Jump to content


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από COSTELLO

Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποιόν τρόπο ξεθολώνουν η φωτογραφίες??? ??? ???

:D

Πολυ καλη ερωτηση...(βασικα η απαντηση θα ηταν πολυ καλη).

Δεν καταλαβα τι ακριβως θες...αλλα εδω υπαρχει ενα αρθρακι..

Mην περιμενεις και τρελλα θαυματα..

Να ξαναβγει η φωτογραφια οπως θελαμε εκεινη τη στιγμη, και εγω θα το θελα...ακομα δεν το εχω βρει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από COSTELLO [Χθες, στις 15:47]

Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποιόν τρόπο ξεθολώνουν η φωτογραφίες??? ??? ???

Ο καλύτερος τρόπος είναι με το smart sharpen απ' όπου επιλέγεις πιο είδος blur θα αφαιρέσεις gaussian lens ή motion blur

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματι φοβερο thread !

Δοκιμασα τις τεχνικες σου με

τα Layer και τις mask στο

CS3 και κανουν φοβερη δουλεια!

Το παρακουλουθω και εγω

συνεχεια αυτο το thread!

Νασαι καλα που το αρχισες

και εχεις υπομονη και το

συνεχιζεις!

Εγω ημουν οπαδος του

Paintshop χρονια ολοκληρα

(επειδη ειναι "παναλαφρο" σαν

προγραμμα )αλλα εχει καπως

διαφορετικες τεχνικες απο το

photoshop αν και στις βασικες

αρχες μοιαζουν πολυ!

Παιδια αν θελετε τσεκαρετε και εδω για να δειτε τις

δουλειες ενος μεγαλου δασκαλου της ψηφιακης

φωτογραφιας αλλα και ποσους δισκους σε

raid χρησιμοποιει!

http://www.love-peace-happiness.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 11 months later...
  • 1 month later...

έχεις διάφορες επιλογές. π.χ. στο photoshop:

* εγώ φέρνω τις γραμμές από τους χάρακες, ώστε να έχω μια οριζόντια (ή κάθετη) γραμμή, κάνω δεξί κλικ στο layer (για το αρχικό layer ισχύει αυτό, που είναι κλειδωμένο), επιλέγω "layer from background" (ή κάπως έτσι :p), και μετά πατά Ctrl + T. Έτσι ενεργοποιείται η δυνατότητα περιστροφής της εικόνας. μολις τελειώσεις πατάς enter, και κάνεις crop :D

* Η άλλη επιλογή είναι: filters->distortion->lens correction (ή distortion, δεν έχω μπροστά μου το ps), και από το παράθυρο που ανοίγει, έχεις ένα εργαλίο δεξιά που διορθώνει τον ορίζοντα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ήρθε η ώρα να ξαναδώσουμε ζωή σε αυτο το thread μιας και ξεθάφτηκε :flex:

Κανένα tutorial για τα μαλλία σε cs3 παίζει?Η μπορώ να χρησμοποιήσω αυτο που έγραψε ο GeorgeSod για cs2?

Μια χαρά μπορείς μ' αυτό, είναι το καλύτερο γιατί ανά πάσα στιγμή αλλάζεις το χρώμα. Τώρα αν θες κάτι διαφορετικό, σε καινούργιο layer, αφού διαλέξεις το foreground color που θες παίρνεις το brush tool και βάφεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να βάλεις το καινούργιο layer σε blending mode "color", έτσι ώστε να αλλάζεις μόνο το χρώμα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω κι εγώ μια ερώτηση... πώς μπορεί κανείς να αφαιρέσει απο μια φωτογραφία ένα στοιχείο, χωρίς να δημιουργηθεί κενό?

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος... θέλω να αφαιρέσω απο αυτήν τη φωτογραφία

princeofpersia4wallpape.th.jpg

τα γράμματα "Prince of Persia", καθώς και τα άλλα, τα μικρά απο κάτω, τόσο απο το μπεζ/"παλαιωμένο χαρτί" φόντο, όσο και απο την κάτω μαύρη αντανάκλαση, χωρίς όμως να δημιουργηθεί κενό. Να επεκταθεί το φόντο δηλαδή στα σημεία που θα αδειάσουν.

Δοκίμασα με copy κενού σημείου απο το φόντο και paste ως άλλο layer πάνω απο το σημείο που με ενδιαφέρει, αλλά δε με ικανοποίησε το αποτέλεσμα, δε το βρήκα αρκετά ακριβές. Ειδικά στην αντανάκλαση, άστα να πάνε. :p

Υ.Γ. Με CS3 δουλεύω αν έχει καμία σημασία, σε επίπεδο newb σχετικά. :upside:

Link to comment
Share on other sites

α.Clone tool για μπαλωμα/εξαφανιση γραμματων.

β.Polygonal Lasso διαλεγεις οτι θες να φυγει και σε ενα νεο layer το περνας με brush ή rectangle tool σε μαυρο.

γ.Για επεκταση Rectangle marquee tool και κανεις resize(μειωνει ποιοτητα αφου δεν ειναι vector)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.