζευτειτε λιγο...:p

Πως μπορουμε να γραψουμε κατι (<-ευκολο αυτο) αλλα αυτο που θα γραφτει να παρει

το σχημα του αποκατω layer?

πχ ας πουμε οτι θελουμε να γραψουμε ΝΤG πανω σε δεντρο..

Γινεται να φανει σκαλισμενο?(Υποτιθεται οτι το δεντρο ειναι μικρουλη καπως και θα φαινεται η καμπυλοτητα...σκεφτειται οτι γραφαμε περιμετρικα το "NTG" και φαινοταν λιγο "Ν" ,κανονικα το "Τ" και λιγο "G")

Ελπιζω να με "πιανετε"...

Link to comment
Share on other sites

ΝΤG γίνεται αυτό που λες χρησιμοποιώντας το φίλτρο displace. Είναι πολύπλοκη διαδικασία όμως και χρειάζεται να ξέρεις κάποια πραγματάκια. Ίσως κάνω ένα τέτοιο tutorial σε μερικές μέρες γιατί τώρα λόγω pstn δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod

ΝΤG γίνεται αυτό που λες χρησιμοποιώντας το φίλτρο displace. Είναι πολύπλοκη διαδικασία όμως και χρειάζεται να ξέρεις κάποια πραγματάκια. Ίσως κάνω ένα τέτοιο tutorial σε μερικές μέρες γιατί τώρα λόγω pstn δεν γίνεται

αν αργησει εκεινο το tutorial πες και περιγραφικα (Χωρις εικονες) περιπου τι πρεπει να γινει!

Ας πατησω και κανενα κουμπακι παραπανω ....δεν χαθηκε ο κοσμος!:D

Link to comment
Share on other sites

Για τον NTG.

Ανοίγεις τη φωτό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Πας στα channels και τα κοιτάς ένα - ένα για να

διαλέξεις αυτό με το καλύτερο contrast. Mετά δεξί κλικ σ' αυτό που διάλεξες και επιλέγεις

duplicate channel. Στο πλαίσιο διαλόγου που θα ανοίξει επιλέγεις στο πεδίο document - new. Έτσι

θα σου ανοίξει ένα καινούργιο image που θα βασίζεται στο κανάλι που διάλεξες. Μετά image -

mode - grayscale. Filter - blur - gaussian blur και ανάλογα με την ανάλυση της φωτό σου δίνεις

αντίστοιχη τιμή. Επίσης ανοίγεις τα levels και αυξάνεις λίγο το contrast. Στην συνέχεια τη σώζεις

κάπου σαν psd (βασικό). Στην αρχική σου φωτό γράφεις αυτό που θες π.χ. NTG και μετά πας filter -

distort - displace. Στα horizontal & vertical scale πειραματίζεσαι με τις τιμές. Αυτές καθορίζουν το

πόσο θα στρετσαριστεί η εικόνα οριζόντια και κάθετα. Επίσης μπορείς να παίξεις και με τις από

κάτω ρυθμίσεις για να δεις τι σου κάνει. Μετά επιλέγεις το psd αρχείο που έσωσες πριν και έγινε.

Αν δεν σε ικανοποιεί πας πίσω και διαλέγεις άλλες ρυθμίσεις.

Για πιο καλά αποτελέσματα διπλό κλικ στο type layer ( που έχει γίνει rasterised) και στο blending

options κάτω κάτω στο underlying layer μπορείς να μετακινήσεις το slider δεξιά ή και να το σπάσεις

σε 2 πατώντας το alt και κάνοντας κλικ στο slider. Έτσι έχεις 2 τρίγωνα και μετακινώντας τα

κατάλληλα μπορείς να καταφέρεις αυτό που θες. Kάτι τέτοιο δηλ.

qawwl9.jpg

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και τα blending modes για να δεις αν σε βολεύει κάποιο άλλο εκτός

του normal. Και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και styles για περεταίρω βελτίωση.

Kάτι πρόχειρο που έκανα

qqqjc8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kάτι τώρα για το πλαίσιο διαλόγου image size το οποίο πρέπει να ενδιαφέρει πολλούς λογικά. Βρίσκεται στο μενού image - image size ή κάνοντας δεξί κλικ στο πάνω πλαίσιο του image.

rty.jpg

Πάνω πάνω μας δίνει το μέγεθος του αρχείου σε mb όταν το σώσουμε σε format ασυμπίεστο π.χ. tiff ή psd. (Αν το σώσουμε σε jpg το μέγεθος στο δίσκο ή οπουδήποτε αλλού θα είναι μικρότερο.) Πιο κάτω είναι τα μεγέθη του πλάτους και του ύψους είτε σε pixels ή σε ποσοστό %.

Το document size αφορά επί το πλείστον την εκτύπωση και καλό είναι οι μονάδες να είναι σε cm για το πλάτος και ύψος και pixels/inch για την ανάλυση.

Το scale styles πρέπει να είναι πάντα τσεκαρισμένο. Αυτό σε περίπτωση που έχουμε περισσότερα από ένα layers στο image με styles κ.λ.π., όταν μικρύνουμε ή μεγαλώσουμε την εικόνα ανάλογα να ακολουθήσουν το scaling και τα styles.

Eπίσης το constrain proportions πάντα τσεκαρισμένο για να μείνει κλειδωμένη η αναλογία πλάτους ύψους και για να μην παραμορφωθεί σε περίπτωση που αλλάξουμε τη μία μόνο διάσταση.

Το resample image όταν είναι τσεκαρισμένο και αλλάξουμε οποιαδήποτε τιμή από τα παραπάνω group τότε αλλάζουμε τις διαστάσεις και κατά συνέπεια το μέγεθος της εικόνας. Δίπλα είναι η μέθοδος που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (ο μαθηματικός τύπος δηλ. που χρησιμοποιεί το ps για να κάνει upsampling ή downsampling). To default είναι το bicubic και είναι ένας καλός τρόπος για όλες της περιπτώσεις. Το bicubic sharper δίνει καλό αποτέλεσμα όταν μικραίνουμε το image γιατί προσθέτει όξυνση, ενώ το bicubic smoother είναι για την περίπτωση που προσθέτουμε pixels στο image το μεγαλώνουμε δηλ. Τα υπόλοιπα είναι ξεπερασμένα και δεν έχουν καμιά χρησιμότητα.

Όταν θέλουμε να μικρύνουμε ή να μεγαλώσουμε μια εικόνα, ο καλύτερος τρόπος είναι να αλλάξουμε μία από τις διαστάσεις στο pixels dimensons. Αυτόματα θα αλλάξει και η άλλη διάσταση αφού έχουμε τσεκαρισμένο το constrain proportions και έτσι το image θα μεγαλώσει ή θα μικρύνει αντίστοιχα. Για την μέθοδο που θα χρησιμοποιήσουμε κάθε φορά εξήγησα πιο πάνω. Όταν θέλουμε να μεγαλώσουμε κατά πολύ μια εικόνα τότε καλύτερα είναι να το κάνουμε σταδιακά και όχι με την μια για να είναι πιο βατό το αποτέλεσμα.

Τώρα αν ξετσεκάρουμε το resample image, τότε γίνεται ενεργό μόνο το document size που έχει να κάνει με την εκτύπωση [οι διαστάσεις του image (o αριθμός των pixels δηλ δεν αλλάζουν)]. Επειδή όλοι οι σύγχρονοι inkjet αλλά και τα μηχανήματα έξω που τυπώνουν, χρειάζονται πάνω από 240 pixels/inch ανάλυση, καλύτερα αυτό να είναι το όριο ανάλυσης προς τα κάτω. Το ιδανικό είναι τα 300 pixels/inch. Μπορεί με τα 72 pixels/inch που είναι η τυπική ανάλυση των διαφόρων jpg που κατεβάζουμε από το νετ, το image να φαίνεται μια χαρά στην οθόνη, αλλά όταν πάμε να το τυπώσουμε το αποτέλεσμα θα είναι άθλιο. Αυτό συμβαίνει γιατί τα 72 pixels/inch δεν είναι αρκετή πληροφορία για τον εκτυπωτή για να δώσει καλό αποτέλεσμα. Οπότε για να δούμε σε τι διαστάσεις μπορει να τυπωθεί η φωτό, βάζουμε στο resolution 300 pixels/inch και βλέπουμε τις διαστάσεις της.

Όταν το resample image είναι τσεκαρισμένο τότε αν αλλάξουμε την ανάλυση θα αλλάξει και όλο το image προς τα πάνω ή προς τα κάτω αντίστοιχα.

Τώρα αν οι διαστάσεις σε cm δεν μας κάνουν, δεν συμφωνούν δηλ με τα μεγέθη που τυπώνονται έξω τότε πρέπει να ενεργήσουμε διαφορετικά.

Κλείνουμε το image size και πάμε στο crop. Στα options του μπορούμε να καθορίσουμε τις διαστάσεις που θα κόψει το image βάζοντας πχ 15cm στο width και 10cm στο height και στο resolution 300 pixels/inch και σέρνοντας με το ποντίκι βλέπουμε ότι η αναλογία μήκος προς πλάτος έχει κλειδωθεί και κάνοντας crop τελικά θα πάρουμε 15χ10 cm

ghjk.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καθώς προσπαθούσα να μάθω να χρησιμοποιώ το photoshop μου εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα.προσπαθώντας λοιπόν να μετακινήσω ένα layer μου εγκαταστάθηκε το εργαλείο move στο ctrl και τώρα κάθε φορά που πατώ το ctrl πχ για να επιλέξω μια επιπλέον περιοχή με το magic wand ου εμφανίζεται το ove αι έτσι δεν μπορώ να δουλέψω.Πως μπορώ να απενεργοποιήσω αυτή την εφαρμογή.Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ,πως παραμετροποιούμε την υφη και το σχήμα του layer ουτώς ώστε να ταιριάζει στο background όσο περισσότερο γίνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Για να προσθέσεις στην επιλογή σου πρέπει να κρατάς το shift και όχι το control το οποίο από default όταν το πατάς μετακινεί την επιλογή σου. Για το δεύτερο δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να κάνεις, αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος

Link to comment
Share on other sites

σόρυ το είδα μετά και αλλού,αλλά νόμιζα ότι είχα πειράξει κάτι:o

Όσο για το δεύτερο θέλω να βάλω μια επιλογή πχ ένα πρόσωπο σε μια άλλη εικόνα,όταν το κάνω όμως το πρόσωπο αυτό φαίνεται μικροσκοπικό είτε γιατί το background είχε τραβηχτεί με ζούμ είτε γιατί η εικόνα ήταν μικρότερων διαστάσεων.Αυτό πως διορθώνεται?Και πως επίσης θα κάνουμε το layer να ταιριάζει χρωματικά με το background?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι δύο εικόνες που θέλεις να συνδιάσεις έχουν διαφορετική ανάλυση. Οπότε επιλέγοντας το layer που θέλεις πατώντας control + T ή από το μενού edit - free transform μπορείς να μικρύνεις - μεγαλώσεις. Καλύτερα όμως να μικρύνεις το backround παρά να μεγαλώσεις το πρόσωπο π.χ. γιατί θα χάσεις σε λεπτομέρεια και θα φαίνεται χάλια. Τώρα για το άλλο που ρωτάς υπάρχουν δεκάδες τρόποι ανάλογα με την περίπτωση κάθε φορά. Ένας καλός τρόπος είναι να παίξεις με τα levels για το καινούργιο layer επιλέγοντας όχι το rgb αλλά τα κανάλια ένα - ένα και μετακινώντας το μεσαίο slider αριστερά ή δεξιά μέχρι να βρεις αυτό που θες. Επίσης το match color μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να σου κάνει την δουλειά, από το μενού image- adjustments - match color. Kαι το color balance στο ίδιο μενού. Και με το hue saturation μπορείς να παίξεις

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πολυ καλο το thread, θέλω να ρωτίσω με το magnetic lasso το feather Θα πρεπει να το έχουμε θέσει πριν το τυλίξουμε ή μετα; Τις τιμές width., edge contrast, frequency πόσο;

Τα έκανα ολα τα παραπάνω αλλα στο λουλούδι το πρώτο έβαλα frequency 80 διοτι δεν είχα την σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση.Γινεται σε καποιο Photo να δωσουμε την αισθηση της ταχυτητας στο background,Δλδ τι εννοω.Μπροστα π.χ να ειμαι εγω και πισω να φαινονται η πορεια των αυτοκινητων απο τα φωτα τους.

Ελπιζω να καταλαβατε τι ακριβως εννοω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Strategos [07-03-2007 01:48]

Πολυ καλο το thread, θέλω να ρωτίσω με το magnetic lasso το feather Θα πρεπει να το έχουμε θέσει πριν το τυλίξουμε ή μετα; Τις τιμές width., edge contrast, frequency πόσο;

Τα έκανα ολα τα παραπάνω αλλα στο λουλούδι το πρώτο έβαλα frequency 80 διοτι δεν είχα την σιγουριά.

Το feather όποτε θέλεις εσύ το βάζεις, width και edge contrast άστα default (έχει να κάνει με το contrast που πάει και εντοπίζει στις άκρες) και το frequency καθορίζει πόσα σημεία (anchor points) θα σου βάλει στην επιλογή σου. Όσο πιο μεγάλο το frequency τόσο πιο πολλά σημεία θα σου βάλει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από carlitofj [Σήμερα, στις 15:09]

Να κανω και εγω μια ερωτηση.Γινεται σε καποιο Photo να δωσουμε την αισθηση της ταχυτητας στο background,Δλδ τι εννοω.Μπροστα π.χ να ειμαι εγω και πισω να φαινονται η πορεια των αυτοκινητων απο τα φωτα τους.

Ελπιζω να καταλαβατε τι ακριβως εννοω!

Πας και κάνεις duplicate το background και στη συνέχεια εφαρμόζεις το φίλτρο blur - motion blur στο νέο layer. Στη συνέχεια βάζεις μάσκα και βάφεις με μαύρο (στη μάσκα) για να κρατήσεις από το κάτω layer το τμήμα που θες να μείνει ανέπαφο. Θα κάνω ένα παράδειγμα πιο μετά

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.